10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Sigarada indirim savaşları

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Teknik Konu Sigarada indirim savaşları

Sigarada indirim savaşları

Zeliha ALAGÖZ TEMİZ
    Giriş Saati : 07.01.2010 10:01
    Güncelleme : 07.01.2010 10:38
    SABAH GAZETESİ

Sigarada yılın son günü yapılan ÖTV artışı sigara savaşlarını yeniden gündeme getirdi. Önce Philsa ardından da BAT ÖTV artışı oranında zam yaptı. JTI'dan gelen zammın ÖTV artışının altında kalması ve fiyatlardaki paralelliği bozması sektörde rahatsızlık yarattı.

Benzer segmentlerdeki sigaralardan pay kaybetmek istemeyen sigara şirketleri ard arda indirim yaptıklarını açıkladılar. İlk haber BAT'dan geldi. British American Tobacco (BAT), değişen pazar koşulları çerçevesinde Viceroy ve Tekel 2001 sigaralarının tüm çeşitlerinin yeni fiyatının 3.50 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Şirketten Yapılan yazılı açıklamada, halka açık en büyük ikinci global tütün şirketi olan ve yaklaşık yüzde 13'lük pazar payına sahip BAT tarafından, sigaralara yapılan zamlardan sonra, Viceroy ve Tekel 2001 isimli sigaraların tüm çeşitlerinin yeni fiyatının bugünden itibaren 3.50 TL olarak belirlendiği ifade edildi.

Açıklamada, ürünlerini faaliyet gösterdiği 180'i aşkın pazara sunan ve 50 ülkede pazar lideri konumunda olan şirketin, 41 ülkedeki 49 fabrikası ile operasyonlarına devam ettiği, faaliyette bulunduğu ülkelerde yaklaşık 54 bin kişiye istihdam sağladığı ve 300'ün üzerinde markayı tüketicilere sunduğu kaydedildi.

Şirketin, ürünlerinde 60 yıldır Türk tütününü tercih ettiği ve satın aldığı şark tütünün yüzde 50'sini de Türkiye'den temin ettiği belirtilen açıklamada, Türkiye'deki faaliyetlerine ise Ekim 2002'de başladığı ve bu tarihten itibaren pazar payını artırarak Türk tütün endüstrisinin önde gelen uluslararası şirketleri arasına girdiği ifade edildi.

Açıklamada, şirketin, Türkiye pazarına Tekel 2000, Tekel 2001, Samsun, Samsun 216, Maltepe, Bahar ve Yeni Harman gibi Tekel markaları ile Kent, Vogue, Pall Mall ve Viceroy gibi uluslararası markalarını sunduğu vurgulanarak, 2007 yılı başından itibaren kendi ürünlerini dağıtan şirketin, İzmir Tire ve Samsun fabrikalarında üretim yaptığı dile getirildi.

MARLBORO UZUN'UN FİYATI 7 LİRADAN 5,75 LİRAYA DÜŞTÜ

BAT'ın ardından da Philsa indirime gittiğini açıkladı. Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret A.Ş (Philsa), sigaraya yaptığı zammı bazı ürün kalemlerinde revize etti.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulunun 31 Aralık 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararıyla sigaradaki ÖTV oranlarının yeniden belirlendiği ve buna bağlı olarak şirketin ürün fiyatlarının 4 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendiği hatırlatıldı.
    Açıklamada, ''değişen pazar dinamikleri çerçevesinde'' Marlboro'nun fiyatlarının yarından itibaren uygulanmak üzere revize edildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, 7 lira olan Marlboro Uzun'un fiyatı 5,75 liraya, 7 lira olan Marlboro Kısa'nın fiyatı ise 5,50 liraya çekildi.

EUROPEAN TOBACCO A.Ş'DEN ZAM

İndirim haberlerinin yanında bir de zam haberi geldi. European Tobacco A.Ş ürettiği sigara çeşitlerine yarından geçerli olmak üzere yüzde 12,5 ile yüzde 28,5 arasında değişen oranlarda zam yaptığını bildirdi.

European Tobacco A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararıyla, tütün ve tütün ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi tutarlarına yapılan zam üzerine, üretilen sigaraların fiyatlarının yeniden belirlendiği kaydedildi.

Buna göre European Tabacco A.Ş.'nin ürettiği sigaraların eski ve yeni fiyatlarıyla yapılan zam oranları şöyle:
    .
    ÜRÜN ADI ESKİ FİYAT YENİ FİYAT ZAM ORANI (%)
    --------- ------------ ----------- -------------
    -Black Galleon
    Kısa/Uzun/Slims 3.50 4.50 28,5
    -Violet Slims 4.00 4.50 12,5
    -Winner Slims 3.50 4.25 21,4
    -President Kısa
    /Katkısız 3.50 4.25 21,4
    -Vigor Slims 3.50 4.25 21,4
    -Vigor Kısa/Uzun
    /Katkısız 3.50 4.25 21,4
    -HD Slims 3.25 4.00 23,0
    -HD Kısa/Uzun
    /Katkısız 3.25 4.00 23,0

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emre Güzel
    ..:: GP BağımLısı ::.. emrequzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 EG 1661
    Edilen teşekkür: 298

Devlete kafa tutuyolar iyi oluyo walla. Helal olsun.. Marlboro düştüyse diğerleri de düşücektir. Yoksa Marlborodan dewam edicez.

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

tüh be neden düşüşmüşlerse ... çevremde bir çok kişi bu sebeple bırakmıştı kötü haber oldu bu ..

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emre Güzel
    ..:: GP BağımLısı ::.. emrequzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 EG 1661
    Edilen teşekkür: 298

AYNEN ben de söyle bi 10 tl nin üstüne filan cıksada bıraksam diodum hazırlanmıstım kendımı ama yine düşücek sanırım

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

monte carloda indirim yok mu kardeşim
    bu günün en güzel haberiydi bu yaw

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Sigaradaki geri adım akaryakıtta da olsa keşke.Şu indirim zaten nasıl bir durumda olduğumuzu anlatıyor

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Winston içiyodum 5 lira winstona vereceğime 5,50 malbuş içerim daha iyi seviyorum jti yi aslanım benim o kafa tutmasa diğerlerinin bişi yapacağı yok

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Kesinlikle akaryakıtada bir jti lazım

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Akaryakıtın jti si Duyarsız Türk Milleti maalesef

uğur Aygün
    By_Static - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 226

walla 2gün 7.50 çok zoruma gitti sigaraya verince tekrar 5.50 düşmesi ii oldu ama bırakıcaktım inat etmiştim şimdi yalan olcak