Sayfa 5/5 İlkİlk 12345
89 sonuçtan 81 ile 89 arası

Konu: arabama ses sistemi kurmak istiyorum

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı sahil33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım mersinde yaşıyorum ticaretle uğraşıyorum .bu siteyi tam olarak nasıl kullanıldığını bilmiyorum hatam olursa kusuruma bakmayın zamanla öğreneceğiz arkadaşlar aracımdaki orjinal cd çalarımı satmak istiyorum fiyat olarakta 500 tl düşünüyorum
    Bu siteyi Kullanmak çok zor değil, Sırf ticari amaçlı kullanmayın yeter.
    Forumumuzde Mersinden birsürü arkadaşımız var. Mersin - Grande Punto | Bravo

Polat Alemdar
    canpolat21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 8

Alıntı ozz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam ben bu işle baya bi uğraştım.
    Piyasada yüzlerce değişik hoperlör bulabilirsin. Bunların fiyatları da çok değişik mertebelere çıkabiliyor. Ama benim gözlemlerimi anlatmak isterim.

Benim bir çok denemem oldu. Önkapılara Pioneer 172C component takımı, arka kapılara 300TL lik Alpine SPE- 17SF mid takımı.
    Sony XSF 1335 kolon arka kapıya.

Dersen ki sonuç ne oldu.

Cevap basit. Bu hoperlör işi herkesin yok şu marka yok bu marka demesiyle olan bir iş değil. Olayın en büyük kısmı matematik ve fizik. Malzeme kalitesi ikinci sıraya giriyor.

Hoperlörlerin mebran tasarımları, o hoperlörün hangi ortam ve hacimde çalışacağını belirler. Mesela Pionerr 172C cabin tipi tasarlanmış bir hoperlördür. Ne ön kapıda ne de arka kapıda bu hoperlörün fo sunda ( alt rezonans frekansı) rezonans yaratacak bir hacim vardır. Dolayısı ile bu hoperlörü ancak bağajın üzerindeki panzota yerleştirirsen güzel baslı bir ses alırsın. Buna acoustic impedance matching denir. Yani hoperlörün üzerindeki elektriksel gücün havaya aktarılabilme için sistemin acoustic dirençlerinin eş olması gerekir. Bu audio için temel bir kanun.

Peki Alpine SPE-17SF için ne diyebiliriz. Bu hoperlör çok dar alanlar için tasarlanmıştır. Mesela minicooper arka kolonlar. Yani yüksek hacimde oldukça boğuk berbat bir ses verir. izim arabaların arka kapıları bile bu hoperlörler için çok geniş. Dolayısı ile bu hoperlörü kullandığında arkakapının içindeki bölmeyi küçültmen gerekir ta ki hoperlörlerden düzgün bas alana kadar. Ama bu hoperlörler boyutlarına göre harikalar yaratmaktadır. 35Hz@ -10dB alt kesim frekansı vardır ki. Bu çoğu 25cm woofer ile aynı seviyededir. Ama dedim ya sağlam işçilik lazım + 300tl.

Kısaca kapılardaki hacimlere match olacak bir ürün bulman lazım yoksa acayip üzülürsün. Benim imkanlarım olduğu için bir çok deneme yapma fırsatım oldu. O başka.

Sana tavsiyem Sony XSF ailesinden 17cm hoperlörleri ön ve arka için kullanman. Neden mi kapı hacimleri ile çok güzel impedance uyumluluğu var bu hoperlörlerin. Birde bauhaustan gidip izolasyon bandı alıyorsun. 15cm genişlik 10M uzunluk. Bu bant ziftlidir. Yapıştığı yerden çok zor çıkarırısın. Bununla kapının içindeki saçların hem içini hem dışını kaplıyorsun. Kapıların içindeki beyaz dandik plastik malzemeyi yırtıp kapı deliklerini bu malzeme ile kapatıyorsun. O zaman istediğin sese kavuşacaksın. Düşük ama kaliteli bas.

Unutma aktif woofer olmadan çok yüksek bas elde etme imkanın asla yok. Bu anlattılarım böyle bir beklentin yoksa sana yetecektir.

Burada ehil olanda konuşuyor olmayanda, benim işim elektronik tasarım mühendisliği.
    Şirkette elimin altında 100000$ lık audio precision audio analyzer var. Bir adet baba audio labaoratuarı var. 30000$ lar mertebesinde iki adet Rohde Schwarz audio analyzer var. Daha ne diyim markaya takılma. Empedans uyumuna takıl. Beni dinle Senin vasıtanla diğer arkadaşlar seslenmek benim amacım. Paralarına yazık etmesinler ne yapmaları gerektiğini bilsinler istiyorum.

O dandik küçük bilgisayar hoperlörlerinden nasıl o kadara bas çıkıyor dersin. Magnat marka hoperlör kullandıkları için değil

Alıntı canpolat21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eyvallah bende onu düşünüyordum iyi bikaç marka var ama iyi ses veririmi bizim arabalarda diye düşünüyordum?

kicker pioneer jl audio infinity bull audio for-x jvc jbl öneren oldu ama sony düşünüyordum bende

birde bi konu açtım 17 cm likler uyarmı diye cevabı sendeymiş sağolasın

dediğin bunlar sanırım...
    SONY XS-F1736SE

bi arkadaş şu genişlerden taktırmış acaba hangisini taksak?
    SONY XS-F6925

sony kolonlar
    Sony Online | Sony oto hoparlör, kolon,oto müzik,XS,xplod

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

amfilerden xetec
    ama kolonlardan ise sony ve infinity'den vazgec derim...
    focal yada hertz tavsiyemdir..
    Boyun eğmeyeceğiz. Çünkü bu, şan ve şerefle yaşamış olan ecdadımıza karşı büyük bir ihanet olur. Atalarımız, bizlere geniş ülkelerle birlikte hürriyet ve istiklâli de emanet ettiler. Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde yabancıları titreten bir millet olduk. Korumakla vazifeli bulunduğumuz bütün bu emanetleri, adi bir ömür uğruna fedâ edemeyiz. Hepimizin bildiği gibi savaşta Cengaverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şanı yaşayacak. Çocuklarımız ve torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır.
    Çİ - Çİ YABGU
    ( M.Ö 54 )

Polat Alemdar
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı ozz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam ben bu işle baya bi uğraştım.
    Piyasada yüzlerce değişik hoperlör bulabilirsin. Bunların fiyatları da çok değişik mertebelere çıkabiliyor. Ama benim gözlemlerimi anlatmak isterim.

Benim bir çok denemem oldu. Önkapılara Pioneer 172C component takımı, arka kapılara 300TL lik Alpine SPE- 17SF mid takımı.
    Sony XSF 1335 kolon arka kapıya.

Dersen ki sonuç ne oldu.

Cevap basit. Bu hoperlör işi herkesin yok şu marka yok bu marka demesiyle olan bir iş değil. Olayın en büyük kısmı matematik ve fizik. Malzeme kalitesi ikinci sıraya giriyor.

Hoperlörlerin mebran tasarımları, o hoperlörün hangi ortam ve hacimde çalışacağını belirler. Mesela Pionerr 172C cabin tipi tasarlanmış bir hoperlördür. Ne ön kapıda ne de arka kapıda bu hoperlörün fo sunda ( alt rezonans frekansı) rezonans yaratacak bir hacim vardır. Dolayısı ile bu hoperlörü ancak bağajın üzerindeki panzota yerleştirirsen güzel baslı bir ses alırsın. Buna acoustic impedance matching denir. Yani hoperlörün üzerindeki elektriksel gücün havaya aktarılabilme için sistemin acoustic dirençlerinin eş olması gerekir. Bu audio için temel bir kanun.

Peki Alpine SPE-17SF için ne diyebiliriz. Bu hoperlör çok dar alanlar için tasarlanmıştır. Mesela minicooper arka kolonlar. Yani yüksek hacimde oldukça boğuk berbat bir ses verir. izim arabaların arka kapıları bile bu hoperlörler için çok geniş. Dolayısı ile bu hoperlörü kullandığında arkakapının içindeki bölmeyi küçültmen gerekir ta ki hoperlörlerden düzgün bas alana kadar. Ama bu hoperlörler boyutlarına göre harikalar yaratmaktadır. 35Hz@ -10dB alt kesim frekansı vardır ki. Bu çoğu 25cm woofer ile aynı seviyededir. Ama dedim ya sağlam işçilik lazım + 300tl.

Kısaca kapılardaki hacimlere match olacak bir ürün bulman lazım yoksa acayip üzülürsün. Benim imkanlarım olduğu için bir çok deneme yapma fırsatım oldu. O başka.

Sana tavsiyem Sony XSF ailesinden 17cm hoperlörleri ön ve arka için kullanman. Neden mi kapı hacimleri ile çok güzel impedance uyumluluğu var bu hoperlörlerin. Birde bauhaustan gidip izolasyon bandı alıyorsun. 15cm genişlik 10M uzunluk. Bu bant ziftlidir. Yapıştığı yerden çok zor çıkarırısın. Bununla kapının içindeki saçların hem içini hem dışını kaplıyorsun. Kapıların içindeki beyaz dandik plastik malzemeyi yırtıp kapı deliklerini bu malzeme ile kapatıyorsun. O zaman istediğin sese kavuşacaksın. Düşük ama kaliteli bas.

Unutma aktif woofer olmadan çok yüksek bas elde etme imkanın asla yok. Bu anlattılarım böyle bir beklentin yoksa sana yetecektir.

Burada ehil olanda konuşuyor olmayanda, benim işim elektronik tasarım mühendisliği.
    Şirkette elimin altında 100000$ lık audio precision audio analyzer var. Bir adet baba audio labaoratuarı var. 30000$ lar mertebesinde iki adet Rohde Schwarz audio analyzer var. Daha ne diyim markaya takılma. Empedans uyumuna takıl. Beni dinle Senin vasıtanla diğer arkadaşlar seslenmek benim amacım. Paralarına yazık etmesinler ne yapmaları gerektiğini bilsinler istiyorum.

O dandik küçük bilgisayar hoperlörlerinden nasıl o kadara bas çıkıyor dersin. Magnat marka hoperlör kullandıkları için değil
    mühendis arkadaş alpine ve pioneer denemiş tahminimce focal yada hertzi oda biliyor ama sony önermiş?

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

mid takımı olarak focal,bass kolon olarakta punch derim ama biraz pahalı fiyatı kaliteli yüksek ses veriyor.bahçelievlerde maxi hifi var oraya gidip istediğin kolonu dinleyip test edip dinleyebilirsin.

Polat Alemdar
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı Ah-MeT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende aynısının değişik bir marka olarak buldum alttaki videoda gorebilirsiniz.

aynı urunun ustunde değşik değişik markalar yazıyor pekte kaliteli bişi değil anlaşılan.

watch?v=ml60_ajJYic
    değişik marka göremedim ben o yazılar marka değil...

bu alman malı kaliteli...aeg ve bunu buldum pek yok bu modeller...

çin malı değil bu şekilde çok çin malı var...

mesela bu

eonon - 5 inch touch screen 1-din car dvd cd player
    Konu canpolat21 tarafından (01/10/2009 Saat 12:38 ) değiştirilmiştir.

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı canpolat21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu alman malı kaliteli...aeg ve bunu buldum pek yok bu modeller...

çin malı değil bu şekilde çok çin malı var...

mesela bu

eonon - 5 inch touch screen 1-din car dvd cd player
    eonon daha güzelmiş ama

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

sadece tavsiyedir..
    karar sizin
    Boyun eğmeyeceğiz. Çünkü bu, şan ve şerefle yaşamış olan ecdadımıza karşı büyük bir ihanet olur. Atalarımız, bizlere geniş ülkelerle birlikte hürriyet ve istiklâli de emanet ettiler. Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde yabancıları titreten bir millet olduk. Korumakla vazifeli bulunduğumuz bütün bu emanetleri, adi bir ömür uğruna fedâ edemeyiz. Hepimizin bildiği gibi savaşta Cengaverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şanı yaşayacak. Çocuklarımız ve torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır.
    Çİ - Çİ YABGU
    ( M.Ö 54 )

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

güzel bir konu olmuş
    Konu femoli tarafından (05/10/2009 Saat 13:02 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 5/5 İlkİlk 12345