18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: 2. el araçlarda satış işlemi noterde yapılacak

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Teknik Konu 2. el araçlarda satış işlemi noterde yapılacak

2. el araçlarda satış işlemi noterde yapılacak

KARAR, MECLİS KOMİSYONUNDAN GEÇTİ

İkinci el araçlarda satış ve devir işlemlerinin noterler tarafından yapılmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Teklife göre, tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, araç sahibi adına düzenlenmiş tescil belgesi veya trafik tescil kayıtları esas alınarak noterler tarafından yapılacak. Noterler araçla ilgili sorgulamayı online olarak yapacak. Noterler tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersiz olacak. Noterler, satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında toplam 20 TL maktu ücret alacak. Bu düzenleme, 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olacak

2. Bu mesajı için 3 kişi narkoz30'ye teşekkür etti:

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Hadi hayırlısı diyelim ozaman Yine birilerine günmü doğdu ne...

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

2010 yılından itibaren noterlerin devreden kalktığı ve emniyette devir yapılacağı söyleniyordu.Hakan, emin misin?Bu durumda eski sisteme devam

Emre Güzel
    ..:: GP BağımLısı ::.. emrequzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 EG 1661
    Edilen teşekkür: 298

Aynen bende notelerden kalkçağını duydum bi yanlışlık mı war feyk mi attılar mı bize

suat taner
    lionT-JET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 233

ınternette bende okudum.bence daha mantıklı olmus trafıkten veya noterden tek bır yerden yapılacak olması ıyı olmus.bu orada olan trafık muamelecılerıne olacaktır.artık noterler 1.ocaktan ıtıbaren gecıcı ruhsat verıyormus,1 ay sonra asıl ruhsat verılıyormus.ucretlerdede cuzı bır ındırım olmus.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Bana göre noterlerde kalması daha mantıklıydı.Sebebi ise noter sayısı Bir de ücretlerde indirim olduysa çok iyi...

suat taner
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

rehın ıslemlerınıde noterlerde yaparlarsa super olur.rehınlı bır arac ıcın trafıge gıdılmemıs olur.ıslemler anında yapılır.

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2010 yılından itibaren noterlerin devreden kalktığı ve emniyette devir yapılacağı söyleniyordu.Hakan, emin misin?Bu durumda eski sisteme devam
    Bende bıyle bişi duymuştum...

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

hakan doğru söylüyor
    arda akşam bakanlar kurulu kararıyla artık noterlerden her şey halledilebilecek
    ruhsatlarda kişinin adresine postalanacak
    trafik şubeleri de kalmayacak yani
    ayrıca alım satım ücretleri de yarı yarıya ucuzlayacak
    Konu ABNEW tarafından (24/12/2009 Saat 20:58 ) değiştirilmiştir. Sebep: Alıntı düzeltildi :)

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

enteresan bir olay bende bir şey daha ekleyeyim ruhsatlar posta yoluyla ikamet adresine gönderilecekmiş

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Posta yoluyla O iş biraz sıkıntılı olur gibi sanki.Aracı aldık trafiğe çıktık 2 ay sonra gelirse ruhsat bu aradada çevirmeye girersek ozaman nasıl bir şey yapılırki

Hakan Onur
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Gülen Yüz

Alıntı KaGaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Posta yoluyla O iş biraz sıkıntılı olur gibi sanki.Aracı aldık trafiğe çıktık 2 ay sonra gelirse ruhsat bu aradada çevirmeye girersek ozaman nasıl bir şey yapılırki
    Hiç sadece ceza parası kadar öpülürsün bir de aracın çekilir otoparka ruhsatın gelene kadar bir de otoparkçı öper. Burası TC burada bu işler böyle yürüyor.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı narkoz30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiç sadece ceza parası kadar öpülürsün bir de aracın çekilir otoparka ruhsatın gelene kadar bir de otoparkçı öper. Burası TC burada bu işler böyle yürüyor.

bir konunun detaylarını tam bilmeden bu tür fikirler beyan etmek
    herşey de TÜRKİYE CUMHURİYETİ ni suçlamak doğru değil
    noter satışı yapıldıktan sonra noter satışıya satın aldığınız aracın evrakları gelene kadar kullanabiliyorsunuz
    noterler bunun için gerekli belge ve yazıyı satış esnasında size verecekler
    umarım konunun aslını öğrenmişsinizdir
    saygılar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

15. Bu mesajı için 2 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Mutlaka onunda bir prosedürü vardır .. ruhsat bir ayda gelecek hali yokya bir yada iki gün sürer normaldede öyle diğilmi bir kaç gün sonra veiryorlar o zmana kadar aracınıza binmiyormusunuz onunda bir prosedürü vardır akşam haberlerde böyle lanse ettiler ama detayı nedir bilmiyorum ..

suat taner
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

verılen belgeler zaten adı ustunde gecıcı ruhsat olarak verılıyor ve yenısı gelene kadar rahatlıkla kullanılır.eskıden katı satısı yaptıktan sonra 1 ay ıcınde ruhsat cıkartılmazsa cezası vardı ama zaten noter parayı pesın olarak aldıgı ıcın cezayı bır durum soz konusu olmamalı..buldugum bır lınktekı acıklamaları eklıyorum.
    Noterler, ikinci el oto alım satımında devre dışı kalacakken tam yetkili oluyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 1 Ocak 2010'da yürürlüğe girecek olan ve noterlerin araba alım satımında devre dışı kalmasını öngören yasanın ertelenmesi için verilen kanun teklifini görüşmek üzere toplandı. Ancak yapılan itirazlar sonunda iki AKP'li vekilin verdiği yeni kanun teklifiyle noterlerin araba alım satımında 'tek yetkili' olması gündeme geldi.

Maliye Müsteşarı Naci Ağbal, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden kanun teklifiyle ilgili olarak komisyona bilgi verdi. 30 bin liralık ikinci el bir aracın satışından 250 lira masraf alındığını belirten Ağbal, yeni düzenlemeyle sadece 20 lira noter ücreti ve bunun üzerinden de yüzde 18 KDV olmak üzere toplam 23.6 lira alınacağını açıkladı.

Böylece ikinci el araç alacan bir kişi, 23.6 liraya ilave olarak 45 lirası trafik tescil; 60 lirası da trafik belgesi olmak üzere toplam 128.6 lira ödeyecek.

Geçici ruhsat!

İkinci olarak da ikinci el oto alım satımını Noterler elektronik ortamda 'tek başına' yapacak. Maliye ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne elektronik ortamda bağlanarak satışa konu aracın taşıtlar vergisi, trafik cezası gibi borcu olup olmadığını sorgulayacak. Diğer taraftan da Emniyet bilgi sistemi üzerinden araç üzerinde haciz, rehin veya suça karışıp karışmadığı tespit edilecek. Bu sorgulamaların 'temiz' çıkmasının ardından aracın devir işlemi yapılarak yeni alıcıya 'geçici ruhsat' verilecek.

1 ay sonunda ise Merkezi Tescil Birimi tarafından ‘kalıcı ruhsat' gönderilecek.

Notere 20 lira!

Noterler araç alım satım işlemini 20 liralık maktu ücret karşılığında yapacak. Halen noterlerin bu hizmeti 40 ila 60 lira ücret karşılığında yapıyor. Türkiye'de yılda ortalama 1 milyon 700 bin araç el değiştiriyor.

Yeni sistemle vatandaş damga vergisi ve harç ile kıymetli evrak vergisinden kurtulurken; notere ödediği ücret de düşmüş olacak. Ancak 20 liralık noter ücretiyle birlikte 128.6 lira da tescil belgesi ödenecek.

Hakan Onur
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir konunun detaylarını tam bilmeden bu tür fikirler beyan etmek
    herşey de TÜRKİYE CUMHURİYETİ ni suçlamak doğru değil
    noter satışı yapıldıktan sonra noter satışıya satın aldığınız aracın evrakları gelene kadar kullanabiliyorsunuz
    noterler bunun için gerekli belge ve yazıyı satış esnasında size verecekler
    umarım konunun aslını öğrenmişsinizdir
    saygılar
    Sizler bir espri yaparken gülme ikonu kullanıyorsunuz ben de kullandım ama gördüğüm kadarı ile yanlış anlaşılmış sonuçta güzelim ülkemizde ne güzide değerler ve kanunlar var ve bu kanunları koyanlar da bizler gibi insanlar onların yanılmaları bir ufacık kalem hataları bile burası TC demeye dedirtmeye yeter ben mecazi anlamı anlayasınız diye sonuna da smile yapıştırdım ikon olarak. Saygılar.

Sertaç Ankay
    ankay2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 10

İlginç? 2 sene boyunca bütün işlemler trafik müd. devredilecek diye altyapı hazırlandı, sonra birden bire(sanırım noter lobisi oldukça güçlü) tüm işlemler noterde yapılacak olayına döndük? E o kadar altyapı için harcanan emek ve para nereye gitti...?

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

Aman notere bin şükür. Trafik şubelerinin hali içler acısı zaten... Ehliyeti bile beceremiyorlar, satışı nasıl yapsınlar...

21. Bu mesaj için teşekkür edenler: