Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Jant-lastik ebadı ile motor gücünün yere iletilmesi ilişkisi?

Mehmet Erduru
    RedLine effect1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 396

Teknik Konu Jant-lastik ebadı ile motor gücünün yere iletilmesi ilişkisi?

Arkadaşlar aklıma takılıyor lastik ebadı özellikle yanak inceldikçe motor tork gücünü yere daha iyi iletmez mi? Yol tutuş ve frenaj iyileşiyor konfor azalıyor tabi ama birde böyle bir durum söz konusu değil mi? Örneğin benim arabamın orijinal lastik ölçüsü 185/65/r15 şimdi ben 16 jant takıp 195/55/r16'ya geçsem yol tutuş vs yanında motorun gücünü yere aktarmasında da az da olsa bir artış olmaz mı?

Gurcan Ozmen
    gurcan45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 29

Jant lastik ebatlarini ebatlarini buyuttugu nuz zaman aksine guc kaybi yasarsinizlastigin yere basmasi daha da artacak surtunme kuvvetide artacagi icin ve ayni zamanda jant agirliginin artmasi ekstra yuk olacagi icin yine guc kaybi olur.ama guclu yere tutunmayan bi arac olsaydi aktarma dahasaglikli olur du

Mehmet Erduru
    RedLine effect1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 396

Jant çok büyüdüğü zaman güç kaybı olur tabi. Benim burada demek istediğim mesela yanak 65 iken 55 e düştüğünde motorun lastiği döndürme gücünde bir rahatlama olmaz mı az da olsa?

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Genelde yanak ufaldığı zaman bu sefer de taban genişliği artıyor dolayısıyla yuvarlanma çapı aynı veya yakın bir değer oluyor

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

Erhan Aslan
    aslanerh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 67

orjinal lastikyerine farklı bir lastik kullanırsanız bütün araç dinamiğini (lastik üzerine gelen kuvvetler, viraj dönme kabiliyeti, hızlanma kabiliyeti, yol tutuş vs vs) değiştirmiş olursunuz. Bunlardan birinin değişmesi diğerlerini negatif yönde etkiler, bu yüzden bazen bu değişiliği yapmak güvenlik açısından bile sorun olabilir, bence değiştirmeyin orjinallini

Cihan GÜNDOĞDU
    Bolu_Beyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bolu
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    14 KB 120
    Edilen teşekkür: 197

Hocam yanak azalıyor eyvAllah'da jantı büyütüyorsunuz Buna bağlı olarak geniş lastik+ağır jant araç 5-10 hp aşağı çekilir bilginize...

Tipo 1.6 SLXie MPI & Grande Punto 1.4 Fire & Bravo T-Jet Dynamic

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

Tork=Moment

Moment=Kuvvet*Yarıçap (M=F*r)

M sabit, r'yi büyüt bakalım F ne olacak?
    Çekiş kuvvetinde kayıp yaşarsın jant lastik ebadın çapta büyüdükçe.

cihan kardeş
    sunroof cihankardes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 AE 604
    Edilen teşekkür: 357

En iyi bildiği yakışı güzel arttırdığı.
    205 55 16 kulanıyorum, ilk aldığımda 195 55 16 vardı. Aracın yere daha iyi bastığını hissediyorum. Ancak araç nispeten hantallaştı bunu da söyleyeyim.
    biz gp'yi çok sevdik

mustafa eser
    must - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 66

Alıntı tonymontana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tork=Moment

Moment=Kuvvet*Yarıçap (M=F*r)

M sabit, r'yi büyüt bakalım F ne olacak?
    Çekiş kuvvetinde kayıp yaşarsın jant lastik ebadın çapta büyüdükçe.
    Hocam bu dedigin cok mantikli gelmedi bana acikcasi, kuvvet azalirsa iyi iste daha az kuvvetle ayni momenti elde ettik. Basit aciklayim demissin ama olmamis bence

M. Talha YÜCE
    Çiçeği Burnunda GP'ci Dj Locness - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 TLH 77
    Edilen teşekkür: 84

araçlarda moment=torq lastikten hesaplanmaz krank mili- volan dişlisi- aks dişlisinden hesaplanır. tekerlekler sadece onun yola iletilmesini saglar. bu nedendir ki ebatların buyumesi yol tutus haricinde performans acısından artı bi özellik katmayacaktır.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tony Montana
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok

Alıntı must Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam bu dedigin cok mantikli gelmedi bana acikcasi, kuvvet azalirsa iyi iste daha az kuvvetle ayni momenti elde ettik. Basit aciklayim demissin ama olmamis bence

Momenti mi elde ettik?

Arkadaşım, momenti yaratan senin aracın. Motor momentin max 190Nm. 1.vites çevrim oranın 3.909 buradan diferansiyelinin ayna dişlisine gelen moment 742Nm yapar. Diferansiyelinin çevrim oranı ise yaklaşık 3 olur binek araçlarda, puntonun kesin oranını bilmiyorum. 2 tekerleğe iletilen toplam momentin 742*3=2226 Nm olur. Bizim diferansiyellerimiz kilitlemesiz olduğundan düz yolda %50-%50 paylaştırır momenti. Her bir tekerleğine giden, moment yaklaşık 1113Nm'dir.

Şimdi senin saçma bulduğun ama doğru olan hesaba dönelim.

Diyelim ki 1takım 15" jantın var. 1takımda 16". Lastik ebatlarını öyle seçtin ki B/H oranı ( yani senin 185/65 R15 teriminde gördüğün 65 oranı) aynı.

175/65 R15 lastik ve jant takımının yuvarlanma dairesi yarıçapını hesap edelim:
    175*0,65=113,75mm (tek yanak yüksekliğin)
    jant yarçapın= (15*25,4)/2=190,5mm
    toplam yarıçap= 304,25mm (190,5+113,75)
    Momentin 1113Nm'idi. F=M/r dersek çekiş kuvvetin F= 1113/0,30475= 3.6 kN olur.

Sen gidip 195/65 R16 lastik takarsan aynı hesaptan:
    195*0,65=126,75mm (tek yanak yüksekliğin)
    jant yarçapın= (16*25,4)/2=203,2mm
    toplam yarıçap= 329,95mm (203,2+126,75)
    Momentin 1113Nm'idi. F=M/r dersek çekiş kuvvetin F= 1113/0,32995= 3,3 kN olur.

Umarım anlamışsındır. Anlamadıysan detaylı olarak özel açıklayayım.
    Herkes anlasın diye evet basit açıklamaya çalışmıştım.
    Kısaca jant çapını büyütecekseniz B/H oranını hesap edip jant yarıçapına ekleyerek, orijinalde ne varsa ona benzetmeye çalışın. Aksi takdirde:
    1. Yukarıda komple hesap ettiğim gibi çekiş kuvveti kaybına uğrarsınız.
    2. Yuvarlanma dairenizin çevre ölçüsü arttığı için lastik-yer arası sürtünme direncine daha fazla maruz kalırsınız.

Alıntı Dj Locness Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araçlarda moment=torq lastikten hesaplanmaz krank mili- volan dişlisi- aks dişlisinden hesaplanır. tekerlekler sadece onun yola iletilmesini saglar. bu nedendir ki ebatların buyumesi yol tutus haricinde performans acısından artı bi özellik katmayacaktır.
    buyur bak kardeşim yukarıda senin de dediğin gibi formülasyonunu koydum. Benim anlatmaya çalıştığım şey, Çekiş Kuvveti. Tractive force diye tabir ederiz ve kilitlemeli diferansiyel hesaplarında bunu kullanırız. Diferansiyel kilidinin kullanım amacı budur: tek tekerleğiniz çamur vs. gibi bozuk zemine düştüğünde, bu yukarıda bahsettiğim çekiş kuvvetini yere aktaramadığından aracı tahrik edemeyiz.
    Kısacası moment pistonların krankı çevirmesiyle volana aktarılır, dişli oranlarıyla büyültülür (vites kutusunda) ve diferansiyele aktarılır. Diferansiyelde, dengeleme dişlileri vasıtasıyla moment sağ ve sol tekerleklere aktarılır eşit miktarda. Tekerleklerde moment hesabı olmaz, çekiş kuvveti hesabı olur.
    Konu tonymontana tarafından (26/02/2012 Saat 12:16 ) değiştirilmiştir. Sebep: daha basitleştirdim

13. Bu mesajı için 4 kişi tonymontana'ye teşekkür etti:

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

Yiğit hocam branş ne

mustafa eser
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz

Valla usta iyi guzel acikladin diyelim ki, orda kuvvet dedigin neye tekabul ediyor? Olsa olsa yol direnci demen lazim. Lise fizigine donuyorum, kuvvet x kuvvet kolu dediginde o kol uzunlugu merkeze olan dik uzaklik olmali ve kuvvetin merkeze uygulanmamasi lazim lastige teget olmali. O kuvvet de ancak surtunme suan benim gozumde. Yaniliyor olabilirim ancak merak ettigim sizin F dediginiz nedir?

Tony Montana
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok

Yol direnci motordan gelen momentle mi oluşur Mustafa kardeşim?
    tekerlek göbeğini merkez ve mesnet kabul et. O noktada motordan gelen 1113Nm momentim var. O lastiğin yere temas ettiği teorik noktada kuvvettir. Yere temas ettiği teorik nokta ile tekerlekin merkezinde mesnet noktasındaki yarıçap senin kuvvet kolun oluyor.
    Lise fiziğine bir daha geri dön sen. Newton amca ne demiş:

"Bir A parçacığı, B parçacığı üzerine bir kuvvet uyguladığında, B parçacığı A üzerine aynı anda eşit büyüklükte ve zıt yönlü bir kuvvet uygular."

Zıt yöndeki kuvvet senin bahsettiğin sürtünme kuvveti. Onun oluşması için bizim ters yönünde bir kuvvet uygulamamız lazım ki araç hareket etsin. O kuvvette benim bahsettiğim kuvvet.

mustafa eser
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz

Lisede fizigi severdim, mantigima yatana kadar da sorgulardim valla=D benim demek istedigim anlasilmamis. Ama sizin dediginiz mantigima yatiyo yavastan, hali hazirda bir enerji var diyorsunuz ondan da jant+lastik yari capina gore bi kuvvet olusuyor. Bu kuvvet de araci hareket ettiren kuvvet oluyo yanlis anlamadiysam.

Tony Montana
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok

Aynen

mustafa eser
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz

Anlastik ozaman, lisede hep kuvvetle moment olusturdugumuz icin oyle kalmis kafada. Jant 15 kalsa hatta 14 e dusse lastik yanagi da azalsa hakkaten fayda saglar mi peki? Gorseli dusunmuyorum suan.

Tony Montana
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok

Şimdi teoride evet, ama verdiğim değerleri gördün. 3.6kN ve 3.3kN... Çok büyük fark yok. Ancak burada devreye giren bir çok etken var.
    Bunlardan birincisi jant araçta yaylandırılmamış bir kütleyi ifade eder. O yüzden janta gelen yol kuvvetleri ancak lastiğin kauçuktan yapılmasıyla oluşan bir sönümleme etkisiyle azaltılır. 14" jant takmak ne kadar sağlıklı olur bilemem. Detaylı eğilme ve yorulma analizleri yapılmalı. Jant tasarımıyla ilgili bilgim diğer mekanik elemanlar kadar olmadığı için kesin yorum yapamam.
    Dediğim gibi yaylandırılmamış kütle olduğu için de jantlar daha büyük ebatlar da orijinali kadar sağlıklı olmaz. Zarar vermez ancak ağır olduğu için etkileyebilir. Denemedim bilemiyorum.
    Bence herşeyi orijinalinde kullanmak en iyi kullanım tarzıdır.
    İnanın bir araç tasarlanırken üzerindeki hiç bir mekanik eleman bu da böyle olsun diye yapılmıyor. Orijinal yada önerilen ebatlar daima en iyisidir.

Ha ben illa değiştirmek istiyorum derseniz, yukarıdaki hesabı tekrar edip; 175/65 R15'in değerlerine uygun R16 bir jantla kullanmak uygun olabilir. Yani ben illa jant değiştirecek olsam böyle yapardım.

Bir ekleme yapayım:

Demişsin ya Kuvvetten momenti oluşturuyorduk diye. Evet haklısın olay öyle başlıyor ama doğal olarak öyle bitmiyor. Yanma odasındaki patlama sonucu pistonların itilmesi( itme kuvveti) krankta moment oluşturur dediğin gibi. Ama o momentte tersine yola kuvvet olarak aktarılır.
    Konu tonymontana tarafından (26/02/2012 Saat 13:33 ) değiştirilmiştir.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı Dj Locness Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

altına imzamı atıyorum

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı tonymontana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Momenti mi elde ettik?

Arkadaşım, momenti yaratan senin aracın. Motor momentin max 190Nm. 1.vites çevrim oranın 3.909 buradan diferansiyelinin ayna dişlisine gelen moment 742Nm yapar. Diferansiyelinin çevrim oranı ise yaklaşık 3 olur binek araçlarda, puntonun kesin oranını bilmiyorum. 2 tekerleğe iletilen toplam momentin 742*3=2226 Nm olur. Bizim diferansiyellerimiz kilitlemesiz olduğundan düz yolda %50-%50 paylaştırır momenti. Her bir tekerleğine giden, moment yaklaşık 1113Nm'dir.

Şimdi senin saçma bulduğun ama doğru olan hesaba dönelim.

Diyelim ki 1takım 15" jantın var. 1takımda 16". Lastik ebatlarını öyle seçtin ki B/H oranı ( yani senin 185/65 R15 teriminde gördüğün 65 oranı) aynı.

175/65 R15 lastik ve jant takımının yuvarlanma dairesi yarıçapını hesap edelim:
    175*0,65=113,75mm (tek yanak yüksekliğin)
    jant yarçapın= (15*25,4)/2=190,5mm
    toplam yarıçap= 304,25mm (190,5+113,75)
    Momentin 1113Nm'idi. F=M/r dersek çekiş kuvvetin F= 1113/0,30475= 3.6 kN olur.

Sen gidip 195/65 R16 lastik takarsan aynı hesaptan:
    195*0,65=126,75mm (tek yanak yüksekliğin)
    jant yarçapın= (16*25,4)/2=203,2mm
    toplam yarıçap= 329,95mm (203,2+126,75)
    Momentin 1113Nm'idi. F=M/r dersek çekiş kuvvetin F= 1113/0,32995= 3,3 kN olur.

Umarım anlamışsındır. Anlamadıysan detaylı olarak özel açıklayayım.
    Herkes anlasın diye evet basit açıklamaya çalışmıştım.
    Kısaca jant çapını büyütecekseniz B/H oranını hesap edip jant yarıçapına ekleyerek, orijinalde ne varsa ona benzetmeye çalışın. Aksi takdirde:
    1. Yukarıda komple hesap ettiğim gibi çekiş kuvveti kaybına uğrarsınız.
    2. Yuvarlanma dairenizin çevre ölçüsü arttığı için lastik-yer arası sürtünme direncine daha fazla maruz kalırsınız.

buyur bak kardeşim yukarıda senin de dediğin gibi formülasyonunu koydum. Benim anlatmaya çalıştığım şey, Çekiş Kuvveti. Tractive force diye tabir ederiz ve kilitlemeli diferansiyel hesaplarında bunu kullanırız. Diferansiyel kilidinin kullanım amacı budur: tek tekerleğiniz çamur vs. gibi bozuk zemine düştüğünde, bu yukarıda bahsettiğim çekiş kuvvetini yere aktaramadığından aracı tahrik edemeyiz.
    Kısacası moment pistonların krankı çevirmesiyle volana aktarılır, dişli oranlarıyla büyültülür (vites kutusunda) ve diferansiyele aktarılır. Diferansiyelde, dengeleme dişlileri vasıtasıyla moment sağ ve sol tekerleklere aktarılır eşit miktarda. Tekerleklerde moment hesabı olmaz, çekiş kuvveti hesabı olur.

bununda altına imza atıyorum harika açıklama

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon