Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
49 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: ELM 327 Modifiye Etme

serhan bozan
    Idontknow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

birde benim kafamı karıştıran lineada elm327 modifiyesinin farklı olması acaba evoda linea sisteminde olabilir mi ?

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

elm 327 modifiyesi tüm fiat modellerinde standart. bağlantı cihazı aynı modifiye sadece kablo için yapılıyor yani ya 3 renk orj kablo alacaksınız ya da modifiye edeceksiniz. tek amacı bu.

3. 15/08/2013, 14:43

Sebep
    uygunsuz ilan

serkan acar
    ustaserkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Yok
    Plaka
    17gr663
    Edilen teşekkür: 0

Standart Cevap: ELM 327 Modifiye Etme

RESMİ GÖREMİYOUM YARDIMCI OLUMUSUN

Ali T
    Veteriner Hekim alixxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 497

Merhabalar uzun zamandır ELM 327 cihazının nasıl modifikasyon yapılacağı soruluyordu bende bunu elimden geldiğince anlatayım dedim. ELM 327 cihazını modifiye etmemizin amacı normalde bulunması gereken 3 adet (Sar, Kırmızı, Yeşil) kabloların bulunmayışıdır (en azından bende yok). Umarım açıklayıcı olmuştur.
    Şu kabloyu yapmaya çalışacağız.

Boardı sökmeden elimizde 2 adet biri çiftli olmak koşulu ile açma kapama düğmesi(On / Off / On Toggle anahtar), havya, lehim, tornavida, matkap (elm cihazının plastiğinin kenarlarından delmek için fakat siz ben havyayla delerim derseniz onu bilemem) bir miktar da ince kablo (zil teli gibi bir kablo işinizi görecektir)’yu tedarik etmeniz gerekiyor. Bu malzemeleri ayarladıktan sonra gelelim cihazı sökmeye.
    Benim kullandığım anahtarlardan birisi çiftli biriside tekli. Teklinin fotoğrafı aşağıda. Bu anahtarın bide çiftlisi oluyor piyasada kolaylıkla bulunabilir.

Öncelikle ELM 327 cihazının üzerindeki etiketi kaldırıyoruz ve altındaki toplam dört adet vidayı söküyoruz ve plastik parçaları birbirinden ayırıyoruz (Bazı modellerde vida kullanılmaz ve sadece yapıştırılarak birleştirilir. Bu durumda iki parça bıçak yardımı ile çok kolay birbirinden ayrılabilir). Boardın olduğu kısım görüyoruz.

Daha sonra Elm 327 cihazının soketine bağlı olan kabloların yanlarına baktığımızda plastik parçanın üzerinde rakamlar yazar. Bizim için gerekli olanlar 6, 7 ve 14. Pinlerdir.

(Adapter cable 3 yazan kabloyu elde etmek amacı ile bu pinler gerekli).

Öncelikle 6. Pini buluyoruz ve bu pin üzerindeki kabloyu sökerek çiftli dediğim anahtarın (On / Off / On 6 Ayak Toggle)ortasında bulunan pine lehimliyoruz. Daha sonra 6. Ve 1. Pine birer adet kablo lehimliyoruz. Bu kabloların diğer uçlarını ise anahtarın(On / Off / On 6 Ayak Toggle) ortasına lehimlediğimiz kablonun sağındaki ve solundaki pinlere lehimliyoruz.
    Daha sonra 7. Pini buluyor ve söküyoruz. Anahtarın diğer boş kalan orta pinine lehimliyoruz. Soketin boş kalan 7. Ve 12. Pinine birer kablo lehimleyerek kabloların diğer uçlarını anahtarda (On / Off / On 6 Ayak Toggle) 7. Pinden çıkarıp lehimlediğimiz kablonun sağına ve soluna lehimliyoruz fakat burada dikkat etmemiş gereken bir nokta var. Oda anahtara ilk 6. Kabloyu çıkarıp lehimlediğimiz sıra ile aynı şekilde 7. Ve 12. Pinleri lehimlemeliyiz. Yani 6. Pinden söktüğümüz kabloyu anahtarda hangi tarafa lehimledi isek 7. Pinden çıkan Kabloyuda o tarafa lehimlemeliyiz (Anlatmaya çalıştığımı aşağıda çizdim).

Son olarak sıra geldi 14. Kablonun ayarlanmasına. 14. Kabloyu söküp aldıpımız tekli toggle anahtarın orta pinine lehimliyoruz. Daha sonra 14. Pine ve 9. Pine birer kablo lehimliyoruz ve bu kabloların diğer uçlarını anahtarın boş kalan pinlerine lehimliyoruz.

Şimdi sıra geldi düğmeleri nereye koyacağımıza. Ben kutu üzerinde uygun bulduğum(içeride devre elemanlarının olmadığı 2 yer buldum ben) 2 yere matkap ile anahtarların girebileceği 2 delik açtım ve anahtarları buralara yerleştirdim.
    Umarım anlatabilmiştirim.
    İnternetten bulduğum bir foto aşağıda. Arkadaş başka bir araç için tek anahtar kullanmış fakat biz mecbur 2 anahtar kullanmalıyız.

En son olarak board üzerinde 8 bacaklı pic vardır bu pikin iki bacağı bir direnç ile birleştirilmiştir. Bu direnci multimetre ile ölçerek kolayca bulabilirsiniz. Bu direncide söküp kapağını kapatıp vidalarını sıkıyoruz ve etiketini yapıştırdığımızda ELM cihazımız hazır. Eğer direnci sökmezseniz herşeyi doğru yapsanız dahi ELM cihazınız araca bağlanmayacaktı.

Anahtarlar bir konumda iken arabanın belli kısımlarına bağlanırken (motor gibi) diğer konumda iken farklı kısımlarına (body computer, cproxy gibi) bağlanabilirsiniz.

Artık kendi body computer'inize bağlanabilir ve aracınızın Cruise control ya da emniyet kemeri ikazı gibi özelliklerini açıp kapatabilirsiniz.
    Kolay gelsin. Yapamazsanız her türlü yardım edebilirim arkadaşlar.
    Konu alixxx tarafından (04/12/2018 Saat 22:48 ) değiştirilmiştir.

6. Bu mesajı için 2 kişi alixxx'ye teşekkür etti:

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar uzun zamandır ELM 327 cihazının nasıl modifikasyon yapılacağı soruluyordu bende bunu elimden geldiğince anlatayım dedim. ELM 327 cihazını modifiye etmemizin amacı normalde bulunması gereken 3 adet (Sar, Kırmızı, Yeşil) kabloların bulunmayışıdır (en azından bende yok). Umarım açıklayıcı olmuştur.
    Şu kabloyu yapmaya çalışacağız.

Boardı sökmeden elimizde 2 adet biri çiftli olmak koşulu ile açma kapama düğmesi(On / Off / On Toggle anahtar), havya, lehim, tornavida, matkap (elm cihazının plastiğinin kenarlarından delmek için fakat siz ben havyayla delerim derseniz onu bilemem) bir miktar da ince kablo (zil teli gibi bir kablo işinizi görecektir)’yu tedarik etmeniz gerekiyor. Bu malzemeleri ayarladıktan sonra gelelim cihazı sökmeye.
    Benim kullandığım anahtarlardan birisi çiftli biriside tekli. Teklinin fotoğrafı aşağıda. Bu anahtarın bide çiftlisi oluyor piyasada kolaylıkla bulunabilir.

Öncelikle ELM 327 cihazının üzerindeki etiketi kaldırıyoruz ve altındaki toplam dört adet vidayı söküyoruz ve plastik parçaları birbirinden ayırıyoruz (Bazı modellerde vida kullanılmaz ve sadece yapıştırılarak birleştirilir. Bu durumda iki parça bıçak yardımı ile çok kolay birbirinden ayrılabilir). Boardın olduğu kısım görüyoruz.

Daha sonra Elm 327 cihazının soketine bağlı olan kabloların yanlarına baktığımızda plastik parçanın üzerinde rakamlar yazar. Bizim için gerekli olanlar 6, 7 ve 14. Pinlerdir.

(Adapter cable 3 yazan kabloyu elde etmek amacı ile bu pinler gerekli).

Öncelikle 6. Pini buluyoruz ve bu pin üzerindeki kabloyu sökerek çiftli dediğim anahtarın (On / Off / On 6 Ayak Toggle)ortasında bulunan pine lehimliyoruz. Daha sonra 6. Ve 1. Pine birer adet kablo lehimliyoruz. Bu kabloların diğer uçlarını ise anahtarın(On / Off / On 6 Ayak Toggle) ortasına lehimlediğimiz kablonun sağındaki ve solundaki pinlere lehimliyoruz.
    Daha sonra 7. Pini buluyor ve söküyoruz. Anahtarın diğer boş kalan orta pinine lehimliyoruz. Soketin boş kalan 7. Ve 12. Pinine birer kablo lehimleyerek kabloların diğer uçlarını anahtarda (On / Off / On 6 Ayak Toggle) 7. Pinden çıkarıp lehimlediğimiz kablonun sağına ve soluna lehimliyoruz fakat burada dikkat etmemiş gereken bir nokta var. Oda anahtara ilk 6. Kabloyu çıkarıp lehimlediğimiz sıra ile aynı şekilde 7. Ve 12. Pinleri lehimlemeliyiz. Yani 6. Pinden söktüğümüz kabloyu anahtarda hangi tarafa lehimledi isek 7. Pinden çıkan Kabloyuda o tarafa lehimlemeliyiz (Anlatmaya çalıştığımı aşağıda çizdim).

Son olarak sıra geldi 14. Kablonun ayarlanmasına. 14. Kabloyu söküp aldıpımız tekli toggle anahtarın orta pinine lehimliyoruz. Daha sonra 14. Pine ve 9. Pine birer kablo lehimliyoruz ve bu kabloların diğer uçlarını anahtarın boş kalan pinlerine lehimliyoruz.

Şimdi sıra geldi düğmeleri nereye koyacağımıza. Ben kutu üzerinde uygun bulduğum(içeride devre elemanlarının olmadığı 2 yer buldum ben) 2 yere matkap ile anahtarların girebileceği 2 delik açtım ve anahtarları buralara yerleştirdim.
    Umarım anlatabilmiştirim.
    İnternetten bulduğum bir foto aşağıda. Arkadaş başka bir araç için tek anahtar kullanmış fakat biz mecbur 2 anahtar kullanmalıyız.

En son olarak board üzerinde 8 bacaklı pic vardır bu pikin iki bacağı bir direnç ile birleştirilmiştir. Bu direnci multimetre ile ölçerek kolayca bulabilirsiniz. Bu direncide söküp kapağını kapatıp vidalarını sıkıyoruz ve etiketini yapıştırdığımızda ELM cihazımız hazır. Eğer direnci sökmezseniz herşeyi doğru yapsanız dahi ELM cihazınız araca bağlanmayacaktı.

Anahtarlar bir konumda iken arabanın belli kısımlarına bağlanırken (motor gibi) diğer konumda iken farklı kısımlarına (body computer, cproxy gibi) bağlanabilirsiniz.

Artık kendi body computer'inize bağlanabilir ve aracınızın Cruise control ya da emniyet kemeri ikazı gibi özelliklerini açıp kapatabilirsiniz.
    Kolay gelsin. Yapamazsanız her türlü yardım edebilirim arkadaşlar.
    çok faydalı bir paylaşım. eline emeğine sağlık.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Elinize sağlık Ali bey.Bu zamanda sizin gibi karşılıksız insanlara faydalı olmaya çalışan insan çok az.Tamircilere gittiğimizde bırakın yol göstermeyi müşteri en ufak birşey öğrenmesin diye kırk takla atıyorlar.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık Ali bey.Bu zamanda sizin gibi karşılıksız insanlara faydalı olmaya çalışan insan çok az.Tamircilere gittiğimizde bırakın yol göstermeyi müşteri en ufak birşey öğrenmesin diye kırk takla atıyorlar.
    Üstad bunu seneler önce paylaşmıştım fakat fotoğraflar silinmiş. Forumdan bir kullanıcı da mesaj atınca bende tekrar güncelleme ihtiyacı duydum.
    Umarım bu konumu da çalıp başka forumlarda kendisi yapmış gibi paylaşan insanlar çıkmaz.
    Kalın sağlıcakla.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

11. Bu mesajı için 2 kişi alixxx'ye teşekkür etti:

Sözer BASI
    sozerbasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Pıc dediğiniz bumudur. Sokmemiz gereken direnc. R2 midir acaba Ali bey?

Venus Z10 cihazımdan gönderildi

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

Aynen. R2 yazanı almanız gerek yoksa kablolama doğru olsa bile çalışmayacaktır.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sözer BASI
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Teşekkur ederim Ali bey.

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı sozerbasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkur ederim Ali bey.

Ne demek üstat

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sözer BASI
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

R2 yi söktüm ama yine bağlanamadim.
    Kablo veya port baglantilarini kontrol edin uyarisi var

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

R2 yi söktüm ama yine bağlanamadim.
    Kablo veya port baglantilarini kontrol edin uyarisi var

Ayarlardan elm 327+’yı seçip değeri 38400 yapın araca bağlı değilken test diyip herşeye okay alıyorsanız bağlanması gerekir. Bi de dediğim ayarlarla deneyin.

Sözer BASI
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Dediklerini yaptim test ettim bi sorun görünmüyor. Suan sadece direnci söktüm Swicleri daha bağlamadım ama ondan olabilir mi?

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

Dediklerini yaptim test ettim bi sorun görünmüyor. Suan sadece direnci söktüm Swicleri daha bağlamadım ama ondan olabilir mi?

Modifiyeyi zaten bağlanabilsin diye yapıyoruz yoksa sadece yanlış hatırlamıyorsam motor bölümüne bağlanabilirsin.

Sözer BASI
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Modifiyeyi yapip birde öyle deniyeyim. Bu sekilde hiçbiryere baglanamadim.motor dahil.

Sözer BASI
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Baglantida sorun yok ama bağlanmiyor

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

Baglantida sorun yok ama bağlanmiyor

Bu şekilde bi ekran gelmeli. Sizin testte bir sorun var.

Sözer BASI
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Ben demin yanlis yeri gostermisim test ekraninda da sorun gozukmuyor

Ali Onurcan DEDE
    alionur06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi

Güncelleme için teşekkürler gerçekten çok faydalı bir konu.
    Hangi elm327 cihazını alıp modifiye etmeliyiz acaba?

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon