17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: 1 Aralık'ta kış lastiği kontrolleri başlıyor.

Ahmet Yıldırım
    ahmetyildirim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 5

Standart 1 Aralık'ta kış lastiği kontrolleri başlıyor.

haberlerde okudum sizlerle paylaşmak istedim.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık Pazartesi günü başlıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacak.

Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor.

Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak.

Kar lastiği olmayan araçlar yola devam edemeyecek

Kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

haber kaynağı ;

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor - Hürriyet EKONOMİ

2. Bu mesajı için 3 kişi ahmetyildirim'ye teşekkür etti:

emre demir
    emre demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 3

faydalı paylaşım için teşekkürler ahmet bey,

ÖZKAN ÇAVUŞ
    ozkancavus5916 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 163

ticarilerde geçerli ama geçen sene bir çok ile kış lastigi takma zorunlulugu geldi .ceza yememek adına kış lastiklerimi taktırıcam

HASAN ÖKSÜZ
    kalite kontrol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07noc90
    Edilen teşekkür: 26

ben o tarihten itibaren araç kullanmayacam tabi zorunlu olanlar mecbur kullanacak dikkatli olmak lazım cezalar hazır devlete nakit lazım
    Benim geçmişim bir çöplüktür ve çöplükleri sadece köpekler kurcalar' (n.f.k)

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Ş.İçi ve Ş.Arası Yük ve Yolcu Taşıyan araçlarda Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu
    GEÇEN SENE 1 Aralıkta ZATEN başladı

Bu sene yeni bir olay yok.
    Hususi araçlara herhangi bir zaruriyet yok.
    Kanun yok, yönetmelik yok. Hususilere hiçbir ilde zaruriyet yok.
    Zaruriyetlerimiz (Hususi için)
    **Kar yağarken zincir taşımak.
    **Her hava koşulunda 1.8mm ve üstünde dişi olan lastik kullanmamak.

Lastikçiler her sene olduğu gibi bu sene de spekilasyon yapacaklar hazır olun

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Lastikçiler spekilasyon yapacak doğru ancak güvenlik için takılmasında yarar var. Bize zorunlu değil diye takmama gibi bir gaflette bulunmayın. Tabii maddi durumlar el verdikçe.

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

sağlığın spekülasyonu olmaz.sanki kış ayında yaz lastiğiyle gezmek iyi birşey, kış lastiği para tuzağı gibi konuşuyorsunuz.Kış lastiği takın,taktırın, alın.Zincirinizi de unutmayın...

Ahmet Yıldırım
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

yok zaten şöyle birşey var devlet afedersin kime nasıl geçirsemde para kasaya girsin diye neler yapıyo ama bu sene çok kişini canı yanıcak diye düşünüyorum. çünkü canı istediğini özellikle kar yağışında kenara trafik kontrolü için çekip denetleme yapma yetkisi var bu 7 derecenin altı içinde geçerli tabiki lastiği olmayan o zaman ya hani uygulama ticari için degilmi diyince polise niye sen ve ticari araç harici can taşımıyomusun diye sorar =)

mahmut kurt
    makko58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 45

arkadaşlar 2. ayda muayene var şimdi yazlık lastiklerle gitsek geçermiyiz kalırmıyız kış lastiği yok diye

emre sever
    erenemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196
    Edilen teşekkür: 399

Alıntı cemdogu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sağlığın spekülasyonu olmaz.sanki kış ayında yaz lastiğiyle gezmek iyi birşey, kış lastiği para tuzağı gibi konuşuyorsunuz.Kış lastiği takın,taktırın, alın.Zincirinizi de unutmayın...
    arkadaşım kusura bakmada abartmışsın İstanbul gibi bir yerde hiçbir şey olmaz zaten aşırı yoğun kar yağışında değil kış lastiği kamyon lastiğide taksan tehlikelidir ben kış lastiğine asla para vermem çünkü kış lastikli araç denedim hiç bir fark yok bana tamamen para tuzağı geliyor ama ticari ve her gün kullananlar için değişir ama onun dışında hususi ve sürekli kullanmayanlar için gereksiz birşey

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

7 derecenin altında faydalı diye takıyorum.lastik yumuşak kaldığından tutuşu daha iyi ..ama
    İki sene önceki kar yağışında ,önümdeki araçta olmadığından,ben de yokuşu çıkamamış oldum

Sent from my iPhone using

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Alıntı erenemre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşım kusura bakmada abartmışsın İstanbul gibi bir yerde hiçbir şey olmaz zaten aşırı yoğun kar yağışında değil kış lastiği kamyon lastiğide taksan tehlikelidir ben kış lastiğine asla para vermem çünkü kış lastikli araç denedim hiç bir fark yok bana tamamen para tuzağı geliyor ama ticari ve her gün kullananlar için değişir ama onun dışında hususi ve sürekli kullanmayanlar için gereksiz birşey
    senin araban off road tırmanır aga,bırak kar mar falan sana hak getire..

Hocam Allah korusun,umarım yaz lastiklerinle gizli bir buzlanmaya denk gelmezsin. Ben senin kadar tecrübeli bir şoför olmayabilirim ama Angara'nın soğunu bilir misin bilmem,burada gizli buzlanma çok olur. Ben yasal olarak 3 yıllık şoförlüğümde kış lastiğinin değerini çok iyi bilirim bu yüzden.

İstanbul vs. fark etmez. İzmir,Alanya gibi buzlanma riski olmayan yerler dışında her yerde kış lastiği takman lazım.Can taşıyorsun arabanda.
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

ya kusura bakma abi ama.evet sen de onlarca bilimsel veriden daha iyi biliyorsun dimi meseleyi.Sen deneyince genel geçer oluyor her şey...

Kar lastiği fren mesafesini kısaltır.Buzlanmada, Kar ve çamurlu yollarda ve hatta ıslak yollarda yol tutuşunu arttırır.7derecenin altında rüzgara bağlı buzlanmalar oluşabilir.Yolun sadece sağında buzlanma olsa ve sen fren yapsan araba ne yöne kayar bilemeden ağaçta bulursun kendini.Ya da allah muhafaza yaz lastiğiyle kar yağışına denk gelirsin, birine vurabilirsin,araca çarpabilirsin...

Allah göstermesin.

ben bu duyarsızlığı 1 kere yapıp araba pert etmiş insan olarak söylüyorum.Kış lastiğinin verdiği kısa mesafe fren performansını yazlık lastik veremez...

Yazlık lastik kışın sertleşir yol tutuşu azalır.Kışlık lastiğin mukavemeti fazladır.Ayrıca kar buz üstünde yol tutuşunun daha iyi olması demek absnin çalışma prensibine uygundur demektir ve fren yaparken kontrol kaybetme durumu da mümkün mertebe minimuma iner.

Hoş abi sen almamışsın, gereksizmiş sence.Boşverelim ben de satarım yarın sen öyle diyorsan )

Ahmet Yıldırım
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

arkadaşlar belki kardeşimiz kışın hiç araç kullanmıyor diye böyle konuştu gerilime gerek yada istanbulun kar yağmıyan buz tutmayan bir bölgesinde yaşıyo belki herkesin yaptıgı kendine gene kendi kendine =)

yusuf ağca
    yusufagcatr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ş.İçi ve Ş.Arası Yük ve Yolcu Taşıyan araçlarda Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu
    GEÇEN SENE 1 Aralıkta ZATEN başladı

Bu sene yeni bir olay yok.
    Hususi araçlara herhangi bir zaruriyet yok.
    Kanun yok, yönetmelik yok. Hususilere hiçbir ilde zaruriyet yok.
    Zaruriyetlerimiz (Hususi için)
    **Kar yağarken zincir taşımak.
    **Her hava koşulunda 1.8mm ve üstünde dişi olan lastik kullanmamak.

Lastikçiler her sene olduğu gibi bu sene de spekilasyon yapacaklar hazır olun
    Aynen söylediğin gibi ; Geçen hafta lastiklerim aşırı yıpranmış olduğundan,havalarda kötü dedim ve 4 mevsim michelin le yenilemek istedim.Lastikçi "abi bak 1 aralık tan itibaren kış lastiği zorunlu,taktır yakalarsa ceza yersin" felan gibi bir sürü laf etti.

yusuf ağca
    yusufagcatr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

Bu arada belirtmeliyim ki aracı yoğun olarak sadece hafta sonları kullanıyorum.Günlük kullanımım olsa tabiki de gerektiği gibi bir lastik kullanırım ama km bazında kullanımım fazla yok.

Ahmet Yıldırım
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı yusufagcatr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen söylediğin gibi ; Geçen hafta lastiklerim aşırı yıpranmış olduğundan,havalarda kötü dedim ve 4 mevsim michelin le yenilemek istedim.Lastikçi "abi bak 1 aralık tan itibaren kış lastiği zorunlu,taktır yakalarsa ceza yersin" felan gibi bir sürü laf etti.
    Lastikçiden allah razı olsun adam seni düşünmüş işte umarım taktırmışsındır.