7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Benim de ilk aracım Punto

t tt
    arpadan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 32

Mutlu Benim de ilk aracım Punto

Herkese Merhaba,

3 aylık araba bakma serüvenim 20/05 itibariyle sona erdi.
    Araba bakmaya ilk olarak Fiesta/Megane Hatchback/ Getz ile başladım.
    Sonra arkadaşlarımın "bi tık üstü" telkinleriyle Punto'ya yöneldim.
    Punto'ya artık baka baka mı bilemem bir süre sonra tamam ben bunu alıcam dedim.
    Uzun lafın kısası uzaklarda ararken yanıbaşımdaki çalışma arkadaşımın puntosuna-satmaya niyeti de yokken- talip oldum.
    Araç 2007 GP full modeli, 1.4 Benzinli.
    Arkadaş da olsa ticarettir dedik ve expere gösterdik.
    Exper abimiz de gerek kasa, gerek km orjinalliği (70bin) gerekse kaza durumu bakımından geçer not verince aracı bağladık.
    Sonrasında öyle ya da böyle bu işe başlayacağız diyerekten işe arabayla gelip gitmeye başladım. Bu iş olsa olsa istanbul trafiğinde olur diyerekten.
    Ben ilk araba kaldırışımı 15 yaşımda yaptım. Araba kaçırmışlığım daoldu
    ama hep kesik kesik belki ort. senede max 1 saat sürdüğüm için tabiki de tam oturmamıştı. yaş ;28 ama zorlanıyorum tabi.
    Araç kullanmaya başlamadan önce buradaki envai çeşit gerek teknik/gerek sürüş tecrübeler birsürü başlığı okudum.
    İlk izlenimlerim; direksiyonum iyi ama düz yolda bile kaldırırken stop ettiriyorum. Hele hafif rampalarda bu daha çok problem oluşturmakta.
    Arkaya yazı yazma şansım olsa "çok yaklaşmayın" kaçırabilirim yazardım.
    Tabiki kavrama titreme vs. takip ediyorum, motor sesini dinliyorum aa yine de stop ettiriyorum.
    bazen 3 defa ardarda sop ettirdiğim de oluyor. Ve bu trafikte benim canımı sıkıyor.
    Kalkarken aşağıdaki iki seçenek arasında kaldım;
    uyguladığım birinci yöntem; debriyajı kavrama noktasına getirip, frenden çekip gaza yüklenmek. (endişem; debriyaj ve diğer sistemlere zarar vermek)
    ikinci yöntem; yol boşalınca ayağı frenden çekip direk debriyajı yarılayıp gaza yüklenmek. Ama burdada kavrama noktasını kaçırma ihtimalim var. ve öndeki araba 2 metre ilerlediği halde benim gaza yüklenmem de hoş olmuyor.

biraz uzun tuttuğumun ve konunun dışına çıktığımın farkındayım. heyecanımı maruz görün diyor ve değerli tavsiyeleriniz bekliyorum

Mert VURAL
    mertvural90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 13

Standart Ce: Benim de ilk aracım Punto

Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız inşallah. Bende de 2008 gp 1.4 benzinli var. Bende 6 aydır araba bakıyordum fiesta, leon 2. elleri arasında gidiyordum sonra aklıma punto geldi ve daha uygun ve temizini bulunca bunu aldım. 7 Aydır aktif kullanıyorum aracı 4.000km yol yaptım. Genel olarak memnunum arabamdan masraf çıkarmadı, ama can sıkıcı bir kaç sorunu var.

- Öncelikle boyası çok hassas bir de siyah ise araban taş izleri hemen belli oluyor Her yıkamadan sonra bu çizik nereden geldi diye düşünebilirsin ozaman beni hatırla.
    - Benzinli 1.4 biraz fazla yakıyor malum benzin fiyatlarından sonra isyan ediyorsun bir süre sonra ama LPG yi iyi bir ustaya yaptırırsan çok iyi taşıdığı için bu araba kendini avutabilirsin.
    - Virajlara süratli girme. Psikolojik mi bilmiyorum güvensizlik veriyor.
    - Dik rampada kesinlikle el freni kullan. Çoğu gp de gaz yememe sorunu olabiliyor. Birde acemi isen yarı debriyaj ayarlayamayıp stop ettirirsin ve kaydırırsın.
    - Acemi isen baskı balata inşallah yakmazsın ama büyük ihtimal yakarsın motordan yanık keskin bir koku gelirse balata yanmıştır. Kolay kolay bir şey olmaz. Yeter ki debriyajı basılı tutup yüklenme gaza. Bu başına gelirse şaşırma diye dedim.
    - Benzin olarak shell - fuelsave tavsiye ederim.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

t tt
    arpadan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 32

tavsiyelerin i,çin teşekkür ederim mert, sana da hayırlı olsun.
    araba gri renkte, ve fazla yıkatmayı düşünmüyorum açıkcası, zira kirli olan şey kirlenmez
    boya konusunu bilmiyordum ama.
    arabayla haftanın min. 5 günü işe git gel yapıcam (git gel 12 km max) haftasonu da ort. 20 km yaparım. ve senede iki defa da memleket yapınca yılda max 10bin yaparım gibime geliyor.
    bu nedenle arabaya hiç tüp takılmamış olmasını da düşünerek tüp işine hiç girmemeyi düşünüyorum.
    tavsiyelerin önemli, inşalah öncelikle kimsenin canına zarar vermeden, sonra kendi canıma zarar vermeden şu acemiliği kazasız belasız atarım üzerimden.

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Benimde ilk arabam 2007 g.punto dizel 2.5 aydir beraberiz bende ise gel git gunde 30 km haftasonu gezsem yilda 12 13 bin yaparim diye hesap yapiyordum 2.5 ayda 5000 yapmisim bagimlilik yapiyor sanki virajlara girmesi bana guven veriyor acikcasi tek sikayetim suspansiyonlar sert

MURAT ERDOĞAN
    murat26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 96

Hayırlı olsun Kazasız belasız sürüşler ve keyifli forumlar diliyorum

Kadir OSAN
    Kadir00906 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 342

Hoşgeldiniz, hayırlı olsun yeni aracınız, kazasız belasız sürüşler dilerim, bol bol pratik yapın . keyifli forumlar.
    Beklenen Şuan Düşünüyorum....
    2009 Fiat Grande Punto Fire Fun
    2006 Opel Vectra 1.6 essentia
    2011 Fiat Grande Punto 1.4 fire active

Akin Akalan
    GrandePunto suhaakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 20

gaza önceden yüklenip sonra kavrama noktasını yakala. kavrama noktasını kaçırman mümkün değil. biraz çalıştıktan sonra tabi.