Sayfa 4/4 İlkİlk 1234
72 sonuçtan 61 ile 72 arası

Konu: Bende chiplendim =)

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cemal bey güzel anlatmışınız eyvallah yalnız kafamdaki soru işareti hala duruyor..

diyelim ki araca özel yazılımı hazırladınız ve sorunsuz kullanıyorsunuz ve üstünden 40-50bin hatta 100bin km geçti..
    turbo biraz eskidi diyelim ve hala 40-50bin km önce hazırlanmış yazılımı kullanıyor araç..
    yazılım kendi kendini güncellemediğine göre tekrar araca özel yazılım mı gerekecek?!
    ilk aldığınız değerle hazırladığınız yazılımın istenilen değerleri 40-50bin km sonra verebilecek mi?!
    anlamadığım ve mantık hatası dediğim kısım buydu..

bu işin standartı da yapılabilir ve motor ömrü boyunca kullanılabilecek ortak yazılımlar kullanılabilir konusunda ısralıyım..

işin içinden olmamakla yada özünü anlamamakla ilgisi yok bu konuların..
    okuduğumu anlıyorum anlamadığım yerleri de güvendiğim kişilere soruyorum..
    siz araca iyi baktığınız sürece bir şey olmaz.
    aracın bakımlarını aksattınız...ben ne yapabilirim ?? sürekli herkesi kontrol altında tutacak değilim ya...
    araç zaten sorunluysa yada yıpranmışsa ya chip tuning yapılmaz yada değerler az tutulur...
    daha sonra müşteri aracındaki sorunları giderince yada bir takım değişiklikler yapınca biz yeniden yazılım hazırlarız.
    nitekim daha önce yaptık.
    aracım turbosu verimli değildi turboya hiç dokunmadık. müşteri ileriki zamanlarda turboyu değiştirince yeni yazılım hazırladık.

Alıntı KaMiKaZe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mehmet ali ara sıra service pack yayınlıyorlar araba yaşlandıkça onu yüklersin
    her daim güncellemeler çıkartırız

Alıntı Romeo_er2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazılımcı barbaros olursa güncellemeler mevcut demektir..hiçbi aracada aynı yazılımı hop hop kopyaladığını görmedim duymadım..
    zaten piyasada barbaros ve mehmet gibi bir kaç kişi var kopya çakmayan...alayı kopyacı

şu bir gerçek ki hiç bir yazılımcı eski müşterisini çağırıp da senin araca yeni yazılım hazırladım hadi gel onu yükleyelim de demez...
    ancak yükleme aşamasında müşteri beğenmezse farklı değerler uygulayıp bir kaç yazılım atabilir...

Adı Soyadı
    KaMiKaZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 752

pardon şu yazılımcı ifadesine katılmıyorum arkadaşların yaptığı iş yazılımcılık değil sonuçta bir yazılım geliştirilmiyor var olan tune ediliyor.
    Konu KaMiKaZe tarafından (08/05/2010 Saat 02:39 ) değiştirilmiştir.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

salih yaprakcı
    dallix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 46

Arkadaşlar benim anlamadığım bi konu varki hem 30 hp alıyoruz hem aracımız az yakıyor bu bana tasarruf cihazı satan şarlatanların laflarını hatırlattı,ne kadar yakıt o kadar güç,hem az yakacak hemde çok gidecek buna inanmıyorum,chip yaptıranların hepsi siyah dumandan bahseder siyah duman fazla yakıt gelmesi veya yakıtın verimli yanmamasından oluşan bi durumdur ki fabrika neden yapmıyor bunu neden 75 hp punto satılıyor 90 lık ların üretimi durdu veya ithalatı durdu???

Ki 600-1000 lira para saydığınız şey üretilmiş emek ter harcanmış bişey değil 0 ve 1 lerden oluşan bi yazılım.tüm üreticiler az yaktırmak çok götürmek için sidik yarıştırırken acaba bu yazılım neden akıllarına gelmiyor???
    Konu dallix tarafından (07/05/2010 Saat 23:46 ) değiştirilmiştir.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

sakin kullanımda araç daha az zorlanacağı için otomatikman daha az yakcak eski haline göre..ama bastığın zaman eskisine göre daha çok yakar..ama dahada iyi gider..
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

Murat Gürakan
    varmı denemek isteyen :) Murat Gürakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 354

Alıntı dallix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar benim anlamadığım bi konu varki hem 30 hp alıyoruz hem aracımız az yakıyor bu bana tasarruf cihazı satan şarlatanların laflarını hatırlattı,ne kadar yakıt o kadar güç,hem az yakacak hemde çok gidecek buna inanmıyorum,chip yaptıranların hepsi siyah dumandan bahseder siyah duman fazla yakıt gelmesi veya yakıtın verimli yanmamasından oluşan bi durumdur ki fabrika neden yapmıyor bunu neden 75 hp punto satılıyor 90 lık ların üretimi durdu veya ithalatı durdu???

Ki 600-1000 lira para saydığınız şey üretilmiş emek ter harcanmış bişey değil 0 ve 1 lerden oluşan bi yazılım.tüm üreticiler az yaktırmak çok götürmek için sidik yarıştırırken acaba bu yazılım neden akıllarına gelmiyor???
    Vallahi bence bi yaptır sen aracına sonra eskisi gibi kullan sonra aynı yorumları yapamayacaksın Emin olki yakıt ekonomisi var ama eskisi kullanınca ama basarsan eski basmana göre fazla yakar. Siyah duman olan araba fazla yakar diye bişey yokturr... Duman arttıkça güç artar belli bir noktaya kadar bu duman ve güç artışı verimlidir ekonomide sağlar bi yerden sonra fazla güç alırsın artık araba o gücü almak için aşırı yakar o zaman ekonomi dışına çıkarsın katran gibi duman atarsın ama arabanda köpek gibi gider.
    ------
    Artık şu şu şu yapılınca güç alınsaydı ekonomi yapılsaydı fabrikada yapardı hurafelerini bırakalım yaa. 100000kere konuşuldu tartışıldı her böyle konuda gene ortaya atılıyor. Sitede yada internette arama yapılınıca binlerce konu çıkıyor neden yapılmadığını göreceksiniz zaten.
    ------
    Ve benim şahis düşüncem chip tuning yapan insanlar( Hakkı ile yap0anlardan bahsediyor ) yazılımcı değilde daha çok iyi bilgi sahibi mühendis gibi. Neyi ne kadar arttırırsam şurdane ile oynarsam nerden neyi kısarsam istediğimi elde ederim mantığı ile çalışıyorlar. Bunuda iyi ve hakkıyla yapan 20 dk de 600-1000tl arası para kazanıyor.

kenan çohatutar
    cuhadar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    45 C 3242
    Edilen teşekkür: 10

aracım 6800km de 90 hp chiple kaç hp ve torku artırılabilinir

kucukm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 7

chip isi ile ugrasanlar yazılım yapmıyorlar. ECU de kosan yazılıma dokunulmuyor. Boardlardan flash ın image ı alınır. bu imagin icinde ECU de kosan yazılım+ data var. Data aynı zamanda aracın uretim bilgileri kmsi vs. + yazılımın motor icin kullandıgı reference degerleri icerir. chip isi ile ugrasanlar bu reference degerlerini degistiriyorlar. bu ise piyasada map leme veya yazılım atma deniyor. Isin sırrı bu reference degerlerini ne ile degistirecegini veya image da tam olarak nerde bulundugunu bilmek le ilgili. Bunu da yapan yazılımlar var. kaynak: www.chiptuners.org — Chiptuning forum, chiptuning news, information about chiptuning, ECU tuning and howto guides.
    burda bir suru bilgi bulabilirsiniz hatta 90 lıgın imageları bile var.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

Alıntı cuhadar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    stok değerlere ortalama %20 ekle.. 18hp ile 40nm artış gibi..

chipli haliyle dyno yaptırmadım ama benim hissettiğim de ancak o kadardır..

HAKAN SABANCI
    karaduman forever... :) sabanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35 AN 1933
    Edilen teşekkür: 403

mehmetali bu değer az değilmi yani 105lik bravo ya chip yapılınca aşağı yukarı 30hp ve 100nm tork artısı oluyor grandepuntoda neden bu kadar az ?

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

Alıntı cuhadar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.3 olmasından dolayı aracınız 110-115hp arasında alacaktır.

Alıntı sabanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mehmetali bu değer az değilmi yani 105lik bravo ya chip yapılınca aşağı yukarı 30hp ve 100nm tork artısı oluyor grandepuntoda neden bu kadar az ?
    o araç 1.3 bu araç 1.6...
    sizin aracınızda 30-40hp alınır. ancak ondan alınamaz.

Burak G
    BuRaK-BG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    BG
    Edilen teşekkür: 385

hayırlı olsun sercancım sonunda senide aramızda görmekten mutluyuz.hoşgeldin chip clup

Sercan Türköz
    bravo_sercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Kirmizi
    Edilen teşekkür: 549

Alıntı BuRaK-BG Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun sercancım sonunda senide aramızda görmekten mutluyuz.hoşgeldin chip clup
    Saol Burak abi , smoke team tabisi

Dünya Kadar Malın olucağına Fındık Kadar Turbon olsun =)

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 4/4 İlkİlk 1234