Sayfa 3/3 İlkİlk 123
55 sonuçtan 41 ile 55 arası

Konu: chip değer mi ??

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

filtre ile tek başına ne kadar güç alınır orası her zaman tartışılır...
    örnekte verdiğim araç farklı fiat punto farklı...ayrıca o araçtaki CAI gibi bir filtreyi de başka bir yerde görmedim...110hp den 119hp olarak dyno sonucu var...yıl 2009 ...

chip tuninde yapılan işlem sonrası atmosferik bir araçta %10 hp ve %15 tork artışı oluyor...yapılan yazılıma göre bir güç dağılımı değişir...
    ben alt devirlerden itibaren bir çalışma yaparım...o yüzden en alttan en üste kadar aradaki fark bariz şekilde hissedilir görülür...

fire motor dediğiniz 1400 77hp değil mi ? bu arabadan yazılımla ancak 6-7hp alınır...

siz 8-10 hp yi nerden çıkardınız bilmiyorum...

yukarıda hava filtresi ile artı yazılım ile daha üst değerler elde edilir dedim...ancak bu yapılacak işleme göre değişir...

sizde diyorsunuz...egzozt headers filtre yazılım...vs.vs. yani yapıldığında komple yapılmalı ki...tam verim alınsın...

Cem *
    Realtime xnode - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 268

Benim bir sorum olacak yanıtlarsanız memnun olurum..
    1.3 6 ileri 90bg Mjet'lere chip veya box uygulamada ne kadarlık bir HP artışı vs. oluyor ? Hissedilir derecede fark ediyor mu ? Yakıt sarfiyatı düşüyor mu ? Ayrıca chip taktırmak dışında açık hava filtresi vs. gibi şeyler mi gerekiyor ?
    Teşekkürler ?
    Beneficium accipere libertatem est vendere

cemal arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı xnode Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim bir sorum olacak yanıtlarsanız memnun olurum..
    1.3 6 ileri 90bg Mjet'lere chip veya box uygulamada ne kadarlık bir HP artışı vs. oluyor ? Hissedilir derecede fark ediyor mu ? Yakıt sarfiyatı düşüyor mu ? Ayrıca chip taktırmak dışında açık hava filtresi vs. gibi şeyler mi gerekiyor ?
    Teşekkürler ?
    box için birşey diyemem ...ucuzu var pahalısı var iyisi var kötüsü var...

yazılımla 110hp civarında olacaktır
    hissedilir derecede fark ediyor
    yakıt sarfiyatı normal şartlar altında azalması gerekiyor..ki genelde azalıyor...
    azalmazsa bundan bizi kimse sorumlu tutamaz...şehir içine asla garanti vermem veremem...ancak şehir dışında %10 azalır.
    bu araçlara açık hava filtresi yerine kutu içi filtre tercih edebilirsiniz...
    ancak şart değil...

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cem toksöz
    lowRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 10

Alıntı cemal arslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    filtre ile tek başına ne kadar güç alınır orası her zaman tartışılır...
    örnekte verdiğim araç farklı fiat punto farklı...ayrıca o araçtaki CAI gibi bir filtreyi de başka bir yerde görmedim...110hp den 119hp olarak dyno sonucu var...yıl 2009 ...

chip tuninde yapılan işlem sonrası atmosferik bir araçta %10 hp ve %15 tork artışı oluyor...yapılan yazılıma göre bir güç dağılımı değişir...
    ben alt devirlerden itibaren bir çalışma yaparım...o yüzden en alttan en üste kadar aradaki fark bariz şekilde hissedilir görülür...

fire motor dediğiniz 1400 77hp değil mi ? bu arabadan yazılımla ancak 6-7hp alınır...

siz 8-10 hp yi nerden çıkardınız bilmiyorum...

yukarıda hava filtresi ile artı yazılım ile daha üst değerler elde edilir dedim...ancak bu yapılacak işleme göre değişir...

sizde diyorsunuz...egzozt headers filtre yazılım...vs.vs. yani yapıldığında komple yapılmalı ki...tam verim alınsın...
    Şimdi anlatmak istediğim şu atmosferik arabadan chip tuning sayesinde verim alınmaz demiyorum! Tabiki alınır. Ancak bahsettiğimiz araba 1400cc 8v 77hp alınacak maksimum hp tahmini bir rakamla maksimum 4 hp olur. CAI istediği kadarda düzgün yerleştirilsin öyle 110 luk araba 119 da olmaz açıkcası ülkemizdeki dynolarada güvenmiyorum istanbul paşaoğlu dışında. Neredeyse hiçbiri kalibrasyonunu düzgün yaptırmıyor. Hissedilen değerler tork artışından başka birşey olmaz. Chip tuning ekstra olarak son hızı etkiler ivmelenmenin yanı sıra. Yani fire motorun hastası değilseniz CAI den başka yapılan modifiyeler gereksiz maliyetli olur he verim alınırmı elbetteki alınır tam yapılırsa. Amacım işinizi baltalamak değil belliki bu işe zaten kendi garantiniz vermişsiniz çokta güzel deneme sürecide belirtmişsiniz aklında cok soru işareti kalan varsa denemesi bedava gitsin denesin ben zannetmiyorum memnunsuzluk olacagını çünkü yapılan chip tuning işe yarayacaktır. Fakat 7-8 hpler zor gözükmekte (Fire motor için) Birde şey sorusu var chip tuning motora zararı varmı diye? Kesinlikle yok bakımlarını eksik tutmadığınız sürece deneyimle sabittir.

Bir arkadasta sormus box tuning mi chip tuning mi? Ben her zaman chipten yanayım.

cemal arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

paşaoğlu garajda yapılan ölçümleride gördüm...web de hatalı sonuçları var...

bahsettiğim dyno ölçümü 3 sene öncesine ait..o zamanlar çoğu dyno doğru sonuç veriyordu

nasıl ki sadece emme manifoldunda ufak bir değişiklikle güç alınıyorsa ve aynı araca yolda 1-2 boy fark atıyorsa aldığı gücü siz düşünün......

110luk araç cai ile 9 hp aldı....ancak bu her filtre için tartışılır....çünkü o filtre çok farklıydı....gördüklerime ve şuan piyasada satılanlara benzemiyordu.

bir araçta tork artışı varsa..gücü artmış demektir...torkun artması için gücün artması lazım değil mi ? tork durduk yere neden artıyor ? aynı şekilde hp arttığında torkda otomatik olarak %15-20 artıyor
    aracın torku artacak ama beygiri aynı mı kalacak ??? böyle birşey olabilir mi ???
    hele atmosferik bir araçta torka müdahale edilemediği için ancak hp olarak güç artışı olacağından torkada yansıması oluyor.

cem toksöz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Torkla Beygir gücünün nasıl bir alakası var çözemedim biri ivmelenme biri uygun devirde verebileceği maksimum güç?! beygir gücü artmadanda tork artabilir.

cemal arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

1400 77HP yani atmosferik araçta beygir artırmadan torku nasıl artırılıyor ???

yazılımı bilseniz zaten bu soruyu sormazdınız...

hakan tosun
    hakan16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    16CSE79
    Edilen teşekkür: 6

geçler slm bende yazılım istiyordumama verimin az oludgunu duydum. bence araç 8 valf ise denemeyin derim çok randıman alamazsınız. hayal kırıklığı olur. 1,4 16 valf bir aracınız olursa deneyin derim. ben 1,4 16 valf kullanıyorum genede yazılım hayal oldu.8 valften vaz geçmem ben denicem diyorsanızda araç sizin deneyin. belki biraz arç rahatlar.....

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cemal arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

hakan bey
    lütfen duyumlarla hareket etmeyin
    8v ile 16v olması sizce ne kadar fark eder ?
    1600 8v 100hp arabayada uyguladık 1600 75hp ye de hatta 1200cc 72hp de uyguladık

sanırım siz denediniz ve memnun kalmadınız...bu bence arabadan değil...yazılımdan olsa gerek diye düşünüyorum...

cem toksöz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Cemal bey size kolay gelsin hayırlı işler.

salih balkan
    35SLH35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

bir kez daha kararımı doğruladım...4 hp için gerçektende değmez bence...

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı cemal arslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    paşaoğlu garajda yapılan ölçümleride gördüm...web de hatalı sonuçları var...

bahsettiğim dyno ölçümü 3 sene öncesine ait..o zamanlar çoğu dyno doğru sonuç veriyordu

nasıl ki sadece emme manifoldunda ufak bir değişiklikle güç alınıyorsa ve aynı araca yolda 1-2 boy fark atıyorsa aldığı gücü siz düşünün......

110luk araç cai ile 9 hp aldı....ancak bu her filtre için tartışılır....çünkü o filtre çok farklıydı....gördüklerime ve şuan piyasada satılanlara benzemiyordu.

bir araçta tork artışı varsa..gücü artmış demektir...torkun artması için gücün artması lazım değil mi ? tork durduk yere neden artıyor ? aynı şekilde hp arttığında torkda otomatik olarak %15-20 artıyor
    aracın torku artacak ama beygiri aynı mı kalacak ??? böyle birşey olabilir mi ???
    hele atmosferik bir araçta torka müdahale edilemediği için ancak hp olarak güç artışı olacağından torkada yansıması oluyor.
    forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/13113-neden-beygir-gucu-ile-tork-dogru-orantili-degildir.html

beygir gücü ile tork ters orantılıdır

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

cemal arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

tork aşağılarda beygir üstlerde alınır

atmosferik araçlarda hp önemlidiri tork değil...

dizelde tam tersi tork daha önemlidir...

buna etken olan piston koludur...benzinli araçlarda piston kolu kısadır...ama dizelde daha uzundur
    Konu cemal arslan tarafından (13/06/2011 Saat 13:54 ) değiştirilmiştir.

Emre Emre
    Human Rogue (WoW) bvulgari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 186

Zaten Coşkun beyin yazısında aynı şeyler çok daha detaylı yazıyor...Fakat siz daha önceki yazılarınızda hem torku arttırabiliyordunuz hemde hp yi.
    This is not personel, just business..

cemal arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

dizel araçlarda...haritalarda...tork haritaları var...yani hem normal artışlardan hemde tork limitöründen torku artırma şansımız var

benzinli araçlarda ise sadece TSI larda tork haritaları var.

ama diğer benzinli araçlarda tork haritası yok...sadece normal güç artırımı mümkün...ancak normal güç artırımı sonucunda %15-20 civarında ise aracın torku artan hp ile paralel olarak artıyor....

sanırım şimdi daha açıklayıcı oldu

Sayfa 3/3 İlkİlk 123