Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Uzun yola çıkıcam neler yapmalıyım?

Ziyaretci040
    Ziyaretçi Ziyaretci040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Uzun yola çıkıcam neler yapmalıyım?

Arkadaşlar önümüzdeki hafta cuma gecesi İstanbul-Fethiye arası yol gidicem Navigasyonda tam 864 km falan gösteriyor.Sizce yola çıkmadan önce aracıma neler yapmalıyım? Yapıcağım işlemlerde ne malzeme kullanmalıyım?

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Lastikler ve motor sivilarinin kontrolu, eksik olanlarin tamamlanmasi.

Sent from my GT-I9100 using 2
    Oz Büyücüsü

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erhan denizli
    erosistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 351

Lastik hava basıncını yüküne göre ayarla.
    yolun açık olsun, Allah a emanet ol.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Depoyu istanbuldan fulleyin.Yolda yakıt alacaksanız şehir içinde olmasına dikkat edin. Yağ seviyesine ve lastik hava basınçlarına bakın. SÜRAT YAPMAYIN.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretci040

Alıntı erosistanbul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi gitmeden önce sana uğrıcam merak etme =)) Emanetlerin bagajda ama arabanın yüzünü gördüğüm yok ne yazıkki c.tesi sabahtan yanındayım..

Ziyaretci040

Alıntı Luc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lastikler ve motor sivilarinin kontrolu, eksik olanlarin tamamlanmasi.
    Tşk. Bunlar dışında sanırım birşey yok.

Alıntı ibrahim06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Depoyu istanbuldan fulleyin.Yolda yakıt alacaksanız şehir içinde olmasına dikkat edin. Yağ seviyesine ve lastik hava basınçlarına bakın. SÜRAT YAPMAYIN.
    Yok ya eşim oğlum ve kardeşim olucak arabada benden hariç kesinlikle 100 max. hızım olucak Tşk.

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Alıntı NOZER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tşk. Bunlar dışında sanırım birşey yok.
    Evet aynen. Fakat suphelendiginiz bir durum ya da akliniza takilan bir soru isareti varsa arabayla ilgili;

Mesela stepnenin durumu, sinyal lambalarinin durumu, fren balatalari ne alemde daha kac km goturur vs gibi. Bunlari da kontrol ettirmek icin. Yolculuk oncesi bi servisi ziyaret etmekte yarar var. Ucretsiz yapiyorlar bu kontrol ve eksik sivilarin tamamlanma islemlerini.

Bu arada hayirli yolculuklar.
    Oz Büyücüsü

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretci040

Alıntı Luc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet aynen. Fakat suphelendiginiz bir durum ya da akliniza takilan bir soru isareti varsa arabayla ilgili;

Mesela stepnenin durumu, sinyal lambalarinin durumu, fren balatalari ne alemde daha kac km goturur vs gibi. Bunlari da kontrol ettirmek icin. Yolculuk oncesi bi servisi ziyaret etmekte yarar var. Ucretsiz yapiyorlar bu kontrol ve eksik sivilarin tamamlanma islemlerini.

Bu arada hayirli yolculuklar.
    Teşekkür ederim fren diskleri ve balataları değiştirmek istiyorum aslında bide z rotlarını . Z rotları lakluk sesten dolayı.Onun dışında ise fren balataları yeni ama ses yapıyor serviste taktırtmış benden önceki sahibi ve daha 5000 km olmuş totalde.C.tesi bi uğrıcam servise...Erhan abiye...
    Konu Ziyaretci040 tarafından (19/07/2012 Saat 13:48 ) değiştirilmiştir.

Uğur Ayıkol
    Undead Rogue Xenophan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35MAS94
    Edilen teşekkür: 54

Alıntı erosistanbul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lastik hava basıncını yüküne göre ayarla.

Puntolarda lastik hava basınçlarını neye göre nasıl belirleriz kriterler nelerdir aceba?

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Alıntı Xenophan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Puntolarda lastik hava basınçlarını neye göre nasıl belirleriz kriterler nelerdir aceba?
    kullanma kılavuzunda yazar. bagaj boş iken şu kadar doluyken şu kadar diye yazar.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Yeni fren balatasıyla uzun yola çıkma bence frenler alışana kadar durma mesafesi eskiye göre daha uzun olur.
    Yağ,motor soğutma sıvısı,fren hidroliği,silecek suyu(mümkünse hava filtreni değiştir yakıta etkisi olur) kontrol et. Lastik basıncını dördünü de 28-29 bar ayarla (mümkünse lastik soğukken)sıcak havada lastik daha da genleşir o yüzden çok şişirme. Yanına 1-2 litre su al her an lazım olabilir.
    Hız yapmadan mutlaka ve mutlaka dinlenmiş olarak yola çık.Sabah 4-5 gibi çıkarsan çok güneşe kalmadan oldukça yol alırsın güneşte araç kullanmak daha zor gözlük bile olsa.
    Kazasız belasız hayırlı yolculuklar.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretci040

Alıntı blackhawk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni fren balatasıyla uzun yola çıkma bence frenler alışana kadar durma mesafesi eskiye göre daha uzun olur.
    Yağ,motor soğutma sıvısı,fren hidroliği,silecek suyu(mümkünse hava filtreni değiştir yakıta etkisi olur) kontrol et. Lastik basıncını dördünü de 28-29 bar ayarla (mümkünse lastik soğukken)sıcak havada lastik daha da genleşir o yüzden çok şişirme. Yanına 1-2 litre su al her an lazım olabilir.
    Hız yapmadan mutlaka ve mutlaka dinlenmiş olarak yola çık.Sabah 4-5 gibi çıkarsan çok güneşe kalmadan oldukça yol alırsın güneşte araç kullanmak daha zor gözlük bile olsa.
    Ya durumu iyi bildiğim kadarı ile ama çok ötüyor sinirlerimi bozuyor döndüğümde değiştireyim bai 1 2 kişi daha aynı şeyi söyledi.Ama şu z rotlarını değiştirmeyi taktım kafaya kesinlikle..

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Hocam naptın sen ya Yola çıkma demişin.

Fren balataların daha sıfır sa eğer, daha temkinli olmak lazım yolda. Bitik balatadan kötü olmaz merak etme

**Eğer güzergahı ilk defa kullanacaksanız:

İst-Kütahya arası problem olmaz, yollar yeni sayılır (Bozöyük kütahya arası amamlandıysa.)
    Kütahya-Afyon yolu biraz pistir değişmediyse eğer, virajlıdır, görüşü düşüktür.O noktada daha dikkatli olmanı öneririm.

**Ama Afyondan sonrasını gitmediğim için ondan sonrasına yorum yapamayacağım.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretci040

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Fren balataların daha sıfır sa eğer, daha temkinli olmak lazım yolda. Bitik balatadan kötü olmaz merak etme

İst-Kütahya arası problem olmaz, yollar yeni sayılır (Bozöyük kütahya arası amamlandıysa.)
    Kütahya-Afyon yolu biraz pistir değişmediyse eğer, virajlıdır, görüşü düşüktür.O noktada daha dikkatli olmanı öneririm.

Teşekkür ederim öneriler için 5000 km kesin yapıldıgını biliyorum balatalarla.Değiştirmek istememin sebebi aslında balatalarımın ötmesi sadece.Ama değiştirmeyi döndüğümde yapıcam...

EVet yolu ilk defa kullanıcam ama başka yol neresi varki? İzmir üstünden egeden falan sanırım?

Selim Soyisim
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. karizmatik_boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 95

Hocam aracın yağına suyuna bak, lastikler yedek lastik kontrol et, gece de kullanacaksan farların düzgün yandığından ve ayarlı olduğundan emin ol, 90 km/h hızı da geçmemeni tavsiye ederim. Tr nin yolları max 90 kaldırır... Gerisi tırı vırı...

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Furkan yeni balatalar diske alışana kadar tam anlamıyla tutmaz zaten servislerde ani frenden kaçının der. Uzun yol olacağı , yolun ne getireceği belli olmadığı için sağlam olan frenlerini sadece ses için yolculuk sonrası değiştirmesi daha sağlıklı olur.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

tolga tolga
    BeCkS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

kanka; klima gazınada baktır malum sıcaklar yeğenimiz pişmesin sıcaklarda....
    Servetimi Karıncalar Taşısın, Onurumu Gemiler Kaldıramaz....

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Furkan yeni balatalar diske alışana kadar tam anlamıyla tutmaz zaten servislerde ani frenden kaçının der. Uzun yol olacağı , yolun ne getireceği belli olmadığı için sağlam olan frenlerini sadece ses için yolculuk sonrası değiştirmesi daha sağlıklı olur.
    """Olan olmuş bitmiş, balatalar değişmiş.
    Bundan sonrası "yola çıkmayın" demekten ziyade, "temkinli olun" demektir.
    Benim de demek istediğim buydu!!"""
    Ancak yanlış anlamışım frenler değişmemiş

Şirketteki 1 işgüzar yüzünden balatası olmayan araçla tuzladan, gaziosmanpaşaya gelmek zorunda kalmıştım. Trafik saati olarak uygun bir saat olduğu için problem görmedim ve ona göre göre temkinli geldim. Arkadan araç geldiğinde yavaşladım, önümde anlamsız boşluklar bıraktım vs.vs.

Yani sıfır balatanın balatasız araçtan iyi olduğunu da bizzat biliyorum. O yüzden temkinli olmak lazım. Her şart için uygun sürüşü ayarlayabilir insan
    Konu celenlee tarafından (20/07/2012 Saat 13:17 ) değiştirilmiştir. Sebep: Yanlış anlama...

Ziyaretci040

Alıntı BeCkS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kanka; klima gazınada baktır malum sıcaklar yeğenimiz pişmesin sıcaklarda....
    O varken klima açmıyoruz ama sanırım bu sefer serin olması için açıcaz gibi görünüyor.Ayarlarım 24 dereceye devam. En fazla 30 tl fazla mazot yakarım problem değil.Ama fena soğutuyor gerek olduğunu sanmıyorum dostum

Olan olmuş bitmiş, balatalar değişmiş.
    Bundan sonrası "yola çıkmayın" demekten ziyade, "temkinli olun" demektir.

Benim de demek istediğim budur
    Şirketteki 1 işgüzar yüzünden balatası olmayan araçla tuzladan, gaziosmanpaşaya gelmek zorunda kalmıştım. Trafik saati olarak uygun bir saat olduğu için problem görmedim ve ona göre göre temkinli geldim. Arkadan araç geldiğinde yavaşladım, önümde anlamsız boşluklar bıraktım vs.vs.

Yani sıfır balatanın balatasız araçtan iyi olduğunu da bizzat biliyorum. O yüzden temkinli olmak lazım. Her şart için uygun sürüşü ayarlayabilir insan
    Yok ya frenlerde dediğim gibi sorun yokta çok ötüyor değiştirme isteğim ondan ibaretti döndüğümde değiştiririm sonuçta frenlerde sıkıntı yok hatta Birkanın arabayı kullandıktan sonra.Süper tuttuğunu bile iddaa ederim Teşekkürler önerleriniz için.

Efe ERDEM
    efe_erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 71

Aracnızın bakımları tamsa, mazotu al cık yola baska bıseye gerek yok

29. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon