Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: G.Punto - Punto Evo - Punto2012+ Aırbag Sargı Tamiri

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart G.Punto - Punto Evo - Punto2012+ Aırbag Sargı Tamiri

Arkadaşlar punto araçların arıbag sargısı belli bir süre arıza yapıyor. Genelde sinyal kol ünitesi komple değiştirilerek sorun çözülüyor. Son zamanlarda dolar kuru ötv vs derken sinyal kol üniteleri fiyatları aldı başını gitti. Cruise control olmayan sinyal kol üniteleri 500 TL civarında iken Cruise Controllü olanlarda 800-1000 TL civarında. Durum böyle olunca sargı tamiri ilk akla gelen çözüm oluyor. Tamir konusuna geçmeden ilk sargılar neden bozuluyor bunları kendi tecrübelerime dayanarak sıralayayım.

1. Sargının plastik malzemesi zayıf .
    2. Sargının yüzeyindeki kenarlarına doğru sürülen yağ zamanla kayboluyor ayrıca toz vs derken kasılmalar olduğu için katlanıp kırılıyor.
    3. Soğuk havalarda sargıdaki plastik ve bakır malzeme sertleştiği için yapılan ani manevralarda sargı içeride katlanıyor.
    4. Sargının yapısı aslında en baştan hatalı üretim gibi duruyor. Sargının içindeki hareket alanı dar ve sarım şekli ters düz. Aslında bir çok araçta tes düz sarım var ama sargıyla beraber ayrıyetten katlanmayı engelleyici plastik şeritler mevcut.

Yukarıda yazdığıma ilaveler illaki olacaktır tecrübesi olan arkadaşlar yazabilir.

Sargı tamirini yapan bir çok yer var ama zamanla aynı arıza tekrardan yakın zamanda nüks ediyor. Yapılan sargı değişimlerinde genelde soket kısımlarında sargının kıstırılıp tutmasını sağlayan pres plastik kısım kesiliyor. Sargı uçları da direk lehim yapılıyor. Sargı şeridinin lehimleri kopmaması içinde hızlı yapışıtırıcı yada silikon kullanılıyor. Ama ne kadar hızlı yapışıtırıcıda olsa o kısım sürekli hareket halinde olduğu yapışıtırıcı ve silikon zamanla atıyor ve lehimler kopuyor. Yada sargıyı orta zembereğe sararken sarımda sıkıntı çıkıyor ikiye katlanıp şerit ezlip kopuyor. Yapılan bir diğer uygulamada vazelin yada gres yağını sargı ve yatağına sürüyorlar. Ama bu kullanılan yağlarda donma özelliği ve yapışma özelliği var sargıda çok esnek olduğu için yine ikiye katlanıp hasar görüyor. Bazı tamricilerde uygun olmayan ölçülerde sargılar kullanıyor.

Yaklaşık 1 senedir bir iki arkadaşımın ısrarı ile sargı işine giriştim. Yalnız ilk karşılatığımız nokta yeni sargı fiyatı. Kolun içindeki sargı ile aynı ebatlarda olan 65 cm 12 kanallı sargının fiyatı çinde 100 TL. Bana göre çok pahalı.

Tamir işini yapanlar Sargı ücreti -değişim ücreti - Kol sökme takma ücreti neredeyse yenisi fiyatını talep edebiliyorlar. Tabi bu tamir işinin ne kadar randumanlı ne kadar gidecek muallak olduğu için çoğu kişi haklı olarak yenisi alma taraftarı oluyor.

Şimdi burda ben kendisi yapabilecek düzeyde el kabiliyeti olan benden daha üst bilgiye sahip olan arkadaşlar için sargı tamiri hakkında bilgiler vereceğim. Yanlı olanda olabilir benden daha fazla bilende olabilir. Beraber fikir üreterek belki daha iyi çözüm yolu bulunabilir.

NOT: Burda yaptığım paylaşım tamamen el becerisi ve bilgi tecrübe istemektedir. Yapacağınız yanlış işlemlerden ben yada FORUM sorumlu değildir. Kendinize güvenmiyor yada bilginiz yoksa bu işe hiç girişmeyin.

Gelelim sargı tamirine ilk olarak sargıyı temin etmek gerekiyor. Çinden aşağıdaki linkten 65 cm 12 pin sargıyı alabilirsiniz. Yada başka yerden daha düşük maliyetli bulma şansınız varsa tedarik edin. Ben daha önce çinden almış bir arkadaştan bir adet buldum kendisi bir hevesle almış ama yapmamış. Diğer bir gerekli üründe yağ. ben yağ olarak Winkel beyaz lityum sıvı gres kullandım. Bu sıvı gresle sargı yatağını ve sarıyı yağladım. Yağlı ve yağsız dönme arasında dağlar kadar fark var. yağında sıcak soğuktan etkilenmemesi ve yüzeyden akmaması donmaması nedeni ile bu iş için tam uygun. Ayrıca bu yağu skydome kapı gergileri ve kızaklarında bakım için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

https://tr.aliexpress.com/item/18MM-....13339.90158.0

https://urun.n11.com/bakim-spreyleri...-ml-P118277469

1. Sargıyı temin ettikten sonra direksiyon komple sökülüp sinyal kol üntesini yerinde çıkarmak gerekiyor. Sinyal kol ünitesinin sargı kapağını sökmek için ilk üstteki yaylı çeberi düz tornavida ile iç kısımda tırnakları dışa kastiriıp çıkarın. Daha sonra sargı kapağınında aynı şekilde tırnakları var onlarıda çıkarın. Kapak açılınca alttaki soketi yerinden çıkardığınıda sargı komple elinizde olacaktır.

2. İlk sargıyı kontrol edelim nerde kopukluk var. Bazen direk gri soketin dibinden kopuyor ordan ise sargıyı değiştirmeden direk sargının ucunu sokete lehimleyerek sorunu çözebilir. Bunuda şu şekilde yapmamız gerekiyor. Soketin dibinde şeriti kesin sonra t bıçağı ile şeritin pres baskının arasına girecek şekilde o arayı açın. Yalnız o arada boydan metal var. Aşağıdaki şekilde rahatça içine girecek şekilde açın. Sargının uc kısımlarını t bıçağı ile kazıyarak ön lehimleme yapın. Aynı ön lehimleme sokette yapılacak. Ancak burda dikkat etmeniz gereken nokta soketin metallerinin yüzünü kazımayınca lehim tutmaz. Lehim tutturmak için de havyayı fazla tutarsanız bu sefer plastik aksam erir ve kullanılmaz hale gelir. Kısaca sokette lehim yapılacak yerleri bakır sarısı çıkasıya kadar kazıyın. İnce lehim işçiliği istiyor. Lehim işi bittikten sonra ölçü aleti ile üçlar arasında kısa devre olup olmadığını tek tek kontrol edin. Daha sonra lehimlerin üzerine sıcak silikonla kapatın pres baskı kısmınada çok az hızlı yapışıtırıcı uygulayın. Bu şekilde yapınca orjinali gibi tüm yük pres baskıda olacak lehimle ilgili sıkıntı olmayacaktır.

3. Soketin tesisat tarafını hallettikten sonra şimdi direksiyona giden kısmını yapmamız gerekiyor. İsterseniz bu kısmıda yukarıdaki şekilde yapabilirsiniz. Çünkü bu kısımda şerit tamamen içe girecek, üst pres kısmı kessenizde problem olmaz. Yada şu şekildede yapabilirsiniz. Soketin dip kısmında 3 cm keserek sargıları kazıyıp biribirine lehimleyin bunlarıda dayson silikon yada hızlı yapıştıcı ile biribirine yapışıtırın. Sargı kapağına takarkendayson silikon ile beyaz plastiğin altında kalacak şekilde yapıştırırsanız o kısmıda sağlama almış ve lehimleri izole etmiş olursunuz.

4. Şimdi ortadaki sargıyı değiştirmiş uç konnektörlerini sağlama almış durumdayız. Şimdi gelelim sargı sarmaya. İlk olarak sargı göbeğinin etrafında bir tur sarıp sonra sargı hareket ettirin plastiği üstüne takın sonrada sargıyı tam tersi istikamette beyaz parçanın üstüne sarıp üniteye takın. Alt soketide yerine oturtun.

5. Sinyal kol ünitemizin tüm uçlarını ölçü aleti ile birebir kontrol edip herhangi bir kısa devre ve kopukluk olmadığına emin olup test ettikklten sonra şimdi montaja geçelim. Burda sargının 0 noktasını ayarlamak gerekiyor. Çünkü söktüğümüz zamanki ortalama yani 0 kalkış noktası ayarı bozuldu. Puntolarda direksiyon bir bucuk tur hatta tam bir buçuk değil 1.4 tur sağa ve sola döner. Sinyal kol ünitesini karşımıza aldığımızda kablo soketi üstte olduğunda çeberin sağ üst tarafında çentik çeri yani fabrikada ilk çıktığında sabit kalmasını sağlayan pim yeri vardır. Burayı baz almamız gerekiyor. Yani sargıyı tam sol yapıp bu çentiğe göre kaçtur sağa dönüyor. Normal şartlarda 5.5 tur döner. Bu turun tam ortasını ayarlayıp 2.4 tur sağ 3 tura yakın sol yada tam tersi olacak şekilde ayarlayıp montajını yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki videoyu inceleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=aD59fIEFIfE

Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Daha iyi yapabilecek yada fikir verebilecek arkadaşlar vardır. Daha önce bagaj kilit tamirinide olmaz demişlerdi onuda yapmıştım şimdi artık herkez yapıyor.

https://forum.grandepuntotr.com/maka...ara-fikir.html

Birde size örnek olarak Fiorino ve Linelarda bulunan ayrı takılan aırbag sargı makara resmini atıyorum. Sargı kalitesi çok farklı. Ayrıca sargı mekanizmasında 3 mt reye yakın sargı var. Puntolarda ise 70 cm.

2. Bu mesajı için 9 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Standart Cevap: G.Punto - Punto Evo - Punto2012+ Aırbag Sargı Tamiri

Burdada sargı arızaları ile ilgili bir kaç resim paylaşayım.

4. Bu mesajı için 10 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

çok faydalı bir paylaşım. eline emeğine sağlık. forumda bu zamanda cc koldan sonraki en önemli soruna değinmişsin çok teşekkürler.
    cc içinde zamanında olmaz beyni yakarsın diyenler bunun ekmeğini yerken şimdi bunada olmaz diyenler yarın bununda ekmeğini yemeye başlarlar. doğru adamsın doğru yoldasın kardeşim sen böylesi söylentileri boşver, daha yapacağın çok şey var inanıyorum. Allah a emanet.
    Konu edll tarafından (02/01/2019 Saat 15:35 ) değiştirilmiştir.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Volkan hocam,eline emeğine sağlık.Ansiklopedik paylaşımlara devam ediyosun maşallah.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. Bu mesajı için 2 kişi arenas'ye teşekkür etti:

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı arenas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volkan hocam,eline emeğine sağlık.Ansiklopedik paylaşımlara devam ediyosun maşallah.

Sağol abi. Elimden geldiğince bildiğim ve yapabildiklerimi forumda paylaşmaya çalışıyorum. Belki ihtiyacı olan olur ve yapar. Forum hem üye kazanır hemde hareketliliğini korur. Ne kadar forum durgunlaşsada biz elimizden geldiğince desteklemeye çalşıyoruz.
    Konu volkan1065 tarafından (02/01/2019 Saat 23:26 ) değiştirilmiştir.

10. Bu mesajı için 2 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok faydalı bir paylaşım. eline emeğine sağlık. forumda bu zamanda cc koldan sonraki en önemli soruna değinmişsin çok teşekkürler.
    cc içinde zamanında olmaz beyni yakarsın diyenler bunun ekmeğini yerken şimdi bunada olmaz diyenler yarın bununda ekmeğini yemeye başlarlar. doğru adamsın doğru yoldasın kardeşim sen böylesi söylentileri boşver, daha yapacağın çok şey var inanıyorum. Allah a emanet.
    Çok sağol abi. İsteyen istediğini yapsın. Biz böyle iyiyiz.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yusuf solitario
    Solitario - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

Basit bir işleme benzemiyor, denemesi el yatkınlığının yanında biraz da cesaret ister . ) Emeğine sağlık.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Solitario Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Basit bir işleme benzemiyor, denemesi el yatkınlığının yanında biraz da cesaret ister . ) Emeğine sağlık.
    Evet zaten konudada belirttim el becerisi ve tecrübe istiyor. Özellikle lehim konusunda tecribe olması gerekiyor ince uçlu ısı ayarlı havya istasyonu kaliteli lehime ihtiyaç var. Forumda yapabilecek bir çok arkadaş olduğuna inanıyorumki daha önceki konularımda belirttiğim yaptığım bir çok şeyi benden daha iyi yapanlar var ve olacaktırda. Cesaret konusuna gelince kimse kendisini küçümsemesin ve küçümsetmesin. Yeterki yapmaya kafaya koyun. Yapılmaz olmaz denilenler size hırs olsun her şey yapılır allahın izni ile.

Teşekkür ederim.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

burda güzel şeyler yapan ustalar sayesinde dışarda ustalara para vermeden bir çok sorunumuzu hallettik. bu forumu kurup hepimizi bir arada buluşturanlarda dahil yol gösteren tüm kardeşlerimizdende Allah razı olsun. hakkınız çok fazla.

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Bırakın para ile yaptırmayı,serviste ya da sanayide parmakla gösterilen ustalara gittiğimizde “ıı ıııh,cık,imkansız,bu arabaya bu olmaz,beynin komple değişmesi lazım,sen sat bunu o donanımlı arabayı al” dedikleri herşeyin ,bu forum sayesinde yapılabildiğini gördüğüm ve bizzat yaptığımız her donanımda boş puntomu daha binilebilir kılan,burdaki paylaşımlarla bize yol gösteren her arkadaşa teşekkür ediyorum.Haklarını helal etsinler,bilerek ya da bilmeyerek arabamda çok emekleri var,sağolsunlar...

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Volkan hocam emegine saglik sagol varol.

Cevat YANGIN
    likable - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 14

emeğine sağlık.

ahmet ç.
    cakirbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

Bu güzel faydalı ayrıntılı ozenli paylaşımınız ve vermiş oldugunuz bilgiler icin tesekkurler... emeginize saglık...

EVREN ARISOY
    evrenarisoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    10,5 Bandırma
    Edilen teşekkür: 18

Merhaba, elinize sağlık güzel bir makale olmuş. Benimde 2010 model Punto Evo'nun airbag sargi arizasi var. Çikmacidan komple set buldum. Kolun biri kırık, sadece sergisini benim araca taşısak sorun olur mu?

EVREN ARISOY
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    10,5 Bandırma

Hocam çıkmacı arkadaş sorun çıkarsa getir alırım dedi. Airbag lambasının sönmemesi can sıkıcı bir durum, airbag sargısını değiştiren arkadaşlar sigorta durumundan hiç bahsetmemişler, airbag arıza ışığının yanmaması için ne yapmamız lazım.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı evrenarisoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam çıkmacı arkadaş sorun çıkarsa getir alırım dedi. Airbag lambasının sönmemesi can sıkıcı bir durum, airbag sargısını değiştiren arkadaşlar sigorta durumundan hiç bahsetmemişler, airbag arıza ışığının yanmaması için ne yapmamız lazım.
    Hocam sargıda direnç falan yok. Sargı orada sadece direksiyon dönergen aırbag ve tuşların sarmal seklinde kırılmadan iletim hattını sağlar. Elastik yapı üzerine yapılmış bakır yollardan oluşur. Çıkma sargıların ne kadar kullanıldığı öenmlidir. Bunu sdize satan kişide bilgi veremeyecektir. Eli yatkın olan sargının sarılma yönünü bilen sargıyı acar yıpranmasına bakar. Birde fiyat düşük se neden alınmasın. Ama su an piyasada sıfır cruıse controllü valeo üretim kol unitesi 600 TL bulunabiliyor.

Sargıda ayunı orjınali bulunursa tamiride edilir. Olmaz diyende gelsin görsün nasıl yapılıyor diye .
    Konu volkan1065 tarafından (13/09/2019 Saat 09:11 ) değiştirilmiştir.
    "Bir MACAR Atasözü derki; Sarhoş er geç ayılır ama cahil Aslaa"

24. 13/09/2019, 13:19

EVREN ARISOY
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    10,5 Bandırma

Volkan hocam, cevabınız için teşekkürler, aracim cruise controllü ve cikmak cc.li buldum ve bir kolu kirik, sadece sargisi icin 150 TL.ye anlastik. Sadece kolun içindeki sargıyı alacağım. Diğer parçalarını cikmaciya geri vereceğim. Eğer olmazsa çıkmacı parçayı geri alacağını beyan etti. Volkan hocam sadece sargiyi degistirdigimizde sorun ortadan kalkar mi? Malatya'dayim. Keşke Bartın'da olsam mutlaka kapınızı çalardım.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı evrenarisoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volkan hocam, cevabınız için teşekkürler, aracim cruise controllü ve cikmak cc.li buldum ve bir kolu kirik, sadece sargisi icin 150 TL.ye anlastik. Sadece kolun içindeki sargıyı alacağım. Diğer parçalarını cikmaciya geri vereceğim. Eğer olmazsa çıkmacı parçayı geri alacağını beyan etti. Volkan hocam sadece sargiyi degistirdigimizde sorun ortadan kalkar mi? Malatya'dayim. Keşke Bartın'da olsam mutlaka kapınızı çalardım.
    sargı sadece dediğim gibi aırbag korna ve tuş takımlarının iletim hattını sağlar. Soket giriş çıkışlarını her ihtimale karşı kontrol edin. Ayrıca dediğim gibi sargı ne kadar kullanıldı bu önemli. İlk başta belki sorun vermez ama belki 3 belki 6 ay sonra aynı sorun çıkabilir. İşiniz biraz şans işi inş hayırlısı olur.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Sargı ile ilgili başka araçlardada olan deneyimleri akramaya devam etmek istiyorum. 20 gün önce megane 2 sargı değişimi yaptım. Yeni sıfır komple soketli sargı taktım. Taktıktan sonra denemelerim esnasında sargının yine katlanmaya devam ettiğini gördüm. sargı yatağında orjinal üstünde olan gres yağını komple temzileyip konudada bahsettiğim yine aşağıya linkini attığım genelde çok memnun olduğum winkel sıvı gres ile sargıyı yağladım. Fiat ünitelerinde zaten her zaman kullanıyorum veçok yararrını gördüm. Ayrıca sunroof bakımında gergi bakımlarındada kullanmanızı tavisye ederim.

Megane sargısını winkel gres ile yağlamadan sonra herhangi bir katlama takılma vs yapmadı. Yaklaşık 20 gündür denemeler sonrası ilk yaptığım günkü gibi sessiz takılmasız devam ediyor. Özellikle yağın sargı üzerindeki tutunması sertleşmemside çabası. Sargılar en çok soğuk havadan etkileniyor. Plastiğin ve bakırın esnekliğini kaybetmesi sonucu kırılma taklımalar oluyor. Tabi fazla esneklikte iyi değil. Ama buradaki amaç sargının takılmasını sürtünme katsayısını zaten azaltmak bu konudada başarılı olduk. Yaptığım fiat sargıları ikinci yılına girerekn sorunsuz devam ediyorlar.

https://urun.n11.com/bakim-spreyleri...-ml-P334695946

Konu volkan1065 tarafından (28/12/2019 Saat 14:40 ) değiştirilmiştir.

28. Bu mesajı için 2 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

Mehmet Demir
    DemirMehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Merhaba,
    Aracımda airbağ ışığı yanmaya başladı. 2011 evo dynamic modelli, hız sabitleyici bulunmuyor. İarbag sargısını değiştirirken hız sabitleyici de taktırmak istiyorum. İstanbul avrupa yakasında bu işi yapan var mıdır.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sayfa 1/2 12 SonSon