18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: MTX mi? VİBE mi? ALPİNE mi?

önder nurtekin
    luleburgazli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34 EY 3939
    Edilen teşekkür: 150

Standart MTX mi? VİBE mi? ALPİNE mi?

arkadaşlar orjinal kolonları değiştirmeye karar verdim...
    önler 16 arkalar 13 cm (belki arkalarada 16lık takabilirim)
    teknik arkadaşlardan bilgi almak istiyorum aşağıda genel özelliklerini ve markalarını verdiğim ürünlerden hangisini tercih etmeliyim sizce...

(ben türk sanat müziğide dinliyorum tesko parçalarda dinliyorum damar parçalarda dinliyorum...)

anfi düşünmediğim için coaxial ürün bakıyorum

MTX (yaklaşık 215 TL)

16 cm - MTX Audio RTC653 - RMS 60 W - MAX 240 W - 3 yol - 92 dB
    13 cm - MTX Audio RTC502 - RMS 50 W - MAX 200 W - 3 yol - 91.5 dB

VİBE (yaklaşık 190 TL)

16 cm - VİBE Audio SLİCK 6 - RMS 80 W - MAX 240 W - 2 yol - 91 dB
    13 cm - VİBE Audio SLİCK 5 - RMS 70 W - MAX 210 W - 2 yol - 90 dB

ALPİNE (yaklaşık 255 TL)

16 cm - ALPİNE SPG 17C2 - RMS 60 W - MAX 240 W - 2 yol - 88.5 dB
    13 cm - ALPİNE SPG 13C2 - RMS 50 W - MAX 200 W - 2 yol - 87.5 dB

lütfen yardım...

Konu luleburgazli tarafından (31/08/2012 Saat 10:39 ) değiştirilmiştir. Sebep: desibel değerlerini de girdim
    Her TÜRK asker doğar

Erkan DEMİREL
    volume23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    DV 544
    Edilen teşekkür: 277

Orjinal teyp ile kullanacaksanız alpine derim çünkü orj. teyp 20 rms civarı çıkarıyor. Diğer ürünlere amp. takmanız şart.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

önder nurtekin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34 EY 3939

peki daha düşük rms li atıyorum 35 rms li ürünler var onlar dahamı verimli olur peki ozaman ???
    Her TÜRK asker doğar

Selahattin B.
    streetnoise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06 DC ***
    Edilen teşekkür: 78

Listedeki ürünlerin hepsi çok iyi markalar , ön tarafa compenat arka tarafa coaxial hoparlör alsanız iyi olur bence yanlız compenatlar amfisiz ses vermez nerdeyse Alpine ın fiyatı yüksek yanlız aynı fiyata o serinin compenat hoparlörü var

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

rms değeri, sizin kullandığınız kaynaktan büyük olduktan sonra sorun yok.. hatta ne kadar büyükse o kadar iyi... burada ses seviyesini belirleyen SPL ( sound pressure level) olarak kaç db olduğudur.. bu da 1 metre mesafeden, 1 watt güçte ne kadarlık basınç sağladığıyla ilgilidir. üzerinde yazan 300watt gibi değerler sadece anlık güç için olan değerlerdir. bunun matematiğini anlatmam çok uzun sürer, yıllardır gerek profesyonel gerek dinleyici olarak işin içindeyim, sözüme güvenin.
    anfi ( yükselteç, amplifikatör=amplifier) sedece yüksek omik güç, yani watt değeri istendiğinde kullanılabilir. sesi iyileştirmez, aksine çoğunlukla kötüleştirir, sesin iyi olması demek bangır bangır bağırması demek değildir.
    dolayısıyla, bu değerlere bakmak gerekir. ben sizin yerinizde olsam, bu üçü yerine, önlere alpine R serisi , arkalara G serisi alırdım. açık çalan, lezzetli hoperlörlerdir.
    eğer sözlerimi doğrulamak isteyen olursa, en yakın hi-end sistem satıcısındaki dinleme odalarında ( istanbulda extreme audio, bursada Cd Bank vs) gidip 4 watt, evet sadece 4 watt otl yükselteçle 100 db spl seviyesinde üzerinde 35 watt yazan bir hoperlörden çıkan sesi dinlesinler, bir de 90-92 db seviyesinde yerden bir metre yükseklikte üzerinde 400watt yazan koca kabinler içindeki üç dört hoperlörlü bir sistemi, 200wat lık bir yükselteç ile dinlesinler... şaşıracağınızı garanti ediyorum.
    Konu ametist tarafından (30/08/2012 Saat 18:20 ) değiştirilmiştir.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

Alıntı streetnoise Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...yanlız compenatlar amfisiz ses vermez nerdeyse .
    kaliteli bileşenler kaliteli ses verir. bravomda yükselteç/anfi yok, ama üzerindeki fabrika çıkışı kaynak üniteye bağlı önlerde komponent, arkalarda coax var.. bir gün nasip olur da dinlerseniz fikrinizin değişeceğinden adım gibi eminim.

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

bence biraz daha bekleyin focal alın diyeceğim biraz tuzlu fiyatı ama şiddetle tavsiye ederim

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

DLS de çok kalitelidir. yalnız bende amfisiz olmayacağı taraftarıyım. zaten amfi almayacaksanız boşuna bu markaları aracınıza takmayın...
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi
    Ziyaretçi Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dostum yaklasik 5 yildir bu isin icindeyim tecrubelerimden yola cikarak sana su kadarini soyleyebilirim;

Orijinal teybin cikis gucu 4x45 yazar verilerinde fakat maximum 15-20rms verir. Bu duzeydede soyledigin markalar ile siradan bir pioneer'in bile pek farki olmaz. Aralarindan secim yapma konusuna gelincede hepsi ust seri urunler(coxial grubunda). Vibe iclerinde orijinal teypte daha net ses verir. Yalniz benim tavsiyem bu paralar kesenin agzini biraz daha acip 2 takim compenant ve bir tane kucuk anfi alman yonunde. Cunku en basit compenant suanda roadstar'dir ve emin ol bunlarla bile daha kaliteli ses alirsin.

Sent from my iPhone using

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

önder nurtekin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34 EY 3939

Alıntı streetnoise Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Listedeki ürünlerin hepsi çok iyi markalar , ön tarafa compenat arka tarafa coaxial hoparlör alsanız iyi olur bence yanlız compenatlar amfisiz ses vermez nerdeyse Alpine ın fiyatı yüksek yanlız aynı fiyata o serinin compenat hoparlörü var
    anfi işine girmek istemiyorum girdimmi sonu gelmeyeceğini biliyorum eski tecrübelerimden...

Alıntı ametist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rms değeri, sizin kullandığınız kaynaktan büyük olduktan sonra sorun yok.. hatta ne kadar büyükse o kadar iyi... burada ses seviyesini belirleyen SPL ( sound pressure level) olarak kaç db olduğudur.. bu da 1 metre mesafeden, 1 watt güçte ne kadarlık basınç sağladığıyla ilgilidir. üzerinde yazan 300watt gibi değerler sadece anlık güç için olan değerlerdir. bunun matematiğini anlatmam çok uzun sürer, yıllardır gerek profesyonel gerek dinleyici olarak işin içindeyim, sözüme güvenin.
    anfi ( yükselteç, amplifikatör=amplifier) sedece yüksek omik güç, yani watt değeri istendiğinde kullanılabilir. sesi iyileştirmez, aksine çoğunlukla kötüleştirir, sesin iyi olması demek bangır bangır bağırması demek değildir.
    dolayısıyla, bu değerlere bakmak gerekir. ben sizin yerinizde olsam, bu üçü yerine, önlere alpine R serisi , arkalara G serisi alırdım. açık çalan, lezzetli hoperlörlerdir.
    eğer sözlerimi doğrulamak isteyen olursa, en yakın hi-end sistem satıcısındaki dinleme odalarında ( istanbulda extreme audio, bursada Cd Bank vs) gidip 4 watt, evet sadece 4 watt otl yükselteçle 100 db spl seviyesinde üzerinde 35 watt yazan bir hoperlörden çıkan sesi dinlesinler, bir de 90-92 db seviyesinde yerden bir metre yükseklikte üzerinde 400watt yazan koca kabinler içindeki üç dört hoperlörlü bir sistemi, 200wat lık bir yükselteç ile dinlesinler... şaşıracağınızı garanti ediyorum.
    söyledikleriniz doğrultusunda bakıcam yani burada önemli olan db değilmi doğrumu anlamışım ? fakat bu yükselteç dediğiniz nedir ? ana ünite ile hoparlör arasına takılan bir aparatmıdır.? illa takılması gereklimi temizve net ses için...

Alıntı ametist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaliteli bileşenler kaliteli ses verir. bravomda yükselteç/anfi yok, ama üzerindeki fabrika çıkışı kaynak üniteye bağlı önlerde komponent, arkalarda coax var.. bir gün nasip olur da dinlerseniz fikrinizin değişeceğinden adım gibi eminim.
    komponentler direkt bağlanabiliyormu ki normal standart sisteme... artıyı artıya eksiyi eksiye bağladığınızda oluyormu ? gücü yetermi acaba puntoların teyibinin... ?

Alıntı StrawBeeRy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence biraz daha bekleyin focal alın diyeceğim biraz tuzlu fiyatı ama şiddetle tavsiye ederim
    evet focal lere baktım ama çok fiyatlıydı hiç bakamıyorum şimdi

Alıntı SteinGP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    DLS de çok kalitelidir. yalnız bende amfisiz olmayacağı taraftarıyım. zaten amfi almayacaksanız boşuna bu markaları aracınıza takmayın...
    peki temiz ses için sizce ne yapılabilir ??

Alıntı sad Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum yaklasik 5 yildir bu isin icindeyim tecrubelerimden yola cikarak sana su kadarini soyleyebilirim;

Orijinal teybin cikis gucu 4x45 yazar verilerinde fakat maximum 15-20rms verir. Bu duzeydede soyledigin markalar ile siradan bir pioneer'in bile pek farki olmaz. Aralarindan secim yapma konusuna gelincede hepsi ust seri urunler(coxial grubunda). Vibe iclerinde orijinal teypte daha net ses verir. Yalniz benim tavsiyem bu paralar kesenin agzini biraz daha acip 2 takim compenant ve bir tane kucuk anfi alman yonunde. Cunku en basit compenant suanda roadstar'dir ve emin ol bunlarla bile daha kaliteli ses alirsin.
    değerli fikirlerin için çok teşekkürler ama ben anfisiz çözmek istiyorum anfi dedimi arkası gelmez...
    Her TÜRK asker doğar

önder nurtekin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34 EY 3939

desibel değerlerinide girdim arkadaşlar...
    Her TÜRK asker doğar

Ziyaretçi

Dostum illa anfisiz cözmek istiyorsan teyp degistirmeni tavsiye edecegim eger teybi degistirebilirsen bahsettigin hoparlorler ile ciddi bir ses degisimi yasarsin. Ornegin; Clarion & Alpine & Pioneer gibi bir teyp takarsan bu urunler 4 x 50 mofsettir. Tabi bunlarda tam 50rms vermezler fakat 40rms civari gercek cikislari var beklentilerini fazlasiyla karsilayacagina inaniyorum.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

önder nurtekin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34 EY 3939

standart ürünler ve sadece hoparlör değişimiyle bu iş olmayacak gibi görünüyor... benim hedefim aslında basit temiz tiz ses versin tabi hafiften baslarda vursun... bu orjinal hoparlörlerden daha iyi bir sonuç çıkmayacaksa hiç bu işe girmek istemem... çünkü dediğim gibi anfiye girersem çıkamam...
    Her TÜRK asker doğar

Yalçın OYNARGÜL
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. coll34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 417

3 seçenek arasında alpine ağır basar ürün ve ses kalitesi olarak

önder nurtekin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34 EY 3939

şimdi merak ettiğim acaba desibelmi önemli yoksa RMS mi desibel MTX de güçlü RMS VİBE de güçlü... neden ALPİNE... herkes ALPİNEden yana ?
    Her TÜRK asker doğar

Ziyaretçi

Alıntı luleburgazli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi merak ettiğim acaba desibelmi önemli yoksa RMS mi desibel MTX de güçlü RMS VİBE de güçlü... neden ALPİNE... herkes ALPİNEden yana ?
    Arkadaslar piyasada ki alpine'lar orijinal degil bu yuzden alpine'ye takilip kalmayin. Onemli olan RMS degerleridir. Dediginiz gibi orijinal teybe ne yaparsaniz yapin bahsettiginiz gibi tizler baslar olan bi ses alamazsiniz. Orijinal bir sekilde size verecegim tavsiye arka cam onune iki adet vibe oval hoparlor almanizi tavsiye ederim en azindan hafif bir bas ve tizi ondan alabilirsiniz. Vibe dememin sebebi ise bu sekilden vibe ovaller daha iyidir.

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

arka pandizota oval takınca yine amfi almak gerekir ama. ovaller kompenantlardan da güçlü çünkü ben arkaya taktığım ovallerle ön kompenantların sesini dengelemek için epey uğraştım. ses arkadan gelince insanın kulağı rahatsız oluyor, ovallerin sesinide orjinal hoparlörler hiç bir türlü bastıramaz. ben de kompenantta aradığımı alpine da buldum. daha önce hertz, jbl, kicker ve pioneer tecrübelerime göre, kalite açısından alpine en temizi..
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Alpine tonlaması yumuşak basları derin ve zengindir. Vibe biraz daha sert.

Açıkcası ben oval hop. fikrine hiçbir zaman ısınamadım.Konuşurken önden gelen sesi daha iyi algılar kulak arkadan gelen ses biraz daha boğuktur o yüzden comp. bana daha sıcak geliyor. Her teyple comp hop. çalışır zaten araçlarımızda da çalışıyor sadece yüksek watt lı hop.de bas seslerini almanız zorlaşır yüksek volumde ses çatlar.
    Orjinal hop. le birlikte sadece amfi ve bas alarak güzel ses alabilirsiniz. Amfide güzel bir ayarla ön kapıdan bas frekansını alırsanız mid ve tizleri çok rahat verirler o seste araç içinde çok rahat yeter...
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic