Sayfa 2/2 İlkİlk 12
35 sonuçtan 21 ile 35 arası

Konu: Kış Lastiği Taktırmayan Bütün Araçlar Trafikten Men Edilecek

Tarık .
    tyilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Kışın fren mesafesi uzuyor, bu nedenle kar lastiği önemli derseniz kabul ancak karda kayıp gelip vuruyorlar derseniz katıldığımı söyleyemeyeceğim. kar lastiği ile direksiyon hakimiyetini kaybedip kaza yapan onlarca kaza biliyorum. yukarıda bir arkadaşımızda yeni takılan kar lastikleri ile sokağa dahi giremediğini yazmış zaten. Yollarda patinaj zincirini önden çekişli aracının arka lastiklerine takan araçlar görüyoruz. Elinizi sallasanız düz yolda dahi araç kullanmayı bilmeyen sürücülere denk geliyorsunuz. karda kar lastiği olup zincir takmaması gerektiği gibi bir tezin varlığından bahsedebilirmiyiz ? Eğer zincirsiz karlastiği yetiyorsa neden kar lastiğim varken bagajımda zincirde isteniyor ???

Konunun başında bahsettiğim uzayan fren mesafesine gelince evet fren mesafesi %20 uzuyor doğru ancak kışın gaz pedalı üzerindeki baskınız yaz günüyle aynımı ? Bilinçli olan sürücüler zaten %40 daha düşük hızlarda seyiretmiyormu ?

Netice olarak fren mesafesi konusunda daha düşük hızlardan dolayı fren mesafesinin dahada kısaldığı, karlı zemin, yağış ve buz uyarısı yapıldığında trafiğe çıkmayan sürücülerin bulunduğunu göz önüne alıp yılda max.20 gün kar alan şehirlerde bunu mecbur tutmanın vatandaşı düşünmekten çok alın/verin ekonomiye can verin politikasını hisettiğim gerçeğini saklayamayacağım ve gördüğüm kadarı ile gerek forumdan gerek sokaktan, bu hissi hisseden kişi sayısı pekte 1-2 kişi ile sınırlı değil.

Ha hükümetin geçici bir mevzuatla vergi oranını düşürme veya kredi gibi (kusura bakmayın benim cahil aklımda aklıma gelen bunlar) bir teşvikle bunu kolaylaştırmış olduğunu görmüş olsaydım bu hissimde yanıldığımı düşünebilirdim.

Peki neden geçen sene sadece ticarilere uygulandı da hususi araçlara uygulanmadı geçen seneki kar lastiği takmayan araçların kazasına maruz kalan kar lastiği takan sürücülerin hakı neden göz ardı edildi ? hususi araçların sıkıntı çıkarabildiğini hesaplayamadıkları için mi yoksa piyasadaki tüm araçlar kış lastiği alsaydı bu sene lastikçiler kime satacaktı diye mi ?
    Ne mutlu Türküm diyene.

Tarık .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Az önce trafik şube müdürlüğü bilgi edinme büro amirliğini aradım. istanbul için böyle bir yazı gelmediğini, bazı iller için geçerli olduğunu uygulamanın ticari araçlar kategorisinde sürdüğünü belirtti.

aklın yolu bir demekki...
    Ne mutlu Türküm diyene.

ozan oz
    ozanoz93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 30

Disardaki polis ama oyle yapmiyor cevirim kesiyor cezayi

Sent from my iPhone using

b. e.
    outlife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 527

Alıntı tolgaank88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim asıl merak ettiğim;
    örnek veriyorum haftasonu hava güzel 15 derece oldu ama aylardan da ocak yani kış ayı,normal bir çevirmeye girdik ve aracım da kış lastiği yok diyelim.Bu durumda ben 77 tl ceza yiyeceğim ve kış lastiği takana kadar da aracım men mi olacak trafikten?Yoksa bu uygulama kar yağdığında veya havanın belli bir sıcaklık seviyesinin altına inildiğinde mi yapılacak?
    artı kış lastiği taktığımı nerden bilecekler. gidip lastiklerimi trafik şubede tescil mi ettireceğim. taktırırım sonra gene söktürürüm.

Hadi arabayı çektiler diyelim lastik takmak için gene trafiğe çıkmam lazım, lastikçiyi trafik şubenin otoparkına getirmemi isterlersse yok anasının nikahı derim..
    Her Mücadele Eden Kazanamamıştır Belki Ama, Her Kazanan Mücadele Etmiştir...

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

konu nasıl sünmüş sünmüş incelmiş

kış lastiğini fren mesafesi kısalsın diyemi takıyoruz

arkadaşlar uygulama iyi veya kötü bunu bilmem ama sen ne kadar şöför olursan ol kar yağmasada sabah buzlanmada kış lastiğimi daha iyi kavrar yazlıkmı,

bakın sabah yaşadığımı aktarayım . Şentepe yokuşunda babamı almaya gidiyorum yokuşta çıkamayan bir toros gördüm ha bire patiye çekip duruyor dedimki yolda bir şey yok bu napıyor böyle arkasında durduk ve torosu itekleyip sağa çektiler ben ve arkamdakiler hiç patisiz kalktık adamın altındakiler yazlık lastik.... Nerde nasıl işe yarayacak hiç belli olmaz. yahu adamlar düşünüp üretmişler biz kışlık lastiğin işe yarayıp yaramadığını konuşuyoruz

6. Bu mesajı için 2 kişi femoli'ye teşekkür etti:

Çağlar YILMAZ
    Security MrFatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 MHP 54
    Edilen teşekkür: 52

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

arkadaşlar uygulama iyi veya kötü bunu bilmem ama sen ne kadar şöför olursan ol kar yağmasada sabah buzlanmada kış lastiğimi daha iyi kavrar yazlıkmı,

bakın sabah yaşadığımı aktarayım . Şentepe yokuşunda babamı almaya gidiyorum yokuşta çıkamayan bir toros gördüm ha bire patiye çekip duruyor dedimki yolda bir şey yok bu napıyor böyle arkasında durduk ve torosu itekleyip sağa çektiler ben ve arkamdakiler hiç patisiz kalktık adamın altındakiler yazlık lastik.... Nerde nasıl işe yarayacak hiç belli olmaz. yahu adamlar düşünüp üretmişler biz kışlık lastiğin işe yarayıp yaramadığını konuşuyoruz
    Mehmet'im söylediklerine sonuna kadar katılıyorum.
    Doğru söze söylenecek birşey yok...

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Bugün goodyear kışlıklarımızı taktık Herkese kazasız belasız sürüşler.

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Alıntı SaLDo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün goodyear kışlıklarımızı taktık Herkese kazasız belasız sürüşler.
    Geç bile kalmışsınız abi valla.. Yollar felaket..

Punto sahipleri lastiğin maliyetine takılıyorlar.. Ben ne yapayım Nissan Qashqai,19 inç jant var eşşek kadar bayıldık ne yapalım... Punto'yu özlemle anıyoruz )

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Asparagas değilse ki bence öyle olmalı yanlış bişey. Kanun bu sene ticarilere çıktı. Ama şunu anlarım karlı yolda denetim yapıp kış lastiksiz araca ceza yazılabilir.
    Benim gibi İstanbul şartlarında karlı havada çıkmayan, uzak mesafe gitmeyen adam için kış lastiği çook fuzuli bir masraf. 2 kıştır doğru dürüst kar yağmadı yağdığında ben çıkmadım. Sabahın köründe köprüden viyadükten geçmedim..

Tarık .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

tabiiki kış lastiklerinin artısını hiçbirimiz inkar edemeyiz, haksız olduğunuz tek bir noktada yok. ancak benim altını çizdiğim nokta bırakın buzlanmayı neredeyse güneşin kendini göstermediği gün olmayan istanbul-izmir gibi yerlerde zorunlu olması.
    ben kar ve buzun 2 gün önce anonsları yapılıp birkaç günde etkisini kaybettiği kışı ankaranın sonbahar havasında geçiren illerde zorunlu tutulmasını doğru bulmuyorum. kaldıki devlet doğru bulmamış olsa gerek ki istanbulda öyle bir uygulama yokmuş.
    Ne mutlu Türküm diyene.

Erhan YALÇIN
    Farklı sadece_erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269
    Edilen teşekkür: 297

kış lastiği ticariler için zorunlu, hususiler için zorunluluk olmamakla birlikte denetimlerde hava şartlarına göre zincir takmanız istenebilir. zincir bulundurmanız zorunlu, kış lastiği değil.

bir memur arkadaşıma bugün sordum, cevabı şöyle

"1 aralık 1 nisan arası ticariler zorunlu, sivil araçlara yol durumuna göre ceza yazılabilir. zincir olsun arabanda"

Yağız Karadeniz
    CoachK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 68

Öyle acemi şöförler var ki değil kış lastiği altına tanklarsaki palette taksan gelir yine vurur forumda çok bayan kullanıcı yok kimse üstüne de alınmasın, bayan şöförler kış lAstiği + zincir taksı öar ))

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı reddragon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Asparagas değilse ki bence öyle olmalı yanlış bişey. Kanun bu sene ticarilere çıktı. Ama şunu anlarım karlı yolda denetim yapıp kış lastiksiz araca ceza yazılabilir.
    Hususi araca, hiç bir maddeye dayandırılamayacağı için, kış lastiği yok diye ceza kesilemez.

*Lastikleri 1.6mm altındadır, ceza kesilir(77TL), araç bağlanır.
    *Zinciri yoktur ceza kesilir (77TL) yola devam eder.
    (Polisin zorunlu olarak zincir taktırdığı bölümlerde ise, zinciri olmayan araç yola devam edemez.)

**Kanun geçen sene ticariler için çıktı, ilk uygulama geçen sene 1Aralık2012-1Nisan2013 arası uygulandı, cezalar kesildi. Bu sene işi daha sıkı tutacaklar.

Cudi Kaan Okmeydan
    Viraj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 57

Benim gibi İzmir'de yaşayan ve en fazla yılda bir kaç gün +7 derecenin altında hava sıcaklığına maruz kalan insanların kış lastiği alması tam bir israf olur. Çünkü kış lastikleri +7 nin altında iyi performans gösterirler, sıcaklık arttığında ise işin yoksa hemen lastikleri değiştir rot balansa gir vs vs ....

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

ASPARAGAS.............. (Bu haber tamamen çarpıtma - EGM'nin yaptığı genel kontrol bildirimi- ticarilere farklı, özellere farklı)

https://trfdenetleme.iem.gov.tr/kis-lastigi.aspx

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 2/2 İlkİlk 12