13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Starjet vites değiştirme devri

Emin Babaoğlu
    eminb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 0

Standart Starjet vites değiştirme devri

Merhaba Arkadaş,

ben yeni starjet motor Punto alarak aranıza katıldım.Vitesleri kaçıncı devir de değiştirirsem araç körlüğü denen çekiş problemini yaşamam.150 km deyim ve araç sanki gitmiyor.Ufak rampada bayılıyor.1.4 motor ilk kez kullanıyorum.Seri olsun diye Starjet 95 hp tercih ettim ama soktayım.
    Yeni araçlarda motor açma yok deniyor ama bu böyle giderse zor.
    Yardımlarınızı bekliyorum.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Aracınız hayırlı olsun Emin Bey.Atmosferik motorlarda ne kadar üst devirleri zorlarsanız o kadar performans elde edersiniz.16v lik starjet devirlenmeyi seven yani kolay devirlenen bir makine.Üst devirlere çıkılıp seri bir şekilde vites büyütülerek kolayca ilerlenebilir rampada.Tabi eğim derecesi önemli olsa da belirli bir vitese kadar gidilebilir.2000-3000d/d larda özellikle rampada vites büyütülürse araç çok zorlanır, hatta gitmez...

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet K.
    memox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 70

Maksimum torku 4500 devirlerde alırsınız. Buda demek oluyorki rampada en iyi performansı 4500 devirde göreceksiniz. 3000'in altına düşerseniz gitmemesi normal. Devirli kullanmaya alışın.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

İlk başlarda bende şoka girmiştim arkadaşım. 6 ileri şanzımanlı bir motor ve 16 v motor. yüksek devirde atıcaksın vitesi şansın yok. (eğer atiklik istiyorsan) 3 vites te 130 gören bir motor bu. Bu arada motor da 160 da kitli benimde. gün geçtikce açılıyor. Aynı araçtan alan arkadaım 10000 yaklışmaya başladı. O su an 190 200 leri görüyorum diyor Ki devirli kullanan adam değildir.

Emin Babaoğlu
    eminb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 0

Açıklamalarınız için teşekkürler.Normalde devir saatine bakarak değil motor sesine göre vites değiştiririm.Belirtiniz gibi yüksek devirlerde(3500-4000) çıkarak vites değiştirmeye çalıştığımda motor çok bağırıyor ve özellikle 2-3 vitesde anlık yakıt tüketime baktığında 20-22 oluyor.Bu arac yeni olduğu için mi.Sonra düzelme olur mu.Ama devir yükseltmeden motor istediğinde vites değiştirdimde(2500-3000) anlık yakıt tüketimi 8-9 lara düşüyor ama sonrada belirttiğiniz gibi üst vitesde toparlanmakta zorlanıyor.

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Walla 2. ve 3. viteslerde motorun çevirdiği devire göre aracın hızı düşük olduğu için anlık tüketim çok yüksek çıkar ama sürekli böyle gitmediğiniz için dert etmeyin, daha çok ortalama tüketimi kullanın. Fabrika verilerine yakın tüketim değerlerine ancak 6.viteste düşük devirde düz yolda giderken ulaşabilirsiniz.
    Dizel araç kullanmaya alışmış birinin dert yanması gibi geldi bana, düşük hızlarda rampaların ustası onlar aracınızdan aynı performansı bekleyip haksızlık etmeyin

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

3500-4000 devirlerde vites değiştirmenize gerek yok aslında.tabi bu söylediğim yol şartlarına göre değişir. zaten aracı tanıdıkça hangi devirde hangi yolda vites yükseltmeniz ya da alçaltmanız gerektiğini anlayacaksınızdır.

ama starjet deviri seven bir motor.

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Alıntı bankaci61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3500-4000 devirlerde vites değiştirmenize gerek yok aslında.tabi bu söylediğim yol şartlarına göre değişir. zaten aracı tanıdıkça hangi devirde hangi yolda vites yükseltmeniz ya da alçaltmanız gerektiğini anlayacaksınızdır.

ama starjet deviri seven bir motor.
    Katılıyorum.
    Otobanda 6. vites 140 ile gidiyorsunuz gösterdiği anlık 7.1 oluyor mesela. (rüzgarsız havada, şiddetli karşı rüzgar varken 8.5 ları buluyor)

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

Alıntı eminb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    özellikle 2-3 vitesde anlık yakıt tüketime baktığında 20-22 oluyor.Bu arac yeni olduğu için mi.Sonra düzelme olur mu.Ama devir yükseltmeden motor istediğinde vites değiştirdimde(2500-3000) anlık yakıt tüketimi 8-9 lara düşüyor ama sonrada belirttiğiniz gibi üst vitesde toparlanmakta zorlanıyor.
    2-3. vites degisimlerinde anlik yakit tuketimi 25Lt'ye kadar cikabiliyor. Ancak bu vites degistirirken maksimum 2-3 saniye suruyor. Ideal olan araci buyuk viteslerde tutmak, ancak performans istiyorsaniz; gaza dokunup 3.ooo ustu devirleri zorlamaniz iyi olur, 2500-3000 araliginda 1.4 95hp den performans beklemeyin. Duz yol sartlarinda son hiza 6. vitesde ulasamadim hic, maksimum hizlara hep 5. viteste ulastim.

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

barış unye
    İl Başkan (Iğdır) barisunye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Iğdır
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 83

3. viteste 120 130 arasını rahat goruyr

Ali Türk
    The Big Punto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 44

Alıntı barisunye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3. viteste 120 130 arasını rahat goruyr
    Ben fire motorla 3. viteste 120 yi görüyorum, yüksek devirde çok atak oluyor.

emrah esmer
    emrahesmer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 5

arkadaşlar ben yeni bir 2007 model punto 1.3 dizel 75 beygir aldım 22500 km de çok temiz bir araç. ama bende daha önce ford fiesta 1.4 dizel vardı performansı mükemmeldi bu araba bana çok ağır geldi. resmen gitmiyor. acaba bir problemmi var. bilgi verirseniz sevinirim.

emrah esmer
    emrahesmer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 5

Alıntı erdiyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2-3. vites degisimlerinde anlik yakit tuketimi 25Lt'ye kadar cikabiliyor. Ancak bu vites degistirirken maksimum 2-3 saniye suruyor. Ideal olan araci buyuk viteslerde tutmak, ancak performans istiyorsaniz; gaza dokunup 3.ooo ustu devirleri zorlamaniz iyi olur, 2500-3000 araliginda 1.4 95hp den performans beklemeyin. Duz yol sartlarinda son hiza 6. vitesde ulasamadim hic, maksimum hizlara hep 5. viteste ulastim.
    arkadaşlar ben yeni bir 2007 model punto 1.3 dizel 75 beygir aldım 22500 km de çok temiz bir araç. ama bende daha önce ford fiesta 1.4 dizel vardı performansı mükemmeldi bu araba bana çok ağır geldi. resmen gitmiyor. acaba bir problemmi var. bilgi verirseniz sevinirim. ilk kalkışı çok ağır ve bana göre çok yakıyor resmer 3000 devire gelene kadar 18 20 oluyor anlık tüketim. benim araçtamı sorun var acaba. yoksa benmi yanlış devirde kllanıyorum?