16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: İlk Bakım..

Volkan Kaban
    Delidavsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

Standart İlk Bakım..

Aracimi ilk 1000 km'De servise goturdum. Herif "niye geldin ki" gibi yuzume bakip kayit bile acmadan arabanin yagina bakip geri yollamisti beni. Simdi aracim 5000 km'yi gecti.
    Kontrol icin 5000'de servise gitmemiz sart mi? Vakit ayarlayamiyorum ve 6000'e yaklasti arac. 10.000'den once pek gitmek de istemiyor canim. Yag kontrolunden baska birsey yapiyorlar mi 5000'de ve mecbur mu gitmek? Ileride "garanti disi kalmissiniz" gibi bir muhabbet olur mu?

Murat KOCA
    EviLDoeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 42

hımm forumda konuşulmuştu bu zaten.
    ilk bakım yağ değişimi için zorunlu
    ondan sonra ya seneyi dolduracaksın yada dizelde 10.000 km benzinlide 20.000 km de bakım yaptırman gerekiyor diye biliyorum yani 5.000 bakımı senen dolmadıysa yaptırmaya gerek yok gibi geliyor

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Volkan Kaban
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Tesekkurler Evilder ama daha cok kafami karistirdin
    5.000 km'de araci bakima goturmek zorunlu mu garanti acisindan?

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

zorunlu değil de araba yeni olduğu için yağını kontrol ettirmende fayda var.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

Aracımı Mayıs 30 da almıştım, bana söylenen şu idi.
    "Aracınızı 5000 ve 10000 de bakıma getirmeniz gerekiyor. 5000 bakımında özellikle yağ kontrolü ve diğer sıvıların eksiği varsa tamamlanacak, 10000 bakımında komple yağ değişimi filtre değişimi (hava ve yağ filtresi) ile balata ve diğer aksamların kontrolü yapılacak"
    İlk kullanımda ortalama olarak 5000 km'de motor bir miktar yağ eksiltiyormuş. Bu garanti süresi içinde dışardan motor ile ilgili herhangi bir müdahale olduğu anlaşılırsa garanti kapsamı dışında kalacağı söylendi.

Volkan Kaban
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı anvil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zorunlu değil de araba yeni olduğu için yağını kontrol ettirmende fayda var.
    Tesekkurler Fatih. Muhtemelen aracin yag eksiltip eksiltmedigini ya da bir problem olup olmadigini kontrol icin cagiriyorlar servise ama aracin yag gostergesi zaten uyarir ciddi sekilde yag eksiltse. Kaldi ki eksilttigini de sanmiyorum, yine de kontrol edecegim. Tek kafama takilan acaba bu kontrolu servise yaptirmak mecburi miydi, degil miydi bu takiliyor kac gundur kafama.

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Alıntı Delidavsan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tesekkurler Fatih. Muhtemelen aracin yag eksiltip eksiltmedigini ya da bir problem olup olmadigini kontrol icin cagiriyorlar servise ama aracin yag gostergesi zaten uyarir ciddi sekilde yag eksiltse. Kaldi ki eksilttigini de sanmiyorum, yine de kontrol edecegim. Tek kafama takilan acaba bu kontrolu servise yaptirmak mecburi miydi, degil miydi bu takiliyor kac gundur kafama.
    servisin de bundan para alacağını zannetmiyorum.

Volkan Kaban
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı anvil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    servisin de bundan para alacağını zannetmiyorum.
    Yok parasinda degilim. Sehirdisi seyahatlerim var ve olmadigi zamanlar da sirkete gelip aksam gec saatte zor cikiyorum. Servisin acik oldugu saatlerde gitmem cok zor ve arabaya da surekli ihtiyacim oldugundan birakamiyorum. Aslinda yaptigim yanlis, sonucta aracla seyahat ediyorum ve yolda basima birsey gelmesindense gidip baktirmakta fayda var ama hem vakitsizlik hem de tembellik iste.

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Zorunlu değilsiniz hiç bir türlü. 10000 , 20000 yada sene. Aracın yağının suyunu kontrol etmekte fayda var ama bizim yapımızdan kaynaklı bizler kontrol ediyoruz. Aslında oda zorunlu değil. lamba koymuş oraya yağ azaldımı yanması için. yani benzili ise arabanız 20000 dolmadan yada 1 sene dolmadan gitmeye gerek yok. sıvı kontrolu keyfinize kalmış. yağ eksiltip eğer bitirirse lambayı yakar sende götürürsün. Lambayı yakmazsa motoru yakar O durumdada lambanın yanmadıgı gösterdiğinizde hiç bir şey diyemezler. Açıkçası İtalyanlar nezaman servis lambası yandı ozman servise götürür. Nerde araç kaldı ozaman servis çağırır diğer şeylerde bizim gibi yok şurasından ses geldi yok yağı suyu yemi nasıl diye bakmıyorlar. Nerde biz o rahatlık nerde bizde o servis nerde bizde o yollar.

Arkadaşlar burası Türkiye tabi burda utanmadan neden yağı kontrol etmedin diye dövmeye bile kalkabilirler gibi geliyor
    Konu xcruelx tarafından (04/09/2009 Saat 11:12 ) değiştirilmiştir. Sebep: örnek almayın.

ALİ ASLAN
    sancak26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 207

aracım 6000 km de 02//01/09 çıkışlı. dün eskişehir birmotta işim vardı. birmotta murat ustaya sordum bakıma ne zaman alırsınız diye. ustada ya 10000 km olacak yada yılını dolduracak, ondan önce bakım gerektirmez dedi. ama illa bakım yaptırmak istiyorum para harcamak istiyorum diyorsan bakalım dediler. bende ozaman gerek yok dedim.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Ben ilk bakıma 2500 civarında gittim, uzun yola çıkacaktım bir de boya koruma işini soracaktım gitmişken yaptırayım dedim. Ücret almadılar, yağını suyunu kontrol ettiler bir problem yokmuş.
    'Benzinliler problem çıkarmıyor, 10 000 km de ya da 1 yıl sonra (hangisi önce gerçekleşirse) tekrar gelin' dediler.
    Yağ konusunda uyardılar, arada sırada yağı kontrol edin, eğer min seviyesinin altına düştüyse haberimiz olsun dediler, zaten max ve min seviyesi arasında en fazla kola kutusu kadar bir yağ miktarı vardır, panik yapacak bir şey yok dediler.
    Uzun zamandır yağı kontrol etmedim, hafta sonu bakmayı planlıyorum. FIAT arabaların yağ ışığına pek güvenemiyorum genellikle iş işten geçtikten sonra yanıyorlar. (forumlarda bahsetmiştim, bir kaç ay önce kardeşim PALIO motorunu yaktı, 6-7 yıl önce de Babam Tempra motoru yakmıştı)

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

yağ , su , cam suyu , lastik hava basınçları gibi basit kontrolleri kendiniz de yapabilirsiniz. hatta arada sırada uzun yola çıkarken falan kendiniz yapın alışkanlık olsun.
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

BÜLENT HASDEMİR
    Bülent10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 15

Volkan benim Gp 4600 lrada bende 5000 bakımına gideceğim . Gidersen iyi olur. Yağına suyuna ve lstiklerin havasına bakıyorlar geçen hafta sormuştum bende servise.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

BÜLENT HASDEMİR
    Bülent10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 15

Mustafa ailecek araba motoru yakıyrsunuz anladığım kadarıyla

21. 04/09/2009, 12:58

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Alıntı Bülent10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mustafa ailecek araba motoru yakıyrsunuz anladığım kadarıyla
    Evet genetik heralde. Babamıza çekmişiz, bakalım ben ne zaman yakacağım motoru.

Ortalama 5 yılda bir 0 motorumuz oluyor böylece

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Yeni araçlarda yağ eksiltme olabileceği için yağ seviyesine sıkça bakılması gerekmekte.Eğer eksiklik varsa tamamlanmalı

Periyodik bakımlar ise 20000km de bir yapılmakta.Ancak 1 senede bu km yapılmazsa araç yıllık bakıma girmek durumunda.Bu da periyodik bakım benzeri kontroller içermekte.

Sadece dizel araçlar için 10000km de bir yağ değişimi gerekmekte...

24. Bu mesaj için teşekkür edenler: