Sayfa 1/3 123 SonSon
51 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Vites düşürerek frensiz yavaşlamak?

Barış AÇIL
    baris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 30

Standart Vites düşürerek frensiz yavaşlamak?

Arkadaşlar,
    Sorumu mazur görün. Sonuçta çok ta usta bir şoför sayılmam.

trafikte yüksek hızlarda seyir halindeyken yavaşlamamız gerektiğinde
    freni kullanmadan önce vites düşürerek yavaşlamanın otomobile herhangi bir
    zararı var mıdır?
    GP 1.4 lt 77 hp Dynamic Egzotik kırmızı
    STILO 1.4 lt 95 hp Active Kıyı Mavi

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

zaten normali de bu değil mi?

o a
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. sorumsuzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 23

bende hep bu şekilde kullanmışımdır ama şimdiye kadar bir zararını görmedim. zannedersem triger kayışı ve gergilerin ömrü azalıyor çünkü ani yüklenmeler oluyor.

Barış AÇIL
    baris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 30

yani demek istediğim mesela 80 veya 90 ile gidiyoruz ani yavaşlamamız gerektiğinde (kırmızı ışık vs) frene basmadan önce süratle vitesleri 4-3-2 ye çekerek yavaşladıktan sonra frene basmayı kastettim. (Hani araba birden yığılıp kalıyor)

Yoksa debriyajla arabayı boşa aldıktan sonra frenlemek mi?

Off ya umarım anlamışsınızdır, kafamdakini bir türlü yazıya dökemedim.
    GP 1.4 lt 77 hp Dynamic Egzotik kırmızı
    STILO 1.4 lt 95 hp Active Kıyı Mavi

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

boşa alıp frene basmak daha sakat

Kemal Özsu
    plastro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    33 VEN 90
    Edilen teşekkür: 786

Ben fren destekli vites düşürüyorum çok sert değil tabi

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

ben de çok yoğun trafik ve ani zorunlu duruşların dışında bu şekilde yavaşlıyorum. bu yüzden de arabam 30,000 km yi geçti ve hala orjinal balatalarım duruyor

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Fren ile dediğinizi aynı anda uygulamak her zaman daha iyidir. Ayağınızı debriyajdan küt diye çekmezseniz bir problem olmaz. Bu olay hem fren balatalarınızın ömrünü uzatacaktır hem de yakıt ekonomisi sağlicaktır. En profesyonel sistem budur.

doĞuş kaRa
    ACTOROFTHEROAD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    01 DK 730
    Edilen teşekkür: 67

mesela 4ten 3 atıp hafifte frene basıyorum yeterınce yawaşlayınca 2 çok rahat oluyor boşa alıp direk fren çok yıpratıo her ikisi orantılı en mantıklısı bence

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

o sekıl kullanmak daha mantıklı ama vıtes dusururken dıkkatlı olmak lazım
    motora fazla yuklenırsen zararı olabılır.mesela arkadasımda ford var (1.8 75hp) gecenlerde yuksek devırde kullanırken aracı tutmus 4 den 3 e cekmıs daha sonra arabanın yakıtı artmıs performansı azalmıs.servıse goturdugunde aracın turbo hortumlarının patladıgını solemısler.bılmıyorum bızım araclarda durum nasıldır ama bencede fazla yuklenmeden en mantıklısı vıtes kuculterek yavaslamak...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Aslı KILINÇ
    quixotic2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 NLP 37
    Edilen teşekkür: 100

vites küçülterek yavaşlamak en mantıklısı ama devirini ayarlaman lazım. 4. vitesde giderken birden frene hafif basıp devir daha yüksekken 3 e atarsan vitesi araban hop kardeşim ne yapıyosun diye silkelenmeye ve bağırmaya başlar. devirini ayarladığın sürece hiçbir sorun yaşayacağını sanmıyorum. hepimiz aynı şeyi yapıyoruz sonuçta
    Daihatsu Copen

Emrah Akçay
    emrahss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 12

Önce debriyaja basmak her zaman için fren mesafesini uzatır. Kazık fren tabir ettiğimiz ani duruşlarda önce fren sonra debriyaja basmak gerekir. Motor freni yaparken de "-ki 4'ten 2'ye almazsanız bir zararı yoktur" devir yüksekken vitesi bir alta aldığınızda aynı anda frene de basarsanız araba silkelemez. Yavaşlamak için böyle. Hızlanmak içinse, vitesi bir alta alırken gaza yüklenmek gerekir. Yani her iki durumda da vites küçültüp kendi haline bırakmak yok. Umarım çok karışık anlatmamışımdır

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

aslında musait zamanlarda münkün olabilir ama her zaman münkün olmuyor.. bir arkadaşım alfasına bu sekilde 3000 ytl lik bir masraf çıkardı.. genelde bu şekilde duruyordu.. bir iki defa sert yüklendim dedi.. ve sonrasında 3000 ytl lik masraf.. olabilir ama her zaman değil. her zaman yapıldığında bazen kaçmalar oluyor.. oda malum yüksek masraflar çıkartıyor.. motor freni için kullandığımız sistem aracın ucuz bölgeleri değil hatta en pahalı bölgeleri..

ben genelde bulunduğun vitesi hiç kurcalamadan orda boşa almadan freni kullanıyorum ve devir 1500 lü 1200 lü devirlere geldiğinde boşa alıp ordan devam ediyorum.. zaten bahsettiğim devirlere düştüğünda araç pek fazla hızlıda olmuyor. ve boşa alıp duruyorum..
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Ben 7 yıl Toyota Avensis'te motor freni ile yavaşlama tekniğini uyguladım. Hiç bir sakıncasını da görmedim. Bu şekilde yavaşlarken yüksek devirde vites düşürürken biraz dikkatli olmak gerekli. Debriyajı aniden bırakmadıkça yani motor aşırı yığılma yapmadıkça bu tekniğin disk ve balataların ömrüne ve yakıt tüketimine faydası vardır. Ancak aşırı miktarda yığılma yapılırsa yaklaşık 100000 km olan triger kayışının ömrü azalır. Gerçi bizim araçlarımızda bildiğim kadarıyla triger kayışı zincir şeklinde bundan dolayı ömrünün azalmasından ziyade kopma olabilir.

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ayrıntılı bilgi için dolmuşçuları izleyebilirsiniz.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Motor devri 2-3 vites birden küçültülerek aniden maksimuma çıkarılmadıkça hiçbir zararı yoktur.Bu yöntem fren sisteminin ömrünü uzatır ve yakıttan tasarruf sağlar.Zaten güvenlik paketi olan GP larda msr sayesinde devir farkından kaynaklanan silkeleme ve bloke olma durumu ortadan kalkıyor...

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Onur Baykal
    bambogie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 EN 100
    Edilen teşekkür: 19

devamlo böyle kullanıorum 20.000 civarında değişir denilen balatalarım 40.000e kadar servisten kesinlikle güvenli onayı aldı.20.000de yapılan kontrolde yarısından fazlası aşınmamıştı.vitesi birer birer küçülterek ve fren pedalına çok yüklenmeden gayet güvenli ve sizi yormadan yavaşlatıyorsanız doğrusu bu.boşa atıp fren yapma olayını ve motor freni denilen sistemi yağmurlu havada bir deneyin aradaki farkı anlayacaksınız.aracımda esp olduğu için nispeten daha güvenli olarak bunları yaptım arabanın altınızdan nasıl kaçtığının farkına varacaksınız boşta ve debriyaja basılı hallerde.ne olursa olsu vites küçülterek yavaşlamak herkesin yapılması için desteklediği bir uygulamadır.ışıkları görürsem kırmızıya yaklaşacaksak bazen hiç frene basmadan vites küçülterek yavaşlarım mesafe uzunsa arabanın en çok yakıt harcadığı durumlar zaten kalkış anlarıdır hareket halinde olan bir cismi hızlandırmak daha az enerji gerektirir.fren yapmadanda mesafeyi gözünüzle kestirebiliyorsanız frensiz durmak çok mümkün.

sami üzmezoğlu
    sarpines - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 20

arkadaşım dediğin olay kompresörü devreye sokmak yalnız bunu yaparken mesela 3 ten 2 atarken vitesi, önce fireni yoklayıp ondan sonra debriyaj ve vites küçült bazı kişiler önce debriyaja basıp sonra firene basıyor ve vites değiştiriyor bu dediğim olay tehlikeli durumlar da işe yarıyor baktım hızım çok fazla ben çift kompresör yapıyom yanı ayağımı debriyajdan 2 kere basıp çekiyom tabi bunların zamanlaması önemli bunlar zamanla daha ii yapılıyor

. .
    Korhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 254

Boşa alırım sonra fren yaparım. Vitesle hiç uğraşmam.

Emrah Akçay
    emrahss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 12

Alıntı Korhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Boşa alırım sonra fren yaparım. Vitesle hiç uğraşmam.
    Düşük hızlar için yaparsın ama yüksek hızlarda fren mesafesini uzatırsın dostum, aman dikkat..

Sayfa 1/3 123 SonSon