Sayfa 5/7 İlkİlk 1234567 SonSon
122 sonuçtan 81 ile 100 arası

Konu: ::..Osram Breaker..::

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Usta ne bilsin breaker ı. O nayt mayt diyince kesin bu 100W lık röle ile takılan bir ampul diye düşünmüştür. 55W kısa, 60W uzun orjinal spek lerle aynı. Yani ısınma falan kesinlikle olmaz. Ben daha önce de yazmıştım. breaker ı bilmememe rağmen bugüne kadar kullandığım en iyi ampul Osram ın Silver Star' ıydı.

2. Bu mesajı için 2 kişi ekorkut'ye teşekkür etti:

Z.Mert YILMAZ
    FirePower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 12

Ampullerin Watt değerleri aynı ancak asıl fark ustanın beni uyardığı gibi ısıda ortaya çıkıyor. Yukarıda verilen arakamlarda bu açıkça görünüyor zaten.

Standart Osram H4 | Kısa/Uzun Huzmeli Far Renk Isısı: 3320/3320 Kelvin(Flaman ısısı bizim hesapla 3046.85 santigrat derece)

Osram breaker H4 | Kısa/Uzun Huzmeli Far Renk Isısı: 4000/4000 Kelvin(Flaman ısısı bizim hesapla 3726.85 santigrat derece)

Basit bir hesap yaparsak Osram breaker' ın standart H4 ampullerden yaklaşık %20 daha fazla ısındığını görüyoruz. ''O ısı senin bildiğin ısı değil.'' denilebileceği için bu konuda yaptığım araştırmayı aşağıya da ekliyorum.

Buradaki Kelvin değeri ampulün içinde bulunan flamanın ne kadar ısındığını gösteriyor. Flaman ısısı ile ışık rengi ve ışın boyu arasındaki ilişkini aşağıda yaptığım alıntı ile açıklamaya çalıştım.

Renk sıcaklığı şu teoriye dayanır:

Siyah renkte, metal ve erimeyen sanal bir kütle ısıtıldığında 1000 Kelvin (K) civarında ilkönce kızarmaya başlar (yani bunun anlamı gozümüzün görebildiği elektromanyetik bir radyasyon dalgası yaymaya başlar 720nm’de), bu dalganın boyu uzun enerjisi ise yüksektir. Isıyı arttırmaya devam ettiğimizde bu kızıllık açılır 5500-5600K civarında akkor beyaz hale dönüşür. Isıyı yine arttırmaya devam edersek beyazlık yavaşça açıktan başlayarak koyulaşan mavilik hakim olur 6000K’den sonra kütle mavileşmeye başlar, 22.000K ise civarında gözün gördüğü son koyu Ultraviolet rengini alir. Koyu kızıllık’tan önceki (İnfrared=IR) ve Koyu mavilikten sonraki (Ultraviolet=UV) renk değişmelerini insan gözü algılayamaz. En koyu UV ışığın görebildiğimiz dalga boyu 400 nm’dir. Bunun üstü dalga boylarını gözümüz algılamaz ama filmler çok güzel algılar. 700nm altı dalga boylarını ise IR filmler algılar.) Resim 2’ye bakınız. (nm = 1 mm’nin milyonda biri)

Yukarıdaki grafik herşeyi en güzel şekilde özetliyor zaten. Alt eksende sağa doğru gidildiğinde ışığın dalga boyu artıyor, sola doğru gidildiğinde ise azalıyor. Buna göre en uzağa ulaşan ışın rengi kırmızı ki bu da 1000K civarında başlıyor.(Dikkat edin savaş uçaklarında infrared yani kızılötesi sistemler kullanılıyor, ki bu da en uzağa ulaşabilen dalga boyu - Gözle göremediğimiz için grafikte en sağdaki siyah bölge, bu ışınları ancak özel aletlerle görebiliyoruz.). Kelvin değeri artmaya başladıkça, yani flaman kızdırıldıkça ışık rengi açılıyor ve sırasıyla SARI-YEŞİL-BEYAZ-MAVİ-MOR ve en son da bizim gözle göremediğimiz MOR ÖTESİ(Hani şu paraların hologramlarını gösteren ışık-Grafikte en soldaki siyah bölge) renge dönüşüyor. Burada çelişki şu; ışık rengi açıldıkça, ışığın dalga boyu kısalıyor. Yüksek Kelvin değerine sahip Xenon farlar işte bu yüzden aydınlatmada yetersiz kalıyor. Yine dikkatinizi çektiyse en uzun dalga boyuna sahip olan ışık renkleri KIRMIZI, SARI ve YEŞİL. Trafik lambalarında bu renklerin kullanılması da tesadüf değilmiş meğer ve gerçek sis farları da bu yüzden sarı renkteymiş...

Netice olarak breaker takmak bu durumda benim içime sinmedi. Varsın farlarım normal olsun, ama ne camları sararsın ne de içine su alsın. Zaten genel olarak memnunum farlardan.
    Konu FirePower tarafından (17/01/2008 Saat 05:26 ) değiştirilmiştir.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Arkadaşım araştırmışsın zaman ayırmışsın ama söylediklerin maalesef gerçeği yansıtmıyor.

Color Temperature denilen olay, İngiliz bilimadamı William Kelvin' in 1800 lü yılların başında yaptığı deney esnasında "black body radiator" yani bir karbon kütlesini belirli sıcaklıklara ısıtması sonucu, bu karbon kütlenin renk değiştirmesi neticesinde oluşan renk skalasını belirtir. Bu ısı değerlerinin ampuldeki flamanın ısısı ile en ufak bir alakası yoktur. Sadece deneyde kullanılan tip karbon kütlenin, ısıtma esnasında ulaşılan Kelvin derecelerinde (0 Kelvin = -273 C ) büründüğü renkleri gösterir ve bilimadamının çalışmasına ithafen o renk değerleri de Kelvin sıcaklıkları ile özdeşleştirilmiştir.

Konumuza dönersek, bir flamanın (Ampulümüz içindeki yanan tel) verdiği ısı: I2(kare).R.t olarak ifade edilir.

Usta milletinin far ısınır, plastik eritir sarartır dediği konu, röle vasıtası ile yüksek güçte ampul kullanımı durumunda, (örneğin 55W yerine 100W) çekilen akım I=P/V prensibine göre direk W değerinin arttığı kadar artacağından 1,81 kat artar.

Fakat ısınma I2(kare).R.t formülüne göre akımın karesine göre artacağından 3,27 kat artar. Yani 100W lık ampul kullanımında, 55W lık ampul kullanımına göre 3,27 kat daha fazla ısınma meydana gelmektedir ve bundan dolayı araba far tipine göre değişiklik göstermekle beraber ısınma, erime, solma, sararma durumları oluşabilmektedir.

Breaker olsun, Silver Star olsun, flamanın niteliğinden ötürü daha efektif aydınlatma sağlamaktadır. Hepsi de yine 55W oldugundan ötürü, daha yüksek sıcaklığa ulaşmamaktadırlar. Üzerindeki yazan 6000K, 8000K hadiseleri ise resmen ampulun mavi boyayla boyanması sonucu insan gözünün algıladığı rengi ifade eder.

Trafik ışıklarında Kırmızı sarı yeşil kullanımın sebebi ise, insan gözünün en kolay bu renkleri birbirinden ayırt etmeye kabiliyeti olmasından ötürüdür.
    Konu ekorkut tarafından (17/01/2008 Saat 10:05 ) değiştirilmiştir.

6. Bu mesajı için 7 kişi ekorkut'ye teşekkür etti:

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Korkut senden korkulur doğru .....

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Haluk Korkmaz
    Halook!!! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 249

Bugün bende taktırcam Breaker ampullerden.Dün Ertan abinin arabasında canlı olarak gördüm ve tamamen aklıma yattı artık.Taktırdıktan sonra Breaker ile ilgili olan diğer konuda bende fotoğrafları yayınlamaya çalışacağım...
    Fiat Grande Punto StarJet Emotion 1.4 16V 95Bg

Emin Şen
    FoR_ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 63

Valla üşenmeden 5 sayfa okudum bende almak istiyorum bu NB' lardan peki bir soru şimdi ? Far camı sararan, su alan yada eriyen varmı ?

Hakan Demiray
    dmRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 269

ben uzun süredir kullanıyorum, bir problem yok

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

breaker taktıran arkadaşlarıma bir tavsiye, araclarımızın farları en yuksek seviyede oldugu halde cok kısa olarak ayarlanmış. İstemez miydiniz en düşük halinde bu sekilde gostersin ve siz trafigin durumuna gore onu daha fazla kaldırın neredeyse uzunlara kafa tutacak kadar?? ) ben oyle yaptım çok memnunum.

