Sayfa 1/2 12 SonSon
31 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: HKS blowoff

niyazi agun
    nyz53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 6

Teknik Konu HKS blowoff

Slm arkadaşlar piyasadaki replika siyah hks blowoff lar konusunda bilgisi olan varmı, tavsiye edermisiniz tjetsport a takmak istiyorum.

Murat Gürakan
    varmı denemek isteyen :) Murat Gürakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 354

bende orjinal hks var en yeni model siyah değil ama. Dilerseniz satılık. sıfır fiyatı 450 tl civarları. yaklaşık 6 ay kullandım arabamı değiştirdim boşa çıktı. İsterseniz irtibata geçebilrisiniz.

Serdar Kürkçü
    SRDR KRKC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    50 ES - 05 ES
    Edilen teşekkür: 630

Geçenlerde Böyle Bir Konu Açılmıştı Orda Birçok Yorum Var İStersen Bir Bak.

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...anlasilir.html

ümit Fındıklı
    GP ÜMİT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 132

BENDE BLOW OFF İLE BİLGİ VERİYİM

Blow OFF Valfi vitesleri değiştirdiğnizde ya da yavaşladığınızda dakikada 100-150.000 kere dönen turbo tribünlerinin ani şekilde durup zarar görmesine engel olan ve çıkardığı Pshhhht sesi ile çevrediklerin dikkatlerini üzerine çeken bir sistemdir
    Turbonun basıncını ayarlayan ya da onu direk olarak etkileyen bir sistem kesinlikle değildir.Turbo nun devreye girmesinden sonra ayağınız gazdan çekmeniz durumunda ya da vites atarken
    Turbo tribünleri hala dönmeye devam etmektedir
    Ayağınızı gazdan çektiğinizde gaz kelebeği kapanır ve motora giden hava durdurulur ve geri çevirir.Geri çevrilen hava tekrar turbo bıçaklarına gider ve ters basınç oluştuğu için ani şekilde durmalarına sebebiyet verir.
    .Ayağınızı tekrar gaza bastığınızda ise kelebek tekrar açılır ve turbo tribünlerinin tekrar dönmeleri beklenir.Bu ancak, motorun yeterli dönme hızına ulaşana kadar gerçekleşebilir ve belirli devirlerde yeteri basıncı(boost) üretir.
    Gaza basma ve Turbo tribünlerinin dönmeye başladığı, yeterli basınca ulaşıldığı an a kadar ki geçen bu zamana Turbo Lag denilir.
    Blow Off Valfi kelebekteki emişi algılar ve bir valf açarak aşırı basıncı bu valf vasıtasıyla atmosfere ya da valfin türlerine göre kademeli olarak atmosfere bırakır.
    Bu esnada içeride sıkıştırılmış basınç olmadığı için Turbo bıçakları ser şekilde dönmeye devam eder ve ani şekilde durmasının önüne geçilir
    Bunun sonucu olarak tekrar gaza basmanız durumunda, turbo bıçakları zaten döner durumda olurlar ve bu da Turbo Lagını azda olsa düşürür.
    Blow off yukarıda anlatılan
    faydalarına rağmen
    yurdumuz insanın %90ının
    sadece ses çıkarmak amacıyla kullandığı bi alettir..

Gökay B
    wepster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 62

Multijet motorlara takılıyormu ?

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Alıntı wepster Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Multijet motorlara takılıyormu ?
    tüm turbolu araçlara takılabiliyor multijettede turbo olduğu için evet takılıyor

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı GP ÜMİT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BENDE BLOW OFF İLE BİLGİ VERİYİM

Blow OFF Valfi vitesleri değiştirdiğnizde ya da yavaşladığınızda dakikada 100-150.000 kere dönen turbo tribünlerinin ani şekilde durup zarar görmesine engel olan ve çıkardığı Pshhhht sesi ile çevrediklerin dikkatlerini üzerine çeken bir sistemdir
    Turbonun basıncını ayarlayan ya da onu direk olarak etkileyen bir sistem kesinlikle değildir.Turbo nun devreye girmesinden sonra ayağınız gazdan çekmeniz durumunda ya da vites atarken
    Turbo tribünleri hala dönmeye devam etmektedir
    Ayağınızı gazdan çektiğinizde gaz kelebeği kapanır ve motora giden hava durdurulur ve geri çevirir.Geri çevrilen hava tekrar turbo bıçaklarına gider ve ters basınç oluştuğu için ani şekilde durmalarına sebebiyet verir.
    .Ayağınızı tekrar gaza bastığınızda ise kelebek tekrar açılır ve turbo tribünlerinin tekrar dönmeleri beklenir.Bu ancak, motorun yeterli dönme hızına ulaşana kadar gerçekleşebilir ve belirli devirlerde yeteri basıncı(boost) üretir.
    Gaza basma ve Turbo tribünlerinin dönmeye başladığı, yeterli basınca ulaşıldığı an a kadar ki geçen bu zamana Turbo Lag denilir.
    Blow Off Valfi kelebekteki emişi algılar ve bir valf açarak aşırı basıncı bu valf vasıtasıyla atmosfere ya da valfin türlerine göre kademeli olarak atmosfere bırakır.
    Bu esnada içeride sıkıştırılmış basınç olmadığı için Turbo bıçakları ser şekilde dönmeye devam eder ve ani şekilde durmasının önüne geçilir
    Bunun sonucu olarak tekrar gaza basmanız durumunda, turbo bıçakları zaten döner durumda olurlar ve bu da Turbo Lagını azda olsa düşürür.
    Blow off yukarıda anlatılan
    faydalarına rağmen
    yurdumuz insanın %90ının
    sadece ses çıkarmak amacıyla kullandığı bi alettir..

sadece blow off satanların takanların bundan dolayı kar sağlayanların
    özendirme amaçlı düşünceden ötürü yazdıkları anlattıkları bir tez den ibarettir bu
    her zaman söyledim ümit abi yine söylüyorum
    blow off performans olarak katkı sağlar ancak turbonun ömründen çalar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Performanstan çalıp turbonun ömrünü uzatmasın

Bendede bir adet hks orj blow off var isterseniz yardımcı olabilirim ikinci el ama tertemiz..

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Performanstan çalıp turbonun ömrünü uzatmasın

Bendede bir adet hks orj blow off var isterseniz yardımcı olabilirim ikinci el ama tertemiz..

hehehe
    ters adamsın olm

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Turbo otomobillerde turbQchargerın oluştuduğu sıcak havanın tahliyesini sağlar, gazı bıraktığınız zaman turbonun sıkışmasını engeller..
    Performans olarak turbonun içindeki havayı tamamen dışarı attığı için tekrar doldurması bir miktar gecikir bu sebeple ara performan biraz düşer ..

Ama kesinlikle turbo ömrünü uzatır

Çoşkunum turbo salyangozum
    Konu femoli tarafından (01/09/2010 Saat 16:24 ) değiştirilmiştir.

RAŞİT AYDOĞAN
    sysworm001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 27

bizim 14. benzinlilere oluyormu acaba bu

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Sadece ve sadece aracında turbo salyangozu olan araçlara olur bu dizel benzinli fark etmez... Turbosu olmayan dizel ve benzinlilere olmaz takılamaz..

Emre Y.
    SupermenDon'tCryJustFLY! dagored - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 315

Bu salyangoz dediginiz parca butun turbolarda olmaz mi ?

(bilmedigim icin soruyorum)

Mert Sözge
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı dagored Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu salyangoz dediginiz parca butun turbolarda olmaz mi ?

(bilmedigim icin soruyorum)
    salyangoz denilen turbonun kendisidir şöyle resim koyim anlarsınız şekli salyangoza benzediği için adı salyangoz

15. Bu mesajı için 2 kişi StrawBeeRy'ye teşekkür etti:

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Ben dizellerde gereksiz buluyorum çünkü gaz kelebeği olmadığı için blow off valf gibi parçalar genelde performansı düşürür. Bazen sistemde kaçak oluşturur. Aşırı basınç durumları için zaten wastegate var. Ayrıca bir valf gereksiz çünkü dizellerde gaz kelebeği mevcut değildir ve yüksek sıkıştırma oranı olan dizel motorlar için geri dönen basınç iyidir
    GP in mirror is faster than they appear !

Emre Y.
    SupermenDon'tCryJustFLY! dagored - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 315

Alıntı StrawBeeRy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    salyangoz denilen turbonun kendisidir şöyle resim koyim anlarsınız şekli salyangoza benzediği için adı salyangoz
    Iste ben de boyle biliyordum, gene de bir bilene danisayim dedim...

Bu durumda butun turbolarda salyangoz var diyebiliriz.

Sadece ve sadece aracında turbo salyangozu olan araçlara olur bu dizel benzinli fark etmez... Turbosu olmayan dizel ve benzinlilere olmaz takılamaz..
    Ve bu mesaja gorede tum turbolara blow-off takilabilir dememiz gerekiyor...

Bu durumda yeni bir sorum daha olacak :

Dump valve denilen alet sanirim blow-off ile ayni isi goruyor, blow-off'un tek fazlasi ses veriyor olmasi gerek. Peki dump valve var iken blow-off ses disinda bir ise yarar mi ?

Tesekkurler...
    Konu dagored tarafından (01/09/2010 Saat 23:44 ) değiştirilmiştir.

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

dump valve turbo basıncını yüksek tutmaya yarayan parçadır
    turbodoki yüksek basıncı ayağını gazdan çektiğinde dump valve gaz kelebeği kapalı olmasına rağmen turbodan basılan hava maf sensörüyle turbo arasındaki hortuma verir.Bu hava tekrar gaza basmanla turbodan tekrar geçer ve motora girer

ancak blow off ta yapılan işlem tam tersidir ayağınızı gazdan çektiğinizde hava diyaframdan dışarı atılır ve bu işlem sonrasında o sizin hoşunuza giden ses çıkar

yani blow off ile dump valve yi birbirine karıştırmayın
    dump valve dediğimiz valf ,bu gelen havayı dışarı vermek yerine turbonun ağzındaki hortuma yerleştirilmiş çatal şeklinde bir Y bağlantısı ile havayı dışarı atmadan yeniden turbo girişine çeviriyor peki bu dump valve yi takan adamalar neden blow off takmıyor açıklayalım
    siz bu fazla havadan kurtulmak istiyorsunuz ama dump valve yeniden sisteme veriyor
    onlar biliyorki turbonun ağzına gelen hava MAF sensörü tarafından ölçülüyor maf sensörü,sıcaklıkve atmosferik basıç sensörü ile birlikte çalışarak aracın beynine yani ecu ya diyorki (şu anda benim hizamdan bilmem kaç gram hava geçti yoğunluk bu sıcaklık bu ona göre bi ayar çek bakalım ) der
    beyinde ne yapıyor bu bilgileri analiz edip bu gelen havaya denk olarak içerdeki tablolarda (MAP) yazan miktar kadar benzin veya mazotu enjektörlere gönderiyor
    valfin turbo ağzına fakat maf sensörünün arkasından verdiği hava ,zaten ölçülmüş bir hava olduğu için sisteme zarar vermiyor
    fakat siz bu ölçülmüş havayı blow off denilen parçayla ona buna hava atmak için çuuuffff diye dışarı bastığınızda ne oluyor
    aracın beyni o hava kadar yakıtı zaten yollamış bulundu şimdi ne olacak biliyormusunuz
    bu şekilde motorun yanma odalarına gönderilen karışım size silkeleme kesiklik eksozda siyah duman olarak geri dönecek ve belli süre sonra sizde ulan bi coşkun kardeşimiz vardı bunu tavsiye etmiyordu en iyisimi bunu sökelim diyeceksiniz

19. Bu mesajı için 5 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Mert Sözge
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dump valve turbo basıncını yüksek tutmaya yarayan parçadır
    turbodoki yüksek basıncı ayağını gazdan çektiğinde dump valve gaz kelebeği kapalı olmasına rağmen turbodan basılan hava maf sensörüyle turbo arasındaki hortuma verir.Bu hava tekrar gaza basmanla turbodan tekrar geçer ve motora girer

ancak blow off ta yapılan işlem tam tersidir ayağınızı gazdan çektiğinizde hava diyaframdan dışarı atılır ve bu işlem sonrasında o sizin hoşunuza giden ses çıkar

yani blow off ile dump valve yi birbirine karıştırmayın
    dump valve dediğimiz valf ,bu gelen havayı dışarı vermek yerine turbonun ağzındaki hortuma yerleştirilmiş çatal şeklinde bir Y bağlantısı ile havayı dışarı atmadan yeniden turbo girişine çeviriyor peki bu dump valve yi takan adamalar neden blow off takmıyor açıklayalım
    siz bu fazla havadan kurtulmak istiyorsunuz ama dump valve yeniden sisteme veriyor
    onlar biliyorki turbonun ağzına gelen hava MAF sensörü tarafından ölçülüyor maf sensörü,sıcaklıkve atmosferik basıç sensörü ile birlikte çalışarak aracın beynine yani ecu ya diyorki (şu anda benim hizamdan bilmem kaç gram hava geçti yoğunluk bu sıcaklık bu ona göre bi ayar çek bakalım ) der
    beyinde ne yapıyor bu bilgileri analiz edip bu gelen havaya denk olarak içerdeki tablolarda (MAP) yazan miktar kadar benzin veya mazotu enjektörlere gönderiyor
    valfin turbo ağzına fakat maf sensörünün arkasından verdiği hava ,zaten ölçülmüş bir hava olduğu için sisteme zarar vermiyor
    fakat siz bu ölçülmüş havayı blow off denilen parçayla ona buna hava atmak için çuuuffff diye dışarı bastığınızda ne oluyor
    aracın beyni o hava kadar yakıtı zaten yollamış bulundu şimdi ne olacak biliyormusunuz
    bu şekilde motorun yanma odalarına gönderilen karışım size silkeleme kesiklik eksozda siyah duman olarak geri dönecek ve belli süre sonra sizde ulan bi coşkun kardeşimiz vardı bunu tavsiye etmiyordu en iyisimi bunu sökelim diyeceksiniz
    abi alıcaktım bir konuda gene buna benzer bir yazını okudum vazgeçtim..

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Turbo otomobillerde turbQchargerın oluştuduğu sıcak havanın tahliyesini sağlar, gazı bıraktığınız zaman turbonun sıkışmasını engeller..
    Performans olarak turbonun içindeki havayı tamamen dışarı attığı için tekrar doldurması bir miktar gecikir bu sebeple ara performan biraz düşer ..

Ama kesinlikle turbo ömrünü uzatır

Çoşkunum turbo salyangozum

turbodan aldığınız performansı arttırır
    ancak
    turbonun ömrünü kısaltır
    turboya dinlenme imkanı vermez
    tirübün devamlı döner türübün mili 8-9 bin devirle hep dönmeye devam eder
    buda uzun vadede 100,000 yapacak turbonuz örnek olarak 70,000 km de ömrünü tamamlar
    bu sistemi satanlar takanlar hatta taktıranlar hep tersini söylerler aldanmayın
    performansı artırmasının sebebi ise femocum blow yardımınyla turbo lag düşer ayağını tekrar gaza bastığında turbonun dönmeye başlaması için kaybedilen zaman ortadan kalkar çünkü turbo palleri hala dönüyordur
    bilmem anlatabildimmi

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Emre : turbo salyangoz aynı şeylerdir kimiyerde turbo kimi yerde salyangoz deniliyor, ben hepsini tek cümlede kullanyımda sonradan sorun olmasın yukarıda altı çizgili büyükcede yazdım ama yine yazayım turbo salyangoz olmayan araçlara blow off takılamaz..

Çoşkuncuğum .. blow gaza bastığında çarkı döndürdükten sonra ayağını gazdan çektiğinde sıkışan havayı geri çekip dişliyi ters döndürüp zarar vermesin diye dışarı atmaya yarayan alettir , bu sebepten dolayı turbo çarkı geri dönmediğinden ömrü iki katına çıkacaktır .. performansı düşürmesi ise gazı bıraktığında içindeki havayı tammen dışarı atmasından dolayı salyangozun tekrar o düzeyde hava basması için geçirdiği exktra zamn buda perf düşüklüğü yaratır .. ahanda dahada bişi yazmıyorum sana

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer imleri

Yer imleri