Sayfa 1/3 123 SonSon
52 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Blow-off kullanan var mı?

ZEKİ SARI
    zeksy35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 ZS 267
    Edilen teşekkür: 5

Dikkat Blow-off kullanan var mı?

blow-off yapmak istiyorum.fakat elektronik gaz gelebeği nedeniyle pek tavsiye etmiolar.yolda kalma ihtimali olur falan dediler.birde performans kaybı yaşarmışım.bana çok enteresan geldi.napiiim kafam çok karıştı...

Nafiz UYBAT
    SONAX ALSANCAK 4216059 Nafiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 247

Yarın akşam güzelyalı sahil e gel deneme sürüşü yaptıralım canlı canlı.Sonra sen karar ver.Nasıl?

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ertan yıldırım
    brvhgt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 515

ben çufçufluyorum nazar deymesin yardırıyor valla

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

merak etme dostum sorun olmaz. gönül rahatlığı ile yaptırabilirsin. ama kaliteli bir bow almanı tavsiye ederim. Bende HKS ' nin sıfır var kullanılmamış. Almak istersen piyasa fiyatından ucuza verebilirim.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erdem Bozdağ
    GP Hastası Erdem Bozdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1126

ya bu blowoffların alırken pek sorun yok ama montaj konusunda çok uğraştırıcı ve maliyetli diyorlar.Dizel araça blowoff taktıran arkadaşlara sormak istiyorum tüm montaj aparat blowoff ürünü filan total ne kadara mal oldu size??şimdiden teşekkür ederim

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi047

Sitemizde taktıran 1 kişi var sanırım. Ben ise son anda vazgeçmiş birisiyim. Detaylı bilgiler sitede mevcut. Yine ayrıntılar isterseniz, dizele takmayı kafasına koyan arkadaşlar var ise elimdeki tüm belgeleri ve bilgileri paylaşabilirim. Ama sağlıklı olmuyor tavsiye edilmiyor takan her dizelci geri söküyor ben de önermiyorum.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Koray Key
    koraykey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 13

Standart Tıs

Alıntı brvhgt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben çufçufluyorum nazar deymesin yardırıyor valla
    bende ertan arkadaşımıza sor dicektim yazmışsın iyi tıslıyor yanlız abi çok hoşuma gitti ya

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Bekir Şahin
    Backer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 147

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sitemizde taktıran 1 kişi var sanırım. Ben ise son anda vazgeçmiş birisiyim. Detaylı bilgiler sitede mevcut. Yine ayrıntılar isterseniz, dizele takmayı kafasına koyan arkadaşlar var ise elimdeki tüm belgeleri ve bilgileri paylaşabilirim. Ama sağlıklı olmuyor tavsiye edilmiyor takan her dizelci geri söküyor ben de önermiyorum.

Cihan abi turbo lag haricinde başka sorun varmı?? Bide bravo için de aynı sorun varmıdır sence??

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ozan akgül
    pascal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 25

tartışılan bir konu aslında bu blowoff konusu, kimisi turboya faydalı olduğunu kimisi ise bunun tamamen bir yalan olduğunu söylüyor, teknik bilgisini çok fazla bilmiyorum ama sözüm meclisten dışarı artık öyle arabalara takıyorlar ki bu aleti, bir anlamı kalmadı artık gibi geliyor bana. ben olsam Gp nin güzelliğini etkilememek için takmazdım. tabi zevk meselesidir, takanlara saygım sonsuz...
    ESKİ GP' Lİ

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

Bülent abinin arabasında vardı gayette güzel ses veriyodu. bi sorunu yoktu sanırım. birde istediği zaman kapatabiliyodu.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi047

Turbo benzinli bir araçta zararı yok yararı var. Yararı nedir. Blow-off un amacı turbo gecikmesini bir nebze de olsun azaltmaktır. Tüm makaleyi burada yazmayacağım kısaca özetlemek gerekirse, gaz bırakıldığında turbo pervanelerine geri dönen ve yüksek basınç uygulayan hava turbo pervanelerinin küt diye durmasına ve tekrar gaz verildiğinde sıfırdan dönmeye başlamasına sebep olur. Blow-off bu olayın önüne geçer. Gaz bırakıldığında hava geri dönmez blow-off dan dışarı çıkar. Bu da hem turbonun pervanesinin sürekli dönüyor durumda kalmasına; böylece turbo gecikmesinin kısalmasına hem de turbonun ömrünün uzamasına sebep olur.

Gelelim Turbo Dizellere: Dizellerde ortada görünen bir gaz kelebeği yok. Tamamen elektronik çalışıyor. Gaz bırakıldığında kelebekten turboya geri dönüp baskı uygulayan bir hava yok. Yani vakum yok. Bu sebepten bu hava dönüşüm olayını sizin mekanik olarak tamamlamanız gerekiyor. Bunun için mekanik uğraş yetmiyor. Benzinli arabalarda 5dk lık işi var. Fakat dizellerde monte edileceği yerler biraz farklı. Ayrıca işin daha da gıcık bölümü elektrik işleri. Selenoid kullanımı gerekiyor. Havanın bir tarafa gidip diğer tarafa gitmeyeceği yönden. Hepsi montajlandıktan sonra gaz pedalının altına switch yerleştiriliyor ve gaz bırakıldığında switch aküden 12v elektrik çekerek işlemler gerçekleşiyor ve çufluyor.
    Dizelde turbo ömrüne ne kadar faydası olur bilemem bence olmaz.
    Zararları: Turbo gecikmesini artırabiliyor. Dolayısıyla performanstan kayıp yaşıyorsunuz. En önemli 2. problem ise turbo dizel araçların çalışma prensipleri gereği sürekli sistemlere ve borulara yağ kaçırmasıdır. Araçlarımızın hava bölgelerinde zaten turbo basıncından sıçrayan yağlar geziyor. 200.000 300.000 km de bunların temizlenmesi lazım. Şimdi böyle bir sisteme blow off taktığınız zaman. Blow off her çuflamasında yağ tükürüyor. Ortalık yağ içerisinde kalıyor. Motor kaputunu bir açıyorsunuz vıcık vıcık yağ. Ayrıca bu yağ aracın kullanması gereken yağ olduğundan aracın yağ kaybetmesine yol açıyor bu da önce turbo sonra motor için çok tehlikeli.

Soran arkadaşım için bu olay bravo mravo farketmez. Turbo dizellerdeki gaz kelebeği olayı benzin ile aynı olmadıktan sonra her turbo dizelde aynıdır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Şimdi size 2 ana belge vereyim:

https://forum.grandepuntotr.com/moto...acagimi-4.html

Burada paylaşmıştım 2 ana belgeyi. Fakat ben projeyi kafama koydum kesinkes yapacam. Hatta 2. switch bağlatıp istediğim zaman açar istediğim zaman kaparım zararı en aza indirgerim diyen arkadaşlar var ise, bana ulaşsınlar daha konuyla ilgili bir çok belge ve döküman var elimde paylaşabilirim.

İyi günler.
    Konu Ziyaretçi047 tarafından (26/09/2008 Saat 16:18 ) değiştirilmiştir.

21. Bu mesajı için 3 kişi Ziyaretçi047'ye teşekkür etti:

Drukhan Gwen
    JuzZz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    344422
    Edilen teşekkür: 29

konu cok fazla eski ama ben yinede bişyler katmak istedim benm eski puntomu(2004mdl)satmadan önce taktırmıştım blow off u bi hafta fln kullandım.neyse takmadan önce kafamda cokda olmaza az biraz şüphe vardı neyse sorna
    JSV RACING
    Müşteri Hizmetleri hizmetleri,ile yazıştım onların bana attıgı msjı aynen iletiyorum sizlere

Sayın Dorukhan Güven,

Bloow off ne işe yarar ,
    Turbo otomobillerde kullanılan bu sistem,tur****arger’ın oluşturduğu sıcak havanın tahliyesini sağlar, gazı bıraktığınız zaman turbo’nun sıkışmasını engeller. Dolayısıyla daha çok performans alırsınız ve turbonuz’un ömrü kesin bir şekilde uzatır. TÜM TURBO otomobillerde mutlaka kullanılması gereken bir parçadır.
    JSV Blow Off Valve vitesleri değiştirdiğinizde yada yavaşladığınızda dakika’da “100-150.000” kere dönen turbo tribünlerinin ani şekilde durup,zarar görmesine engel olan ve çıkardığı "Pshhhht" sesi ile çevredekilerin dikkatlerini üzerine çeken bir sistemdir.Turbo‘nun basıncını ayarlayan yada onu direk olarak etkileyen bir sistem kesinlikle değildir.Turbo'nun devreye girmesinden sonra ayağınız gazdan çekmeniz durumunda yada vites atarken turbo tribünleri hala dönmeye devam etmektedir. Ayağınızı gazdan çektiğinizde gaz kelebeği kapanır ve motora giden hava durdurulur ve geri çevirir.Geri çevrilen hava tekrar turbo bıçaklarına gider ve ters basınç oluştuğu için ani şekilde durmalarına sebebiyet verir.Ayağınızı tekrar gaza bastığınızda ise kelebek tekrar açılır ve turbo tribünlerinin tekrar dönmeleri beklenir.Bu ancak, motorun yeterli dönme hızına ulaşana kadar gerçekleşebilir ve belirli devirlerde yeteri basıncı(boost) üretir.Blow Off Valfi kelebekteki emişi algılar ve bir valf açarak aşırı basıncı bu valf vasıtasıyla atmosfere yada valve türlerine göre kademeli olarak atmosfere bırakır.Bu esnada içeride sıkıştırılmış basınç olmadığı için Turbo bıçakları ser şekilde dönmeye devam eder ve ani şekilde durmasının önüne geçilerek,turbonuzun zarar görmesini sağlayarak avantaj sağlar.Özel hava kanalı tasarımıyla (145 db 'e kadar ses performansı sağlar.

Ben bu msjı okudugmun 2 gunu takmıştım blow uvE Cihan abimim dedigi gbi hiç yag sorunu fln yaşamadım o haftada gayet saglıklı gelmişti....ilerleyen gunlerde ne olurdu bilemem cihan abi nın tercubesı benden daha uzun daha iyi bilirde ben paylaşmak istedim...

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Yani bu durumda Tjet olan arkadaslar taksa iyi olur. Bizm gibi starjet ciler havasını alıcak demek oluyor. Üzüldüm şimdi. Düşünüyordum bende. Bilgiler için sağ olun.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

turbodan aldığınız performansı arttırır
    ancak
    turbonun ömrünü kısaltır
    turboya dinlenme imkanı vermez
    tirübün devamlı döner türübün mili 8-9 bin devirle hep dönmeye devam eder
    buda uzun vadede 100,000 yapacak turbonuz örnek olarak 70,000 km de ömrünü tamamlar
    bu sistemi satanlar takanlar hatta taktıranlar hep tersini söylerler aldanmayın
    yoksa bu kadar araba üreticisi ne arge çalışmaları yapıp araçlarını geliştirmek için herşeyi yapıyollar bu adamlar salakmı orjinal takmıyolar bunu arabalara
    bi düşünün bakalım

26. Bu mesajı için 3 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

konuya farklı bir acıyla girdin arkadasım iyice kafalar karışacak.

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

kafaları karıştıran ben değil
    bu sistemi üreten pazarlayan montajını yapanlar
    bana söylesinler veya izah etsinler neden hiç bir araba üreticisi her hangi modelinde orjinal
    olarak blow off uygulaması yapmıyorlar

29. 30/09/2009, 13:31

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

hayır böyle bir parça yok
    turbo sisteminin kendisi bunu süpvanse ediyor zaten ayrıca bir parçaya gerek yok
    turbo imal edilirken emin olunki bunlar hepsi göz önünde bulundurularak salyangozun genişliği büyüklüğü trübünün kanat büyüklükleri ve çapları ona göre ölçümler yapılarak tasarlanıyor

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turbodan aldığınız performansı arttırır
    ancak
    turbonun ömrünü kısaltır
    turboya dinlenme imkanı vermez
    tirübün devamlı döner türübün mili 8-9 bin devirle hep dönmeye devam eder
    buda uzun vadede 100,000 yapacak turbonuz örnek olarak 70,000 km de ömrünü tamamlar
    bu sistemi satanlar takanlar hatta taktıranlar hep tersini söylerler aldanmayın
    yoksa bu kadar araba üreticisi ne arge çalışmaları yapıp araçlarını geliştirmek için herşeyi yapıyollar bu adamlar salakmı orjinal takmıyolar bunu arabalara
    bi düşünün bakalım

üstat alet dönmeye devam eder demişsin evet ama o sırada minimum dirence karşı dönüyor alet, gazı kökleyip yardırırken ve o sırada aniden pedalda ayagı cekince o mili yavaşlatan o yüksek dirence olabildiğince az maruz kalıyor.
    Düşük dirençle biraz fazla turlaması mı , daha az turlayıp daha yüksek dirençle karşılaşması mı daha iyi orası biraz muallakta (o konuda güzel bir arge çalışması olabilir ).

Firmaların orj. olarak her araçta kullanmamasının bence iki sebebi var. Düşük basıçlı/küçük turbolarda göreceli olarak daha düşük verim ve maliyeti. Çoğu binek araçta turbo bozulana/eskiyene kadar araç garanti kapsamı dışına çıkıyor, parça değişimi de otomotiv için karlı bir dal sonuçta

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

sevgili mert
    biraz turlaması derken saniyede 8 - 9 bin devir turlamasından bahsediyoruz
    kaldıki gönderilen basıçlı havanın bir kısmı zaten eksoz subabları tarafından dışarı atılıyor
    düşük verim ve maaliyeti demişsin
    demekki öle işe yarayacak bir verim elde edilmediğini sende biliyorsun kaldıki 2-3 milyarlık turbo sistemine 300 tl lik bir parçayı maaliyet açısından hele hele büyük firmaların kaçmacağınıda biliyorsundur
    ayrıca 500 bin garanti veren firmala bile var benim şirketimde 14 adet scanıa var 500 er yüz bin km garantili ama blow- off takmayı aklına getirememişler
    biraz şakayla karışık takılarak yazdım alınma sakın

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Alınmama neden olcak birşey yapmamışsın zaten merak etme
    Ben de otomotiv firmasında argede çalıştığımdan biliyorum, o 2.000 liralık sitemde 300tl dediğin miktar o kadar büyük ki, GP için düşünürsen aracın yüzdesine vur bakalım ne çıkıyor.
    Tırlardan örnek vermişsin ben binek demiştim. 150.000'den fazla garanti sunan binek araç üreticisi yok denecek kadar az.
    Sen şimdi pazarlamacı olsan aracı daha pahalı hale getirip piyasada rekabet gücünü düşürür müsün? hem de altı üstü bir blowoff için. Reklamlarda kullanıp daha çok müşteri kapacaklarına inansalar koyarlar o zaman.
    Zihniyet genelde parçayı takmayıp daha ucuza getirmektir, hem çok uzun ömürlü araç ayrıca üreticiye fayda etmez (aynısı beyaz eşya v.b. için de geçerlidir), benden iyi bilirsin yedek parçadan kat kat daha fazla kazanıyorlar sonuçta.
    Dediğim gibi yüksek dirençte az tur ya da düşük dirençte çok tur, hangisi daha uzun ömürlü hesap kitap yapmayıp üstüne test etmeden konuşmak atıp tutmak olur onu da ben sevmem
    Neyse konuyu başka yöne kaydırmayalım daha fazla..

34. Bu mesajı için 2 kişi Stalker'ye teşekkür etti:

Sayfa 1/3 123 SonSon