Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
69 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Bugün Chiptuning yaptırdım ( 90hp 6 ileri )

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

chiptuning sonrası tüketim değerlerini merak edenlere,

olabildiğince normal kullanmaya çalıştım.. yakalaşık 630km yol katetmişim ve 39litre yakıt harcamışım.. biten depoyu PO dan fulletmiştim bu defa Opetten aldım.. ağırlıklı olarak şehir içi yol aldım, klima ara sıra kullanıldı.. eskiye nazaran bir değişme olmadı diyebilirim.. daha fazla yakmıyorsunuz ancak daha zevkli kullanıyorsunuz.. gelecek ay şehir dışı ağırlıklı kullanıcam o zaman ki değerleri yine yazmaya çalışırım..

frt dygn
    byjeoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 12

Normal kullanımda karmada 126 tl ye 830 km (bir depo 46 litre) yani km başına 150 kuruş yakmışım.
    Bence çok iyi çünkü bu kullandığım depoda belki 5-6 kez çöktüm ve yaklaşık 30 km sıkışık trafikte yol aldım dur kalk ama İstanbul trafiği derseniz bilemem bence çook iyi
    makales sen km başına 165 kuruş yakmış oluyorsun

tabi trafik durumuna göre bu çok normal

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

istanbul trafiği değildi.. kısa mesafe şehir içi kullanım..

kucukm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 7

selam
    benim de 75 lik GP'm var. bende chip dusunuyorum. Sanırım hicbir zaman 90 lıga yapılmıs chip gibi olmaycak eger chip yaptırırsam. En iyi performans icin 90'lıgın turbosuna upgrade ve chip yaptırmak gerekecek. yanılıyor muyum?
    saygılar,

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

bir depo daha bitimiş bulunuyorum..
    değişen birşey yok.. 44 litre yakıtla 710km yol.. 80km hariç hepsi şehir içi..
    bayramda yaklaşık 3000km uzun yol yapıcam.. bakalım uzun yolda ne durumdayız..
    km.35900

6. 14/11/2009, 22:38

Adı Soyadı
    KaMiKaZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 752

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir depo daha bitimiş bulunuyorum..
    değişen birşey yok.. 44 litre yakıtla 710km yol.. 80km hariç hepsi şehir içi..
    bayramda yaklaşık 3000km uzun yol yapıcam.. bakalım uzun yolda ne durumdayız..
    km.35900
    bu ortalamayı yazarken keşke ortalama hızınıda yazsaydın.
    ben sabah ev-iş akşam iş-ev yapıyorum en yoğun saatlerde en yoğun arteleri kullanıyorum, ayağımın pek ayarı yok ortalama;

6.5 / 100 km
    ortalama hız 32 km/h

yaklaşık 4000-5000km lik ortalama

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

aldığım yakıt gittiğim mesafeyi dikkate alıyorum genelde.. bir sonraki depoda yazarım..

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı yakıyorsun benimle. Dikkat ettiğim sürece tabi ki.
    bu aralar normalden daha seri kullanıyorum.. eski sürüş tarzımla sanırım %20 gibi fark olurdu.. denemek lazım
    Konu erdiyilmaz tarafından (15/11/2009 Saat 02:20 ) değiştirilmiştir. Sebep: Mesajlariniz birlestirilmistir.

9. 15/11/2009, 13:03

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

ilk 100km kalkışlarda hayvan gibi zorlayıncaortalam 8-9lt görüyorum.. sonradan 6-7 arasına düşüyor.. eskiye nazaran çok yakıyor gibi ama şikayetçi değilim..

bu arada 1. ve 2. viteste sanki ara gaz veriyor gibi.. eskiden devir hemen düşerken chip sonrası devri 1300 lerde 1-2 saniye koruyor.. şöyle anlatmaya çalışayım.. hızlı bir kalkış yaptık diyelim 1. vitesten 2'ye taktık sonra birden yavaşladım devir 800 e düştü sonra vitese takınca, tekrar gaza dokunmadan önce motor kendiliğine aracı hazırlıyor sanki devri 1300lere çıkarıyor gaz pedalının tepkisi artıyor.. özellikle yokuşlarda çok etkili.. chipi nasıl programlamışlar ise hoşuma gitti.. hangi koşulda olursa olsun aracı stop ettirme olasılığı kalmadı diyebilirim..
    Konu makeles tarafından (16/11/2009 Saat 11:02 ) değiştirilmiştir.

11. 16/11/2009, 12:24

frt dygn
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Chip de sadece turbo yu erken başlatacak şekilde ayarlatsak sadece bu yöntemle performansdaki artış ne olurdu merak ediyorum sanırım sarfiyat değişmezdi gibi geliyor bunu deneyen yada fikri olan varmı ben gerçekten 2000 devrin altındaki durumdan çok şikayetciyim

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

erken baslatırsan erken bitirirsin...
    Boyun eğmeyeceğiz. Çünkü bu, şan ve şerefle yaşamış olan ecdadımıza karşı büyük bir ihanet olur. Atalarımız, bizlere geniş ülkelerle birlikte hürriyet ve istiklâli de emanet ettiler. Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde yabancıları titreten bir millet olduk. Korumakla vazifeli bulunduğumuz bütün bu emanetleri, adi bir ömür uğruna fedâ edemeyiz. Hepimizin bildiği gibi savaşta Cengaverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şanı yaşayacak. Çocuklarımız ve torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır.
    Çİ - Çİ YABGU
    ( M.Ö 54 )

14. 26/11/2009, 12:24

frt dygn
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Cihan sağol açıklaman için

Ben chip le sadece turbo yu erken açmayı düşünmüştüm ama demekki yakıt olayı girmeden olmuyor, Peki sen chip uygulamasında hangi dereceyi tavsiye edersin bildiğim kadarıyla 3 seviye varmış eko için ilk seviye diyorlar senin fikrin nedir, birde gerçekten punto kullananların chip yada box ihtiyacını aracı aldıktan sonra daha iyi anladım resmen gerksinim
    cevaplar için şimdiden teşekkürler...

16. 28/11/2009, 17:08

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

son tüketim değerlerini yazayım.. lüleburgazdan istanbula ortalama 4.3, istanbuldan ankaraya ortalama 5.1 yakmışım.. sıfırlayıp ankaradan kayseriye 4.7, kayseriden adanaya ise ortalama 5.2 yakmışım.. yol bilgisayarına göre ortalama hızım 79.. hızı sabit olarak 6. vites 120km/h tutmaya çalıştım hep..

salı yada çarşamba döneceğim.. adana - ankara - istanbul - lüleburgaz güzergahı gideceğim bu sefer..
    Konu makeles tarafından (29/11/2009 Saat 15:24 ) değiştirilmiştir.

Süleyman ÖZEN
    çaylak-fırlama suleymanozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 BSY 25
    Edilen teşekkür: 75

hayrlısı olsun...chip tuning gercekten cok güzel bi olay boxtan dha sağlıklı ...

turbolu dizel araclarda oran olarak %30-%40 değerler arasında artış oldugu biliniyor.Yazılımı kimin yaptığıda cok önemli. sanmıyorum ki 105 olsun dynoya cıkmadan bilinmez tabikide dha fazla olcagı kesin gibime geliyor.çünkü 90hp lik bir arac en az yüzde 30 luk bir değişimle zaten 90+27=117 hp lik bir güç yakalıyor.Bu arada chip tuning kime ait??

dyno üzerinde yapılsaydı bu işlem ilk bastan aracın kaç hp verdigi ve chip sonrası kac hp yakalagı bilinseydi dha hoş olurdu...hava filtresi durumu soguk hava girişide dynoyu etkileyen faktörlerden...

trafikte tatlı tatlı boy boy uzamalar dilegiyle...
    Sadece bana bak !
    Bana yalan söyleceksen önce gözlerimle anlaş !
    Ancak bu komplo beni yıkabilir, dayandığım destekler devrilir.
    Çirkef ”Kaf-kef” deme ne olur..
    Tek başınalığın yolcusu tek olur….

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O mekanik bir açıklama olmuş ufuk. Turboyu öyle kafana göre erken başlatamazsın. Araba fakire düşmeye başlar motor fazla ısınır ve aşınma olur chiple desteklenip bu zararlardan arınırsın ki zaten chip yapıldığı zaman yükselen alt devir torku ile turbo daha çabuk dolmaktadır, zengin karışım ve yükselen egzoz gazı da bunu desteklemektedir, yanı sıra ne kadar turbo o kadar yakıt demiştim. Turbon ne kadar erken dolarsa o kadar az zorlanır araban ama o kadar da fazla yakarsın.

Not: Tamamı tarafımdan denenmiştir.

altına imzamı atarım harika bir yorum

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı suleymanozen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayrlısı olsun...chip tuning gercekten cok güzel bi olay boxtan dha sağlıklı ...

turbolu dizel araclarda oran olarak %30-%40 değerler arasında artış oldugu biliniyor.Yazılımı kimin yaptığıda cok önemli. sanmıyorum ki 105 olsun dynoya cıkmadan bilinmez tabikide dha fazla olcagı kesin gibime geliyor.çünkü 90hp lik bir arac en az yüzde 30 luk bir değişimle zaten 90+27=117 hp lik bir güç yakalıyor.Bu arada chip tuning kime ait??

dyno üzerinde yapılsaydı bu işlem ilk bastan aracın kaç hp verdigi ve chip sonrası kac hp yakalagı bilinseydi dha hoş olurdu...hava filtresi durumu soguk hava girişide dynoyu etkileyen faktörlerden...

trafikte tatlı tatlı boy boy uzamalar dilegiyle...

hava filtresi kesinlikle çok etkiliyor.. alışkanlık oldu 5000km de bir değiştiriyorum.. chiptuning işlemini istanbulda tanıdık bir yerde ücretsiz yaptırma fırsatı buldum..
    keşke chip öncesi dynoya çıkarsaymışım ama vakit yoktu.. chip sonrası da çıkarma fırsatım olmadı..

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Ya ben birşeyi merak ediyorum, deneyenler son hızım artmadı felan diyor sürekli o zaman sormak istiyorum ki aracın beygiri nasıl arttı?
    Sonucta aracın agarlıgı degismiyor, motor da devir kesici tarafından engellenmiyorsa daha fazla beygir daha yüksek son sürat demek. Aracınızın son sürati gercekten degismiyorsa size yapılan islem alt/orta devirlerde tork artısıdır en fazla.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

25. 01/12/2009, 19:32

Süleyman ÖZEN
    çaylak-fırlama suleymanozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 BSY 25
    Edilen teşekkür: 75

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hava filtresi kesinlikle çok etkiliyor.. alışkanlık oldu 5000km de bir değiştiriyorum.. chiptuning işlemini istanbulda tanıdık bir yerde ücretsiz yaptırma fırsatı buldum..
    keşke chip öncesi dynoya çıkarsaymışım ama vakit yoktu.. chip sonrası da çıkarma fırsatım olmadı..
    ücretsiz yaptırma fırsatı bulmak bende isterim deneme acısından bile cok isterim...aractaki farkı görmek cook hoş olurdu...

bende yaptrmayı dşünüyorum ama işin zorlugu yanında yüksük maliyetide getiriyor...
    Sadece bana bak !
    Bana yalan söyleceksen önce gözlerimle anlaş !
    Ancak bu komplo beni yıkabilir, dayandığım destekler devrilir.
    Çirkef ”Kaf-kef” deme ne olur..
    Tek başınalığın yolcusu tek olur….

27. Bu mesaj için teşekkür edenler:

28. 01/12/2009, 20:35

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı Stalker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya ben birşeyi merak ediyorum, deneyenler son hızım artmadı felan diyor sürekli o zaman sormak istiyorum ki aracın beygiri nasıl arttı?
    Sonucta aracın agarlıgı degismiyor, motor da devir kesici tarafından engellenmiyorsa daha fazla beygir daha yüksek son sürat demek. Aracınızın son sürati gercekten degismiyorsa size yapılan islem alt/orta devirlerde tork artısıdır en fazla.
    beygiri de torkuda belli oranlarda artıyor.. yalnız son hızı belirleyen şanzıman dişli oranları diye biliyorum.. benim açımdan son hız 10km/h arttı diyebilirim.. bayram dönüşü göstergeyi tam 220km/h dayadım meyilliydi daha da giderdi gibi tırstım aynı yerde chiptuning yartırmadan önce 210km/h görmek için yırtınıyordu araç..
    bu arada 220km/h ile giderken GPS hızı 211 idi.. 9km/h sapma var kadran fazla gösteriyor..

6. viteste devir 4100ün biraz üstünde hız= 220km/h

Alıntı suleymanozen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ücretsiz yaptırma fırsatı bulmak bende isterim deneme acısından bile cok isterim...aractaki farkı görmek cook hoş olurdu...

bende yaptrmayı dşünüyorum ama işin zorlugu yanında yüksük maliyetide getiriyor...
    bir ara ücretsiz chiptuning yapalım beğenirseniz ödersiniz vazgeçerseniz sileriz diyen kişiler vardı.. hala duruyorlardır biraz araştırmak lazım..
    Konu ABNEW tarafından (04/12/2009 Saat 01:25 ) değiştirilmiştir.

30. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ORÇUN ÇABUK
    aŞK 3 HaRF BMW WiSTaRiA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2431

Merhaba arkadaşlar... Benim aracım Grande Punto emotion Star-jet 1.4 95 Hp 6 ileri benim aracıma ne gibi bir değişiklik verir bu chiptuning olayı...

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

baya bir zaman olmuş başlığa yazmayalı..
    son tüketim değerim ortalama 8.1lt tamamen şehir içi ve hep sabah soğuk kısa mesafelerde.. 515km yol 40lt yakıt aldım.. chiptuning sonrası hiç bu kadar yüksek değerleri görmemiştim..

yakında tam sentetik motor yağı koydurup carbon clean yaptırmayı düşünüyorum bide hava filtresini değiştirmeliyim sanırım..

bu arada Orçun https://forum.grandepuntotr.com/moto...hiptuning.html başlığını inceleyebilirsin..

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon