Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
79 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Remus performans egzos yakıt sarfiyatını 2ye katlar mı?

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

Topigi bastan sona takip ediyorum gerci konu nerden nereye gelmis neyse sadece sunu soylemek istiyorum 77 hp atmosferik bir motordan % 30 guc almak eger mumkun olsa bile ben o aracin cok uzun yuruyebilecegini dusunmuyorum kaldiki kendi aracimdan bile alabildigim max guc % 20-25 arasi topikte bahsedilen diger uygulamalari yaparsam hesabima gore benim guc artisim %40-45 arasi olurki buda yaklasik 135 hp eder yani benim 1.3 multijet olur 1.9 turbojet ))
    Multijet Grande Punto 1.3 75 hp -> 95 HP
    Multijet Grande Punto 1.3 90 hp -> 125 HP
    Multijet Bravo 1.6 105 hp -> 135 HP
    Clio RS 190 HP
    ve Şimdi...
    Multijet BRAVO GT1544 STAGE 2 180+ hp...

Murat Gürakan
    varmı denemek isteyen :) Murat Gürakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 354

Alıntı Alp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Topigi bastan sona takip ediyorum gerci konu nerden nereye gelmis neyse sadece sunu soylemek istiyorum 77 hp atmosferik bir motordan % 30 guc almak eger mumkun olsa bile ben o aracin cok uzun yuruyebilecegini dusunmuyorum kaldiki kendi aracimdan bile alabildigim max guc % 20-25 arasi topikte bahsedilen diger uygulamalari yaparsam hesabima gore benim guc artisim %40-45 arasi olurki buda yaklasik 135 hp eder yani benim 1.3 multijet olur 1.9 turbojet ))
    Geçenlerde bir forumda 115hp 1.8 tdci focus ta egr iptali, kat iptali susturucu iptali ile göyya dyno üstünde( paşaoğlu dyno sunda ölçülmüş öyle demiş ) (yazılım olmadan)143hp olmuş alet.e kadar doğru ne kadar yanlış kesinlikle bilmiyorum. Ancak yapanlar yada yapıldığını iddia edenler çok bide birazda şans işi diye düşünüyorum aracın durumuyla alakalı.

Erhan Yücel
    BoostER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 37

Peki arkadaslar nasıl isterseniz Yalnız tavsiyem gercekten tecrubesi olupta bunları internet uzerinde dogrulugu belli olmayan veya guvenirligi tartısılır sekilde değil de, önceden yapmıs ve bu tarz seylerle ugrasmıs kişilerden istediginize guvenmenizdir.. Ben size bunu kanıtlayabilirim isterseniz ama sanırım cokta önemli değil zira kimsenin bildiginden sasmak isteyecegini sanmıyorum malesef..

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı Murat Gürakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eski kasa focus 1.6 100hp
    4-2-1 Headers, 60 lık düz boru son susturucu , cai, yazılım ile dyno üstünde 140 hp alındı. ben gözümle gördüm. Yani aynı bu işlemleri yaptığınızdada 1.4 den 20 hp alınabilinir diye düşünüyorum. Tabiki görmeden bilinmez yada kesin bişey yok ancak focus da bizzat kendim yaşadım.

motorun hacmi büyüdükçe alınabilecek artışta doğru orantılı şekilde büyür
    1,6 motorda sanırım aldığınız dyno verisi araç kızakta iken tekerlekler havada ölçülmüş değermi açıklarsanız seviniriz

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Murat Gürakan
    varmı denemek isteyen :) Murat Gürakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 354

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1,6 motorda sanırım aldığınız dyno verisi araç kızakta iken tekerlekler havada ölçülmüş değermi açıklarsanız seviniriz
    Dyno serp dynodur. Sanırım erkayada ölçüldü. Ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır kesinlikle bilmem ben onun savunucu değilim ancak spec ler öncesi araç103 hp çıkmış aynı dynoda daha sonra ise modifikasyonlardan sonra aynı şekilde ölçülüp 140 hp ölçülmüştür. Dyno ayarı bozuk, yanlış ölçüyor falan kesinlikle tartışmıyorum iddia da etmiyorum. Ancak öncesi sonrası verisi gayet yeterli gibime geliyor benim için.

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

focus 1.6 16v den sadece chip tuning ile dynoda 18 hp guc alıyoruz arkadaslar.. Mini one 1.6 90 hp den de sadece chip tuning ile 35 hp alıyoruz arkadaslar.. eger aksini iddia eden varsa hemen kanıtlamaya hazırım Bunun gibi bircok cesit mevcut arkadaslar. Custom olarak ayarlanabilen ve artık neyin ne oldugunu bilen kişiler tarafından guzel gucler alınması artık hayal değil. Eskiden dedikleriniz dogru olabilirdi cunku eskiden dosya yurt dısında bizim benzinimizi hava sıcaklıgını nemini bilmeyen kişilerin "standart" olarak nitelendirdigi yazılımlarla tam verim almak olanaksızdı. Biz artık her araca ozel olarak butun ayarları optimize edip sonuca ulasabiliyoruz..

gordugum kadarıyla aracınız 90 hp lik 1.3 multijet.. aracınızla aynı motor ve işletim sistemini kullanan opel 1.3 cdti 90 hp likten de sizin aracınızla aynı gucleri alabiliyoruz. asagıda verdigim linkte gunluk olarak kullanılan ve sadece chip tuning ile elde edilmiş +30 hp ve 70 nm torku gorebilirsiniz. bu işlemlere katalitik konvertor iptali eksoz sistemi ve filtreyi eklediginizde aracınız sizin pekte ihtimal vermediginiz 130 kusur hplere ulasabilir..

Saygılarr

Orjinal:
    https://www.boosterperformance.com/dyno/opel/opel1.390ori.jpg
    Tuned:
    https://www.boosterperformance.com/dyno/opel/opel1.390mod.jpg

aracın arac kızakta ve tekerler havadayken ölçüm yapılabilme seklini merak ettim dogrusu Ölçüm aynen şu şekilde yapılmaktadır

https://www.boosterperformance.com/dyno/kyt1.jpg
    Konu GP COSKUN tarafından (19/01/2010 Saat 23:35 ) değiştirilmiştir.

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

https://forum.grandepuntotr.com/serb...inanmayin.html

daha önce böyle bir konu açmıştım
    okuyup resimlere göz atarsanız ne anlatmak istediğimi daha iyi anlarsınız

https://forum.grandepuntotr.com/serb...inanmayin.html

daha önce böyle bir konu açmıştım
    okuyup resimlere göz atarsanız ne anlatmak istediğimi daha iyi anlarsınız
    bazen ölçenler
    bazen makinalar
    bazende üreticiler
    sallayabilirler her duyduğunuza inanmayın
    Konu GP COSKUN tarafından (19/01/2010 Saat 23:33 ) değiştirilmiştir.

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Adı Soyadı
    KaMiKaZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 752

erhan bey 75bg lik mjet dizel araçtan ne kadar güç elde edebiliyorsunuz ?

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı KaMiKaZe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    erhan bey 75bg lik mjet dizel araçtan ne kadar güç elde edebiliyorsunuz ?
    75 hp den 100 hp civarında bir guc alıyoruz sadece chip tuning ve baska bir işlem yapmadan.. fakat daha fazla guc istenildiginde ufak tefek eklentilerle +10 hp kadar da bir guc artısı daha saglayabiliyoruz..

Bunlarda dyno cıktılarımız

Orjinal:
    https://www.boosterperformance.com/dyno/fiat/fiat1.3mj75ori.jpg
    Tuned:
    https://www.boosterperformance.com/dyno/fiat/fiat1.3mj75mod.jpg
    Konu BoostER tarafından (19/01/2010 Saat 23:46 ) değiştirilmiştir.

Alp BELGEN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Soylediklerinize katiliyorum fakat elde edilen degerlerle araclarimizin Uzun km ler yapabilecegine ihtimal vermiyorum bu yuzden ister atmosferik ister dizel olsun yapilacak uygulamalarin Mutlaka limitler dahilinde olmasi onemli, kisisel tecrubelerimle atmosferikler icin %10-15 turbo dizeller icin %20-25 elde edilebilecek en guvenli degerlerdir. fazlasi risktir
    Clio RS 190 HP
    ve Şimdi...

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Soylediklerinize katiliyorum fakat elde edilen degerlerle araclarimizin Uzun km ler yapabilecegine ihtimal vermiyorum bu yuzden ister atmosferik ister dizel olsun yapilacak uygulamalarin Mutlaka limitler dahilinde olmasi onemli, kisisel tecrubelerimle atmosferikler icin %10-15 turbo dizeller icin %20-25 elde edilebilecek en guvenli degerlerdir. fazlasi risktir
    Size en ufak bir sıkıntı yasamadan bahsettigim guclerde 100.000 km nin uzerinde yol yapmıs referanslar verebilirim.. Sahsi olarak bunları dusunebilirsiniz elbette fakat bunlar gerceklerle örtüşmeyebilir.. Zira biz zaten hiçbir aracı problem cıkaracak seviyeye cıkarmıyoruz. sizin gibi dusunen müşterilerimizde oluyor elbette.. Bu artan gücün gozlerini korkuttugunu ve zarar verebilecegini dusunuyorlar ve bizden bu sebepten oturu araclarını o kadar guclendirmememiziz istiyorlar.. Bizde onların istekleri dogrultusunda uygulamalar yapıp müşteri memnuniyeti saglıyoruz.. Aslında gucu dusuk tutmamıza gerek bile yokken..

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı BoostER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Size en ufak bir sıkıntı yasamadan bahsettigim guclerde 100.000 km nin uzerinde yol yapmıs referanslar verebilirim.. Sahsi olarak bunları dusunebilirsiniz elbette fakat bunlar gerceklerle örtüşmeyebilir.. Zira biz zaten hiçbir aracı problem cıkaracak seviyeye cıkarmıyoruz. sizin gibi dusunen müşterilerimizde oluyor elbette.. Bu artan gücün gozlerini korkuttugunu ve zarar verebilecegini dusunuyorlar ve bizden bu sebepten oturu araclarını o kadar guclendirmememiziz istiyorlar.. Bizde onların istekleri dogrultusunda uygulamalar yapıp müşteri memnuniyeti saglıyoruz.. Aslında gucu dusuk tutmamıza gerek bile yokken..

peki bir müşteri gelse
    benim için dayanıklılık önemli değil
    bu araçtan alacağım maksimum gücü istiyorum dese
    75 lik dizeli maksimum kaça çıkartabilirisiniz

Adı Soyadı
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

peki burdan yola çıkarak,
    bildiğim kadarı ile cağrı nın arabasını siz map lediniz, geçen gece benim stock durumdaki 90bg lik aracımı ve cağrının arabasını daha öncede defalarca yaptığımız gibi roll yaparak denedik, sonuç en iyi bakış açısı ile kafa kafayaki coğu zaman 90lık geçer.
    ölçüm yöntemi çok doğru demiyorum ama işe yaramaz pas tutmuş kendini çevirmekte zorlanan dynolardan daha gerçekçi olduğu kesin.

farklı bir olaya geliyim, 90bg lik mjet 2 araçtan birinin yazılımını işinin ehli olduğunu söyleyen forumdada bir süre yazmış bir arkadaş isteğimiz doğrultusunda güncelledi. Yaklaşık 10 setup ve roll denemesinden sonra araçların aşağı yukarı aynı gittiği yazılım yüklenmiş aracın tamponunun siyah kurumla dolduğu saptandı ve bu doğrultuda orjinal yazılıma geri dönüldü.

bunlar internet üzerinden yapılan araştırmalar değil, 1-1 denenmiş olaylar bunları neye bağlıyorsunuz merak ediyorum ?

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

peki bir müşteri gelse
    benim için dayanıklılık önemli değil
    bu araçtan alacağım maksimum gücü istiyorum dese
    75 lik dizeli maksimum kaça çıkartabilirisiniz
    Soracagım tek soru olur, "ne kadar para ayırabilirsiniz bu işe??"

Aracın uzerindeki turboyu buyuterek uygun eksoz sistemi emiş sistemi eksantirik ve uygun bir yazılımla arac 140 hp civarlarına cıkarılabilir.. Daha uzeri için masraf katlanarak artacaktır..

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Soracagım tek soru olur, "ne kadar para ayırabilirsiniz bu işe??"

Aracın uzerindeki turboyu buyuterek uygun eksoz sistemi emiş sistemi eksantirik ve uygun bir yazılımla arac 140 hp civarlarına cıkarılabilir.. Daha uzeri için masraf katlanarak artacaktır..

yok yok ben sadece yazılımla ne kadar arttıralabilir onu sordum

Alp BELGEN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Iste benimde soylemek istedigim bu, normal sartlarda tum bakimlari yapilmis bir multijet 350-400 bin km cevirebilirken yapilacak asiri yuklemeli bir uygulama 50 binde turbo, 100 binde motor isterse sizce bunun elle tutulur gozle gorulur bir tarafi varmi ? Bence yok. Fakat duzgun safe degerdeki bir uygulama ile cok rahat 175-200 bin km leri gormek mumkun tabii bu dedigim turbo dizeller icin, benzinlilerde bu aralik cok daha kisa...
    Clio RS 190 HP
    ve Şimdi...

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı KaMiKaZe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki burdan yola çıkarak,
    bildiğim kadarı ile cağrı nın arabasını siz map lediniz, geçen gece benim stock durumdaki 90bg lik aracımı ve cağrının arabasını daha öncede defalarca yaptığımız gibi roll yaparak denedik, sonuç en iyi bakış açısı ile kafa kafayaki coğu zaman 90lık geçer.
    ölçüm yöntemi çok doğru demiyorum ama işe yaramaz pas tutmuş kendini çevirmekte zorlanan dynolardan daha gerçekçi olduğu kesin.

farklı bir olaya geliyim, 90bg lik mjet 2 araçtan birinin yazılımını işinin ehli olduğunu söyleyen forumdada bir süre yazmış bir arkadaş isteğimiz doğrultusunda güncelledi. Yaklaşık 10 setup ve roll denemesinden sonra araçların aşağı yukarı aynı gittiği yazılım yüklenmiş aracın tamponunun siyah kurumla dolduğu saptandı ve bu doğrultuda orjinal yazılıma geri dönüldü.

bunlar internet üzerinden yapılan araştırmalar değil, 1-1 denenmiş olaylar bunları neye bağlıyorsunuz merak ediyorum ?
    Bir arabayı birebir karşılastırabilmeniz için aracların herseyinin aynı olması gerekir. bahsettigimiz arac 5 ileri vitese sahip 75 hp lik bir aracla 6 ileri vitese sahip 90 hp lik bir arac. Aracların durumları vs bunlara girmedigimizi varsayarak aracların motor guclerini birebir bu sekilde kanıtlayamazsınız. zira 90 hp lik aracın uzerinde daha kısa oranlı bir sanzuman mevcutken, 5 ileri sanzımana sahip aracın daha uzun bir sanzımana oldugu da ortada.. Cagrının aracını yine aynı durumda bir 75 hplik grande puntoyla denediginizde asıl sonuc belli olacaktır..

Bahsettiginiz diğer durum içinse yorum yapmam dogru olmaz zira ne uygulamayı ben yaptım, nede uzerindeki uygulamaların detayını biliyorum. Aracın orjinaliyle aynı gitmesi kesinlikle olmaması gereken bir durum ve bu da gosteriyor ki uzerindeki yazılım gercekten işinin ehli veya araca guc verebilecek bir yazılım değildir. Simdiye kadar hiçbir bu tarz dizel bir aracta bu basıma gelmedi ve eger gelseydi de yaptıgım işlemin arkasında durup emin olun ki sonuc musteri memnuniyetiyle sonuclanacaktır..

Aracların arkasındaki siyah duman esasında motorun içindeki bir haritadır. Motorlar duman atmasın diye beyinlerinde bir harita vardır ve motoru daha rahat calıstırmak için bu dumanı kesmesini engelleriz ve bu sekide motor daha rahat calısıp guc saglar. Tabiki tek yapılan işlem bu değildir ama bahsettiniz diye bu konuya da acıklık getireyim.. Duman atması aracın sıkıntılı oldugunu değil, motorun artık kısılmadıgının gostergesidir..

yok yok ben sadece yazılımla ne kadar arttıralabilir onu sordum
    Sadece yazılımla baska hiçbirseye dokunmadan 75 hplik bir puntodan alabilecegimiz guc max 110 hp olacaktır.. Biz aracın ekipmanlarının sınırlarına yaklasmaması için esasında sadece yazılımla bu gucu alabilecekken hiçbir zaman bunu musterilerimizin araclarına uygulamayız. Eger istenilen guc bahsettigimiz degerlerde ise araca yuklenmeden daha baska ne tarz uygulamalara ihtiyacı oldugu konusunda da rehberlik ederiz..
    Konu GP COSKUN tarafından (20/01/2010 Saat 00:08 ) değiştirilmiştir.

Adı Soyadı
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

75 lik araca ait dyno grafiği güzel gözüküyor fakat inanmak lazım.
    Ankarada gittiğimiz dynoda daha önceki ölçümler sırasında alınmış piyasada adı duyulan arkadaşlar tarafından maplendiğini bildiğimiz farklı araçların grafiklerini gördük evet öngördükleri değerleri vermişler fakat grafikler çok berbat, sürekli iniş çıkış var grafiklerde stabil değil.

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Iste benimde soylemek istedigim bu, normal sartlarda tum bakimlari yapilmis bir multijet 350-400 bin km cevirebilirken yapilacak asiri yuklemeli bir uygulama 50 binde turbo, 100 binde motor isterse sizce bunun elle tutulur gozle gorulur bir tarafi varmi ? Bence yok. Fakat duzgun safe degerdeki bir uygulama ile cok rahat 175-200 bin km leri gormek mumkun tabii bu dedigim turbo dizeller icin, benzinlilerde bu aralik cok daha kisa...
    Benim yazdıgım yazıda 100.000 kmde motor veya 50.000 km de bir turbo değişimi gibi birsey goremiyorum zira oyle birsey olması mumkun değil.
    Tekrar soylemek istiyorum, araca uygun bir sekilde guzel hazırlanmıs bir yazılımla MOTORUN OMRU DEĞİŞMEZ... Aracın turbosundan bahsetmişsiniz ama turbo dediğimiz parca zaten bir ömrü olan bir parcadır ve motor omruyle bir tutulamaz. Piyasada turbosu bozulan aracların hepsinin chip tuning uygulanmıs araclar oldugunu dusunmuyorsunuz umarım Hatta özel olarak şöyle söyleyim, 75 hp lik 1.3 dizel grande punto da, chip tuning ile aracın turbo basıncına mudahale edebilme şansınız yok.. İstesenizde yapamazsınız. turbonun calısması kesinlikle ve kesinlikle değişmeyecektir ve aracın turbosunun arıza cıkarma olasılıgı da orjinal helinde ne kadarsa chip tuningden sorna da o kadar oalcaktır..

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

arkalarından attıkları siyah dumanın bence tek bir açıklaması var
    chıp tunıng yazılım = silindire gönderilen daha fazla yakıt
    oda eşittir siyah duman

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon