Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
69 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Bugün Chiptuning yaptırdım ( 90hp 6 ileri )

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

ara hızlanmalarda bariz fark var.. devrini yükseltmeye çalıştığın vakit mutlaka anlık tüketimin 2-3lt fazla çıkıyor.. diyelim ki 6. viteste 120km/h 4.5 ortalama ile düz yolda ilerlerken hızını 140km/h çıkarmak istedin.. anlık tüketimin 6.5-7 oluveriyor hatta dip gaz yapmışsan 9-10 da görebilirsin.. eskisine nazaran istediğin hıza daha kısa sürede çıktığın için geçen sürede daha az yakmış oluyorsun..

6.vites 90km/h sabit hızla ilerleken ani bir şekilde 120km/h hıza çıkmak istiyorsan 5.vitese hatta 4.vitese düşüp hızlanmanı tavsiye ederim..

chiptuning sonrası ilk 2 vites süper.. 3-4. vitesler yine çok iyi.. 5. vites şahane 6 vites ise esas olarak 120km/h den sonra canlanıyor..

düz yolda 6. vites 90km/h ile 3.5 hatta daha düşük yaktırabiliyorum.. basit yokuşlarda bayılma olmuyor.. yine de ben 6. vitese 100km/h geçmeden pek takmıyorum.. eski alışkanlık..

frt dygn
    byjeoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 12

Teşekkürler Makales,
    Bi ara normal kullanıp değerlerini yazarasan seviniriz...

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Alıntı byjeoloji Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya arkadaşım sen 4.2 yi 3.8 i nasıl görüyosun anlamadım ben ortalama 120 km hızla 700 km yol yaptım ortalama yakıt 5.2 bu ne iş bu arada Emo 6 ileri aracım..
    Şehir içi kullanımda ortalamayı düşürmek için özel çaba sarfetmek gerekiyor. Şehirlararası yolda ise 90-100km/s hızla araç yarım dolu iken rahatlıkla 4,2 yi tutturuyorum. Fakat bura da aracı iyi tanıyıp özellikle cut-off tan mümkün olduğunca yararlanmaya ve sabit hızda gitmeye dikkat ediyorum. En son şehirlerarası yolculuğumda Eskişehir'den Konya'ya 4,1 lt ortalama ile geldim. Araçta şöför dahil 300 kg yük vardı. Ben aracı ilk aldığımda şehir içinde kışın 7,5 lt ortalama ile giderken şu an kışın en fazla 6,2 ye çıkıyor. Yani en büyük etmen arabayı tanıyıp nasıl en az yaktıracağını öğrenmek. Babamda dizel Hyundai Getz var. Şehir içi fabirka verisi GP den daha düşük fakat babam benzinli gibi kullandığı için yazın dahi yakıt tüketimi 7 nin altına düşmüyor. Dizel araç hiç sürekli 3500 d/d kullanılırmı.

frt dygn
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Makineman haklısın alıntı yaptığın yazıdan sonra dönüşte 90 km hızla 3,5-3,8 ortalama yakıta düştü siz buna ara hızlanmalar ve hız korumayı da ekleyince bu değer 4,2-4,5 arası oluyor. Ben 5,1 yaktım ortalamada ancak 120 km hızla sonuçta 765 km (65 km şehir içi) km başına 143 bence iyi bu hızda daha az yakan varmı acaba?

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

...eski bir Seat Cordoba TDİ kullanıcısıyım 3 pistonlu bilidiğiniz gibi ama çok seri Puntoyu 90 beygiri tokatlar affetmez kullanan varsa chipli punto ile kıyaslayabilirmi?

yaklasık 1 yıl kadar once bankacı bır arkadasımda seat cordoba vardı.1.4tdi 80hp oldugunu soyluyordu.bır gun kararlastırıp 0-400mt. kaldırmaya karar verdık.mezıtlıde otoban gırısınde yolun musayıt oldugu bır mevkıde bulusup aracları kaldırdık.arkadasın aracı standart, hıcbır extra donanımı yoktu.benım aracta o zamanlar 17" jant, 205/45/17 lastıkler ve powerbox vardı.bırıncı vıteslerı hemen hemen aynı tamamladık.ıkıncı vıtesten ıtıbaren ben arayı gıderek actım ve yaklasık 3 boy farkla onde bıtırdım.benım dusuncem 90HP'ler cok rahat bır sekılde alır.bende box olmasaydı ve orjınal jant-lastık olsaydı (175/65/15) yıne gecerdım dıye dusunuyorum.belırttıgım gıbı sadece cordobalar kalkıslarda cok ıyı ama ıkıncı vıtesın ortalarında bızım araclar arayı acmaya baslıyor...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

eline saglık mustafam...hem yazı hem seat için..benim aractaki son zamanlardaki ekleri biliyorsun zaten..
    hatırlarsın mustafam pazar günü bana gelmiştin senden önce eve cıkarken 207(1.4 hdi 70hp stok sanırım öle tahmin ediyorum..) ile kapıstık birazcık...
    ısıkta önde kalktı cünkü önümde arac vardı..sonra arayı acarken gazı sonuna kadar kökledim...ara kapandı...ve tabiki box ın etkisi...
    adam baktı olmuyor bıraktı,derken arkasından tdı 80 hp olanlar sanırım polo 5 kapı arkama dayandı...tdı diye tahmin ediyorum cünkü hep dikizden gördügüm için..
    yani 2 de 2 'i..
    ooffff mustafa yaktın beni aklıma giriyon yapıyoz sonra trafikte rahat bırakmıyorlar..
    tabi haddime göre haddimizi bilelim...
    Konu batuhann80 tarafından (24/09/2009 Saat 17:20 ) değiştirilmiştir.
    Boyun eğmeyeceğiz. Çünkü bu, şan ve şerefle yaşamış olan ecdadımıza karşı büyük bir ihanet olur. Atalarımız, bizlere geniş ülkelerle birlikte hürriyet ve istiklâli de emanet ettiler. Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde yabancıları titreten bir millet olduk. Korumakla vazifeli bulunduğumuz bütün bu emanetleri, adi bir ömür uğruna fedâ edemeyiz. Hepimizin bildiği gibi savaşta Cengaverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şanı yaşayacak. Çocuklarımız ve torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır.
    Çİ - Çİ YABGU
    ( M.Ö 54 )

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

egzozun sesındendır o
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

batu fes
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

senin egzos bekliyor hala (sesi güzel oldu yahu,neyse arkadasın konuyu dagıtmayalım)
    Boyun eğmeyeceğiz. Çünkü bu, şan ve şerefle yaşamış olan ecdadımıza karşı büyük bir ihanet olur. Atalarımız, bizlere geniş ülkelerle birlikte hürriyet ve istiklâli de emanet ettiler. Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde yabancıları titreten bir millet olduk. Korumakla vazifeli bulunduğumuz bütün bu emanetleri, adi bir ömür uğruna fedâ edemeyiz. Hepimizin bildiği gibi savaşta Cengaverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şanı yaşayacak. Çocuklarımız ve torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır.
    Çİ - Çİ YABGU
    ( M.Ö 54 )

frt dygn
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı mustafaf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yaklasık 1 yıl kadar once bankacı bır arkadasımda seat cordoba vardı.1.4tdi 80hp oldugunu soyluyordu.bır gun kararlastırıp 0-400mt. kaldırmaya karar verdık.mezıtlıde otoban gırısınde yolun musayıt oldugu bır mevkıde bulusup aracları kaldırdık.arkadasın aracı standart, hıcbır extra donanımı yoktu.benım aracta o zamanlar 17" jant, 205/45/17 lastıkler ve powerbox vardı.bırıncı vıteslerı hemen hemen aynı tamamladık.ıkıncı vıtesten ıtıbaren ben arayı gıderek actım ve yaklasık 3 boy farkla onde bıtırdım.benım dusuncem 90HP'ler cok rahat bır sekılde alır.bende box olmasaydı ve orjınal jant-lastık olsaydı (175/65/15) yıne gecerdım dıye dusunuyorum.belırttıgım gıbı sadece cordobalar kalkıslarda cok ıyı ama ıkıncı vıtesın ortalarında bızım araclar arayı acmaya baslıyor...
    Kullandığım Seat 1.3 70 beygir 240 nw SpeedRider modeli sanırım sizin kapıştığınız farklı model olabilir. Ben şu anki aracımı asla kötülemiyorum ancak nedense bana Seat daha atik daha nefesli geldi son süratte Punto yer örnek Seat 180 km hızı direk yapıştırıyo ama sonrası ölü bilmiyorum kullanıcı ile de alakalı olabilir yinede teşekkürler bilgi için....
    Bu arada mustafa dino değerlerin nedir?
    Konu byjeoloji tarafından (24/09/2009 Saat 23:07 ) değiştirilmiştir.

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

1.3 degılde 1422cc yanı 1.4 tdi olarak gecıyor o motorlar.bahsettıgın model hakkında pek bır bılgım yok.eger 3 sılındırlı bır makıneden 240nm tork cıkarabılmıslerse helal olsun.dıyecek laf yok.bu arada benım kalktıgım arac, 1.4 tdi 80hp 195nm ozellıklerındeymıs.mersınde ve cevre ıllerde dogru duzgun bır dyno olmadıgından, olcum yaptıramadım.zaten box kullanmıyorum artık.tahmınıme gore ortalama 15-20hp arası guc ve 25-30nm arası extra tork saglıyordu.cunku box varken stok 90HP lerle cok rahat kalkıyordum...

13. 25/09/2009, 15:12

frt dygn
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Evet bu gün ruhsata tekrar baktırttım. Araç şu an babamda 1390 cc 70 beygir ilginç belki bir hata vardır ancak aracı alırken özellikle speedrider oluşunu araştırdığımda görmüştüm tork değerini. Adana da bilen bilir 01 GH. Baya haddini aşanları tokatlamıştım ancak elbette BOx lı araç sanırım hiç denk gelmedi gelseydide sonuç ortada box yer Cihan haklı. Mustafa sağolasın bilgiler için.

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

bugün depoyu fulletip 300km'ye yakın yol yaptım.. ilk 100km tasarufflu kullandım ortalam 5.1 sonrasında dayanamadım bastım son hali 7.2 sıkılana kadar basıcam sanırım.. bir kaç ay sonra baştan sona ortalama bir kullanımım olursa buraya yazarım..

bu arada bugün 1.6 focus motorlu Volvo C30 ile kapışmaya çalıştım yetiştim fakat geçemedim.. 140km/h ile giderken yanımdan hızla geçti yetişebilecek miyim diye yüklendim.. 1-2 dakika içinde 30metre kadar yaklaştım sonra yaklaştığımı farkedip farkı açmaya çalıştı ama açamadı.. ben ne kadar zorlasam da geçemedim 4-5 defa kadran 200'ü geçti.. 6. vites yerine uzayan bir 5. vites olsaydı geçebilirdim sanırım.. C30 5 vitesli..

frt dygn
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bugün depoyu fulletip 300km'ye yakın yol yaptım.. ilk 100km tasarufflu kullandım ortalam 5.1 sonrasında dayanamadım bastım son hali 7.2 sıkılana kadar basıcam sanırım.. bir kaç ay sonra baştan sona ortalama bir kullanımım olursa buraya yazarım..

bu arada bugün 1.6 focus motorlu Volvo C30 ile kapışmaya çalıştım yetiştim fakat geçemedim.. 140km/h ile giderken yanımdan hızla geçti yetişebilecek miyim diye yüklendim.. 1-2 dakika içinde 30metre kadar yaklaştım sonra yaklaştığımı farkedip farkı açmaya çalıştı ama açamadı.. ben ne kadar zorlasam da geçemedim 4-5 defa kadran 200'ü geçti.. 6. vites yerine uzayan bir 5. vites olsaydı geçebilirdim sanırım.. C30 5 vitesli..
    Selamlar makales
    bu 5.1 şehir içimi otoban mı bide kaç km hızla yaktın bunu normal kullanım arabayı üzmeden dimi...

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

o 100km içinde klima hep açıktı araçta 3 kişi vardı ve yarısı şehir içinde ve çoğunlukla ara sokaklarda adres aramakla geçti.. 60km kadar çorlu lüleburgaz arası e5 trafiği.. bu arada o trafik sayesinde daha az yakmıştır hız yapmak mümkün değil..

chip öncesi gibi sakin kullansam kasmadan şehir içi 750-800, şehir dışı 950-1000km yapar diye düşünüyorum.. yalnız gaza gelip basınca bir depo 460km de bitiveriyor son depomda olduğu gibi.. 2. yada 3. viteste aracı öne fırlatma isteği ve verdiği zevk bir süre tasarruf yaptırmayacak..

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2. yada 3. viteste aracı öne fırlatma isteği ve verdiği zevk bir süre tasarruf yaptırmayacak..
    Aynı sıkıntı bende de var

frt dygn
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

o Zaman önce bi keyfini çıkartın lütfen daha sonra normal kullanım değerlerinizi merakla bekliyoruz ben şu an chipsiz box sız 5,8 karma hemde yüklenmiyorum sakin sakin gidiyorum acaba bende mi bir sorun var anlamış değilim normalmi bu değer.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Evet bu gün ruhsata tekrar baktırttım. Araç şu an babamda 1390 cc 70 beygir ilginç belki bir hata vardır ancak aracı alırken özellikle speedrider oluşunu araştırdığımda görmüştüm tork değerini. Adana da bilen bilir 01 GH. Baya haddini aşanları tokatlamıştım ancak elbette BOx lı araç sanırım hiç denk gelmedi gelseydide sonuç ortada box yer Cihan haklı. Mustafa sağolasın bilgiler için.
    Konuyu bölmeyim ama muhtemelen ruhsata yanlış yazılmıştır, ben de böyle bir motor duymadım.80bg lik benzinli-dizel ve 100bg lik benzinli yaygın olarak kullanılmaktaydı eski kasalarda...

21. 27/09/2009, 12:20

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk seri 70hp di. Bizim fabia da 70 likti. Sonra 80 liğini çıkardılar. Tork 165 di sonra 195 mi ne oldu emin değilim.
    Haklısın Cihan, bg ve torkta farklılık oldu ama motor hep 1400ccydi.

Bu üretim bağımsız olarak tasarlanan bir motor da değildi zaten.VW nin 1900tdi larından 1 silindir çıkarılmasıyla üretilen bir makinedir...

23. 28/09/2009, 01:21

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısın Cihan, bg ve torkta farklılık oldu ama motor hep 1400ccydi.

Bu üretim bağımsız olarak tasarlanan bir motor da değildi zaten.VW nin 1900tdi larından 1 silindir çıkarılmasıyla üretilen bir makinedir...

konuyu sımdı gordum.bu konuda haklısın abı.1390CC olmasının ımkanı yok.muhtemelen yanlıs yazılmıstır.soyledıgın gıbı VW 1.9 TDI (1896cc) 4 sılındırlı motorundan 1 sılındır cıkarılarak uretılmıs bır motor.dolayısıyla 1390cc olmasının ımkanı yok.1 sılındır cıkarıldıgında motorun hacmı 1422cc ye dusuyor.bu sebepten hp/tork oranlarını bılmem ama hacım olarak hepsının 1422cc oldugu kesındır...

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

batu fes
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

1390/3=> 463.33333333333333333333333333..... gibi bir hacim olamaz zaten
    Çİ - Çİ YABGU
    ( M.Ö 54 )

27. Bu mesaj için teşekkür edenler:

28. 01/10/2009, 13:13

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon