Sayfa 27/78 İlkİlk ... 72324252627282930314777 ... SonSon
1543 sonuçtan 521 ile 540 arası

Konu: Fire Motor için LPG Sistemleri Genel Başlığı

adil okur
    adilll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 2

Alıntı cantekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    siz bu yolu şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı yaptınız ayrıca gerçekçi cevap yazdığınız için teşekkürler.
    walla cantekin kardeşim bizde böyle galiba şehir içi ama ben bu arabayla şehir dışına giderken az yakıo diğenlere inanmıyorum şehir dışındada aynı yakıyor hiçbir fark yok birde yok yokuştan indim yok eğim vardı arkadaşlar ne kadar fark eder sizce hadi 30 km az gitsin arabayı kasmıoyurum zaten kassanda giden bi araba diil normal kullanıyorum o yüzden ya ben hesabı bilmiyorum yada diğer arkadaşlar üstün yetenekle sürüyolar bu arabayı tebrik etmek lazım daha aracım 18 binde 8 bin km oldu taktıralı bi sorunum yok ama ne biliym başka değerler görünce anlam veremiyorum...

Ender Pala
    pilotender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 229

valla Mustafa Bey o kadar karışık yazmışsınız ki doğrusu anlayana kadar canım cıktı öncelikle bunu söyleyeyim. benim anladığım şu: Dizeli alırken pahalı alıp kullanırken az yakıt tüketiyoruz, benzinliyi alınca daha fazla yakıt tüketiyoruz. Ancak, bir noktada, servis masraflarını, algısını vergisini ve satarken yaşayacağımız değer kaybını düşününce hepsi de aynı kapıya geliyor. O zaman dizel almanın pek fazla da mantığı yok diyorsunuz. Doğru anlamış mıyım. saygılar. eğer doğru anlamışsam ben de size aynen katılıyorumm...işin ekonomik boyutuna bakınca, dizel ya da benzinli olsun araban varsa derdin var, masrafın var ve kaybın vardır. Bu kaçınılmazdır! Aradaki tek fark dizeli kullanırken biraz daha zevk alman olacaktır. Çünkü torku yüksek araçlardır...
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

adil bey sehir ici ve sehir dısı degerlerin farklı olması lazım siz uzun yolda cok suratl kullanıyorsanız sehirici ile aynı yakabilir. birde sunu soyluyum 1.4 arac ile 1.6 aracı uzun yolda suratli kullanırsanız buyuk motor daha az ytakıyor

Mustafa Akçay
    Rengi
    Titanyum Gri

ender bey aslında tablo gibi ayrımıstım ama site yanyana getirmiş ondann karısmıs olabilir) aslında soylede denilebilir 50 bin kmden sonra dizellin ekonomisi baslıyor buda su demek sen bu aracı kac binde satacaksın eger 50 binde satacaksan ve ekonom icin aldıysan ekonomi yapamadan satarsın yok eger aldıgım guc bana yetti dersen o ayrı.
    kısa surede satacaksak benzinli daha karlı ama uzun sure binceksek dizel hem tork hem ekonomik acıda daha avantajlı duruyor. tabi dizel almadan once yılda kac km yaptıgınızda onemli eger yılda 10 bin yapıyosan 5 yıl sonra dizelin faydasını goreceksin. ben 5 yılda gucum yeterse arabayı degsitrimeyi dusnurum . sizde oyle dusunuyorsanız tabi almaya gerek yok
    ama simdi suda var yaklasık 4 senedir bu aracı kullanıyorum yıllık 15 ila 20 bin km yol yapıyorum 2.5 yada 3 senede dizelin ekonomosini gorcez. ama ben tork icin sırf tork icin dizeli almayı dusnuyorum o ne yokusta kagnı gibi . gecen 1.5 crdi ile kapıstım gececegimi dusunmuyodum ama yinede kapıstım ben geride kalınca canım sıkıldı
    birde benzinli dizelden peroformasnlı deriz<. uzun yolda belki geceriz ama o kısada gecemedik

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

daha önce 2000 motor, 155 beygirlik bir Alfa Romeo 156 kullanıcısı ve tam bir Alfa Romeo aşığı yani Alfisti olmama rağmen zamane şartları bana şu kelimeleri söylemeyi mecbur kılıyor öğretmenim!!!: Bırak yavaş gitsin araban; boşver geçme dizel olanı; o senden hızlı gitsin. Bir düşün bakalım hızlı gidenle yavaş giden arasında kaç dakika fark eder ki gideceğin yere ulaşmakta? Taş çatlasın 1 saat yahu! O da kağnı gibi gidersen Boşver, ben bir saat geç gideyim...Arabam yeter ki az yaksın, vergisi düşük olsun, bakım ücretleri düşük olsun, arıza riski az olsun.....Benim düşüncelerim tamamen bu yönde artık. Alfa varken bende kesinlikle 6000 devirden önce vites değiştirmezdim. Alfa 156 1. viteste 70 km hız yapabilen bir araba. 2 ye aldıgınızda 100 ü geçiyorsunuz. Zevkli mi? Kesnlikle inanılmaz bir duygu!!! Ama, bir arıza yapınca o zaman ne zevki kalıyorrrrr ne başka birşeyi.... Ayrıca milletin ödediği verginin 2 katını ödemek de insana daha başka bir koyuyor Bence sen de boşver dzel sevdasını, sev arabanı diyorum ben.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

Mustafa Akçay
    Rengi
    Titanyum Gri

ender bey yukarıda yazıklarımdan belki hızsevdalısı oldugum anlasılmıs olabilir. sakın oyle bir sey anlasılmasın ben uzun yolda bir defa 190 yaptım onun haricinde surekli olarak 90 ve 100 arası yolculuk yapıyorum performans istememni sebebi sollama ve yokuslarda cok problem yasadıgımdan. tabiri caizse kkagnı gibi kalıyor araba. yani verecegi bu kadar ama dizeldeki torktan yararlanarak guzel bir sollama ve tırmanma yapabilirim diye dusnuyorum. sureklide uzun yolda oldugum icin bunun ihiyac oldugunu biliyorum.
    onumde bir tır var 80 le gidiyor gecmek istiyorum dizel olsa cok rahat gecerim ama benzinli olunca gecilebilecek yerler1de bile gecemiyorum

Kemal Atalay AR
    atalayx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 UE
    Edilen teşekkür: 262

arkadaşlar lpg dönüşümü hakkında püf noktaları ayrıntılarıyla vermişsiniz.nasıl bir sekilde taktırmam gerektiğini gayet iyi anladım.ama benim sorum para sıkıntısı olmadığını var sayarsanız.1.4 fire motor 77bg motor için en iyi (en uyumlu) lpg kiti hangisi olurdu yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı atalayx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar lpg dönüşümü hakkında püf noktaları ayrıntılarıyla vermişsiniz.nasıl bir sekilde taktırmam gerektiğini gayet iyi anladım.ama benim sorum para sıkıntısı olmadığını var sayarsanız.1.4 fire motor 77bg motor için en iyi (en uyumlu) lpg kiti hangisi olurdu yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Bir laf vardır bilir misiniz kimse yoğurdum ekşi demez diye... Kime sorarsanız sorun, eğer sorun yaşamamışsa bugune kadar, herkes kendi kullandıgını tavsiye edecektir size. Piyasada olan marka ve modeller belli arkadaşım. Bunların en pahalı olanı da zannedersem Prins marka olan. Ben bugune kadar prinsin isminden başka hiçbirşeyini duymadım ve görmedim. ne kullanan arkadaşım var ne de prins montajı yapan veya servis hizmetini sağlayan bir dükkan görmüşlüğüm var yaşadığım yerde. Doğal olarak insan öncelikle şunu düşünüyor, prins ne kadar kaliteli ve pahalı bir marka olsa da, ben yaşadıgım yerde ona bir yazılım bile yükletemeyeceksem (çünkü montajını yapan yer yok), ya da herhangi bir soru oldugunda parça değişmesi gerekti diyelim parca bulamayacaksam banane onun kalitesinden diye düşünürüm. Benim önceki arabamda Stefanelli marka vardı. Ben Niksar/TOKAT'ta çalışıyorum, öğretmenim. Arabamın gaz ayarı ne oldu nasıl olduysa bozuldu, araba motor henüz ısınmadan LPG ye geciyordu ve dolayısıyla stop ediyordu filan. Bu cevrede stefanelli yi bilgisayara bağlayamadılar En yakın tatilde buradan 7 saat yol gittim ve Ankarada hallettirdim. Halletmek için 20 lira almışlardı. Ama, bana git gel bir dünyaya mal oldu Şimdi GP'de Atiker kullanıyorum. Kilometrede 115-120 bin lira arasında yakıt tüketiyor uzun yolda. Atiker taktıran ve hiç sorun yaşamayanlar çok. İlla ki sorun yaşayanlar da vardır tabi. Ben olsam çok para vermem bu LPG işine madem ki fikir sordun. Atiker taktırıp tepe tepe bineceksin arabanı ne düşünüyorsun ki... Her tarafta servisi olan sıkıntı yaşatmayacak yerli malı bir ürün sonucta. 2000 lira prins'e verip taktırsan ne kadar zamanda amorti edersin ki?? Bence hiç değmez ama sen bilirsin... Google'da 2A mühendislik yazıp aratırsan, çok övülen marka BRC taktırıp ne kadar cok sıkıntı yaşayan insan oldugunu ve ne gibi sorunlar yaşadıklarını görebilirsin. 2A mühendislik BRC markasının distribütörü sanırsam. Gir o siteye üye ol.O da burası gibi bir forum. Oradan da insanlara aklındaki soru işaretlerini danışabilirsin. Ama ben sana şunu söyleyeyim, benzinde gecen her dakkan sadece zarar yazıyor Biran önce LPG taktır. Benzinden asla farkı yok.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kemal Atalay AR
    atalayx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 UE
    Edilen teşekkür: 262

dediklerinize katılıyorum zaten her zaman en pahalı demek en iyi demek olmaz.aslında almadan evvel araştırmamız gereken fiyatı değil bu parayı verdikten sonraki aşamalardır.motor lpg uyumu,servis ağı,kimle muhattap olacağımız(profesyonellik) gibi bir liste yaparsak baştaki ismi öğrenmek istemiştim.teşekkürler

mehmet cem
    capar83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah

Standart stop

arkadaşlar mrb aranıza yeni katıldım bende...arabaya tüp taktırdım brc nin italyanlar tarafından türkiyede yapılan versiyonu herşey aynı 2a mühendislik firmasının çıkardığı bi tüp ..iki hafta oldu önce rölantide problem oldu 1000devririn altına düşüp stop ediyordu araba kırmızı ışıkta beklerken bugünde 60-70le giderken aniden stop etti anlamadım benzinde problem yok ama rölanti benzindede düşmüş napılabilir?

mehmet cem
    capar83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah

ender bey iyi akşamlar ben yarın gidicem bu taktırdığım yere ama benzindeyken rölanti ayarı 1000devirin üstündeydi onunlada oynamışlar yazılıma baktım kullandıkları ben ondan daha iyi bi yazlım yaparım ya şimdi bu tüp için dahada olmazsa tüketici mahkemesine başvurucam artık sizin problem nasıl halloldu?

cantekin keçeli
    cantekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 7

puntolara brc yaramıyor. bendede brc var başım dertten kurtulmadı bir türlü atiker taktıranlar gayet mennun.bendede rölantide sarsıntı var hale çözülemedi.

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Yaklaşık 41.000 km.dir Hollanda malı Teleflex-GFİ kullanıyorum 2008 yılı nisan ayında 2000 tl karşılığı taktırmıştım ve maşallah diyelim Allah'a şükür 41 bin kilometredir ''tık'' bile demedi çok memnunum hiçbir sıkıntısı yok...Genelde km. başına 15 kuruş yakıyorum (Ankara'da lpg 1,70 tl)

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı capar83 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ender bey iyi akşamlar ben yarın gidicem bu taktırdığım yere ama benzindeyken rölanti ayarı 1000devirin üstündeydi onunlada oynamışlar yazılıma baktım kullandıkları ben ondan daha iyi bi yazlım yaparım ya şimdi bu tüp için dahada olmazsa tüketici mahkemesine başvurucam artık sizin problem nasıl halloldu?

İsmail Bey iyi akşamlar diyeyim öncelikle. Benim aracımda Atiker tüp takılı. Yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum tüplü olarak en ufak bir sorun yok. Devir saatine gelince normal devri bizim arabaların sanırsam 850-900 civarı olması lazım. sizin sorununuz nasıl halloldu diye sormuşsunuz. Benim aracımın 100 le giderken motorunun stop etmesini kastediyorsunuz sanırsam...O olay benim başıma sadece bir kere geldi. Bir daha da hiç yapmadı aylardır. O zamanlar zaten aracımda Lpg takılı değildi. Benim arabanın stop etmesi kuvvetle muhtemeldir ki benzinde pislik ya da su varmıştır ve anlık olarak tıkanıklık yapıp sonra da düzelmiştir. Zaten stop edince yol kenarına cektim hemen boşa alıp. Orada iki kere marşa bastım. İkincide çalıştı ve bir daha da olmamıştı. LPG ayar yazılımları konususunda hiçbir bilgim yok. O konuya yorum yapamayacağım. Ancak şunu söyleyebilirim size, eger devir saatiniz bir aşağı bir yukarı dalgalanma yapıyorsa rölantideyken, lambda sensörünün elektrik değerlerini bir ölçtürün isterseniz. Benim önceki Alfa'da başıma gelmişti oradan biliyorum. Saygılar.

Umut Somyürek
    Yaşayan GP yasayanadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 67

15 gün oldu brc taktırdım. Ne rölanti ne stop etme ne de devir dalgalanması gibi problemler yaşamadım. 2A yetkili sevisine taktırdım, herkes ustanın çok iyi olduğunu söyledi. Gerçektende doğru ayarları bulmak için en az 50-60 km yol yaptılar ve öyle teslim ettiler. Birazcık fazla yakıyor gibi geldi bana ama araba bu hafta bakıma girecek filtreler kirli sanırım onunda etkisi var. Bakımdan sonra tekrar brc ye gidip ayarları kontrol ettireceğim.
    tüketim:
    LPG: 1,86
    Şehir içi: 18-19 krş
    Şehir dışı: 14-15 krş (95-120 km/h aralığında)

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Dikkat

Alıntı yasayanadam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    15 gün oldu brc taktırdım. Ne rölanti ne stop etme ne de devir dalgalanması gibi problemler yaşamadım. 2A yetkili sevisine taktırdım, herkes ustanın çok iyi olduğunu söyledi. Gerçektende doğru ayarları bulmak için en az 50-60 km yol yaptılar ve öyle teslim ettiler. Birazcık fazla yakıyor gibi geldi bana ama araba bu hafta bakıma girecek filtreler kirli sanırım onunda etkisi var. Bakımdan sonra tekrar brc ye gidip ayarları kontrol ettireceğim.
    tüketim:
    LPG: 1,86
    Şehir içi: 18-19 krş
    Şehir dışı: 14-15 krş (95-120 km/h aralığında)

5 nci depoyu kullandım LPG ile yakıtım önceki söylediklerime göre daha da düştü! hiç kimse inanmak istemiyor ama gelin beraber binelim arabaya görün diyorum ne kadar yaktığını; başka da birşey demiyorum. Yoruldum cünkü bana inanılmamasından. Neden yorulduğuma gelince, ben arabama biniyorum sorunum yok. Arabamı 5-6 sene boyunca satmayacağım. Hani satacak da reklam yapıyor filan diye düşünen de olmasın. Tek derdim bu arabanın bu kadar inanılmaz az miktarda yakabildiğini ispatlamak ve hepinizin LPG sistemlerinizi elden gecirtip ayarlarınızı kontrol ettirmeniz ve paralarınızın cebinizde kalmasını sağlamak...Uzun yolda 80-90 arası kullanarak, gaz pedalına ani basmadan gayet dikkatli bir şekilde sürülünce benim arabam km de 10 kuruş yakıyor. Ölçüm yaptığım yolu da yazayım da daha somut olsun sizin için. SÖKE-İZMİR otobanı!! Söke şehiriçinde ise, 13,2 kuruş yakıyor. Herkese saygılar.

gökhan akkan
    gakkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    35 F 5602
    Edilen teşekkür: 12

"...Uzun yolda 80-90 arası kullanarak, gaz pedalına ani basmadan gayet dikkatli bir şekilde sürülünce benim arabam km de 10 kuruş yakıyor. Ölçüm yaptığım yolu da yazayım da daha somut olsun sizin için. SÖKE-İZMİR otobanı!! Söke şehiriçinde ise, 13,2 kuruş yakıyor. Herkese saygılar.[/QUOTE]"
    Ender Hocam biliyorsun bende de atiker var ama ortalama 16kuruş yakıyor.Sizin değerler çok düşük(hayret edilecek kadar).Gazın litresi ne kadarbir depoyla kaç litreyle ne kadar gidiyor gibi bir hesaplama yaparmısınız,ortada hatrı sayılır bir fark var var bu farkın sebebinin sadece montajdan kaynaklanmış olması imkansız bence.Olmadı gelelim sizin gaz montajını yapan ustaya biz de Nasılsa izmirdeyim.Belki farklı bir yazılım kullanıyorrdur usta...hatta gittiğinizde bilgisayar verilerini alabilirseniz seviniriz

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı gakkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "...Uzun yolda 80-90 arası kullanarak, gaz pedalına ani basmadan gayet dikkatli bir şekilde sürülünce benim arabam km de 10 kuruş yakıyor. Ölçüm yaptığım yolu da yazayım da daha somut olsun sizin için. SÖKE-İZMİR otobanı!! Söke şehiriçinde ise, 13,2 kuruş yakıyor. Herkese saygılar.
    "
    Ender Hocam biliyorsun bende de atiker var ama ortalama 16kuruş yakıyor.Sizin değerler çok düşük(hayret edilecek kadar).Gazın litresi ne kadarbir depoyla kaç litreyle ne kadar gidiyor gibi bir hesaplama yaparmısınız,ortada hatrı sayılır bir fark var var bu farkın sebebinin sadece montajdan kaynaklanmış olması imkansız bence.Olmadı gelelim sizin gaz montajını yapan ustaya biz de Nasılsa izmirdeyim.Belki farklı bir yazılım kullanıyorrdur usta...hatta gittiğinizde bilgisayar verilerini alabilirseniz seviniriz[/QUOTE]

Gökhan Bey merhabalar. Ben şu anda Tokattayım. Babam Söke'de benim aracımı kullanıyor kendi aracını amcama lazım oldugu için ona bıraktığından dolayı ben de benim arabayı babama bırakıp geldim Tokat'a. Ölçümleri babam yapıp bana telefonla iletti. Babamın yaptığı ölçümlerden en ufak şüpheniz olmasın yanlış hesap yapmaz o. Kendi arabası 16 yaşında olmasına rağmen hala ne kadar yakıyor diye hesap yapan ölçüm yapan bir adam çünkü Senin 16 yaşında araban olsa ölçüm yaparmıydın? Ahı gitmiş vahı kalmış zaten bin git yav boşver demez miydin ? Söke'de, Kuşadası yolu üstünde 3 üncü km de Güvenal Gaz benzin istasyonuna gittiğinizde babamla görüşebilirsiniz. Babam benzinliğin müdürü zaten. İsmi Tamer. Ben grandepuntotr'den oğlunuzun arkadaşıyım derseniz, sizinle ilgilenecektir. Beraberce gidip bizim ustaya arabanızı gösterebilirsiniz. LPG ayarını hangi programla nasıl yapıyorlar o konularda hiçbir bilgim yok. Ayar değerlerinin ne oldugunu da orada isterseniz verirler belki o konuyu ustayla görüşürsünüz. Ayarınız bozuksa bir kere de orada ayar yaptırırsınız, bizim oradan da deponuzu doldurup yola cıkarsınız Bornova'ya kadar 113 km yol zaten yakıt ölçümü yapmak için yeterli bir mesafe. Bu arada rakamsal değer istediniz onları da vereyim ben hemen. LPG bizim benzinlikte 1,66 TL. 22 TL yakıyor benim araba tam olarak 226 km yol gidince. Yani Söke'den Ege Üniversitesi Hastanesi'ne gidip gelirken. Söke'ye gitmek isterseniz özelden mesajlaşalım telefon numaralarımızı alırız. Babama da az önce telefonla sordum yardımcı olur musun diye.. Seve seve dedi. Gelsin arkadaşın ben ilgilenirim dedi. Yok acil değil derseniz Ocak ayının 23 ünde inşallah Söke'de olacağım.O tarihten sonra beraber de halledebiliriz. Sen nasıl istersen kardeşim.

gökhan akkan
    gakkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    35 F 5602
    Edilen teşekkür: 12

Ender Hocam ,bilgi için teşekkürler.Yakında Söke tarafına gelemem ama geldiğimde söz benzinliğe uğrayacam Görüşmek üzere diyelim...

Mehmet Özer
    mehmetoozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AE5299
    Edilen teşekkür: 1

Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 1,5 ay önce tertemiz çok az kullanılmış 15.000 km'de bir Siyah 2007 1,4 Fun Puntom oldu...Arabama zevkle binmekteyim ancak benzin parası yetti artık dedirtmeye başladı..

Hergün en az 60 km Eryaman- Odtü (CEPA AVM ) arası yol yapmaktayım..

Kafaya koydum LPG taktıracağım bir an önce... ama Ankara'da sağlam bir USTA arıyorum çakal çukal olmayan helal süt emmiş..

Bu konuda yardımcı olabileceklere ya da referans verebilecek arkadaşlara minnet duyarım.

Saygılarımla.