Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Bankasya Bankası

ali galip
    eisa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6

Standart Bankasya Bankası

Arkadaşlar bu bankayla ilgili bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Olay sadece benim başıma gelen bir olay değil. Muhtemelen bu bankadan kart kullanan herkesin şu anda aynı dertten muzdarip olduğunu düşünüyorum.

Bu katılım bankaları -en güçlüsü de cemaat destekli olduğu için bu bankasya bankası- kart ücreti almayacağı vaadiyle yıllardır kart dağıtıyor. Bir zamanlar bu bankaya küçük bir para yatırdığımdan bana da hemen bir kart göndermişlerdi. İptal ettirmek istedim, sonuçta sıfır avantaja sahip bir kart, taksit yapmaz puan vermez vs. Çağrı merkezi çalışanları kartı iptal etmeye gerek olmadığını nasılsa kart ücreti alınmadığını söyleyince iyi kalsın demiştim.

Geçen haziran ayında bu banka bana bir ekstre yolladı. karta hiçbir borcum yok ve ilk defa ekstre gönderiyorlar. Açtık baktık borç falan yok ama bir duyuru var koyu harflerle temmuz ayından itibaren kart ücreti alınacak diye bir şeyler yazmışlar. Hemen aradım iptal ettirmek için tamam başvurunuzu alıyoruz dediler. Temmuzun 12si 13 ü gibiydi. Sonra bir hafta içinde beni arayıp iptal işlemini gerçekleştireceklerini söylediler ve bu bir hafta içinde biri beni aradı. Kartı iptal ettiğini ama 13 Temmuzda yansıyan 30 TL kart ücreti borcum olduğunu söyledi. Çok sinirlendim, ne dediysem ne yaptıysam işe yaramadı. Bugün baktım mailime sadece kart ücretinin olduğu bir ekstre gelmiş.

Sözün özü ben bu bankadan memnuniyetsizliğimi bu ve benzeri birçok platformda dile getireceğim. Faizsiz banka, cemaat bankası vs olması insafsızlığa dur diyemiyor. Biz kartı kullanıyor olsak, iptal ettirmek istediğimde "iptal ettirmeyin nasılsa ücretsiz" demeseler inanın bir şikayetim olmayacak.

ÖZER -
    PUNTO2008 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 GLY 99
    Edilen teşekkür: 33

Ülkemizde bankacılık sektöründe böyle durumlara karşı herzaman hazırlıklı ve temkinli olmalıyız. Bu banka aslında severim ben, asla avukatı değilim çünkü isalmcısı, özeli, devleti hepsinin amacı aynı, müşterilerini fazlaca ütmek, olmayan işlemlerden ücret almak vs. Mesele şu ki, bana 3-4 yıl önce dıtcartları vardı, ücret yok dendi, esasında KGS için almıştım ve de dıtlayarak turyoldan geçmek için, çokça da kullandım, taksitler yaptı vb. KGS de çok kullandım, ne zaman ki kartlı geçiş olayı bitti, ben de kartımı kullanmayı kestim. Ama sürekli aklımda birgün kart ücreti yansıyacağı vardı, niteki yakında bana ücret çıkarırlar diye iptal etmeyi düşünürken, bu kez de HGS özelliği eklendi ki, yine süper avantajlıydı, diğer bankalar ptt nin 30 tl yükleme zorunluluğu varken, Bank Asya'da, kredi kartına bağlı kullandıkça ödüyorsun, yani mecburi yükleme yoktu, yine beni cezbetti ve tekrar kullanmaya başladım, artı Ramazan'da harcamalarımızı 3 taksite böldü, bana da 30 tl ücret çıkardılar ama 2 fatura otomatik ödeme verdim iade ettiler. Kısacası hangi banka olursa olsun takip edin, hiçbiri neticede ömürboyu kart ücreti yok diye garanti vermiyorlar, illa ki alınacak bir süre sonra, kullanmasanız bile alınıyor yazık ki?

GP FİRE ACTİVE 1.4 8 V 77 BG-2008/EGZOTİK KIRMIZI

ali galip
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Siz yine bazı hizmetlerden yararlanmışsınız. Bizim yararlandığımız bir hizmet de yok. ben zaten kart ücretine karşı değilim bir hizmet sunuluyorsa sunan mutlaka bedelini talep edecektir. Ama burada hile şu; belli bir müşteri kitlesine ulaşana kadar ücret almayacağını belirtip köprüyü geçince faklı davranmak. 2 tane otomatik ödeme bunlara ver, 2 tane diğerine, 2 tane diğerine... sorması ayıptır aramızda normal biri olup da her bankaya 2 tane fatura verecek kaç kişi var? Ayrıca her ay elektriği bankasya ödedi mi, suyu garanti ödedi mi, doğalgazı şu ödedi mi diye kırk yer mi dolaşacağız. Bankasya benim kullandığım bir banka olamıyor. Bu mantıkla olamayacak da. Sırf dıt özelliği var kgs özelliği var diye ekstradan başka kart da taşıyamam. Ben büyük bir mağazaya gittiğimde yada bir elektronik cihaz aldığımda bankasya bana taksit yapmıyorsa ramazanda neyi kaça böldüğünün önemi olmaz.

Sermayenin dini olmaz derler ama zaten tartıştığım konu bankanın İslam Sermayesi kaynaklı olması değil. Bunu HSBC yapsa yada garanti yapsa da gözümde aynıdır.

b. e.
    outlife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 527

valla tüketici heyetine gidin bence. bankalar hesap ekstresi gönderim ücretleri almaya başladılar smsler için bankadan alınan dekontklar için zaten alıyorlardı yakında atm ekranına bakarak meşgul etme ücreti tuşların aşınma bedeli falan alacaklar... arkadaşın dediği gibi takip etmek ve söke söke hakkı almak gerekiyor... islamcısı normali yok hepsi aynı ***... sözde faizsiz katılım bankası ama her 50 tl lik asya puan ne ****.. onlar puan faiz değil... kredi kartınla geç öde bakalım faiz almıyorlar mı? ama o faiz değil gecikme bedeli... yerim ben onların helal kazancını bankalar haram üzerine kurulmuş yasal tefecilerdir zaten... mecburen kullanıyoruz o ayrı... avatandaşın garip gurebanın hakkını yiyen kim varsa allah belasını versin...
    Her Mücadele Eden Kazanamamıştır Belki Ama, Her Kazanan Mücadele Etmiştir...

mehmet şentürk
    henky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    16 nl
    Edilen teşekkür: 114

"Kişinin namazı ibadeti sakın sizi aldatmasın. Siz onun dirhem ve dinarla olan münasebetine bakın..." HZ.MUHAMMED

Milletin namazına niyazına bakıpta bir kişinin dürüst olduğuna nasıl hemen aldanır insanımız aklım almıyor.
    1.3 Mjet 95 hp Lounge Esp+S&S+Skydome+Karbeyaz

6. Bu mesajı için 3 kişi henky'ye teşekkür etti:

ali galip
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

neden inanıyor biliyor musun?
    "...Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor..." Ankebut,45

Zaten bu amaçla kapımıza gelene inanmak kapitalizmin zirvede olduğu çağda akıl mantık işi değil.
    Helal olmayan zerre miktarı kazancın hesabını nasıl vereceğini düşünen insan bırak bankayı hiç birşey açmaz.
    O yüzden zaten serzenişimizde sadece bankayı tanımlamak açısından cemaatçiliği vurgulanmıştır.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

scddcdck dcdckdnm
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. hakanka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    dscsdcfsd
    Edilen teşekkür: 55

bence kullanıyorsanız veya kullandıysanız ödiceksiniz,banka nasıl geçinecek herkes bi şeyden şikayetçi,o zaman bankaların hepsi kapansında görelim,ben şahsen banka pek kullanmıyorum ödemiyorum gayette memnunum

b. e.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı hakanka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence kullanıyorsanız veya kullandıysanız ödiceksiniz,banka nasıl geçinecek herkes bi şeyden şikayetçi,o zaman bankaların hepsi kapansında görelim,ben şahsen banka pek kullanmıyorum ödemiyorum gayette memnunum
    allah aşkına kullanıyorsanız ödeyeceksiniz ne demek? tüketici heyeti ve mahkemeler haksız olduğunu defalarca ıspatladılar. hukuksuz bir uygulama olduğunu. o zaman banka tuş aşınma parası alsın yok taksitlendirme bedeli alsın bilmem ne... kullanıyorsak mecburiyetten. elimizde çok nakit varda sanki keyiften kullanıyoruz. banka faizleri düştüğü ve bankaların karları azaldığı için abuk subuk bedeller çıkarmaları doğal bizim bundan şikayet etmemiz yanlışsa bence tekrar bir düşün derim. kullanım olayına bakarsak benim adıma hiç kredi kartım yok. eşimin adına bir tane var onu kullanıyoruz sadece. mümkün olduğunca da kullanmıyoruz ama ben kullanmıyorum kullanan ödesin demek doğru bir tavır değil bence...

scddcdck dcdckdnm
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. hakanka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    dscsdcfsd
    Edilen teşekkür: 55

Alıntı outlife Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    allah aşkına kullanıyorsanız ödeyeceksiniz ne demek? tüketici heyeti ve mahkemeler haksız olduğunu defalarca ıspatladılar. hukuksuz bir uygulama olduğunu. o zaman banka tuş aşınma parası alsın yok taksitlendirme bedeli alsın bilmem ne... kullanıyorsak mecburiyetten. elimizde çok nakit varda sanki keyiften kullanıyoruz. banka faizleri düştüğü ve bankaların karları azaldığı için abuk subuk bedeller çıkarmaları doğal bizim bundan şikayet etmemiz yanlışsa bence tekrar bir düşün derim. kullanım olayına bakarsak benim adıma hiç kredi kartım yok. eşimin adına bir tane var onu kullanıyoruz sadece. mümkün olduğunca da kullanmıyoruz ama ben kullanmıyorum kullanan ödesin demek doğru bir tavır değil bence...
    tabiki haklısınız ama insanlar bir yıl kredi kartı kullanıp bol bol taksit yaptırıyo sonra banka 50 tl kart aidatı istiyo bence bankanın en doğal hakkı diye düşünüyorum,bu kartı alırken zaten böyle bi ücret olduğunu herkes biliyo sonra şikayet ediyo,şikayet edeceksen neden bile bile lades diyosun onu anlamıyorum,ben yıllardır ödüyorum,kullandığım takdirdede ödemeye ve şikayet etmemeye kararlıyım

b. e.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı hakanka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tabiki haklısınız ama insanlar bir yıl kredi kartı kullanıp bol bol taksit yaptırıyo sonra banka 50 tl kart aidatı istiyo bence bankanın en doğal hakkı diye düşünüyorum,bu kartı alırken zaten böyle bi ücret olduğunu herkes biliyo sonra şikayet ediyo,şikayet edeceksen neden bile bile lades diyosun onu anlamıyorum,ben yıllardır ödüyorum,kullandığım takdirdede ödemeye ve şikayet etmemeye kararlıyım
    bende diyorum ki bir çok mahkeme bu bedellerin hukuksuz ve usülsüz olduğuna karar verdi ve şikayetçi olanlar için iptal ettirdi. bu kararların emsal olup bankaların bu bedeli hiç almamasını sağlamaya niye çalışılmaz o ayrı bir ekonomi hukuku sorunu...

ha olsun hukuksuzda olsa ben bu parayı bankaya öderim bana dokunmaz 40-50 öderim diyosan senin bütçen senin kararın elbette bişey denilmez.

ali galip
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

hakanka kadar katı olmasam da hep dediğim bir şey var hizmet sunuluyorsa ücreti talep edilebilir.
    ama outlife da haklı ücretler çok yüksek.
    bence bu ücretler yasayla vs düşürülemez. arz talep meselesi çünkü
    ancak tüketicilerin kartları az kullanması ücreti düşürür.

b. e.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı eisa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hakanka kadar katı olmasam da hep dediğim bir şey var hizmet sunuluyorsa ücreti talep edilebilir.
    ama outlife da haklı ücretler çok yüksek.
    bence bu ücretler yasayla vs düşürülemez. arz talep meselesi çünkü
    ancak tüketicilerin kartları az kullanması ücreti düşürür.

maliye bakanlığı bir genelge çıkarıp bu konuda çok rahatlıkla yasak ve ceza koyabilir. örneğin fatura kesimi ile ilgili kurallar var. kdv si ötv si bilmem nesi. bunlar kanunla belirleniyor. kredi kartı aidatlarında da çok rahatlıkla sınırlama getirilmeli. eğer arz talep olayına dönerse olay asla önü alınmaz. ben piyasaya atm tuş kullanma bedeli diye bir şey çıkarırım şikayet olunca da müşterilerim istedi derim. bu kullandığımız akbiller de de alınsa iyi mi olur yahut sayaçlarda, kiralık evlerde, araçlarda, internet hizmetlerinde vss.

bankalar zaten faizlerle fazlasıyla kazanıyorlar. daha bugün bir muhabbeti geçti işyerinde bi erp mühendisi ile aramda. banka bir reklam firması ile anlaşacak araya aracı giriyor. banka yönetimi ve firma ya aracılık ediyor. aldığı komisyon 250 bin tl. sadece komsiyon reklam gideri değil... binlerce müşteriden alınan aidat bedeli ile oluşuyor bu komisyon bedeli... yazıktır günahtır...

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Arkadaşlar, herhangi bir banka kart ücreti almayacağım deyip sonra alıyorsa bu bir sorundur.Buna itiraz edilmesi de en büyük haktır.Bu da tartışılıyorsa vay halimize

16. Bu mesajı için 2 kişi ABNEW'ye teşekkür etti:

Ç T
    ITALIAN STALLION LeoN48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1011

sikayetvar.com'a memnuniyetsizliğinizi anlatan bir giriş yapın, işe yarayacaktır. Geçen hafta garanti bankası hesap işletim ücreti adı altında 49 tl'lik bir kesinti yapmıştı, siteye şikayetim üzerine geri yatırıldı.
    2020... Fiat 500L
    2014... Alfa Romeo MiTo
    2012... Lancia Delta
    2009... Fiat G.Punto

b. e.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, herhangi bir banka kart ücreti almayacağım deyip sonra alıyorsa bu bir sorundur.Buna itiraz edilmesi de en büyük haktır.Bu da tartışılıyorsa vay halimize
    geçen seneydi sanırım. akşam geç vakit işten çıktım hadımköy dolmuşuna bindim avcılara gideceğim. araç beylidüzü migrosta bir durdu pir durdu. en az 15 dk bekledik. yorgun ve açım. arabada boş koltuk yok ayaktada yolcu yok. yolculardan iki kişi ne bekliyorsun kaptan yolcu var işte yeterince 20 dk dır burda bekliyoruz kimsede gelmiyor ayıp herkes evine işine gücüne gidecek diye serzenişte bulundu. daha şoför cevap vermeden arkadan 1 kişi bekleyecek tabi adam ekmek parası kazanıyor napsın yoılcu mu almasın dedi. millet birbirine girdi.

bizim olayda ona döndü biraz. mahkemenin hukuksuz bulduğu, tüketiciye hiçbir katkısı olmayan aksine zararı olan bir bedeli hak ediyorlar diyerek uygulamayı savunmak çok garibime gidiyor... maalesef ödemek istemeyen müşterilerin önüne de (arz talep meselesinden mütevellit cesaret almalarından) direkt olmasa da dolaylı yoldan zorluk çıkarıyor. herkes reddetse kabul edende dahil cebine 50-100 tl daha fazla girse yahut çıkmasa daha iyi olmaz mı??? 50-100 tl asgari ücretli bir adam için can suyu gibidir...

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ali galip
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Dediğim gibi bir hizmet varsa ücreti talep edilebilir. Biz fiziksel olarak görmüyoruz diye hizmetin karşılığını banka bizden talep edince rahatsız oluyoruz. Ama bankanın faizden bir sürü para kazanması verdiği başka bir hizmetten ücret istememesini gerektirmez.

Digiturk kullananlar her ay bir sürü para ödüyor ama yinede yerleştirilmiş veya normal bir sürü reklamı izlemek zorunda kalıyor. Şunu iddia edebiliriz sen reklamdan bir sürü kazanıyorsun ben abonelik ücreti ödemeyeceğim. Ama bu tutarlı olmaz. Neden çünkü digiturku gidip satın alıyoruz. O satılan bir hizmet. Sinema reklamları, İETT otobüslerindeki reklamlar firmalara bizim ödediğimiz üç kuruş bilet paralarından daha çok para getiriyor olabilir ama biz sonuç olarak aldığımız ürün veya hizmetin bedelini ödemek durumundayız.

Söz gelimi bir banka havale işlemi için ücret talep ediyorsa ATM tuşlarının yıpranma parasını da talep edebilir. Her ikisinde de bir hizmet karşılığı para istenmektedir.

Devlet eğer bu ücreti alamazsın veya bu hizmeti ücretsiz vermelisin derse o zaman banka tamam bende çekilip gidiyorum der. Sonuçta ser piyasa ekonomisinde devlet üretim araçlarının sahibi değildir. Sadece devlet olmanın gerektirdiği vergileri almak ve gerekli düzenlemeleri yapmak zorundadır. Haksız rekabeti önlemek, kaçakçılığı önlemek, çevreyi korumak gibi işletmecinin karına karışmayan düzenlemeler adil olabilir.

O zaman bu devlet ne işe yarar? Devlet adil bir vergi düzeni kurabilir. Bir banka yıllık 1 milyar dolar kazanıyorsa kazanırken kullandığı enerjinin, emeğin, devlet gücünün gereği olarak gerekirse %50 vergi ödemelidir. Yada devlet vergiden kaçınmaya yarayan istihdamı artırıcı, sosyal transferleri artırıcı teşvikler önerebilir. Hastane kurup yıllık şu kadar hastaya ücretsiz bakarsan şu kadar vergi indirimi diyebilir, şu kadar istihdam artışına şu kadar vergi indirimi diyebilir.

Bunlar okuyunca ütopik gibi görünse de hedeflenmeyecek şeyler değildir.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

b. e.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı eisa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dediğim gibi bir hizmet varsa ücreti talep edilebilir. Biz fiziksel olarak görmüyoruz diye hizmetin karşılığını banka bizden talep edince rahatsız oluyoruz. Ama bankanın faizden bir sürü para kazanması verdiği başka bir hizmetten ücret istememesini gerektirmez.

Digiturk kullananlar her ay bir sürü para ödüyor ama yinede yerleştirilmiş veya normal bir sürü reklamı izlemek zorunda kalıyor. Şunu iddia edebiliriz sen reklamdan bir sürü kazanıyorsun ben abonelik ücreti ödemeyeceğim. Ama bu tutarlı olmaz. Neden çünkü digiturku gidip satın alıyoruz. O satılan bir hizmet. Sinema reklamları, İETT otobüslerindeki reklamlar firmalara bizim ödediğimiz üç kuruş bilet paralarından daha çok para getiriyor olabilir ama biz sonuç olarak aldığımız ürün veya hizmetin bedelini ödemek durumundayız.

Söz gelimi bir banka havale işlemi için ücret talep ediyorsa ATM tuşlarının yıpranma parasını da talep edebilir. Her ikisinde de bir hizmet karşılığı para istenmektedir.

Devlet eğer bu ücreti alamazsın veya bu hizmeti ücretsiz vermelisin derse o zaman banka tamam bende çekilip gidiyorum der. Sonuçta ser piyasa ekonomisinde devlet üretim araçlarının sahibi değildir. Sadece devlet olmanın gerektirdiği vergileri almak ve gerekli düzenlemeleri yapmak zorundadır. Haksız rekabeti önlemek, kaçakçılığı önlemek, çevreyi korumak gibi işletmecinin karına karışmayan düzenlemeler adil olabilir.

O zaman bu devlet ne işe yarar? Devlet adil bir vergi düzeni kurabilir. Bir banka yıllık 1 milyar dolar kazanıyorsa kazanırken kullandığı enerjinin, emeğin, devlet gücünün gereği olarak gerekirse %50 vergi ödemelidir. Yada devlet vergiden kaçınmaya yarayan istihdamı artırıcı, sosyal transferleri artırıcı teşvikler önerebilir. Hastane kurup yıllık şu kadar hastaya ücretsiz bakarsan şu kadar vergi indirimi diyebilir, şu kadar istihdam artışına şu kadar vergi indirimi diyebilir.

Bunlar okuyunca ütopik gibi görünse de hedeflenmeyecek şeyler değildir.

söylediklerinin bir kısmına katılmakla birlikte devlet kamu yararını düşünerek istediği her yasayı çıkartabilir. bu yetkisi ve gücü vardır. diğer bahsettiğin sosyal yardımlar teşvikler istihdam vs gibi şeyler zaten oluyor. sanatçılar ve işadamları babasının hayrına okul açmıyorlar. kart kullanımını bir hiizmet olarak görmek üstelik kamu hukukunun reddettiği bir uygulamayı hizmet kalemi olarak görmek ve legal hale sokmak bana mantıklı gelmiyor. bankaların kart vermesi bana hizmet için değil müşteri çekmek için. kart alan ve kullanan müşteriler zaten gerek taksitlendirme faizleri ile gerek gecikme faizleri ile gerek asgrai ödemeden kaynaklanan faizlerle çarkını rahatlıkla döndürüyor. ama vatandaşın cebinden çıkan 50 tl lik kullanım bedeli başka bir kalem adı altında girmiyor... dolayısı ile kamu yararını ortadan kaldıran her uygulamada devlet ve hukuk taraftır.

not trt katkı payını kullanmadığım halde kaçak bedeli kalemlerini yıllardır vatandaşa ödeten devletçilik anlayışı ne kadar kamu yararını gözetir o da ayrı bir konu tabi

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YÜCEL YALÇIN
    cagali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 14

Garanti bankasından tam 6 yıllık kart aidatımı geri aldım. Bankasya'dan ise 45 tl hesap işletim ücretini geri aldım. Yazın dilekçenizi isteyin. Olumsuz olarak geri dönerlerse Tüketici Mahkemesine başvurun. A bankası B bankası farketmiyor. Bankaya sesini çıkartmaz isen affetmez. Kimse bu tür şeyleri ödemesin herkes hakkını arasın... Listeler senelerdir açıklanıyor, en çok kazanan bankalar...

قُلْ إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

“Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.” En-am Suresi 162. ayet

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ali galip
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

arkadaşlar yanıldığınız şöyle bir nokta var. öncelikle ödediğimiz faizler bizden kaynaklı. borcumuzu zamanında ve tam ödesek banka bizden faiz istemiyor. bu durumda sunulan kredi kartı hizmetinin bedeli olmayacak mı? bence faiz zaten başka bişey.
    hepimiz kart kullanıyoruz ve muhtemelen kullanmaya devam edeceğiz.

1. Kredi kartları sayesinde sıfır faizle 12 aya kadar aldıklarımızı taksitlendiriyoruz.
    2. Taksit yaptırmasak da aldıklarımızı en az 30-40 gün sonra ödeme imkanına sahip oluyoruz.
    3. Kullanmasak da kredi kartlarının sayısız asistan hizmetleri mevcut.
    4. Bazı firmalar kredi kartları nedeniyle ücretsiz kargo, %10'a yakın puan, ekstradan indirimler gibi avantajlar sunuyor.
    5. Paramız olmadığında cüzdanımızdan kartı çıkarıp istediğimizi alabiliyoruz.

Bu liste çoğaltılabilir. Ben burada banka veya kart savunuculuğu yapmıyorum zaten yazının başında bankaları protesto etmeyi önermiştim. Bunlar hizmet değil de nedir?

Ancak şu bir gerçek ki bankalar bize yukarıdaki hizmetleri yıllık 50 veya 100 TL gibi ücretlere veriyor. Bence yine de fazla ama adamların ticaretine sen bu hizmetleri 10 liraya ver diye devlet müdahale edemez.

Devlet günümüzde piyasaya fiyat belirleyici olarak girmiyor mu evet giriyor ama tekel niteliğinde mallar için giriyor.

Elektriğin fiyatını, doğalgazın, şebeke suyunun, telekomünikasyonun, içkinin, sigaranın fiyatını devlet belirleyebilir ama tekel niteliği olmayan bankacılık hizmet bedellerini devlet belirleyemez diye düşünüyorum.

Buradaki herkesin arabası var. Şu anda fiattan araba almak istesek örneğin verdiğimiz 35 000 TL bize çok gelebilir. Hatta diyebiliriz ki servis bedelleri, filo satışlar, sigorta karları, kredi faizleri vs bi sürü ilave kar ile zaten koç bir sürü para kazanıyor. Araçları devlet zoruyla 30 000 liraya versinler diyebiliriz. Ama hepiniz biliyosunuz ki verdiğimiz 35000 liranın yarısı zaten devletin.

bankalardan da aynı şekilde devlet bu şekilde vergi alabilir. Bunda sıkıntı yok ama ücrete müdahale kolay bir iş değil.

Bir de bankaların en büyük müşteri kitlelerinden birini kart müşterileri oluşturur. Kredi kartı müşteri çekme aracı değil direk karlı ve etkin bir ürün satışıdır.

mahkemeler veya tüketici hakem heyetleri kart ücretlerini haksız bir gelir diye iade etmeye zorlamıyor. Sözleşmeye haklı bir şekilde eklenmedi diye iade ettiriyor. Bunu da unutmayın.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Yine bazı şeyleri karıştırıyoruz

Örneğin bankadan tüketici kredisi almak bankanın bizlere sunduğu bir hizmettir.Bunun da karşılığı faiz olarak alınmakta.Ancak bunun yanında bizlerden alınan ek ödemeler kesinlikle yasal değil.Mahkemeler de bunu söylüyor zaten.

Bankaların verdiği kredi kartı da bize hizmettir.Kart ücreti alınması mahkeme kararıyla iptal edildiyse bunun alınması suçtur.Tabi bunların iadesi için devletin bizleri mahkemeye, kaymakamlığa göndermesi de akıllarda soru işareti doğurmakta.Madem yasal değil bizler hiçbirşey yapmadan bankalar aldıkları tüm haksız paraları iade etmeliler.

Bu arada bankaların kredi kartı vermek için bizlerin önünde sıraya girmesi, bankaların bizden kart ücreti almadan da birtakım kazançlar elde ettiğinin bir kanıtı değil midir? Bugün kredi kartı kullanımı sıfırlansa Türkiyede kaç kişi harcama yapabilir?İddia ediyorum günlük tüketim hacmi %100 den %1 e iner, belki daha da düşer.Yani kredi kartı kullanımı bir bakıma biz vatandaşların bankaya ve devlete sunduğu bir hizmettir aynı zamanda

28. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon