Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yürümeyen 1.4 Fire kalmasın!!

Kaan Acurol
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Budweiser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 524

Standart Yürümeyen 1.4 Fire kalmasın!!

Öncelikle şunu belirtmek isterim! Birazdan yazacağım yazı hakkında "bu işlemleri yapacağıma şunu yaparım bunu yaparım arabayı satar şunu alırım" tarzında yorum yapmayın!! Ben bunu sadece fikir olsun aklınızın bir köşesinde bulunsun diye yazıyorum.

Gelelim mevzuya.. Ben büyük bir hevesle aldığım aracımın performansından açıkçası hiç memnun değilim. Ancak aldığımda arabanın tabiki performans aracı olmadığını biliyordum. Fakat muadili 1.4 8v araçların performansının bizim araçlardan daha iyi olduğunu görünce açıkçası içleniyorum ) Bu yüzden internette biraz araştırma yaptım. Uydurma aftermarket parçalar değilde aracımız için hazırlanmış kitlere baktım. Birkaç birşey buldum fakat bahsettiğim gibi yurtdışı menşeili ürünler olduğu için Türkiyeye girişi biraz maliyetli olacağından şu anda bizim için biraz fantezi olarak görünmekte. Ben yinede bilgi sahibi olunması açısından hani "bunuda yapabiliriz" gibi 2. bir seçenek sunuyorum. Dileyen yapar dileyen sadece hayalini kurar ya da kurmaz. Lafı fazla uzatmadan şu performans arttırıcı ürünlere geçelim.

1. Seçenek Turbolamak: herkesin aklına hemen "Ne gerek var? T-jet alırım!!" gelecektir Fakat ben böyle bir durumda T-jet almak yerine böyle bir işlemi gerçekleştirme yoluna giderim! Sonuçta Farklı bir aracım olacak. İnternette çok aramama rağmen hazır kitler maalesef araçlarımız için mevcut değil. Fakat bir youtube linkine denk geldim ingiliz elemanlar bir kit hazırlamış bizim araçlara mesaj attım konuştum. Bu elemanlar ingilterede JCR Racing adı altında bir modifiye firması 1.4 8v 77 hp Fire ve 1.2 8v Fire motorlar için (yani GP ve EVO) bir kit hazırlamış. Bu kitte Garett T-2 Turbo bulunmakta ((T-jet turbosundan daha büyük)intercooler baglantı boruları Egzos manifoldu vs içinde) şu anda kendileri ile iletişim içersindeyim dyno sonucları nedir ne değildir diye? Uygun yazılımda üretiyorlarmı veya kit içerisinde daha neler mevcut gibisinden. Yazışmadan kısaca bahsetmek gerekirse.

1.4 8v 77hp araçlar için testin halen sürdüğünü belirtiyorlar. Sadece bu kit uygulaması ile 5100 devirde 112hp elde ediyorlarmış. Fakat 6000-6500 Devir dolaylarında 125-135 HP arası birşeyler elde etmeyi düşünüyorlarmış. Fiyat olarak yaklaşık 3000+VAT İngiliz sterlini düşünüyorlarmış. (VAT bu arada onların kdv si.) Kısacası biraz tuzlu, ama uygulansa müthiş olur. Ayrıca bu uygulama stock motora uygulanabiliyor. Piston vs. değiştirmeye gerek yokmuş makul bir basınç ayarlıyorlarmış. Bu uygulamaya ek olarak birde egzantrik uygulamasıda olursa tadından yenmez tabi egzantrik uygulamasına uygun bir program yazılması gerekecek... Tabi Turbo kiti takıldığı zaman egzos sitemindede değişiklik olmalı ben günümüz polislerinide baz alarak şöyle bir uygulama tavsiye edeyim malum Turbolu araçlarda egzos gazı rahat cıkmalıdır atmosferikteki gibi backpressure olmadan bu yüzden downpipe a bir vana yapılır uzaktan kumandalı gazlandığı zaman bu vana açılır ve egzos gazı rahat çıkar kapatıldığı zaman egzos gazı son susturucudan cıkar gider. Bu elemanların kit e ait video daha önce paylaşıldı göremeyenler bilmeyenler için tekrar paylaşayım.

2. Seçenek ise egzos sistemi + egzantrik uygulaması

Bu seferki uygulama Egzos markasının en başarılı isimlerinden Supersprint firmasının araçlarımıza uygun Manifold, katalitik, düz boru, orta susturucu, son susturucu kombinasyonlarından ibaret.
    Kombinasyonları açıkçası bizlere bırakmışlar. Önümüze bir kaç seçenek sunuyorlar.
    Benim kendimce yaptığım Kombinasyonlar ise şu şekilde.
    * Supersprint Manifold+Supersprint Katalitik+Supersprint düz boru+Supersprint son susturucu
    * Supersprint Manifold+Supersprint araboru+Supersprint orta susturucu+Supersprint araboru+Supersprintson susturucu

Bu kombinasyonlarda farkettiyseniz orta kısmı boş bırakmadım malum araçlarımız atmosferik N/A olduklarından dolayı egzos gazında back pressure olmalı aksi halde alt devirlerde yığılma hat safhada olacağından araba muhtemeln yürümekte zorlanacaktır. Bu yüzden katalitik iptal edilecekse ortaya susturucu konmalı. Eğer ortaya susturucu konmayacaksa mutlaka katalitik konulmalıdır. Araçlarımızın kombinasyonları zaten Manifold+kat+düzboru+son susturucu şeklindedir. Birde yine egzantrik ve Chip uygulaması olduğu zaman (tamamen tahmini konuşuyorum) yaklaşık 95 Hp civarı olacaktır.

Buyrun buda ürünlerin linkleri:
    FIAT GRANDE PUNTO EVO 1.4i 8V (77Hp) 2010 ??, exhaust system

https://www.supersprint.com/en/prod-...280BA__09.aspx

Sorularınız varsa seve seve cevaplarım
    Konu Budweiser tarafından (23/09/2011 Saat 00:23 ) değiştirilmiştir.

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

güzel araştırma olmuş teşekkürler.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

asil suna
    asil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87
    Edilen teşekkür: 807

ultrasonic bujiyi araştırın bece evoda kullana arkadaşım var %15 yakıt tasarufu+%15 güç arttığını söyledi internet ortamındaki kullanıcılar aynı yönde bende kullandım evoyu hakkikaten ayrı bir ruh vermiş gibiydi....

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

ONUR ACARARICAN
    onurciko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    07 ENS 97
    Edilen teşekkür: 199

Kaç para imiş bu buji
    2002 ALBEA
    2011 BRAVO T-JET
    2008 GP T-JET
    2011 ALFA ROMEO MİTO QV

asil suna
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87

70 lira 4 adeti

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

ertan alp
    meltdown - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 46

Eğer turbo ve intercoling gibi uygulamaları aracınıza yapacaksanız biraz düşünmeniz gerekir. T-jet motorunun malzemesi ile fire'in motoru aynı ise sorun yok derim. Ama malzeme aynı ise aracın gücünü 20-30 beygir arttırmak motora acaba ne yapar?

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Güzel paylaşım,teşekkürler...

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

O Ç
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretçi049 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 NOC 90
    Edilen teşekkür: 265

Alıntı asil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ultrasonic bujiyi araştırın bece evoda kullana arkadaşım var %15 yakıt tasarufu+%15 güç arttığını söyledi internet ortamındaki kullanıcılar aynı yönde bende kullandım evoyu hakkikaten ayrı bir ruh vermiş gibiydi....
    Bu bujiler arabaya zarar veriyor diyorlardı yanlışmı?

asil suna
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87

Alıntı ShaRLooT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu bujiler arabaya zarar veriyor diyorlardı yanlışmı?
    https://forum.grandepuntotr.com/tekn...-olabilir.html burada yorumlar bakabilirsin...

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

Kaan Acurol
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Budweiser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Buji konusunu bilemiyeceğim ama çokta mantıklı gelmiyor %15 rakamlar. Hadi ateşlemeyi iyileştirdi diyelim. Bi şekilde aracın performansı arttırıyor diyelim. Fakat iyi bir ateşleme ile %15 yakıt tasarrufu nasıl yapıyor onun mantığını kavramadım en iyi ihtimalle ciğ benzin göndermez manifolda alayını yakar. Tasarruf yapmaz yani olanı yakar.

ALINTI"Eğer turbo ve intercoling gibi uygulamaları aracınıza yapacaksanız biraz düşünmeniz gerekir. T-jet motorunun malzemesi ile fire'in motoru aynı ise sorun yok derim. Ama malzeme aynı ise aracın gücünü 20-30 beygir arttırmak motora acaba ne yapar?"

Açıkçası T-jet ve Fire motor arasındaki malzeme farkı ne şekildedir bilmiyorum. Fakat stock motora yapılacak olan bu işlem ancak basınç gereğinden fazla açıldığı zaman piston kırmaya başlar. Konuşutuğum adamlar bu işlemleri halen test ettiğini yapılan bütün işlemleri stock motora yaptıklarını belirtiyorlar. Modifiye bilinçli yapıldığı sürece sıkıntı olmaz. Turbodan bu kadar korkulmasının manası yok. Sonuçta kara düzen karbüratörlü şahin turbolamıyoruz.
    Konu Budweiser tarafından (23/09/2011 Saat 14:07 ) değiştirilmiştir.

Muharrem AYTÜRK
    fraust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

Alıntı asil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    70 lira 4 adeti
    satın alabileceğimiz internet linki var mı?
    Ya kendine bir yol seçmelisin, ya da kendi çizdiğin yoldan gitmelisin!..

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Bu işlerin uzmanı bir arkadaş şuan yanımda,bu ultrosonic buji meselesini ona sordum,güç artışını hissetmen zor olur,pistonların erime riski var tavsiye etmem dedi...

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

oyyyhhş
    TSİ Jetta.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

güzel araştırma....ama bu maliyetlerle zor...
    Keyif BMW'Dir...

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kaan Acurol
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

maalesef maaliyet fazla... Gerçi tam bir kit için fiyat makul 7 binlira ama işte para...

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Güzel araştırma.

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

asil suna
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87

Alıntı Budweiser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buji konusunu bilemiyeceğim ama çokta mantıklı gelmiyor %15 rakamlar. Hadi ateşlemeyi iyileştirdi diyelim. Bi şekilde aracın performansı arttırıyor diyelim. Fakat iyi bir ateşleme ile %15 yakıt tasarrufu nasıl yapıyor onun mantığını kavramadım en iyi ihtimalle ciğ benzin göndermez manifolda alayını yakar. Tasarruf yapmaz yani olanı yakar.

ALINTI"Eğer turbo ve intercoling gibi uygulamaları aracınıza yapacaksanız biraz düşünmeniz gerekir. T-jet motorunun malzemesi ile fire'in motoru aynı ise sorun yok derim. Ama malzeme aynı ise aracın gücünü 20-30 beygir arttırmak motora acaba ne yapar?"

Açıkçası T-jet ve Fire motor arasındaki malzeme farkı ne şekildedir bilmiyorum. Fakat stock motora yapılacak olan bu işlem ancak basınç gereğinden fazla açıldığı zaman piston kırmaya başlar. Konuşutuğum adamlar bu işlemleri halen test ettiğini yapılan bütün işlemleri stock motora yaptıklarını belirtiyorlar. Modifiye bilinçli yapıldığı sürece sıkıntı olmaz. Turbodan bu kadar korkulmasının manası yok. Sonuçta kara düzen karbüratörlü şahin turbolamıyoruz.
    beni kesinliikle yanlış anlamayın ben merak ettim baya bi araştırdım ama kimseye gidin takında demedim.öncelikle ultrasonic ses hızından fazla demek yanmma odasında yanan yakıt sadece 100 de 40 yüzde 60 nerde ısı olorak ve ya gaz olarak dışarı atılıyor.bu bujiler anladığım kadarıyla %80 yanma sağlıyor yakıta buda artı ısı ve basınç ısı demek motora zarar demek basınç ise tork ve beygir ivmele artışı.benim görüşüm basınç fazla olucağından daha az yakıt tüketir ve ivmeleme artar yakıt düzgün yandığı için.örnek shell 100 oktan benzin kullandınız mı çünkü piyasadan kaldırdı yüksek performans gösterdiği için yüksek performans az motor ömrü demek.otomobil firmalarından tebki aldı neden?araştırdınız mı?

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

Kaan Acurol
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Yok zaten takıldığım nokta nasıl yakıt tasarrufu yapıyor? Performans artışı mantıksız değil olabilir ama dediğim gibi bilgi sahibi değilim bu bujiler hakkında çok yorum yapamıyorum. Shell in 100 oktanı kaldırma sebebi ise ap ayrı bir durum. Tamamen talep olmamasından dolayı. 100 oktana uygun araç var uygun olmayan araç var. Bunun için kullanma klavuzlarını takip etmek lazım. Hani bizim araçlara gereksiz, gidip 100 oktan almamız. Neyse konuyu fazla dağıtmayalım.

Günay Aydın
    By_HaNNibaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16 AG 106
    Edilen teşekkür: 36

Turbo konusunda milletimiz cok biliyormuş gibi hemen ne turbosu o motora turbo mu olurmuş satin tjet alin diye başlarlar.

Hazir kitlerden ziyada araştirip iyi bir ustayla konuşup 1.6 şahin motorlarina stock motor yani orjinal motora 0.6 bar basinç vererek yürütüyorlar ki ne beyin var nede ince ayar yapabilecek bişey.

Sadece kalbüratörün memelerini genişletip ayar yapip kullaniyorlar.

1.4 fire motora gelince şahinle kıyaslanmaz bile tek kötü yani shoc motor 8 valf olmasi

Yoksa biraz para harcayarak güzel turbo bi şekilde yürütülebilir araç cokda can sıkıcı olabilir orjinal araçlara göre gidişi
    şaka makina diye söylentiler cıkar
    Kaming Son
    Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene

Dumani Üstünde Punto

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kaan Acurol
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Araçlarımız şahine göre aksine avantajlı Sohc (single overHead cams = Üstten tek eksantrik) olması şahinler bloktan eksantrikli bu yüzden ağır kalıyorlar. Fakat kangoo üst kapalarını uydurup üstten e çevirebiliyorlarmış görmedim ama örnekleri varmış.

Sayfa 1/2 12 SonSon