Sayfa 2/6 İlkİlk 123456 SonSon
102 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: 1.3 multijet 75hp, Turbosunu büyütmek istesem olurmu?

Kendi isteğiyle forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 660

Alıntı Murat Gürakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim lafım fiata değilki hepsi öyle. NEden kişisel algıladınızki. Şu anda konumuz fiat sa fiatla ilgili konuşmam gayet dopal diye düşünüyorum. Ve malum birçok serviste filtrde var diye motordan çıkan arızayı garantiye almıyorlar hiç alakası olmamasına rağmen.

Valla hacimden dolayı sıkıntı yaşanır dersen ona bişi demem ancak dizelde sıkıntı yaşamanız için çok ciddi basınçlarda yürümeniz gerekir. Gidip 1.3 mjete 16 dizel turbosu takıp öküz gibi basınç verip 2e barda yürütmeye çalışırsanız elbetki bir yerden bi sıkıntı çıkar. Hortumların patlaması çatlaması onları sorun olarak kabul etmiyorum ben kişisel olarak çok koly sorunlar bunlar. Ama dediğim gibi düzgün yapılıp mantıklı basınçlardada yürürseniz tek sıkıntı çıkabilcek nokta enjektördür.

Yoo isteğe bağlı gayette günlük arabalarında yapıp kullananlarda var gayette sıkıntısız.
    ---------
    Bu arada o polo 1.9 130 luk. VE o alette gt20 var komple egzoz egr iptali filtre var bunlarla 250hp . +100shot nos basıyor 350hp.
    Yazdıklarınıza yorum dahi yapmayacağım

Günay Aydın
    By_HaNNibaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16 AG 106
    Edilen teşekkür: 36

1.3 mjetlere bizim arda yapboz gibi oynayip duruyor Örnekleri okuldan geldikten sonra fotoğraflarla burada sergilerim 1.6 turbosu falan bence gereksiz kendi turbosunun salyangozlariyla oynayarak tatmin edici gücler elde edilir.
    beygir gücüne gelince sonucta 1.3 motor atla deve değil

ORÇUN ÇABUK
    aŞK 3 HaRF BMW WiSTaRiA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2431

Muratçım ; sen ve ertuğda tanıyorsunuzdurki yani aracı biliyorsunuzdur Ankara da sürekli bulunurlar ama İstanbul'da oturan yiğenlerim araçlarını 390 Hp ye kadar çıkarttılar ve araçları garanti dışı tabiki... Normal bir arabada orjinali halinde değişen herparça garanti dışına çıkmazmı kardeşim... Fiata misilleme yapmıyalım çünkü hepimiz fiatçıyız...

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

bahsedilen polo dan yapım aşamasından ve sonrasından bir kaç foto koyim

resimlere bu linkten ulaşabilirsiniz

ImageShack Album - 11 images

Günay Aydın
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16 AG 106

Alıntı StrawBeeRy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bahsedilen polo dan yapım aşamasından ve sonrasından bir kaç foto koyim

resimlere bu linkten ulaşabilirsiniz

ImageShack Album - 11 images
    Araç sahibi sitede üye zaten mehmet gazihanin araci typerlarla yürüyen bi araç duman spec diyoruz biz hatta

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Alıntı By_HaNNibaLL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç sahibi sitede üye zaten mehmet gazihanin araci typerlarla yürüyen bi araç duman spec diyoruz biz hatta
    bilmeyenler için koydum

zaten mehmet abiyi tanımayan yoktur polodan bahsedilmiş bende motorundan bir kaç resim göstermek için koydum

Günay Aydın
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16 AG 106

Alıntı StrawBeeRy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilmeyenler için koydum

zaten mehmet abiyi tanımayan yoktur polodan bahsedilmiş bende motorundan bir kaç resim göstermek için koydum
    Merak eden varsa bende videolarini koyayim poloya başka gözle bakarsiniz görünce

O Ç
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretçi049 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 NOC 90
    Edilen teşekkür: 265

Benim konuya dönelim

Ben buna 1.6Multijet turbosu uydurmaya çalışsam basınç problemi olurmu ve arıza lambasını kesin yakar diyor bizim usta bu sorunu nasıl halledebiliriz?

