Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 1.4 Fire EVO LPG Silkeleme Sorunu

Seyithan Yaman
    CooLony - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Mavi
    Edilen teşekkür: 3

Standart 1.4 Fire EVO LPG Silkeleme Sorunu

Arkadaşlar yaklaşık 1 aydır aracın LPG de silkeleme sorunuyla uğraşmaktayım. (Aracım 2010 Evo 1.4 77hp. Dynamic) Konuyu açma sebebim aynı sorundan müzdarip olan veya olacak olanlara bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla ilgili ekstra bilgileri olan arkadaşlarda dahil olursa yararlı olacağına inanıyorum. Çünkü bir çok forumda araştırdım henüz net bir sonuca ulaşılamamış yada konu başlıkları pasif olmuş.

Öncelikle 1 ay önce yaylaya çıkmak üzere ilk defa AYGAZ' dan LPG aldım. 2.300metre kadar rakımı bulunan yayla dönüşünde araç 2,500 - 3.000 devir bandında silkelemeye daha ilerisi benzine geçiyor ve tüpün bittiği ikaz uyarısını almaya başladım. (Silkeleme derken öyle hafif vuruntu değil oldukça koltuktaki yerimi değiştirmemi sağlayacak kadar güçlü silkeliyordu)

Sonuç olarak rakımdan dolayı OBDII' li sistemden dolayı olduğunu düşündüm ve LPG servisine gittiğimde ilk soru AYGAZ mı kullandın oldu! Meğer katkılı LPG' ler LPG Filtresi başta olmak suretiyle enjektörlerede ciddi hasarlar veriyormuş (bu konuda aygaz ile mahkemelik olup tazminat alanlar dahi varmış)

LPG ayarını yenileyip, OBDII' yi devre dışı bıraktıktan sonra, LPG nin tamamen bitmesini bekledim (silkeleme devam ederek) 2 depo farklı marka lpg alarak kullandım fakat sonuç değişmedi, sonra LPG'nin enjektöründe sorun olacağı kanaatine vararak sıfır enjektör taktırdım, fakat sorun çözülmedi!

Bu gün itibariyle LPG filtresini değiştirdim ve 15-20 km boyunca en ufak silkeleme olmadı (2. viteste kesiciye düşene kadar denedim).

Sanırım katkılı LPG filtreye zarar veriyor ve ondan kaynaklı sorun yaşanıyor, ilerleyen zamanlarda eğer sorun yaşarsam burada paylaşırım.

Şimdilik aynı sorunu yaşayan, çözemeyen veya ilerde başına gelebilecek arkadaşlara bilgilendirme amaçlı umarım faydalı olur. Saygılar.

Seyithan Yaman
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Mavi

Filtre değişiminden sonra da sorun hallolmadı, bu gün BOSCH CAR' da BOSCH marka buji taktırdım, servisten işyerime gelinceye kadar bir sorun yaşamadım, biraz daha kullandıktan sonra bakalım sorun çözülecek mi.

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Kullandığınız buji umarım işinizi görür. Ama şunu belirtmek isterim fire motorların orjinal bujisi ngk zkr7a 10 dur. Fiatın kataloğunda buna muadil bujisi yoktur.

4. Bu mesajı için 2 kişi halils2'ye teşekkür etti:

Seyithan Yaman
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Mavi

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullandığınız buji umarım işinizi görür. Ama şunu belirtmek isterim fire motorların orjinal bujisi ngk zkr7a 10 dur. Fiatın kataloğunda buna muadil bujisi yoktur.
    BOSCH CAR' da şase numarasından kontrol edilerek takıldı, fakat sorun yine çözülmedi benzinde bir sorun yok halen LPG' de silkelemeye devam.

Bir sonraki adım olarak LPG' nin ECU değişecek. Şu an muhterem City sorunundan dolayı servisinde direksiyon tertibatı değişiyor. Çıkınca ilk işimiz bu olacak. Bakalım sonuç ne olacak.

Kubilay REİS
    KASIRGAAA biancoangelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 472

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende bundan şüphelendim.
    Her ŞERDE bi HAYIR vardır...

Motor ömrü diye birşey yoktur! Kullanıcının motora tanıdığı yaşam hakkı vardır!

Seyithan Yaman
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Mavi

Alıntı biancoangelo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende bundan şüphelendim.
    Sorun bujiyle alakalı değilmiş üstadım, buji değiştikten sonra da hiç bir fark olmadı. Üzerindekiler orjinal bujileriydi zaten. Bu gün ECU değişecek bakalım bir de onu deneyecez bakalım.

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Benim silkeleme sorunum da vardı. Ecum tamir gördükten sonra düzelmişti. Ama tam olarak sizinki gibi değil. Sadece 1500 rpm de yapıyordu. Ayağını gazdan çekince. Umarım sorununuz çözülür.
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

Seyithan Yaman
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Mavi

Alıntı byadrenalin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim silkeleme sorunum da vardı. Ecum tamir gördükten sonra düzelmişti. Ama tam olarak sizinki gibi değil. Sadece 1500 rpm de yapıyordu. Ayağını gazdan çekince. Umarım sorununuz çözülür.
    Dün regülatörü değiştirdik, 50km falan test ettim şimdilik sorun çözülmüş gibi görünüyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda silkeleme yapacak mı. Daha olmadı ECU' yu da değiştirerek kit'i sıfırlamış olacaz

Seyithan Yaman
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Mavi

Sorun regülatörü değiştirerek te hallolmadı Sıra ECU' da

Çağatay E.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı CooLony Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorun regülatörü değiştirerek te hallolmadı Sıra ECU' da
    Ecuyu değiştirmek yerine ilk olarak tamir deneyin derim. Benim ki tamir ile halloldu. Ecu çok pahalı. 3000 liralardan söz ediyolardı.
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

Seyithan Yaman
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Mavi

Ecuyu değiştirmek yerine ilk olarak tamir deneyin derim. Benim ki tamir ile halloldu. Ecu çok pahalı. 3000 liralardan söz ediyolardı.
    LPG' nin ECU' sunu değiştireceğiz biz üstadım, araç benzindeyken hiç bir sorun yapmıyor. Sorun sadece LPG' de olduğu için onun üzerine yoğunlaştık. LPG de 1 yıl oldu takılalı o yüzden garanti kapsamında değişiyor hepsi. Fakat sorunu hala çözememiş olmak benim sinirlerimi çok bozmaya başladı. Sizin sorununuz sadece LPG ile miydi yoksa her ikisinde de yapıyormuydu?

Kaptan Kartal
    eros06060 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 29

Çok geçmiş olsun bu silkeleme olayından kastınız örneğin araba 2. viteste 2000 devirdeyken ayağınızı gazdan çektiğinizde arabanın ileri geri ileri geri sarsılmasımı gaza basana kadar ? eğer öyleyse sanırım benim yeni puntomdada bu sorun var =) zaten 1 hafta oldu alalı aracı tam çözemedim hangi hareketinin sesinin doğal olup olmadığını .

Çağatay E.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

LPG' nin ECU' sunu değiştireceğiz biz üstadım, araç benzindeyken hiç bir sorun yapmıyor. Sorun sadece LPG' de olduğu için onun üzerine yoğunlaştık. LPG de 1 yıl oldu takılalı o yüzden garanti kapsamında değişiyor hepsi. Fakat sorunu hala çözememiş olmak benim sinirlerimi çok bozmaya başladı. Sizin sorununuz sadece LPG ile miydi yoksa her ikisinde de yapıyormuydu?
    Benim benzinde de aynı sorun vardı. Fakat daha az hissettiriyordu. Genelde motor benzinde bir hata yaparsa lpg de 2 hata yapar ve hissettirir bunu. Lpg enjektörlerini değiştirmeyi denediniz mi ? Benim lpg enjektörüm bozulduğunda motor kaputtan fırlayacaktı. Abartısız söylüyorum hava filtre kapağı kaputa vuruyordu içerde

Alıntı eros06060 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun bu silkeleme olayından kastınız örneğin araba 2. viteste 2000 devirdeyken ayağınızı gazdan çektiğinizde arabanın ileri geri ileri geri sarsılmasımı gaza basana kadar ? eğer öyleyse sanırım benim yeni puntomdada bu sorun var =) zaten 1 hafta oldu alalı aracı tam çözemedim hangi hareketinin sesinin doğal olup olmadığını .
    Dediğiniz bir sorun. Punto da olmaması gereken bir şey. Bu silkelemeyi yapıyorsa size söyleyebilceğim şu an aklıma gelen 2 şey var. Biri motor kulakları. Kontrol ettirin. Ama söküp baksınlar. Dıştan bazen anlaşılmıyor. Diğeri de bir ihtimal ecu. Benim ecumdan kaynaklı sorun vardı.

Ali Tandogan
    Castell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34
    Edilen teşekkür: 213

2300 rakım ve üstünde oksijen azlığından sensör de arızalıysa silkeleme yapabilir, 0mt deniz rakımına inin tek bir kere silkeleme yapmayabilir. Gaz ayarı maalesef saadece yapıldığı rakımda en iyi randımanı veriyor........

Seyithan Yaman
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Mavi

Alıntı eros06060 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim, silkelemeden kastım araç 2500 devirden sonra gaza sanki basıp basıp bırakıyormuşsun gibi ileri geri silkeliyor, gaza yüklenince daha sert bir şekilde yapıyor sanki biri arkadan çekip çekip bırakıyor gibi bildiğimiz vurduruyor araba gitmiyor yani. Benim sorunun sizinkiyle aynı olduğunu sanmıyorum.

Benim benzinde de aynı sorun vardı. Fakat daha az hissettiriyordu. Genelde motor benzinde bir hata yaparsa lpg de 2 hata yapar ve hissettirir bunu. Lpg enjektörlerini değiştirmeyi denediniz mi ? Benim lpg enjektörüm bozulduğunda motor kaputtan fırlayacaktı. Abartısız söylüyorum hava filtre kapağı kaputa vuruyordu içerde
    LPG' nin ilk olarak enjektörlerini değiştirdim, olmadı filtreyi değiştirdim, olmadı bujileri değiştirdim, olmadı regülatör'ü değiştirdim, yine olmadı sıra ECU' da işte yarin ECU' yu da değiştirecez sabahtan. O da olmazsa sanırım endiksiyon bobini var sırada ki inşallah ECU'yla sorun hallolur, çünkü bobin biraz tuzlu olacak benim için.

Alıntı Castell Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2300 rakım ve üstünde oksijen azlığından sensör de arızalıysa silkeleme yapabilir, 0mt deniz rakımına inin tek bir kere silkeleme yapmayabilir. Gaz ayarı maalesef saadece yapıldığı rakımda en iyi randımanı veriyor........
    Bu konuya takılmadı değilim, yaşadığım şehir Ceyhan/Adana buranın rakımı 25 metre, fakat sorunun ilk başlangıcı yaylaya çıktıktan sonra başladı ve çıkarken ilk defa Aygaz' dan lpg aldım (mecburiyetten) çıktığım yayla aşağı yukarı 1.600m rakımlı bir yerdi ve dönüşte başladı bizim bitmeyen silkeleme sorunsalı. Aracımdaki LPG OBDII' li sistem ECU' dan anlık ayar yapan cinsten olduğu için dedim acaba oradaki şartlara göre mi ayarlamaya çalıştı araçta sonradan geri deniz seviyesine inince düzeltemedi gibisinden, hatta OBDII sistemini devre dışı bıraktırdım ve halen devre dışı. Velhasıl olayı çözemedik bu yüzden canım iyiden iyiye sıkılıyor, en sonunda LPG' yi söktürecem bu gidişle, arabadan soğuttu beni ya

Çağatay E.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Teşekkür ederim, silkelemeden kastım araç 2500 devirden sonra gaza sanki basıp basıp bırakıyormuşsun gibi ileri geri silkeliyor, gaza yüklenince daha sert bir şekilde yapıyor sanki biri arkadan çekip çekip bırakıyor gibi bildiğimiz vurduruyor araba gitmiyor yani. Benim sorunun sizinkiyle aynı olduğunu sanmıyorum.

LPG' nin ilk olarak enjektörlerini değiştirdim, olmadı filtreyi değiştirdim, olmadı bujileri değiştirdim, olmadı regülatör'ü değiştirdim, yine olmadı sıra ECU' da işte yarin ECU' yu da değiştirecez sabahtan. O da olmazsa sanırım endiksiyon bobini var sırada ki inşallah ECU'yla sorun hallolur, çünkü bobin biraz tuzlu olacak benim için.

Bu konuya takılmadı değilim, yaşadığım şehir Ceyhan/Adana buranın rakımı 25 metre, fakat sorunun ilk başlangıcı yaylaya çıktıktan sonra başladı ve çıkarken ilk defa Aygaz' dan lpg aldım (mecburiyetten) çıktığım yayla aşağı yukarı 1.600m rakımlı bir yerdi ve dönüşte başladı bizim bitmeyen silkeleme sorunsalı. Aracımdaki LPG OBDII' li sistem ECU' dan anlık ayar yapan cinsten olduğu için dedim acaba oradaki şartlara göre mi ayarlamaya çalıştı araçta sonradan geri deniz seviyesine inince düzeltemedi gibisinden, hatta OBDII sistemini devre dışı bıraktırdım ve halen devre dışı. Velhasıl olayı çözemedik bu yüzden canım iyiden iyiye sıkılıyor, en sonunda LPG' yi söktürecem bu gidişle, arabadan soğuttu beni ya
    Acaba aldığınız Aygaz lpg ye bir zarar mı verdi. Bir de bu silkeleme sorununu yaptığı zaman hemen arabayı sağa çekin ve inip lpg beynine bir bakın. Beyin soğuk mu sıcak mı diye. Eğer soğuk ise sorun beyindendir.

Bilmezmiyim arabadan soğumanın ne demek olduğunu. İnsanın kontak yapıp binesi gelmiyor. Arabaya küsüp 2 hafta yıkamadığımı bilirim

Seyithan Yaman
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Mavi

Acaba aldığınız Aygaz lpg ye bir zarar mı verdi. Bir de bu silkeleme sorununu yaptığı zaman hemen arabayı sağa çekin ve inip lpg beynine bir bakın. Beyin soğuk mu sıcak mı diye. Eğer soğuk ise sorun beyindendir.

Bilmezmiyim arabadan soğumanın ne demek olduğunu. İnsanın kontak yapıp binesi gelmiyor. Arabaya küsüp 2 hafta yıkamadığımı bilirim
    Yarin ecu degissin bakalim gorelim ne olacak

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kaptan Kartal
    eros06060 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 29

Dediğiniz bir sorun. Punto da olmaması gereken bir şey. Bu silkelemeyi yapıyorsa size söyleyebilceğim şu an aklıma gelen 2 şey var. Biri motor kulakları. Kontrol ettirin. Ama söküp baksınlar. Dıştan bazen anlaşılmıyor. Diğeri de bir ihtimal ecu. Benim ecumdan kaynaklı sorun vardı.[/QUOTE]

anladım çok teşekkürler ağır bir bakıma sokmayı düşünüyorum zaten aracı aldıktan sonra daha hiç birşeyini ellemedim ozaman dediklerinizede baktırırım sağolun ilginiz için.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Seyithan Yaman
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Mavi

Bu gün yeni ECU takıldı, 10 km lik bir test yaptım ve hiç bir sorun yaşamadım. 1 hafta 10 gün deneyeceğim, yeni taktığımız ECU OBDII' li değil. Acaba bu sorunun kaynağı OBDII midir anlayamadım. İlerleyen zamanlarda tecrübelerimi yazarım tekrardan. İyi forumlar

Çağatay E.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Bu gün yeni ECU takıldı, 10 km lik bir test yaptım ve hiç bir sorun yaşamadım. 1 hafta 10 gün deneyeceğim, yeni taktığımız ECU OBDII' li değil. Acaba bu sorunun kaynağı OBDII midir anlayamadım. İlerleyen zamanlarda tecrübelerimi yazarım tekrardan. İyi forumlar
    Hayırlı olsun. Umarım sorun çözülür tamamen. Çok emek harcadınız.

Sayfa 1/2 12 SonSon