Sayfa 1/2 12 SonSon
30 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Fire Active LPG Taktırsam mı?

ERKAN BEDİR
    muhendis0429 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 2

Teknik Konu Fire Active LPG Taktırsam mı?

Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık bir senedir 2009 fire active g. punto bir aracım var. Benzin fiyatlarından dolayı bir senede ocağıma incir ağacı dikti bu araba. Kafamda iki düşünce var. Birincisi bu arabayı satıp i20 yada o fiyat aralıklarında başka bir dizel araba alayım diyorum. İkinci düşüncem ise bu arabaya LPG taktırıp arabayı en az iki sene daha kullanmak. Sizce hangisi daha akıllıca bu araçta LPG sorun çıkartır mı?

umut bulut
    kozlulum67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 38

ben dun taktırdım ınsallah cıkarmaz genel olarak forumlara baktım arkadasların yazısmalarını okudum.oyle cok fazla sorun cıkana rastlamadım.tabıkı var ama genele gore az sayıda dıyebılırım.tabıkı dızel almak sızın tercıhınız.ancak i20 mi puntomu dersenız ben tereddutsuz punto derım.
    yakın zaman da yakıt degerlerımı burda paylasıcam.hayırlı gunler...

serkan altan
    sonaltan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    16 NA 830
    Edilen teşekkür: 5

Hafta içi aracımı aldım ilk işim lpg yaptırmak oldu.Ben sorun çıkaracağını düşünmüyorum.Takan ustanın önemli olduğu düşüncesindeyim.Benim fikrimi sorarsan lpg taktırdıktan sonra geçmişte verdiğin benzin paralarına acırsın.

serkan altan
    sonaltan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    16 NA 830
    Edilen teşekkür: 5

Geçen sene arkadaşım sıfır i20 aldı.Bu sene araç 8000 km de lpg takıldı.Gayette memnun.

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

düzgün bir işçilikle takılan lpg hiç bir sorun çıkarmaz şimdiye kadar haybeye verdiğiniz benzin paranıza acırsınız

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Bilinen bir yere gidip Atikeri taktırın.

Melih Yorulmaz
    nigra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 14

en son lpg için kullandığım yere gittiğimde tomasettonun en son modeli çıktığını, gaz ayarını kitin kendisinin yaptığını güce göre ayar verdiğini otomatik olarak anlık yapılan ayardan dolayı yakıt tüketimini azalttığını söyledi. Kitin hiç bir şekilde arıza ışığını yakmayacağını bunun üzerine şuan başka bir model olmadığını söyledi. zaten zavoli vs i de üreten tomasetto dedi. Aklında bir şüphe kalmasın dedi. benim aracıma benden önce tomasetto takmışlar. Çok şükür bir sorun yaşamadım. İzmir şehir içinde full depo lpg ile 428 km gidebiliyorum. Bana uygun geliyor. Ayrıca aracımın 16 jant olmasıda cabası ve bir diş yay eksik spor yaylarda. Bu anlattığım kitin fiyatına 1600 dedi. lpgcinin yaptığı tek ayar geçiş ayarıymış kalanı kit yapıyormuş.

Onur Genç
    onurgenc87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    06 PSU 51
    Edilen teşekkür: 51

Ben yeni taktırdım 3000 km. de yol yaptım sadece bir kere motor ışığı yandı onda da stop ettim benzinle gittim azcık söndü. Bence tüp taktır dizelden karlı olacak emin ol.
    Punto Evo 1.4 My life 77 hp (Skydome)

ahmet ahmet
    kucukduran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 0

ben landi renzo taktırım bayramdan önce yaklaşık 3200 km yol yaptım gayet memnunun, Allah pişman etmesin inşallah.
    kurbanda da istanbul-adana-afyon-istanbul yapacağım yaklaşık 3000 km daha giderim.
    sonucu buraya yazarım

ferdi ballı
    ferdiballi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 0

arkadaşım ben 2 senedir lpg li kullanıyorum bujilerinde sorun olmadığı sürece sıkıntıyok. O da her 10000 km kontrol ettireceksin yada ateşlemeyi iyi yapamadığından motor lambası yanıyor oda kendini bir kaç sürüşten sonra resetliyor. ben %50 ile %60 arasında tasarruf sağladığımı düşünüyorum.

Hakan Ünal
    khanunl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 174

Alıntı muhendis0429 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık bir senedir 2009 fire active g. punto bir aracım var. Benzin fiyatlarından dolayı bir senede ocağıma incir ağacı dikti bu araba. Kafamda iki düşünce var. Birincisi bu arabayı satıp i20 yada o fiyat aralıklarında başka bir dizel araba alayım diyorum. İkinci düşüncem ise bu arabaya LPG taktırıp arabayı en az iki sene daha kullanmak. Sizce hangisi daha akıllıca bu araçta LPG sorun çıkartır mı?

Geç bile kalmışssınız.Lpg sistemi taktırdığınız zaman benzine boşuna ne kadar fazla para verdiğinizi daha iyi göreceksiniz.Km sarfiyat hesabı yaptığınız zaman dizelden bile ekonomik sarfiyatınız olacak.

umut bulut
    kozlulum67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 38

Ben taktirali yaklasik 2 hafta oldu.daha bi sorun olmadi.insallah olmaz.sadece sabahlari biraz gec geciyo lpg ye.yaklasik 1000 km yaptim ve bayramdada yaklasik 3000 yapcam.kesinlikle pisman degilim.en azindan psikolojim rahat.fulle diyince 100 tl istiyolar

s. can
    s_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    16 BN 585
    Edilen teşekkür: 4

bende taktirdim sukur memnunum ama 20000 km den sonra kara gecmeye basliycaksin uzun vadede binmeyi dusunuyorsan taktir derim hangisi dersen ben brc taktirdim s.ici 1 lt gazla 10.5 s.disi 14-15 km yapiyorum

görkem koçsan
    görkem koçsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

taktırma nasıl üretildiyse o bırak lpg'yi aracın onca yeri delincek yazık günah sen bilirsin tasarruf yapcam derken yazık edersin arabaya

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı görkem koçsan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    taktırma nasıl üretildiyse o bırak lpg'yi aracın onca yeri delincek yazık günah sen bilirsin tasarruf yapcam derken yazık edersin arabaya
    Benzin farkını siz cebinizden ödeyecekseniz taktırmasın arkadaş lpg yi. Lpgde sorunsuz çalışan böyle uygun bir motor olduktan sonra neden takılmasın ayrıca maddi anlamda faydası dışında çevreyi kirletmeme açısından da faydası var. Bakınız günümüzde doğaya yapılan katliamı içler acısı. Kesilen ağaçlar kirletilen su kaynakları hava kirliliği vs. Eğerki aracım hiç benzinsiz çalışabilse benzin tankını bile söktürürüm. Araçta bir sürü delik dediğiniz motorda 4 tane bagajda 1 tane tüp ağzı için tamponda 1tane delik istersenz tüp ağzını şaseye de taktırır delik deldirmezsiniz. Lpg zararları açısından söyleyeceğiniz bir şey varsa buyrun ama kafası tüp taktırıp taktırmama konusunda tereddütte kalmış kişileri sanki tüp çok zararlı motoru öldürüp bitiriyormuş gibi yönlendirmeyin. 97 model torosa 98 senesinde takılan tüple araç 470bin km yol yaptı tık demeden. Yakıttan elde ettiği karla 2 tane toros alınır. Arkadaş het ay 300 tl benzin parası ödüyor benden az km yapıyor benim ödediğim meblağ 200 ü geçmiyor ama ondan 80 90 km fazla yol yapıyorum. Bence siz de bi lpg taktırın hem çevremize duyarlı olun hem de tasarruf edin. Saygılar.

görkem koçsan
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzin farkını siz cebinizden ödeyecekseniz taktırmasın arkadaş lpg yi. Lpgde sorunsuz çalışan böyle uygun bir motor olduktan sonra neden takılmasın ayrıca maddi anlamda faydası dışında çevreyi kirletmeme açısından da faydası var. Bakınız günümüzde doğaya yapılan katliamı içler acısı. Kesilen ağaçlar kirletilen su kaynakları hava kirliliği vs. Eğerki aracım hiç benzinsiz çalışabilse benzin tankını bile söktürürüm. Araçta bir sürü delik dediğiniz motorda 4 tane bagajda 1 tane tüp ağzı için tamponda 1tane delik istersenz tüp ağzını şaseye de taktırır delik deldirmezsiniz. Lpg zararları açısından söyleyeceğiniz bir şey varsa buyrun ama kafası tüp taktırıp taktırmama konusunda tereddütte kalmış kişileri sanki tüp çok zararlı motoru öldürüp bitiriyormuş gibi yönlendirmeyin. 97 model torosa 98 senesinde takılan tüple araç 470bin km yol yaptı tık demeden. Yakıttan elde ettiği karla 2 tane toros alınır. Arkadaş het ay 300 tl benzin parası ödüyor benden az km yapıyor benim ödediğim meblağ 200 ü geçmiyor ama ondan 80 90 km fazla yol yapıyorum. Bence siz de bi lpg taktırın hem çevremize duyarlı olun hem de tasarruf edin. Saygılar.
    ben fikrimi söyledim, ayrıca forumdan bi kardeşime riskli bişeyi nasıl önereyim? belki adam çok sorun yaşayıp küfür edecek arkamdan ya da onu geçtim belki çok iyi olacak dua edecek ama taktırma seçeneğinde risk var demi???

görkem koçsan
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

ayrıca siz arkadaşın benzin farkını ödüyomuydunuz bu zamana kadar???

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı görkem koçsan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben fikrimi söyledim, ayrıca forumdan bi kardeşime riskli bişeyi nasıl önereyim? belki adam çok sorun yaşayıp küfür edecek arkamdan ya da onu geçtim belki çok iyi olacak dua edecek ama taktırma seçeneğinde risk var demi???
    Riskten kastınız nedir?Tsi, Fsi, gdi teknolojili bir araçtan tarzı motora sahip bir araçtan bahsedilse dediğiniz doğru haklısınız. Ancak lpg uyumu konusunda montaj hatası haricinde herhangi bir sorun teşkil etmeyen bir motorda bu durum söz konusu olamaz bence. Sırf montajı düzgün yapıyor diye piyasada bilindik bir abimize brc montajı yaptırdım eğer atiket takmış olsaydı atiker taktırırdım.

Ayrıca arkadaşa benzinle kullan diyen ben değilim ki benzin farkını ödeyeyim. Arkadaş çorluya buyursun gelsin montajı benim gösterdiğim yerde yaptırsın sorun çıkarsa bedelini ben öderim.
    Konu tartışma boyutuna ulaşırsa eğer bu konuda son mesajımdır. Saygılar herkese.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Benzinli aracınız sızdırırsa eğer o da riskli olur.
    Gazlı aracınız sızdırırsa tabiki riskli olur.

İşin ehli yere gideceksiniz, sorunsuzca gazınızı taktırıp, periyodik kontrollerinizi yapacaksınız.

**Taktırdığınızda 1-2 depo kullandıktan sonra, taktırmadan dolandığınız her kilometre için lanet olsun diyeceksiniz.

görkem koçsan
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Riskten kastınız nedir?Tsi, Fsi, gdi teknolojili bir araçtan tarzı motora sahip bir araçtan bahsedilse dediğiniz doğru haklısınız. Ancak lpg uyumu konusunda montaj hatası haricinde herhangi bir sorun teşkil etmeyen bir motorda bu durum söz konusu olamaz bence. Sırf montajı düzgün yapıyor diye piyasada bilindik bir abimize brc montajı yaptırdım eğer atiket takmış olsaydı atiker taktırırdım.

Ayrıca arkadaşa benzinle kullan diyen ben değilim ki benzin farkını ödeyeyim. Arkadaş çorluya buyursun gelsin montajı benim gösterdiğim yerde yaptırsın sorun çıkarsa bedelini ben öderim.
    Konu tartışma boyutuna ulaşırsa eğer bu konuda son mesajımdır. Saygılar herkese.
    usta hatası olur yanlış parça takılır adamın arabası delinir morali bozulur ayar tutmaz bu sonuçta riskli bişey ben uyumsuz demiyorumki?, hayır siz bana dedinizde sen öde diye kusura bakmayında o laf size düşmez, ben fikrimi söyledim zaten onu taktıracak olan adam der bana benzin paramı vercenmi diye arkadaş fikir sormuş bende fikrimi söyledim burası bi forumsa herkez (haddince) özgürce fikirlerini düşüncelerini paylaşabilir, lütfen haddimizi aşmayalım ne size yakışır ne bana yakışır. saygılarda bizden olsun. ha belki siz samimiyetinizden dolayı bana sen öde gibisinde lafta bulunduysanız kusura bakmayın o zaman ben özürdilerim ben eşeklik ettim size öyle ters bi cevap vererek.

Sayfa 1/2 12 SonSon