Sayfa 26/78 İlkİlk ... 62223242526272829304676 ... SonSon
1543 sonuçtan 501 ile 520 arası

Konu: Fire Motor için LPG Sistemleri Genel Başlığı

gökhan akkan
    gakkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    35 F 5602
    Edilen teşekkür: 12

Hüseyin ben yeni taktırdım atiker(daha 4. depoyu kullanıyorum).Yol bilgisayarında herhangi bir sorun yok şimdilik.Bir arkadaş da taktırdı,puntosuna atiker.Onda da bu anlamda bir sorun yok.Sadece iki seferdir sabahları benzinden gaza geçişte çok kısa süre ( 30 saniye kadar) sallama yapıyor.Sanırım havanın soğukluğu ile alakalı.3-4 dakikalık çalışmadan sonra hiç sorun kalmıyor.Yarın biraz çalıştırıp ısıttıktan sonra yola çıkacağım,sanırım fark edecektir.Merak ettiğin bir bir sorun olursa yaz

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ender Pala
    pilotender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 229

Alıntı gakkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hüseyin ben yeni taktırdım atiker(daha 4. depoyu kullanıyorum).Yol bilgisayarında herhangi bir sorun yok şimdilik.Bir arkadaş da taktırdı,puntosuna atiker.Onda da bu anlamda bir sorun yok.Sadece iki seferdir sabahları benzinden gaza geçişte çok kısa süre ( 30 saniye kadar) sallama yapıyor.Sanırım havanın soğukluğu ile alakalı.3-4 dakikalık çalışmadan sonra hiç sorun kalmıyor.Yarın biraz çalıştırıp ısıttıktan sonra yola çıkacağım,sanırım fark edecektir.Merak ettiğin bir bir sorun olursa yaz
    Gökhan Bey, benim araç Söke/AYDIN'da. LPG taktırmayı düşünüyorum bu arada cidden ama çok kararsızım verdiğim parayı acaba ne kadar zamanda amorti ederim nasıl olur onu bilemiyorum. bir de taktırdıktan sonra yok arıza lambası yok bilmemne filan onlarla uğraşmak beni arabamdan sogutacaktır. Ondan korkuyorum...Bir de Söke'de montaj mı doğru olur yoksa izmir'de bu işte gercekten kendini ispatlamış ustalar var mıdır beni bu konularda aydınlatırsan sevinirim meslektaşım! Söke'de 1100 lira fiyat verdiler Atiker için, Zavolli 1450, BRC 1550 lira. Fiyatlar sence nasıldır? İzmirde taktırınca avantajımız olur mu? Bir de ustanın gercekten usta olması konusuna ne dersin?

CENK COR
    boss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

yaşasın anti lpg hareketi! valla kampanya başlatacam arkadaşlar gözünüz gibi baktığınız o araçlara yazık siz pasta yerine yemek yerine saman yiyomusunuz arabada o misal benzin yerine hava gazı tüm aksamını ciğerlerini yiyo arabanın performansta en az %15-20 kayıpta cabası benim araba 1 depo benzinle 700 km yapıyo lpgnin masrafı araabaya zararı değmez be kardeşlerim bari dizel alın

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Soru

Alıntı boss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yaşasın anti lpg hareketi! valla kampanya başlatacam arkadaşlar gözünüz gibi baktığınız o araçlara yazık siz pasta yerine yemek yerine saman yiyomusunuz arabada o misal benzin yerine hava gazı tüm aksamını ciğerlerini yiyo arabanın performansta en az %15-20 kayıpta cabası benim araba 1 depo benzinle 700 km yapıyo lpgnin masrafı araabaya zararı değmez be kardeşlerim bari dizel alın

Boss kardeşim çok güzel diyorsun ama ben Alfa Romeo 156 2.0 ile en ufak bir performans kaybı hissetmiyordum benzin ve LPG arasında... Araç zaten 155 beygirlik sürüşü çok zevkli bir araç bilirsiniz. Arkadaşlarım da LPG'li olduguna inanmıyordu arabamın... Arabayı istediğin kadar zorla, istediğin kadar spor kullan km de yakacağı tutar en en fazla 150-160 bin oluyordu... Şimdiki punto 1.4 ise 70-80 ile giderek (yol bitmek bilmiyor! ) km de 19,0 kuruş yakıyor. Hadi gel de LPG takma..Ya LPG takacam ya Punto'yu satacam iki secenek var. Ben bu arabayı sevmek istiyorum bana yardımcı olun

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

sevgili ender
    benim önceki aracımda bravo hgt idi 5 silindir 155 bg 2.0 motor
    senin önceki arabanda aşağı yukarı aynı
    öncelikle böyle performanslı bir arabadan inip 1.4 77 bg ye alışmak gerçekten zor
    artık kendini bir şekilde bu arabaya alıştırman lazım bu araçtan performans anlamında çok şey bekleyemezsin motorunun karekteristik özelliği buna uygun değil yani performans bu aracın genlerinde yok
    lpg konusundada taktırırsan sorun yaşama ihtimalin çok büyük bir olasılık
    bence alışmaya çalış ama lpg taktırma yok ben alışamam diyorsan sat biraz daha ekleyip dizel 90 bg lik al bu senin istediklerini karşılayabilecek özelliklere sahip
    iyi akşamlar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sevgili ender
    benim önceki aracımda bravo hgt idi 5 silindir 155 bg 2.0 motor
    senin önceki arabanda aşağı yukarı aynı
    öncelikle böyle performanslı bir arabadan inip 1.4 77 bg ye alışmak gerçekten zor
    artık kendini bir şekilde bu arabaya alıştırman lazım bu araçtan performans anlamında çok şey bekleyemezsin motorunun karekteristik özelliği buna uygun değil yani performans bu aracın genlerinde yok
    lpg konusundada taktırırsan sorun yaşama ihtimalin çok büyük bir olasılık
    bence alışmaya çalış ama lpg taktırma yok ben alışamam diyorsan sat biraz daha ekleyip dizel 90 bg lik al bu senin istediklerini karşılayabilecek özelliklere sahip
    iyi akşamlar
    Ben bu aracı modeli yüksek diye aldım ama galiba hiç mutlu olamıycam onunla Dediğiniz gibi bütçemi düzelttiğim gün bunu satıp dizel bir punto alsam çok güzel olucak. Beni tek teselli eden, sizler gibi güzel arkadaşlar edinmemi sağladı...Çok sağolun ilginiz için. Saygılar, iyi bayramlar.

8. Bu mesajı için 2 kişi pilotender'ye teşekkür etti:

CENK COR
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz

Ender kardeşim sıkma canını alfalarda ki kayıbı yüksek güçten dolayı fark edememişsindir ama şimdiki aracın gücü az olduğundan bide lpg taktırırsan iyice hissedeceksin emin ol ayrıca ümit kardeşiminde dediği gibi bul bi 95 bg lik takıl onla şu anki aracın aile aracı eğer çok fazla performans diyosanda 120 lik bi t jet bul baya tatmin eder seni

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gökhan akkan
    gakkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    35 F 5602
    Edilen teşekkür: 12

Gökhan Bey, benim araç Söke/AYDIN'da. LPG taktırmayı düşünüyorum bu arada cidden ama çok kararsızım verdiğim parayı acaba ne kadar zamanda amorti ederim nasıl olur onu bilemiyorum. bir de taktırdıktan sonra yok arıza lambası yok bilmemne filan onlarla uğraşmak beni arabamdan sogutacaktır. Ondan korkuyorum...Bir de Söke'de montaj mı doğru olur yoksa izmir'de bu işte gercekten kendini ispatlamış ustalar var mıdır beni bu konularda aydınlatırsan sevinirim meslektaşım! Söke'de 1100 lira fiyat verdiler Atiker için, Zavolli 1450, BRC 1550 lira. Fiyatlar sence nasıldır? İzmirde taktırınca avantajımız olur mu? Bir de ustanın gercekten usta olması konusuna ne dersin?

Mrb,kusura bakmayın,malum bayram tatili cvp gecikti.Ben antilpg falan demiyorum.sizin araba kullanış tarsınızı ve arabadan beklentinizi bilemem.Ben iki yol arasındaki mesafeyi en ucuza nasıl giitiğime önem veriyorum.Zaten araçlar 77 beygir,gücü ortada.Benim slx bile daha iyi tımanıcıydı.O yüzden bizim araçlarda konforun yanında güç beklemek haksızlık olur.Ben konforlu ama ucuza gitmek istediğim için lpg taktırdım.dünyanın belki de en pahalı vergisini vererek araca binmek zoruma gidiyordu.Arkadaşlar demişki bari dizel alsaydınız.Bari dediğiniz 4 bin tl kadar ek külfet ve sık ve pahalı bakımları yanında geitiriyor.gücümüz yetse elbette biz de onu tercih ederdik dimi O yüzden konuyu tartışırken bu seçenek üzerinde çok durmazsanız sevinirim Elde olan bu araç olduğuna göre,en ucuzu lpg sağlıyor.evt gazı takan usta çok önemli.En az marka kadar önemli bence.Ben atikeri 950 iken 10 taksite taktırmıştım ama zam gelmiş.1100 olmuş evt.Marka derseniz seçim size ait.İtalyanlar da iyi oluyor.Ben arkadaşlar burada taktırdığı ve sorun yaşamadığı için atikeri seçtim.24-25 kuruş kadar yakıyordum km de.Şimdi gazda 15-16 kuruş gibi yakıyor.Zamanla daha iyi olur diyorlar, zaten 15 kuruşa razıydım.Hesabıma göre (günde 50 km yapıyorum) yaz sonuna kadar farkı çıkarmış olur.Amannn en azından gaza basarken gözüm motor devrinde veya anlık yakıt tüketiminde değil,arabaya binerken korkarak mı bineceğiz? Bir de arkadaşlar "saman mı yemek iserdiniz güzel yemek mi arabanıza gaz taktırmayın" demişler.Slx imi sattığımda satış parası kadar gazdan elde ettiğim kâr vardı cebimde.Saman yiyerek yaklaşık performansı elde edeceksem saman yesin arkadaşlar,araba bu yahuu,evladım değilki

12. Bu mesajı için 2 kişi gakkan'ye teşekkür etti:

CENK COR
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz

Alıntı gakkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Mrb,kusura bakmayın,malum bayram tatili cvp gecikti.Ben antilpg falan demiyorum.sizin araba kullanış tarsınızı ve arabadan beklentinizi bilemem.Ben iki yol arasındaki mesafeyi en ucuza nasıl giitiğime önem veriyorum.Zaten araçlar 77 beygir,gücü ortada.Benim slx bile daha iyi tımanıcıydı.O yüzden bizim araçlarda konforun yanında güç beklemek haksızlık olur.Ben konforlu ama ucuza gitmek istediğim için lpg taktırdım.dünyanın belki de en pahalı vergisini vererek araca binmek zoruma gidiyordu.Arkadaşlar demişki bari dizel alsaydınız.Bari dediğiniz 4 bin tl kadar ek külfet ve sık ve pahalı bakımları yanında geitiriyor.gücümüz yetse elbette biz de onu tercih ederdik dimi O yüzden konuyu tartışırken bu seçenek üzerinde çok durmazsanız sevinirim Elde olan bu araç olduğuna göre,en ucuzu lpg sağlıyor.evt gazı takan usta çok önemli.En az marka kadar önemli bence.Ben atikeri 950 iken 10 taksite taktırmıştım ama zam gelmiş.1100 olmuş evt.Marka derseniz seçim size ait.İtalyanlar da iyi oluyor.Ben arkadaşlar burada taktırdığı ve sorun yaşamadığı için atikeri seçtim.24-25 kuruş kadar yakıyordum km de.Şimdi gazda 15-16 kuruş gibi yakıyor.Zamanla daha iyi olur diyorlar, zaten 15 kuruşa razıydım.Hesabıma göre (günde 50 km yapıyorum) yaz sonuna kadar farkı çıkarmış olur.Amannn en azından gaza basarken gözüm motor devrinde veya anlık yakıt tüketiminde değil,arabaya binerken korkarak mı bineceğiz? Bir de arkadaşlar "saman mı yemek iserdiniz güzel yemek mi arabanıza gaz taktırmayın" demişler.Slx imi sattığımda satış parası kadar gazdan elde ettiğim kâr vardı cebimde.Saman yiyerek yaklaşık performansı elde edeceksem saman yesin arkadaşlar,araba bu yahuu,evladım değilki
    onları diyen arkadaş benim dediklerimde benim şahsi düşüncem cünkü ben bi arabada arıza ışığı yanarsa titrerse bayılırsa canım sıkılır ve soğurum arabadan ve evet arabanın motorununda canını okuyo benzetmelere gelince inanki hiçbir kötü niyet yok örnek sadece eğer senin aracından sen istediğini aldıysan ve memnunsan ne güzel kimseyi ilgilendirmez gerisi.Ama şu konuda haklısın ben arabama evlat gibi düşkünüm.kazasız belasız sürüşler...

14. Bu mesajı için 2 kişi boss'ye teşekkür etti:

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Arkadaşlar kullanılan kelimelere bu kadar takılmayın yahu Ben sizleri tanımaktan gerçekten çok mutluyum. Herkes kendi düşüncesini tabiki de söylesin, ne güzel işte. Mesela ben bazı noktalarda Gökhan'a , bazı noktalarda da Cenk'e katılıyorum. Şahsen ben milli eğitimde çalışan bir öğretmen olarak ekonomiyi düşünmem şart. Yakın gelecekte evlilik gibi durumlar olacağını da göz önğnde bulundurunca performans aşkından filan vazgeçtim ve Alfa'yı sattım zaten. Bana vergisi düşük, bakım masrafları düşük, ikinci el piyasası iyi ve yakıtı az bir araç lazımdı. Gittim Punto'yu aldım. Diğer yandan, Cenk'in de dediği gibi, o sadece bir araba değil. O, yıllardır verilen emekle alınmış bişey, o benim çocuğum gibi. Tabiki de onun bir şekilde çalışmasını, arıza yapmamasını, moral bozmamasını isterim... İnsan iki arada bir derede kalıyor değil mi? Çağımız şartları mecbur bırakıyor insanı napalım. LPG'siz binilse elbette daha güzel olurdu. Dizel veya daha yüksek motorlu bir Punto'ya param yetseydi düşünebilirdim...Amma velakin, imkansızdı... Herkese saygılar.
    Konu pilotender tarafından (04/12/2009 Saat 17:17 ) değiştirilmiştir.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

CENK COR
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz

Alıntı pilotender Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar kullanılan kelimelere bu kadar takılmayın yahu Ben sizleri tanımaktan gerçekten çok mutluyum. Herkes kendi düşüncesini tabiki de söylesin, ne güzel işte. Mesela ben bazı noktalarda Gökhan'a , bazı noktalarda da Cenk'e katılıyorum. Şahsen ben milli eğitimde çalışan bir öğretmen olarak ekonomiyi düşünmem şart. Yakın gelecekte evlilik gibi durumlar olacağını da göz önğnde bulundurunca performans aşkından filan vazgeçtim ve Alfa'yı sattım zaten. Bana vergisi düşük, bakım masrafları düşük, ikinci el piyasası iyi ve yakıtı az bir araç lazımdı. Gittim Punto'yu aldım. Diğer yandan, Cenk'in de dediği gibi, o sadece bir araba değil. O, yıllardır verilen emekle alınmış bişey, o benim çocuğum gibi. Tabiki de onun bir şekilde çalışmasını, arıza yapmamasını, moral bozmamasını isterim... İnsan iki arada bir derede kalıyor değil mi? Çağımız şartları mecbur bırakıyor insanı napalım. LPG'siz binilse elbette daha güzel olurdu. Dizel veya daha yüksek motorlu bir Punto'ya param yetseydi düşünebilirdim...Amma velakin, imkansızdı... Herkese saygılar.
    kardeşim saolasın umarım araban istediğin gibi olu sende mutlu olur kazasız belasız sürersin bende nişanlıyım anlıyorum seni ekonomide çok önemli ama ben yinede burdaki insanları yakın gördüğümden araç sizi üzmesin soğumayın istiyorum eğer birazcık payın varsa benzinle düşük devirde devam et kardeşim derim ....

aziz yıldırım
    joe_black - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muş
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 2

boos arkadaşım bende lpg yi yeni taktırdım 1 depo benzin ile 700 km yapıyormuşsun 1 depo benzin 150 tl bende 1 depo lpg ile 400 km yapıyorum 1 depo lpg 50 tl yani ben 150 tl ile 1200 km yapıyorum aradaki farka bakarmısın nerdese iki katı yakıyorsun.
    arkadaşlar ben şimdiye kadar taktırmadığıma çok pişman oldum. hem az yakıyor hemde performansı aynı değişmiyor. teşekkürler ATiKER...

cantekin keçeli
    cantekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 7

arkadaşlar son lpg yakıt tüketimini şehir içi şehir dışı kaç km hızla ve tüketimi litre olarak yazarsanız sevinirim.çünki bazı arkadaşların yazmış olduğu değerler beni çok şaşırtıyor mesela bir tanesi yazmış 28 litre lpg ile 430 km yol yapmış şehir dışı ben hayret ediyorum yaaa ben 28 litre gazla en fazla 360 km yol yaptım şehir dışı oda 90 km hızı geçmeden?nasıl olur bu anlamıyorum her türlü ayarlarımı yaptırdım her türlü bakımım tam.neyse en son yakıt tüketimim şehir dışı
    30 tllik gaz gazın litresi 1.82 kuruştan
    90-100 km hızla 215 km yol yaptım buda yaklaşık 100 km de 7.6 litre lpg tüketimişim şehir dışı bu değerler nasıl çok mu kötü sizde sarfiyat değerlerinizi özellikle litre bazında yazarsanız sevinirim.yoksa gene servisin yolunu tutacaz.teşekkürler

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı joe_black Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boos arkadaşım bende lpg yi yeni taktırdım 1 depo benzin ile 700 km yapıyormuşsun 1 depo benzin 150 tl bende 1 depo lpg ile 400 km yapıyorum 1 depo lpg 50 tl yani ben 150 tl ile 1200 km yapıyorum aradaki farka bakarmısın nerdese iki katı yakıyorsun.
    arkadaşlar ben şimdiye kadar taktırmadığıma çok pişman oldum. hem az yakıyor hemde performansı aynı değişmiyor. teşekkürler ATiKER...

Joe Black arkadaşın dediği hesapla benimki hemen hemen tutuyor. Ben ondan biraz daha fazla yol yapmışım. Babamın benzinliği var. Bakın ben litre bazında söyledim zaten Cantekin Bey. Araca LPG takıldı sanayide, araç bizim benzinliğe getirildi. Bomboş olan simit LPG tankına gaz basıldı ve 28 litrede doldu. LPG bizim orada 1,76 lira. 429 km yol gitti araç o kadar lpg ile. Ben 100 km'de 6,5 litre tüketmiş oluyorum bu durumda. Diğer arkadaşların ne kadar yaktıklarını ben de cidden merak ediyorum.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

ÖZKAN KURTULDU
    KeYiFSeL ÜYE :) 34ozkankurtuldu34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 U 4303
    Edilen teşekkür: 694

Merhaba 1.4 fire active 30 tl.lik gazla 272 km yol yaptım ortalama hız 90 100 bazen sollamada 125 falan oldu ecotech marka lpg takılı bilginize

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

23. 16/12/2009, 02:16

adil okur
    adilll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 2

merhaba arkadaşlar benimde yakıtta sıkıntı war gibi atiker var bende 28lt gaz alıyor tüpüm 300 km gidiyorum çokta zorlamıyorum motoru diğer değerlere bakınca benimki çok yakıyor hissine kapıldım.

cantekin keçeli
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı 34ozkankurtuldu34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba 1.4 fire active 30 tl.lik gazla 272 km yol yaptım ortalama hız 90 100 bazen sollamada 125 falan oldu ecotech marka lpg takılı bilginize
    yaa arkadaşım nasıl yapıyorsun 3o liralık gazla 272 km ya sizin orda tüpün litresi kç lira 110 kuruş yakmış araban hayret.yani 100 kmde 6 litre lpg tüketmiş benzin bu kadar tüketmiyor.valla ben artık iananmıyom bu cevaplara

cantekin keçeli
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı adilll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar benimde yakıtta sıkıntı war gibi atiker var bende 28lt gaz alıyor tüpüm 300 km gidiyorum çokta zorlamıyorum motoru diğer değerlere bakınca benimki çok yakıyor hissine kapıldım.
    siz bu yolu şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı yaptınız ayrıca gerçekçi cevap yazdığınız için teşekkürler.

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı cantekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    siz bu yolu şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı yaptınız ayrıca gerçekçi cevap yazdığınız için teşekkürler.
    Hocam, buradaki herkesin gercekci cevaplar yazdıgına inanıyorum. Arabadan arabaya veya daha önemlisi bir kişinin sürüş tarzıyla diğerinin sürüş tarzı arasında daglar kadar fark olabilir. Ayrıca test ettiğiniz yolun düz mü, yokuş mu veya eğimli mi olduğu da yakıtta etken olacaktır. yukarıdaki arkadaş mesela benim araba gibi yakmış. 30 liralık gaz ile 272 km yapmış. yani gazın 1,76 oldugunu farzedersek 17 litre gaz tüketmiş o yolu katetmek için. demekki 400 km gidince 25 litre yakacakki; bu da bir depo etmeyecek. Çünkü simit depo 28 litre gaz alıyor. kalan 3 litre gazıyla da artık ne kadar giderse

Eski arabam Alfa 156 da aynı miktar LPG ile yani 43 litre LPG ile 480 km gidip gaz aldıgım da oldu. 280 km de deponun son zerresine kadar bittiği de oldu. Tamamen sürüş tarzınızla ilgilidir diye düşünüyorum. Çok da sıkmayın canınızı aracınızda arıza aramayın bence. 300-350 gidince yeter aslında. Benzinle mukayese edince insanın morali hemen yerine geliyor
    Konu ABNEW tarafından (16/12/2009 Saat 19:39 ) değiştirilmiştir.

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

burayı cok sık takip edemedim oncelikle meslektaasıma hosgeldin diyorum. 44 bin kmdir llpg kullanan biri olarak imkanım oldugu takdirde dizel alırım diyorum. sebebine gelince en önemli sebebi tork . ikinci önemi ise hani bazı arkadaslar ufak tefek arızalardan hoslanmıyor ya bende onlardan biriyim aracıma 43 bin km lpgde sorunsuz bindim fakat kendi ustama goturemedigim ve filtresini degistirmeyi unuttugum icin arabam bazı zıkıntılar bas gosterdi dolayısıyla sogudum. bu yzuden lpgyi tercih etmiyorum ama imkanım olmazsa yine ekonomik nedenle lpg ye binerim. lpg de güç kaybını ben hissetmiyorum zaten sıralı sistemlerde yuzde 5 e varmaz deniliyor elimde dyno ile olcmedim ama surerken bu farkı goremiyorum ben. lpg taktıracak arkadaslara cekinmeden bildikleri tanıdıkları ve guvendikleri ustalara herhangi bir marka olabilr taktırabilr. emin olun hepsinin mantıgı calısması prensibi aynı hangisi daha az maliyetli ise onu taktırın. yalnız prins denilen marka cok pahalı ve cok ovulen bir marka onun farklılıgı varsa daa ben bilmiyorum ama cok kaliteli oldugu soyleniyor bu yakıtta fark ettiriyormu bilmiyorum bunu olcmek lazım. bir diger husus bende 40 tl ile 250 km yol gidiyorum burada gazın litresi 1.85 olsa gerek tam bilmiyorum. ve 110 lira yakan arkadaslara bende hayret ediyorum ve benm araca daha fazla gıcık oluyorum. araca degil daha dogrusu benm lpg sistemine zira bu sonraki usta ayar tuturamadı. bu deger 200 km uzun 50 km sehir ici olarak dikkate alınrısa sevinirim. ölçümler tam ölçümlerdir . onceden 40 lira gaza 320 330 gittigim oluyordu tabi ozamanlar gazın litresi daha dusuktu. simdi diyeceksiniz ki bu cok normal ama ben son yasadıgım sıkıntıdan sonra normal olsada normal gelmiyor bazı arkadaslrında buraya 30 tl ye 270 km gittik demesi benmde lpg sistemime bir derece daha gıcık olmama neden oluyor. efenim dolayısıyla bu yazı bitmez ama topralyacak olursak ben 22 ye aldım bu aracı dizeli 26 lira idi arada var 4 lira fark ozaman mumkun deil 1 lira fazladan cıkamazdım oyuzden benzinli aldım sornadan multi lpg yaptım kotumu yaptım hayır iyi yaaptım ama aradaki sorunlar canı sıkıyor o ayrı genel olarak memnunmuyum bakıyım evet valla memnunum bişey daha diyecektim hmm evet hatırladım soyleki dizlemi benzinlimi cok hesapladım
    ve soyle bir sonuca ulastım dizek uzun yolda ne yakıyor benzinli ne yakıyor onu hesapladım
    hadi tekrar hesaplıyalım fiatın web sayfasına dizel ve benzilinin ortalama yakıtlarını vermiş ona bakalım dizel icin 4.5 benzinli icin 5.9 (acıkcası degerler az gibi geldi ama onlar vemriş ikisinide buna gore hesaplıyalım( bu arada otomatik icin 5.7 demiş oda garip geldi herneyse)
    100 kmde 5.9 ltr yakan benznli bir puntiş
    100 km de 4.5yapan dizel puntiş
    benzinin litresi kurşunsuz benzin 3.39 lira
    dizel ise 2. 80 lira
    bu mantıga göre benzinli 100 km de 20 lira dizel ise 100 km de 12 lira yakacak
    yani kmde benznli 20 kurus dizel ise 12 kurus yakacak aradaki fark 80 lkurus
    ozaman 50 bin kim yol yaptıgımız dusnursek
    benzinli grande punto dizel grande punto
    22 000 26 0000
    50bn km masrafı 10 binlira 50 bin km masrafı 6 binlira

toplam 32 bin lira 32 binlira

burada servis masraflarını siz ekleyin tabi vergi masraflarınıda siz dusnuun bu arada punto fiyatları 2006 yılı icin gecerlidir simdiki fiyatlar arası fark 4300 liradır.
    tabi bazı arkadaslar dizeller satılırken daha karlıdır diyeceklerdir ben bunada katılmıyorum uzun km dizleler zaten ucuza giderler dusuk kmli olanlar ise sıfırından farkı 4oo lira ise benznlininde farkı okadardır simdi benm arac icin soyluyum 22 ye aldım 4 cık 18 sattıgımızı dusunelim dizeli dusnunun 26 liraya alınan bir dizel 22 ye satıldıgını dusunelim mevcut piyasa sartlarını dusnuerek bunu sizde bulabilrisiniz ) yeti gayrii

29. Bu mesajı için 3 kişi pdr42'ye teşekkür etti: