Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Şok! Aracınızın modeli ruhsatta yazandan daha düşük olabilir

serkan sozen
    cherokeeboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 17

Standart Şok! Aracınızın modeli ruhsatta yazandan daha düşük olabilir

ARKADAŞLAR GEÇEN GUN BUYUK ŞOK YASADIM.

puntomun garantısını 310 tl uzattım ama sozlesmede aracım 2007 model oldugu halde (mayıs 07) de alındı sıfır bayıden...sozlesmede 2006 yazıyordu...durumun yanlıs yazılmadan kaynaklandıgını sandım.gıttım gorustum servıs yetkılısıyle hemen o anda..bana şasi numarasını alıp bılgısayardan fıat sistemınden bakmamızı soyledı ..gittik baktık..onların ozel bır interaktif bayii sistemi var..sasi numarasi girildi bir baktık aracın uretım tarıhı OCAK 2006 !!!!!!!!!!!!!!!!!İtalyada uretımden cıkma tarıhı OCAK 06

BEN bayıden sıfır aldım mayıs 2007 de !!!!!

bunu bilmiyordum..bayıden alınan arac hangı yıl modelıyse o yıl uretılmıs olmasını beklerız degılmı...tam 16 ay yatmıs aracı almısım ama haberım yok.arac sıfır yetkılı bayiiden aldım ama modelı 2006 imiş..

Sizinde puntonuzun uretım tarıhını sadece bu şekilde ögrenme sansınız var..Ruhsata bakmayın derım !!

Şımdı dava açmayı dusunuyorum..2007 model olarak gozuken arac 2006 model...ben mağdurum ....

Erhan OĞUZHAN
    LINEA erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06RB401
    Edilen teşekkür: 158

Geçmiş olsun üzücü bir durum. Aracın üretim tarihi ile trafiğe çıkış tarihleri farklıdırancak bu kadar fark olur mu o ayrı bir konu.

İstanbul gibi bir yerde 16 ay bir aracın yatması da ayrıca enteresan geldi. Bu bayi 16 ay boyunca ya hiç araba satamadı yada çok yüklü miktarda araba aldı ve stokladı.

Birde aracınızda takılı olan plastik aksamlara (torpido kapağında vardı sanırım) bakarsanız oralarda üretim tarihleri yazıyor. O tarihlerde size aracın üretim tarihi konusunda bir ipucu verebilir.
    Linea Dynamic 1,4 Fire

Kağan Günerkaya
    RGA99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 3

Dava açmanız kaçınılmaz.Bence Hakkınızı Arayın.. (Neden?)

1)2006 Model aracın fiyatıyla, 2007 Model Aracın arasında fiyat farkı olması...
    2)Aracınızı satarken 2007 diye satıcaksınız ama 2006.En az 2-3 BİN TL daha kaybınız olucak...
    3)En önemlisi bu adamlar 2006 model aracı nasıl 16 ay ellerinde tutabilmiş.Hadi kıyıda köşede unutulmus diyelim (saçma sapan bişi) niye 2007 diye pazarlıyolar.
    En azından söylesinler, 2-3 BİN TL daha düşük fiyattan satsınlar..

Kısacasıönce isterseniz kafa kafaya değişmeyi konusun bayiyle.Kabul etmiceklerdir tabiki hakkınızı mahkeme yoluyla arayın Garanti kazanmanız lazım sağlam bi avukatla..

Birde faturada arac 2007 diyemi gözüküyo ? Ruhsat tamam ama ya fatura ?

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

servis kayıtlarında bir yanlışlık var bence.

İstanbuldan yazdığınızı görüyorum. sıfır bir aracın istanbul gibi bir yerde 16 ay boyunca yatması??? sizce de akıl mantık işi değil di mi? istanbulu bırakın dünyanın neresinde görülmüş bir olay??

kesinlikle hata var. bayiyi bırakın fabrika zaten o kadar bekletmez aracı. benim aracım nisanda fabrika ,mayısta trafiğe çıkış. hadi olsun olsun da 2-3 ay olsun.

mümkün değil yani...

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Neyse olan olmuş aracımda sorun yok ya ben ona bakayım demeyip dava açarsanız gelişmelerden bizi haberdar edin mutlaka...

onur poyraz
    TıRSıK FaRe :) poyraz_o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    26 TZ 855
    Edilen teşekkür: 73

Arkadaşlar.
    model atlatmak çok kolay adamlar size aracı 2007 de üretildi diye satmıyorlar..
    aracınızın modeli 2007 genede...
    sıfır araç alacak arkadaşlar..
    temmuz sonuna kadar sabrederim derse ötv den etkilenmek sorun değil arabam 2010 olsun derse gitsinler bayi ile görüşsünler bayi ayarlıyor.
    şahsen ben konuştum. ötv olayı olmasa yaptıracaktım...
    yani davalık bir olay yok.

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Faturanı bak bir tarih ne? Birde 0 aldısan tofaştan uygunluk belgesi adı altında bir belge veriyorlar. ordaki tarihe bak bir. Tofaş onayı nedir diye. Araçtaki şase ile faturadaki şaseyi karşılaştır. Çünkü bayi mi elinde tutan yoksa fabrikamı anca böyle anlarsın. Sonrada hakkını ara. Çünkü garip olay. Öyle ise evrakta sahteciliğe bile girer bu iş.

Kağan Günerkaya
    RGA99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 3

Alıntı poyraz_o Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar.
    temmuz sonuna kadar sabrederim derse ötv den etkilenmek sorun değil arabam 2010 olsun derse gitsinler bayi ile görüşsünler bayi ayarlıyor.
    2007'de üretilmesi problem değil 2006'nın başında üretilen bi aracı fabrika kayıtlarına 2006 die geçmiş bi aracı 16 ay sonra 2007 model olarak hiçbir bayi satamaz.! bu sahteceliğe girer cezası ağırdır bunun resmen olayın içinde kazım var resmen yani..

Arkadaş offline heralde en kısa zamanda bize faturadaki bilgileri söylemesini istiyoruz netlik kazandıralım olaya

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

Arkadaşlar.
    hayır yok öyle bişey trafiğe çıkış tarihi ile aracın modeli çok farklı şeydir. hatta bayiiler genelde bu tip araçları çok ucuza verirler. temmuz gibi gidin bayinin elinde kalmış bi araç varsa liste fiyatından çok daha ucuza alınır.

kesinlikle hakkınızı arayın.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

ben haziran 06 da aldım , eperden baktığımda üretim tarihi şubat 06. modeline göre opsiyonlarının fazla olması nedeniyle araç satılamamış , bayi sonunda ekstra indirimle satmıştı bana.
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

onur poyraz
    TıRSıK FaRe :) poyraz_o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    26 TZ 855
    Edilen teşekkür: 73

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayır yok öyle bişey trafiğe çıkış tarihi ile aracın modeli çok farklı şeydir. hatta bayiiler genelde bu tip araçları çok ucuza verirler. temmuz gibi gidin bayinin elinde kalmış bi araç varsa liste fiyatından çok daha ucuza alınır.

kesinlikle hakkınızı arayın.
    özellikle konuştum. çıkış tarihi değil. modeli olacak 2010

İLKER Ç.
    ocean_1919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    26
    Edilen teşekkür: 197

Bir sonraki yılın modelini almak isterseniz, içinde bulunduğunuz yılın temmuz yada ağustos ayında almanız gerekiyor gibi biliyorum.

karahan k kaya
    Rolantide çalışıyor... kukart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Yok
    Plaka
    55
    Edilen teşekkür: 350

Arkadaşlar bu tür durumlar ithal arabalarda sürekli olan birşey bu gayet normal,
    araç fabrikadan çıktığı tarihle, Türkiyeye getiriliş ve gümrükten sonra satışa sunuluş tarihi arasında geçen süreyi arabanın yaşına yansıtırsalar...ohooo
    örneğin; bu sefer japon arabalarının gemiyle getirildiğini düşünürseniz türkiyede tüm japon arabalarının en sıfırı 1 yaşında olur desem yeridir... Türkiye ye giriş tarihleri önemli, ben ilk aracımı mayıs ayının başında TR ye giriş yapmış olduğu için 2006 model olarak aldım, bir sonraki sefkiyatla gelen araç 2007 olarak satılmış...
    Mesela Woswogen grubunda ön cam sol kenarda rakamlar var orada aracın fabrika cıkış tarihi yazıyor...ama aracın ruhsattaki tarihle farklılık gösterebiliyor, aynı durum yani...
    Neyse GP kendini hissettiği yaşta güzel.

o t o b i y o g r a f i :
    2006 Hyundai Getz 1.5CRDİ-90ps /
    2006 Grande Punto Dynamic 1.3multijet-75ps /
    2004 Alfa Romeo 147 Distinctive 120ps /
    2008 Grande Punto 1.3multijet-90ps dualogic /
    2010 Opel Astra Essentia cp 1.3 CDTi-113ps easytronic /
    2004 Volkswagen Golf 5 1.6Midline-102ps triptonic /
    2011 Peugeot 308 ComfortPack 1.6eHDİ-115psAuto6R /
    2009 Peugeot 308 ComfortPack 1.6HDİ-112psAuto6R /

█▌
    █ █ ▌▌▌║│

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

bu ayıplı mal kapsmaına giriyor fakat tuketicinin de soyle bir yukumlulugu var 30 gun icinde ayıplı malı bildirmek zorunda bu durumda nasıl bir yol izlenir bilemem. gec tespit edilmesi uzerinde kafa yormak lazım

karahan k kaya
    Rolantide çalışıyor... kukart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Yok
    Plaka
    55
    Edilen teşekkür: 350

Alıntı pdr42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu ayıplı mal kapsmaına giriyor fakat tuketicinin de soyle bir yukumlulugu var 30 gun icinde ayıplı malı bildirmek zorunda bu durumda nasıl bir yol izlenir bilemem. gec tespit edilmesi uzerinde kafa yormak lazım
    Bu tüketiciyi koruma derneğine üye olmak lazım aslında geçen tv de başkanı konuşuyodu yıllık 1TL üyeik ücretiyle herhangi bi sorunun olduğundan derneğin avukatları senin adına ( üyelere öncelik tanıyarak ) herşey, takip ediyorlar...
    TÜKODER :: Tüketiciyi Koruma Derneği :: www.tukoder.org.tr

o t o b i y o g r a f i :
    2006 Hyundai Getz 1.5CRDİ-90ps /
    2006 Grande Punto Dynamic 1.3multijet-75ps /
    2004 Alfa Romeo 147 Distinctive 120ps /
    2008 Grande Punto 1.3multijet-90ps dualogic /
    2010 Opel Astra Essentia cp 1.3 CDTi-113ps easytronic /
    2004 Volkswagen Golf 5 1.6Midline-102ps triptonic /
    2011 Peugeot 308 ComfortPack 1.6eHDİ-115psAuto6R /
    2009 Peugeot 308 ComfortPack 1.6HDİ-112psAuto6R /

█▌
    █ █ ▌▌▌║│

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

özellikle konuştum. çıkış tarihi değil. modeli olacak 2010
    o rusatta yazan modeli, ağustosta satılan aracın modeli bir sene sonranın modeli yazar. önemli olan üretimi.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Tüketicinin 30 gün süresi var ancak tüketicinin her konuda yeterli bilgiye sahip olamayacağı düşüncesiyle bu 30 gün süre çok büyük bir engel değil
    GP in mirror is faster than they appear !

serkan sozen
    cherokeeboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 17

Değerli arkadaşlar.

Aracımın şasi ve motor numaralarını 3 ayrı servıste baktırdım..Fabrika uretım tarıhı 2006 Ocak..

Bendeki faturaları ve FIAT uygunluk belgesınde yazan model 2007 ama hicbir sekıilde fabrıka uretım yerı ITALYA yazsada uretım tarıhı yazmıyor..

Gebze gumrugunden gırıs/cıkıs tarıhlerı MAYIS 2007

Durum :arac Turkıyeye mayıs 2007 de gelmıs ve ruhsata normal olarak gumrukten cekıldıgı tarıh goz onunde bulunarak modelı 2007 yazılmıs

benım veya sızın bu aracın uretım tarıhını anlamanıza ımkan yok..hıcbır yerde fabrıka cıkısı yazmıyor..sadece fıat uzatılmıs garantıde sası ve motor no bayıı sıstemınden gırınce cıkıyor..oda 2006 OCAK

arac ITALYA da stokta muhtemelen yatmıs..bayıı bunu bılıyordu muhtemelen .ama benım gecen haftaya kadar bılme sansım yoktu...

ISTANBULDA avrupa yakasındakı bayııden aldıgım bu otomobıl ıcın sımdı hukukı yola basvuruyorum..

bu resmen kazıklamak...sızınde durumunuz aynı olabılır mutlaka FIAT sıstemden bakın derım..

davayı acınca gelısmelerı aktarıcam..bayıı ıle muhattap olmak ıstemıyorum o yuzden mahkeme celbınde haberı olucak

Ahmet Öztürk
    birotteau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    34 EN XX34
    Edilen teşekkür: 79

Alıntı RGA99 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2007'de üretilmesi problem değil 2006'nın başında üretilen bi aracı fabrika kayıtlarına 2006 die geçmiş bi aracı 16 ay sonra 2007 model olarak hiçbir bayi satamaz.! bu sahteceliğe girer cezası ağırdır bunun resmen olayın içinde kazım var resmen yani..

Arkadaş offline heralde en kısa zamanda bize faturadaki bilgileri söylemesini istiyoruz netlik kazandıralım olaya
    Size katiliyorum.

Daha önce benzer bir konuyu baska bir firmanin bayisi ile konusmustum ve bana soyledikleri; yasaya gore 15 Haziran'dan once gumruklenmis bir aracin bir sonraki yilin modelinden satilamaz oldugu ve ancak 15 Haziran'dan sonra gumruklenen bir aracin 2010 olarak satilabilecegi bilgisini vermislerdi. Ancak sizin durmunuzda gumrukleme normal gorunuyor. Gercekten zor bir durum.
    Konu birotteau tarafından (24/05/2009 Saat 23:24 ) değiştirilmiştir.

cengiz akyol
    Buremir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 278

ben bu konu üzerinde çok durmayın derim sonuçta 2 yıl garantili ve bu siz aldıktan sonra başlar ama tabii ki bu kadar süre beklemiş olması iyi değil ancak hepimiz biliyoruz ki yılın ikinci yarısından itibaren bir sonraki yıl modeli olmuş oluyor yani ilk model sonra tarafiğe çıkış tarihi ni dikkate alıyoruz

doğru dürüst hangimiz biliyoruz ki imalat yılını emin olun özellikle ilk versiyonlarda mutlaka zaman aşımı vardır ötv indirimi olmasaydı hala da olurdu bence

Ben farklı bir örnek vermek istiyorum hepimizin cep telefonu vardır hangimizin cep telefonunun imal yıl'ı aldığımız tarihe yakındır ki ben 2008 de aldım ama imal yıl'ı 2007 bu olağan bişey bence bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum

Sayfa 1/2 12 SonSon