Birde benim amacım 1.6Turbosu takıp günlük kullanıma uyumlu olması aracın, birde üstüne chip tunning yaprıtıcam normal hali ile chip yaptırtsam maximum 95hp olucak araç ben 100 üstü bişeyler görelim diye uğraşıyorum

ZAFER MUTLU
    zafermutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 445

bence turbo olayının tuning le alakası yok. günlük kullanımda da gayet güzel turbolu araç kullanmak. özellikle günümüzde yapılan turbolu araçlar zaten düşük devirde max tork verdigi için, günlük kullanıma uygun olarak yapılmıştır. tam bir performans aracı yapmak isteseler torku yüksek devirlere koyar turboyu daha aktif hale getirirlerdi. trafikde sollama yaparken mesafe ayarlayamayıp önümde kalan araç sayısını hatırlayamıyorum. turbo sürücü hatalarını bile sollamada telafi eder. yani bence turbolu yapılan araçlar hız tutkusu olanlar için degil sadece . önümüzde uyuz uyuz giden sollama yapmaman gereken yerde mecburiyetten kısa zamanda sollama yapıp normal hızına dönenler için mükemmel araçlar...

Erhan Yücel
    BoostER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 37

Merhaba

Atılan bütün mesajları okudum. Öncelikle 1.3 Mjet motorun oldukça sağlam ve uzun ömürlü olduğunu söylemek isterim. Gerçekten hakkı yenemeyecek kadar başarılı bir motordur. turbo büyütmesi vs gibi uygulamalarla da motoru kolay kolay kıramazsınız. Hatta işlem düzgün yapıldığı taktirde motorun hiçbiryerine orjinalinden daha fazla yük binmez ve hiçbir zararı olmaz..

Özel olarak sorunuza gelirsek.. Aracınıza 1.6 Mjet motorun turbosunu takmanız hiç uygun olmayacaktır. Bahsettiğiniz turbo sizin aracınız için büyük ve kullanışsız olacaktır.. Aracınız için özel olarak hazırladıgımız ve aracınızın kullanımında hiçbir sekilde bir dezavantaj yaratmayacak bir turbo kullanmanızı tavsiye ederim. Bizim 1.3 75 hp lik Mjet motor için hazırlamış oldugumuz turbo ile, aracınıza chip tuning eksoz sistemi ve filtre eklenerek 120-125 hp arasında bir guce rahatlıkla ulasabiliriz. Aracınıza uygulanacak bu uygulama sornasıdna aracınızın yakıtının artmaması da sozkonusudur. yaptıgımız uygulamanın da arıza lambası vs yakmayacagı konusunda da garanti verebilirim..

Saygılar

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erdem Bozdağ
    GP Hastası Erdem Bozdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1126

Alıntı BoostER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Atılan bütün mesajları okudum. Öncelikle 1.3 Mjet motorun oldukça sağlam ve uzun ömürlü olduğunu söylemek isterim. Gerçekten hakkı yenemeyecek kadar başarılı bir motordur. turbo büyütmesi vs gibi uygulamalarla da motoru kolay kolay kıramazsınız. Hatta işlem düzgün yapıldığı taktirde motorun hiçbiryerine orjinalinden daha fazla yük binmez ve hiçbir zararı olmaz..

Özel olarak sorunuza gelirsek.. Aracınıza 1.6 Mjet motorun turbosunu takmanız hiç uygun olmayacaktır. Bahsettiğiniz turbo sizin aracınız için büyük ve kullanışsız olacaktır.. Aracınız için özel olarak hazırladıgımız ve aracınızın kullanımında hiçbir sekilde bir dezavantaj yaratmayacak bir turbo kullanmanızı tavsiye ederim. Bizim 1.3 75 hp lik Mjet motor için hazırlamış oldugumuz turbo ile, aracınıza chip tuning eksoz sistemi ve filtre eklenerek 120-125 hp arasında bir guce rahatlıkla ulasabiliriz. Aracınıza uygulanacak bu uygulama sornasıdna aracınızın yakıtının artmaması da sozkonusudur. yaptıgımız uygulamanın da arıza lambası vs yakmayacagı konusunda da garanti verebilirim..

Saygılar
    +10000
    tek bi sıkıntı var o da kara tren modu ama o da ayrı bi tad

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

duman iyidir severim dumanı =)
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Bizim 1.3 75 hp lik Mjet motor için hazırlamış oldugumuz turbo ile, aracınıza chip tuning eksoz sistemi ve filtre eklenerek 120-125 hp arasında bir guce rahatlıkla ulasabiliriz.

booster den alıntı bir cümledir

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizim 1.3 75 hp lik Mjet motor için hazırlamış oldugumuz turbo ile, aracınıza chip tuning eksoz sistemi ve filtre eklenerek 120-125 hp arasında bir guce rahatlıkla ulasabiliriz.

booster den alıntı bir cümledir
    evet yukarida yaziyor ama neden tekrarladiniz anlayamadm?

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

evet yukarida yaziyor ama neden tekrarladiniz anlayamadm?

bak erhan alıntı yaparken en başına ve sonunada smıle koydum
    bana biraz çok iyimser bir cümle geldiği için
    90 - 100 bg felan deseydin olumlu baklardım ama standardı 75 bg olan bir motora chıp artı tuboda oynama ve eksozla + 50 bg bana ters geliyor
    şahsi düşüncem bu yönde

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Erdem Bozdağ
    GP Hastası Erdem Bozdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1126

turbo değişiyor ama çoşkun abi

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

bak erhan alıntı yaparken en başına ve sonunada smıle koydum
    bana biraz çok iyimser bir cümle geldiği için
    90 - 100 bg felan deseydin olumlu baklardım ama standardı 75 bg olan bir motora chıp artı tuboda oynama ve eksozla + 50 bg bana ters geliyor
    şahsi düşüncem bu yönde
    şimdi nasıl anlatsam bilemedim.. Şahsi görüşünüz nereden gelmekte yani bilgi açısından onu bilmem lazım öncelikle. Yani bu konuda herhangi bir tecrübeniz oldu mu yada özel olarak bir bilginiz varmı şu yüzden olmaz bu yüzden olmaz diye bilmeliyim ki ona göre cevap vereyim. Zira yaptığımız işlem basit bir işlem değil. Araca giren hava miktarını turbo ile artırarak, chip ile de gereken yakıtı saglıyorz. Eksoz ve filtre sistemi ile de hava girişini rahatlatarak, gaz cıkısını da rahatlatıyoruz.

90-100 hp gibi bir degeri çok rahatlıkla sadece chip tuning ile alabilyioruz zaten. zaten aynı motorun 90 hpligini chipleyerek 115-120 hp arasını cok rahat alabilyioruz. size neden 120-125 hp gibi bir deger bu kadar iyimser geldi enteresan..

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

şimdi nasıl anlatsam bilemedim.. Şahsi görüşünüz nereden gelmekte yani bilgi açısından onu bilmem lazım öncelikle. Yani bu konuda herhangi bir tecrübeniz oldu mu yada özel olarak bir bilginiz varmı şu yüzden olmaz bu yüzden olmaz diye bilmeliyim ki ona göre cevap vereyim. Zira yaptığımız işlem basit bir işlem değil. Araca giren hava miktarını turbo ile artırarak, chip ile de gereken yakıtı saglıyorz. Eksoz ve filtre sistemi ile de hava girişini rahatlatarak, gaz cıkısını da rahatlatıyoruz.

90-100 hp gibi bir degeri çok rahatlıkla sadece chip tuning ile alabilyioruz zaten. zaten aynı motorun 90 hpligini chipleyerek 115-120 hp arasını cok rahat alabilyioruz. size neden 120-125 hp gibi bir deger bu kadar iyimser geldi enteresan..

senin anlattıklarının aynısını fabrika yaparak 90 bg lik versiyonu piyasaya sunmuş zaten
    75 bg lik motorun turbosu sabit geometrili 90 bglik puntonun turbosu değişken geometrili yani turbo değiştirilmiş
    buna ilaveten 75 lik ile 90 lık motorun arasında yazılım farkı var yani bir nevi chıp tunıngte yapmış fabrika bununlada kalmamış mazot filtresinide değiştirmiş yine yeterli olmamış mühendislerce ve enjektörleride değiştirmişler sonra bir daha düşünüp manifoltu değiştirmişler
    sonuçta olmuş sana 1.3 multijet 75 bg lik araç 1.3 multijet 90 bg
    sonuçta ortaya daha kuvvatli bir versiyon çıkmış buda tüketime birazda olsun etki etmiş
    sonuç olarak sen de mesajında turboyu değiştirirm yazlım atarım eksoz koyarım 120 125 alırız hemde hiç bir sıkıntı yaşamazsın dersen bu mesaj bana iyimser gelir
    bir önceki mesajımda dediğim gibi benim şahsi fikrim kimseyi yönlendirmek istemem ama tek bir şeyi söylemeden geçemem
    bir motorun en performanslı ve en dayanıklı ve en ekonomik hali orjinal halidir üzerinde ne tür oynama yaparsanız yapın bazı şeylerden kazanırsınız bazı şeylerden kaybedrsiniz
    yazılımla oynarsınız performansta artış elde edersiniz buna paralel olarak ekonomide ve dayanıklılıktan kaybedersiniz
    benim senin mesajında asıl takıldığım noktada burasıydı 120 125 elde ederim hiç bir zararı olmaz dersen yanlış yazmış olursun

20. Bu mesajı için 2 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

senin anlattıklarının aynısını fabrika yaparak 90 bg lik versiyonu piyasaya sunmuş zaten
    75 bg lik motorun turbosu sabit geometrili 90 bglik puntonun turbosu değişken geometrili yani turbo değiştirilmiş
    buna ilaveten 75 lik ile 90 lık motorun arasında yazılım farkı var yani bir nevi chıp tunıngte yapmış fabrika bununlada kalmamış mazot filtresinide değiştirmiş yine yeterli olmamış mühendislerce ve enjektörleride değiştirmişler sonra bir daha düşünüp manifoltu değiştirmişler
    sonuçta olmuş sana 1.3 multijet 75 bg lik araç 1.3 multijet 90 bg
    sonuçta ortaya daha kuvvatli bir versiyon çıkmış buda tüketime birazda olsun etki etmiş
    sonuç olarak sen de mesajında turboyu değiştirirm yazlım atarım eksoz koyarım 120 125 alırız hemde hiç bir sıkıntı yaşamazsın dersen bu mesaj bana iyimser gelir
    bir önceki mesajımda dediğim gibi benim şahsi fikrim kimseyi yönlendirmek istemem ama tek bir şeyi söylemeden geçemem
    bir motorun en performanslı ve en dayanıklı ve en ekonomik hali orjinal halidir üzerinde ne tür oynama yaparsanız yapın bazı şeylerden kazanırsınız bazı şeylerden kaybedrsiniz
    yazılımla oynarsınız performansta artış elde edersiniz buna paralel olarak ekonomide ve dayanıklılıktan kaybedersiniz
    benim senin mesajında asıl takıldığım noktada burasıydı 120 125 elde ederim hiç bir zararı olmaz dersen yanlış yazmış olursun
    bakın, bahsettigimiz aracların manifoldları arasında bir fark yok. enjektorleri arasında da bir fark yok. aracların motorları arasındaki farkı cok iyi biliyorum.. Ben bu işi, sadan soldan duyma bilgilerle yapmıyorum. Ben aynı zamanda bu işin teknigi üzerinde de bilgilenip sonrasında gereken işlemleri yapıyorum. Zaten bir mühendis olduğumu da belirtmek isterim.

Genel olarak bir aractan orjinalinin uzerinde guc alınmak istenmesi, motorun orjinali dısına cıkılması sizin soylediginiz gibi orjinali kadar saglıklı olmadıgı soylenir. Kısmen dogru oldugunu soyleyebilirim bende bunun. Fakat, dogru yapılan uygulamalar, motor bazında spesifik olarak kimi zaman motor ömrüne hiç ama hiç etki etmeyebilyior. Bunu tamamen yıllardır edinmiş oldugum tecrubeler vasıtasıyla rahatca soyleyebiliyorum.

Motor ömrünü kısaltmıyor, ama varsayalım ki motor ömrünü kısalttıgını dusunelim.. Motor omrunu ne belirliyor biliyormusunuz? Kaç kişi motorunu yenileme sebebi olarak motorunun aşınması veya kırılmasından dolayı bu işlemi yapıyor? ben size rahatlıkla soyleyebilirim ki, motor omrunun sonunu ne yazıkki cok az kimse gorebiliyor. yag pompası, su pompası, yakıt, yag vs gibi dıs etmenlerden dolayı motor sıkıntısı yasayıp motor yenileniyor genelde.. Onu da gecelim, kaç kişi aracını o kadar uzun sure kullanıyor? ben bir tek ticari taksi sahiplerini biliyorum.. Sizin tanıdıgınız kaç kişi var 1.3 mjet ile 700.000 km den fazla yol yapan?

Şahsi olarak sizin yazılarınızda herzaman tuning e karşı bir tutum okuyorum malesef.. Hiç böyle bir uygulama yaptırdınız mı yada yaptınız mı? yada bir sıkıntı mı yaşadınız bu konuyla ilgili iyi kötü bir tecrubeniz oldu mu? yoksa sadece ön yargı mı sizdeki bu tutumun sebebi? Ben bu motor için özel olarak konuşarak verdigim degerlerin arkasında duruyorum. Ve yaptıgım uygulamada sorun yasanmayacagını da iddia ediyorum. Size göre yanlış olabilir ama yapılan uygulama siz öyle soylediginiz diye yanlıs değildir. 15 yıldır otomobil sektoru içinde, 7 yıldırda faal olarak tuning sektorundeyim. İnanın ki, olmayacak duaya amin demem ve beni tanıyanlar da bunu rahatca anlayabilirler

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

erhan öncelikle senin bilgini veya tecrübeni test edecek değilim böyle bir şey de asla hadim olamaz
    başındada kendi şahsi fikirlerimi paylaştığımı belirttim bu kimseyi bağlamaz
    ayrıca mesajında tunınge karşı bir tutum sergilediğimi yazmışsın onada cevap vereyim
    ben tunınge değil bu işi yapan kişilerin bazen allayıp pullayıp yanlış konuştuklarına yanlış bilgi verip insanları aldatmaya kalkmalarına karşıyım bu kelimeleri yazarken seni tenzi ediyorum lafım direk olarak sana değil ama yukarıda yazdığın hiç bir zararı yok cümlene de atıfta bulunuyorum
    tabiki bu işi anlatacaksınız tabiki örneklerini vereceksiniz tabiki artı yönlerini anlatacaksınız sonuçta buradan para kazanıp ekmek yiyiyosunuz ama kimse yoğurdum ekşi demez mantığıyla hareket etmeden eksi yönlerinide anlatmalısınız
    hiç bir eksisi olmayan sadece artıları olan bir şey derseniz bu yanlıştır bilmem anlatabiliyormuyum
    aslında sende mesajın içinde gerekli ama gizli anlamı ifade etmişsin kim o kadar arabasını uzun süre kullanıyor diye yazarak bunu belli etmişsin
    motor ömrü derken ben sadece motorun bittiğini göz önünde bulundurmam kullanılan zaman zarfında çıkacak olan ekstra arızalara ve masraflara bakarım enjektörlerden tutta turboya eksoz sisteminden motordaki aşınmaya kuruma ve yaktığı yakıta bakarım
    neyse konuyu daha fazla uzatmaya gerek yok ve kişisel tartışmayada çevirmeyelim
    ben kendi fikirlerimi yazarım isteyen bunlardan bir şeyler kapar isteyen kapmaz bu herkesin kişisel kanaatidir paylaşımda bulunmak forumumuzda sertir
    benim kişisel bilgime gelince aynen senin dediğin gibi kulaktan dolma şeylerden işte senelerdir söyleyip anlatıyorlar bende yazıyorum ben motor ustası değilim hele hele mühendis hiç değilim ama ekmeğimi arabacılıktan kazanıyorum 18 senedir dizelin her türlüsüyle 2.5 milyon kilometreden fazla kullanım tecrübesiyle 700 binlik taksici arkadaşa da selamlar daha nice 700 binlere diyelim =)))))
    saygılar kardeşim

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 2/6 İlkİlk 123456 SonSon