Sayfa 4/7 İlkİlk 1234567 SonSon
122 sonuçtan 61 ile 80 arası

Konu: Motor açma....

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu konuda forumda arama yaparsan istemediğin kadar yazıya ulaşabilirsin. Bir de lütfen konu açarken içerik hakkında bilgi veren başlıklar kullanalım. Hayırlı olsun.

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

yusuf şenol çetin
    Yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 737

Dizel motor kullanım tekniği

Dizel satışlarının artması ve dizel motorlu araçların trafiğe çıkmasıyla birlikte bazı uyum sorunları da yaşanmaya başlandı. Sürücülerin bir bölümü (taksiler dahil) dizel motoru benzinli motor gibi kullanıyor, üst vitese geçmeden önce 4000-4500 devir/dakika'ya kadar çıkıyor. Halbuki, dizel motorların verimliliği (çoğunlukla) 3500 d/d'den sonra hızla düşmeye başlıyor. Hem daha iyi hızlanma hem de daha düşük yakıt tüketimi için üst vitese geçip, torkun en yüksek olduğu 2000 ile 3500 arasındaki devirlerden yararlanmak gerekiyor. Ekonomik kullanmak istiyorsanız, tercihen 2000 ile 3000 d/d arasında kalınmalı. Yani, 3500 d/d'deyken hızlanmak istiyorsanız yapmanız gereken en doğru şey önce üst vitese geçip ondan sonra gaza basmak olacaktır. Dizel motorların özellikleri genel olarak benzese de, tork eğrileri (hangi devirde ne kadar tork sunduklarını gösteren grafik) ve vites oranları farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle, araçla ilgili biraz bilgi edinmek aracı daha verimli kullanmak açısından yararlı olur. Doğrudan direksiyona oturan biri de motorun hangi devirden itibaren iyi tepki göstermeye başladığını ve bu yüksek çekiş gücünün hangi devirlere kadar devam ettiğini zaman içinde anlayabilir ve alışabilir. Motorun özelliklerine uygun bir şekilde kullanılmasıyla hem daha iyi performans elde ediliyor hem de yakıt tüketimi düşüyor.
    Başka araçlarla da bu yakıt tüketimine ulaşmak mümkün mü?

Artık satılmayan 1.4 HDi motorlu 307 şu anda yolda görebileceğimiz büyüklüğü ne olursa olsun en ekonomik araçlardan biri. Daha düşük yakıt tüketimi için aynı motoru kullanan daha küçük otomobillerden başlayarak mini sınıftaki otomobillere bakmak gerekir. Örneğin, Peugeot 206, Citroen C3, C2, Ford Fiesta (1.4 TDCi, aynı motor). Bu motor bir ara Citroen'in 307 ile aynı sınıftaki eski Xsara modelinde de sunuldu. Peugeot-Citroen'in dizel motorları, aynı zamana Ford'da ve Volvo'da da kullanılıyor. Bunun yanında, yeni nesil yüksek basınçlı yakıt hattını (common rail) kullanan birçok şirket çok verimli dizel motorlar sunuyorlar. Renault ve Fiat da bu alanda önemli uzmanlığa sahip. VW Grubu (VW, Audi, Skoda, Seat) ise pompa enjektörlü dizel teknolojisiyle düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Araçların teknik bilgilerinde yakıt tüketimleriyle ilgili ayrıntılar belirtiliyor. Az yakıt tüketen birçok dizel (ve benzinli) araç seçeneği var. Ama, bu testte de görüldüğü gibi, aracın ne kadar tükettiği kadar, nasıl kullanıldığı da önemli. Ekonomik araç + ekonomik sürücü = ekonomik tüketim.

Şehir Efsaneleri: "bu araba gaz yemiyor", "bu motor bu kasayı çekmiyor" vb. !

İnsanların birbirinden duyduğu ve tekrarladığı şehir efsanelerinden biri olan "bu araba gaz yemiyor" tabiri de aracın kullanımıyla ilgili. Trafikteki bir durumda yanlış viteste yakalanıp, vites değiştirmeden gaza basınca araba "gaz yemiyor" doğal olarak. İnsanlar, "ben yanlış viteste yakalandım, benim hatam" diyemiyor, "araba gaz yemiyor" diyorlar. Bu sürücülere asıl sizin kafanız "gaz yemiyor" demek lazım. Araç otomatik vitesli değilse, zaman zaman vites değiştirme ihtiyacı doğar. Bundan doğal bir şey olamaz (Kusura bakmasınlar, insanların iftiralarına karşı otomobilleri ve motorları savunmam gerekiyordu). Tabii ki bazı motorlar nispeten daha düşük güce ve torka sahip ama yine de doğru kullanıldıklarında gayet iyi bir performans verebilirler.

alıntı
    Konu Yalın tarafından (07/01/2008 Saat 01:31 ) değiştirilmiştir.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

5. 07/05/2008, 09:45

Sebep
    Mesaj tekrarı!

MEHMET FİDAN
    mfidan22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    22 DK 028
    Edilen teşekkür: 1

abisi merhaba hız konusunda denemem oldu ibrede 180 i gördüm daha fazlasına dayanamadım yavaşladım. aracım 21 bin de yakıt ortalama 6.5 tan 5.5 litreye düşürdüm yüksek devirde daha çok yakıyor
    ve olabildiğince büyük viteste kullan.

Cem SAKARYA
    theblight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 37

Değerli dostlar aranıza katılalı biraz oldu pek aktif sayılmam okumayı daha çok seviyorum.Bilmediğim çok şeyi öğrendim burada ve yanlış bildiğim pek çok şeyi de düzelttim.İlk çıktığından beri GP yi çok beğenirdim şans yüzüme güldü ve birkaç yıl da anneme ait olan palioyu kullandıktan sonra ankaradan 2 el olan grande puntomu aldım.Fiatlara yabancı değilim ancak itiraf etmek gerekirse paliodan sonra GP kullanırken mercedes kullanıyomuş gibi hissediyorum
    araç bana geldiğine 17.000km de idi mayıs sonu geldi ve şimdi 25.000 de hep dikkatli kullandım özellikle yüksek devir yapmadım 3000deviri geçmedim vites atarken.Fakat benim şöyle bir sorum var ara sıra insan ne kadar tehlikeli de olsa uygun ortam olduğunda aracının limitlerini görmek istiyor ben de istedim ve birkaç kez bastım,denedim 175km/h nin üzerine çıkamadım çeşme otobanında,basmaya devam etmeme rağmen araç ivmelenmiyor sadece bulunduğu hızı koruyor kesici devreye girmiyor. 190-200 gören arkadaşlarım oldu aracımda bir sorun mu var diye düşünmeye başladım artık.(2003 model 1.2 16v benzinli palioyla rahat rahat 180 görüyordum yine çeşme otobanında)GP'de benden önceki arkadaşın kullanımıyla bu durumun bir ilgisi olabilir mi yada genel olarak neden araç bu süratte kalır.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Cem, bence aracında hiçbir sorun yok.Zaten fabrika verisi son hız yaklaşık 170km/s.190-200km/s görenler bu süratlere çok hafif eğimlerde ulaşırlar ancak.Vites geçişlerini 4000d/d civarında yaptıysan son hıza ulaşırsın rahatlıkla...

Ziyaretçi047

Fabrika değeri 164 müydü neydi

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

arda abı ole deme cesme otobanındada saglam egımler var ben daha gecen ay ordaydım ve 210 gordum o egımlerde.eger o egımlerde arac dedıgı gıbı hızlanmıyorsa kesınlıkle bır sorun var derım...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı mustafaf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arda abı ole deme cesme otobanındada saglam egımler var ben daha gecen ay ordaydım ve 210 gordum o egımlerde.eger o egımlerde arac dedıgı gıbı hızlanmıyorsa kesınlıkle bır sorun var derım...
    Tabiki Mustafa, eğer eğimde de son hıza bile ulaşılamıyorsa motor devirlenemiyor demektir.Bu da büyük bir ihtimal turbodan kaynaklanır.Ancak tahminim düz yolda elde edilmiştir sözkonusu hız.Yani bir problem olacağını sanmıyorum...

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabiki Mustafa, eğer eğimde de son hıza bile ulaşılamıyorsa motor devirlenemiyor demektir.Bu da büyük bir ihtimal turbodan kaynaklanır.Ancak tahminim düz yolda elde edilmiştir sözkonusu hız.Yani bir problem olacağını sanmıyorum...

ewt abı eger dedıgın gıbı hemen hemen sıfır egımdekı deger boyleyse %100 katılıyorum sana...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cem SAKARYA
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah

Öncelikle ilginize teşekkürler,ancak eğimler dahil çıktığım max sürat budur arkadaşlar
    Turbo ile ilgili sorun ne olabilir ve nasıl çözeriz garanti kapsamına girer mi?

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı theblight Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle ilginize teşekkürler,ancak eğimler dahil çıktığım max sürat budur arkadaşlar
    Turbo ile ilgili sorun ne olabilir ve nasıl çözeriz garanti kapsamına girer mi?
    Cem, bence herhangi bir problem yok aracında.

Eğer aracın, özellikle küçük viteslerde 4000d/d lara zor çıkıyorsa ve bunu aşamıyorsa turboda sorun olabilir.Zaten çekiş gücünde kolayca hissedilebilen bir düşme olur buna parelel.Böyle bir durum yoksa araçta hiçbir problem yoktur.

Önceden de belirttiğim gibi küçük viteslerde max. devirler zorlanarak vites büyüterek max. hıza ulaşılabilir.Zaten fabrika verisi son hız 165km/s...

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

Aracınızda büyük jant filan varsa son hızı biraz düşürebilir
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

ZEKİ SARI
    zeksy35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 ZS 267
    Edilen teşekkür: 5

benden sana tavsiye ayağını gazdan kaldırma.motorla ilgilide kesinlikle bi sorun yaşamassın makinayı en güzel şekilde açarsın.ilk 10,000-15,000den sonra yakıtının nasıl düştüğünü bile farkedersin.ben 3 mutijet motorlu araç war.biri 2006-2007-2007 model bunlar.2006 olan 622,000km de şu an korkma altındaki makina canavar gibi...

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

ben tekrar soyluyorum eger bu arac o egımlerde de helekı ızmır-urla arasında 2 tane saglam yokus dıyeyıım artık oralarda bıle 175km./h gecmıyorsa kım ne derse desın sorun var bence...

Cem SAKARYA
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah

Jantlarım orjinal 15' GP Dynamic jantı fabrika çıkış jant var üzerinde değiştirmedim.Arda tavsiyelerin için teşekkür ederim küçük viteslerde 2. viteste filan devirlenme çok güzel bastığım kadar gidiyor ancak son hızda 175 i geçmedi makina hiç.Dediğiniz gibi 4000dev/dak olayını deneyeceğim çeşmeye gitmeyi iple çekiyorum acilen bi bahane bulmam lazım Yine de 175 i geçemiyorsam birmota zaten bir uğrayacağım bu derdimi de anlatırım bakarlar,izmirdeki arkadaşlar bakımlarını servis işlerini nerede yaptırıyorlar bilmiyorum ama ben izmr birmottan memnunum açıkçası serviste murat göney bey var giderseniz selamımı da söyleyin bende palio için servise gide gele tanıştım kendisiyle çok ilgili yardımcı olur.İzmirli dostlarımın aklında bulunsun diye söylüyorum FIAT ve Birmotla hiçbir yakınlığım yok kesinlikle yanlış anlaşılmasın.
    bana yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum konu ile ilgili gelişmeleri buradan yazacağım tekrar

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

bence turbosunda sorun yoktur.cunku turbosu agrızalı bı fıorınoya bındım 60.km gecmıyor vede arkadan sımsıyah dumanlar atıyor.bu olayın kullandıgın yakıtla bır ılgısı olabılır, ayrıca senden oncekı kullanıcısı aracı hıc zorlamadıysa buda ayrı bı sebep olabılır.ama ben aracı aldım 1000km. bıle olmamıstı daha sehırıcı sehırler arası devır 4000 olmadan vıtes degıstırmıyordum.ılk kullanımlada alakalı olabılır...

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı theblight Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Jantlarım orjinal 15' GP Dynamic jantı fabrika çıkış jant var üzerinde değiştirmedim.Arda tavsiyelerin için teşekkür ederim küçük viteslerde 2. viteste filan devirlenme çok güzel bastığım kadar gidiyor ancak son hızda 175 i geçmedi makina hiç.Dediğiniz gibi 4000dev/dak olayını deneyeceğim çeşmeye gitmeyi iple çekiyorum acilen bi bahane bulmam lazım Yine de 175 i geçemiyorsam birmota zaten bir uğrayacağım bu derdimi de anlatırım bakarlar,izmirdeki arkadaşlar bakımlarını servis işlerini nerede yaptırıyorlar bilmiyorum ama ben izmr birmottan memnunum açıkçası serviste murat göney bey var giderseniz selamımı da söyleyin bende palio için servise gide gele tanıştım kendisiyle çok ilgili yardımcı olur.İzmirli dostlarımın aklında bulunsun diye söylüyorum FIAT ve Birmotla hiçbir yakınlığım yok kesinlikle yanlış anlaşılmasın.
    bana yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum konu ile ilgili gelişmeleri buradan yazacağım tekrar
    Cem, serviste test aracı varsa bir de onu sür derim ya da çevrende mjtd Gp su olan birisiyle aracını karşılaştırmalısın.Bence araçta bir problem yok...

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

ilk 5.000km 2200 devir altında kullanmadım araba fişek gibiydi.. 5.000-10.000 arası ekonomi yapayım diye 1500 devirlerde sakin sakin kullandım fişek biraz sönmüştü.. 10.000 - 15.000 arası tekrar 2000 devir üzeri kullandım eski fişek günlerine dönmek üzere şu an 16.000 i geçti 20.000 km ye kadar deli dolu kullanmayı düşünüyorum..

ne anladım_?: ekonomi yapcam diye kasıp aracı köreltmemek lazım.. basın gitsin 1. viteste 4000, 2. viteste 4500 deviri fazla zorlamadan basın gitsin.. hele 5 yıl garantiniz varsa turbo patlayacakmış kaygınız da olmasın.. patlatanı duymadım görmedim..

Ziyaretçi047

araçta hiçbir problem yok. 200 bekliyorsanız boşuna.

Ahmet Beşkonklıoğlu
    Midd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 3

Merhaba öncelikle,

Ben de 1.3 MltJet 75hp kullanıyorum, ve bence arabadan cok sey beklememek lazım. Düz yolda 170'i geçmeyi beklememek gerekiyor.

28. Bu mesajı için 3 kişi Midd'ye teşekkür etti:

Sayfa 4/7 İlkİlk 1234567 SonSon