Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Sıradışı bir soru

EMRE ALTINOK
    EMRE ALTINOK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 83

Standart Sıradışı bir soru

Selam abilerim kardeşlerim, bir dostumla klima üzerine tartışmaya girdik. Onun söylediği şu; "Araç kliması ISITMAZ. sadece soğutur. Sen sıcağa getirip klimayı açınca boşa çalışmış benzin harcanmış olur.O sıcaklık aslında kaloriferin yani MOTORUN KENDİ sıcaklığıdır. Öyle birşey yok.."

Bende cevap olarak dedimkine; "evdeki klima çalışma prensibiyle aynı..Kalorifer sıcaklığı ile Klima sıcaklığı aynı şey DEĞİL. sen yanlış biliyorsun.Araç kliması hem soğuk hem SICAK üfürür.Ama klimayı açınca kışın soğuk havalarda araç daha hızlı ısınır.Ayrıca bunu yapmaz isen istersen fan ayarını 4 e getir. camlardaki buğu ÇÖZÜLMEZ."

Tartışma uzayınca baktık ki birbirimize gireceğiz tamam dedik.. 2 AYRI YETKİLİ SERVİSİ (adana) arayıp dedikkine beyleyken beyle.. adamların ikiside dostuma hak verdi.! Aynı şeyi söylediler. Ben şaşırıp kaldım.Kafam karıştı. Ben mi yıllardır yannış biliyom? Yoksa gerçekten böyle mi??

(facebook-sms-e.posta yoluyla çoğaltılıp dağıtılabilir. Her türlü yoruma paylaşıma açıktır.)

emrealtinok@hotmail.com.tr

Hakan T
    Solitude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 99

Evet klima yalnızca soğutur (araçlarda).

Ümit TÜRKER
    fencolic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 93

Elbette araç klimalari sadece sogutur. Misal arabayi calistirip klimayi sogukta acarsaniz hemen sogutabilir ama sicagi acsaniz bile isitmaz. Once motorun isinmasi gerek sicak hava uflemesi icin. Soguk kis gunlerinde ne diye titriyoruz araba isinsin diye Hele ki dizel motorlar daha gec isiniyor.
    biR derdiM vaR biN dermanA değişmeM

emre sever
    erenemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196
    Edilen teşekkür: 399

Alıntı fencolic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elbette araç klimalari sadece sogutur. Misal arabayi calistirip klimayi sogukta acarsaniz hemen sogutabilir ama sicagi acsaniz bile isitmaz. Once motorun isinmasi gerek sicak hava uflemesi icin. Soguk kis gunlerinde ne diye titriyoruz araba isinsin diye Hele ki dizel motorlar daha gec isiniyor.
    yahu herkes dizeller geç ısınıyor diye şikayet ediyor ama benim aracımda dizel ve 2-3 km gider gitmez sıcak hava üflemeye başlıyor yani hiç sıkıntı yaşamadım eskiden benzinli palio aracım vardı oda aynı sürede sıcak üflemeye başlıyordu yani bir fark yok bana göre millet neden dizellerin geç ısınmasına takmış anlamadım hele bazıları abartarak yarım saat sürüyor falan diyor bence sallıyorlar.

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Alıntı erenemre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yahu herkes dizeller geç ısınıyor diye şikayet ediyor ama benim aracımda dizel ve 2-3 km gider gitmez sıcak hava üflemeye başlıyor yani hiç sıkıntı yaşamadım eskiden benzinli palio aracım vardı oda aynı sürede sıcak üflemeye başlıyordu yani bir fark yok bana göre millet neden dizellerin geç ısınmasına takmış anlamadım hele bazıları abartarak yarım saat sürüyor falan diyor bence sallıyorlar.
    Abicim senin Punto da ne puntoymuş beaa Maşallah sanki senin Punto nu Mercedes fabrikası üretmiş Her konu da benim aracım da o yok bu yok her şey sağlam diyorsun Allah kazadan beladan saklasın Çok ilginç...
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Araç kliması kışın sıcak üflediğinde yakıttan harcamaz. direk kotor sıcaklıgını verir. Normal klima prensibi ile aynı değildir. Öyle olsa, ben soğuğa gelemeyen biri olarak mazota deli para harcardım ama yok yani etkisini hisstemiyorum yakıtta. demekki harcamıyor

Emre Can
    yeniuye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 20

Ben onu bunu bilmemde uzmanlar kışında klimanın açık olmasını tavsiye ediyorlar yoksa klima gazı yata yata yatmaya alışıyormuş 2 yıldan sonra klimanın soğutma verimi düşüyormuş
    Punto 2013 S7 1.3 Multijet Lounge 95 HP S&S ESP + Sporkit

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Araçlarda klima kompresörü ve kalorifer peteği olmak üzere 2 farklı sistem bulunur. Klima kompresörü yaz aylarında aracı soğutmak, kışın ön camdaki buğuyu çabuk atmak, kalorifer peteği de kış aylarında ısınmış olan motor suyu sıcaklığıyla aracın İçini ısıtmak için kullanılır.
    Evlerde bulunan klima sistemlerinde de durum benzerdir. Klimanın dış ünitesinde klima kompresörü bulunur. Sadece ısıtmak için iç ünitede sıcak su yerine elektrikli rezistans bulunur.

Serdar Y
    usermm1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 169

yannış biliyosun. klima soğuk üfürür, kalorifer sıcak üfürür
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

Ali Tandogan
    Castell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34
    Edilen teşekkür: 213

Kışın camlar buhar yapınca klimayı açmadan kesinlikle buharın çözülmemesini nasıl açıklıyor ustalarınız?.......

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cihan han
    hanbjk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 99

Alıntı erenemre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ankara, Düzce v.s. gibi yerlerde yaşadınız mı buraların soğuğunu. Bu sabah bile arabaya gittiğimde camları buzdu ayazdan.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yusuf Ankaralı
    yusuff06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 22

Araclarin klimasi sadece sogutur.isitma yapmaz.is yerinin 2013 model araci var orjinal klimali + vegos var.klima isitmis olsa vegosa gerek kalmazdi.

GT-I9190 cihazımdan gönderildi

mehmet demir
    knidos111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 115

bence ısıtmasıda var

Mustafa Uysal
    fire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 20

arkadaşlar yukarıda gayet güzel cevaplar vermiş bende eklemek istiyorum.
    araç kliması ile ev kliması arasında fark vardır.
    araç kliması ısıtmaz kışın ancak ortamdaki nemi alsın diye kullanılabilir.
    benim aracın kliması ısıtır diyen arkadaşlar kışın aracı çalıştırır çalıştırmaz açsınlar klimayı ısınacakmı beklesinler.yanlız bazı istisna araçlarda iklimlemdirme adı altında elektrikli klimalar var.bunların aynı ev kliması gibi ısıttığı söylenmekde.bu araçlarda çok nadir.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

emre sever
    erenemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196
    Edilen teşekkür: 399

Alıntı byadrenalin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abicim senin Punto da ne puntoymuş beaa Maşallah sanki senin Punto nu Mercedes fabrikası üretmiş Her konu da benim aracım da o yok bu yok her şey sağlam diyorsun Allah kazadan beladan saklasın Çok ilginç...
    ben eksiklerinide söylüyorum ama ısınma konusunda çok büyük bir sıkıntı yaşamadım belkide İstanbul da yaşadığım için öyle aman aman eksilerde soğuklar görmüyoruz kaç kıştır

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Dizeller daha geç ısınıyor doğru ama bu aradaki fark çok önemli değil. Ankara'da yaşıyorum. Punto'm benzinliydi. Hemen ısınıyor. Nissan Qashqai 1.5 DCi kullanıyorum şu an. Evet daha geç ama yarım saat te değil.

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araçlarda klima kompresörü ve kalorifer peteği olmak üzere 2 farklı sistem bulunur. Klima kompresörü yaz aylarında aracı soğutmak, kışın ön camdaki buğuyu çabuk atmak, kalorifer peteği de kış aylarında ısınmış olan motor suyu sıcaklığıyla aracın İçini ısıtmak için kullanılır.
    Evlerde bulunan klima sistemlerinde de durum benzerdir. Klimanın dış ünitesinde klima kompresörü bulunur. Sadece ısıtmak için iç ünitede sıcak su yerine elektrikli rezistans bulunur.
    Ev tipi klimalarda ısıtmak için rezistans yok diye biliyorum. Soğutma işleminin tersini yaparak ısıtıyor. Zaten aslında bakarsanız ne ısıtıyor ne de soğutuyor. "Heat pump" yani ısı pompasıdır bu cihazlar. Ortamı soğutmak istediğinizde içerdeki sıcak havayı dışarı atar. Isıtmak için ise ortamdaki soğuk havayı dışarı atar. Hatta "havayı atar" demek de yanlış. Yaptığı iş ortamdaki ısıyı transfer etmek. Yani dışardan içeri ya da içerden dışarı hava girişi yok. Mevcut havadaki ısı transfer ediliyor.

Araç klimasının ısıtma mantığı farklı mı bilmiyorum ancak motor yeni çalıştığında klimayı sıcakta çalıştırdığınızda kompresör devreye giriyor ve kısa bir süre sonra motor henüz ısınmamışken bile sıcak üflemeye başlıyor. Dolayısıyla ev tipi klimalarla aynı mantıkta çalışıyor diye düşünüyorum. Aksi halde elektronik klimalarda yarım derece hassasiyette sıcaklık ayarı yapılabilir miydi emin değilim

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Evren_c Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ev tipi klimalarda ısıtmak için rezistans yok diye biliyorum. Soğutma işleminin tersini yaparak ısıtıyor. Zaten aslında bakarsanız ne ısıtıyor ne de soğutuyor. "Heat pump" yani ısı pompasıdır bu cihazlar. Ortamı soğutmak istediğinizde içerdeki sıcak havayı dışarı atar. Isıtmak için ise ortamdaki soğuk havayı dışarı atar. Hatta "havayı atar" demek de yanlış. Yaptığı iş ortamdaki ısıyı transfer etmek. Yani dışardan içeri ya da içerden dışarı hava girişi yok. Mevcut havadaki ısı transfer ediliyor.

Araç klimasının ısıtma mantığı farklı mı bilmiyorum ancak motor yeni çalıştığında klimayı sıcakta çalıştırdığınızda kompresör devreye giriyor ve kısa bir süre sonra motor henüz ısınmamışken bile sıcak üflemeye başlıyor. Dolayısıyla ev tipi klimalarla aynı mantıkta çalışıyor diye düşünüyorum. Aksi halde elektronik klimalarda yarım derece hassasiyette sıcaklık ayarı yapılabilir miydi emin değilim
    Endüstriyel tip klimalarda 15kW civarı rezistans var ama evlerde kullanılan split klimalarda tam emin değilim bunu araştıracağım.
    Ayrıca araçlardaki ısıtma soğutma mantığı mesajımda ki gibidir. Ya da şöyle söyleyim motor kaputunuzu açın fren merkezinin altında 2 tane kabin içine giren hortum göreceksiniz. bu hortumlar aracın içindeki kalorifer peteğine bağlanıyor ve motor soğutma devresine bağlı, klima devresinden ayrı olarak. Yarım derecelik fark bu tip sistemler için çok büyük bir fark değil. O yüzden ayarlamasını düzgün bir yazılımla rahat yapar..

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evlerde bulunan klima sistemlerinde ısı pompası vardır 4 yollu vana yardımıyla soğutmada yapılanın tersine işlem uygulanır. Çalışma prenbiyle ilgili bir link: Klimanın Çalışma Prensibi | Klimalar Klima Fiyatları ve Klima Servisi
    hatalı bilgi düzeltme.

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

evdeki klimalarda rezistans var.onlar ısınır, klima motorunun içindedir.geri kalanı da buzdolabı mantığıyla çalışır..

araçlardaki de, klima değil.kalorifer mantığı.motor sıcağını içeri verirsiniz.camlardaki buğunun geçmesi için ortamdaki sıcaklığın 1 derece sıcağı bile yeter.bu yüzden arabayı açtığınızda motorunuzun ilk sıcaklığı da camınızdaki buğuyu yok etmeye yeter.çok buğu oluşmamışsa sadece rüzgar bile buğuyu sökebilir.

buğu oluşma mantığı aracın içinin ve dışının sıcaklığının farklı olması.bu bazen 2 derece bazen 10 dereceye kadar çıkar..cam iletken bir yüzey olduğu için verdiğiniz sıcak hava camı ısıtır, ısındığında da buğu çözülür.tekrar dediğim gibi, buğuyu yaratan derecenin sadece 1 derece sıcağını cama rüzgar olarak verseniz de buğu çözülür...

elektronik olarak jikle görevini yapan organ hangisidir bilmiyorum ama, ilk çalıştırmada bu organın sağlamlığı yüzünden aracınız hemen ısınıp iyi randıman verir.

benzinlilerde ise sanırım karbüratör bu işlevi görüyor.o ne kadar sağlıklıysa o kadar kolay ısınır araba.puntolarda jikle var mı bilmiyorum ama..

Sayfa 1/2 12 SonSon