Hiç farcıya falan gitmenize gerek yok ben tarif edeyim toplam 3 dakika.

-Aracınızı onunde sabit renkte duvar vs. bişe olan yere cekiniz.
    -Kaputu acınız
    -Farların iç kısmında (motora bakan) bi tanesi dışa (çamurluklara) bir tanesi içe yakın plastik içi dişli dışı ise 8 mm civarında kalınlıgı olan bir civata goreceksiniz.
    -Anahtara gerek dahi yok farlarınızı acın en yuksek seviyeye getirip duvara kucuk işaret koyun nereye kadar yukarıyı aydınlatıyordu diye, sonra farlarınızı en aşagıya getirin ve soyledigim o plastik civataların iç kısıma yakın olanlarını (kısalar) elinizle sıkı tutup saga dogru cevirin işaretlediginiz yere kadar kaldırın, her iki farada aynısını uygulayın.
    -Cok daha uzagi gosteren farlarınız hayırlı olsun, en yuksek seviyede karşı tarafın gozlerini alabilir lutfen rahatsız etme amaçlı kullanmayalım.
    Konu ugurozer tarafından (20/06/2008 Saat 09:21 ) değiştirilmiştir.

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Alıntı ugurozer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    breaker taktıran arkadaşlarıma bir tavsiye, araclarımızın farları en yuksek seviyede oldugu halde cok kısa olarak ayarlanmış. İstemez miydiniz en düşük halinde bu sekilde gostersin ve siz trafigin durumuna gore onu daha fazla kaldırın neredeyse uzunlara kafa tutacak kadar?? ) ben oyle yaptım çok memnunum.

Hiç farcıya falan gitmenize gerek yok ben tarif edeyim toplam 3 dakika.

-Aracınızı onunde sabit renkte duvar vs. bişe olan yere cekiniz.
    -Kaputu acınız
    -Farların iç kısmında (motora bakan) bi tanesi dışa (çamurluklara) bir tanesi içe yakın plastik içi dişli dışı ise 8 mm civarında kalınlıgı olan bir civata goreceksiniz.
    -Anahtara gerek dahi yok farlarınızı acın en yuksek seviyeye getirip duvara kucuk işaret koyun nereye kadar yukarıyı aydınlatıyordu diye, sonra farlarınızı en aşagıya getirin ve soyledigim o plastik civataların iç kısıma yakın olanlarını (kısalar) elinizle sıkı tutup saga dogru cevirin işaretlediginiz yere kadar kaldırın, her iki farada aynısını uygulayın.
    -Cok daha uzagi gosteren farlarınız hayırlı olsun, en yuksek seviyede karşı tarafın gozlerini alabilir lutfen rahatsız etme amaçlı kullanmayalım.

uğur kesinlikle yanlış örnek oluyorsun onlar fabrika mühendislerince karşısındaki aracın gözünü almadan en uzağa nasıl aydınlatılabilirse ona göre ayarlanmıştır yani sen far ayarını yükselterek direk karşıdaki aracın göz hizasına getirmiş olacaksın ve buda hiç hoş bişi değil karşıdaki sen olsan nasıl bir tepki verirdin merak ediyorum ..

Farlarımız yeteri kadar gösteriyor mercekli olmadığı için ister istemez karşıdakinin gözünü alıyor senin taktiği herhangi bir xenon kullanıcının uyguladığını varsayarsak kaç kazaya sebebiyet vereceğini sen düşün .Lütfen far ayar vidası ile oynamayınız...

14. Bu mesajı için 3 kişi femoli'ye teşekkür etti:

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    uğur kesinlikle yanlış örnek oluyorsun onlar fabrika mühendislerince karşısındaki aracın gözünü almadan en uzağa nasıl aydınlatılabilirse ona göre ayarlanmıştır yani sen far ayarını yükselterek direk karşıdaki aracın göz hizasına getirmiş olacaksın ve buda hiç hoş bişi değil karşıdaki sen olsan nasıl bir tepki verirdin merak ediyorum ..

Farlarımız yeteri kadar gösteriyor mercekli olmadığı için ister istemez karşıdakinin gözünü alıyor senin taktiği herhangi bir xenon kullanıcının uyguladığını varsayarsak kaç kazaya sebebiyet vereceğini sen düşün .Lütfen far ayar vidası ile oynamayınız...
    Benim aracımda kısalar 4 m onumu gosteriyordu arkadaşım bu mu muhendis tarafından ayarlanan far???

bu yaptıgım ayardan sonra en yuksek seviyeye getirdigim halde tek bir selektor gormedim ben! ayrıca karsı tarafın gozu alınırsa bir selektore bakar ve sizin tekrar dusurmeniz icin bir dugmeye bakar hadi olmadı inip 1 dakikada eski haline getirmenize bakar bu yaygara nedir anlamadım yaa )) ben bu sayede gece kor gibi gitmiyorum benim gibi olanlarında kor gibi gitmemelerini istedim hepsi bu.

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Alıntı ugurozer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim aracımda kısalar 4 m onumu gosteriyordu arkadaşım bu mu muhendis tarafından ayarlanan far???

bu yaptıgım ayardan sonra en yuksek seviyeye getirdigim halde tek bir selektor gormedim ben! ayrıca karsı tarafın gozu alınırsa bir selektore bakar ve sizin tekrar dusurmeniz icin bir dugmeye bakar hadi olmadı inip 1 dakikada eski haline getirmenize bakar bu yaygara nedir anlamadım yaa )) ben bu sayede gece kor gibi gitmiyorum benim gibi olanlarında kor gibi gitmemelerini istedim hepsi bu.

Senin aracını servis kontrolden atlamış demekki olabilir sen yaptıysan ne mutlu sana ama bu tür doğru olmayan bilgileri üyelere vermezsen çok iyi olur. Bunun far ayar makinası var ustası var...
    Konu femoli tarafından (20/06/2008 Saat 09:55 ) değiştirilmiştir.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Standart ayarları cidden çok düşük GP lerin. Yani üşenmiyor olsam ben de biraz kaldıracağım ayarını vidayla. En yüksek konumunda bile bence gece karanlığında yolculuk eden adamın güvenli uzaklığı görmesine yetmiyor farlar. Birazcık kaldırmak lazım.

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Şimdi arkadaşlar farlarımız büyük, kaput çizgisinden başladığı için karşıdakini en az rahatsız edecek konuma ayarlanmıştır yani yukarı kaldırdığımızda kaput hizasını geçip göz hizasına gelecektir eğerki falarından şüphe eden arkadaşlar varsa en yakın zamanda far ayar makinesine girip araclarının ayarlarına baktırabilirler ama körü körüne manuel oynamak sadece karşıdakine zarar verecektir..

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Adı Soyadı
    KaMiKaZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 752

valla sizin farlarınızda bir sıkıntı var yada tavuk karası olabilirsiniz ben gayet iyi görüyorum hatta çok da beğeniyorum farlarımı.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

yok yaa korkmayın bu tur bi bilgi ancak meraklı ve ilgili araba hastaları puntocular tarafından icraate gecirilebilir yani servisler biriki kisinin far ayarını yapmasada ac kalmaz

A G
    ArcA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 37

arkadaşlar 25bin km kullanıp ömrünü tükettiğim philips power2 gt150lerimden sonra yorumları okuyup((genelde yağmurda daha iyi olduğu söyleniyordu)) bu ampullerden aldım.. eve gelirken yaklaşık 20dk yağmurda kullandım ve pek hoşnut kaldığımı söyleyemiyorum.. gt150 yağışlı havalarda daha iyiydi bence..
    arabanın dışındanda inceledim yansımaları mavimsi görünüyor.. gt150 daha beyaz yansıma yapıyordu camının rengi mavi olmasına rağmen..
    neyseki bunlar gt150den ucuzmuş.. kuru havada da beğenmezsem şirketin arabasına takarım artık..
    Mükemmel bileşenler; H&R 35mm yay, Bridgestone Turanza er300 195/60r15, H4 Philips Power2 gt 150 Far, H1 Osram All Season Sis, Mtec T10 Park..

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

Ben breakerlar yeni çıktığında alıp takmıştım çokta memnundum ancak far çanağının üst kısmında renk değişimi olunca söküp orjinalleri takarak servise gittim. farlarım değişti, acaba breakerdanmı diye düşünüp 1 hafta kadar orjinal ampulleri kullanıp geçen gün tekrar taktım breakerları. bu 2 tip ampul harici bişey kullanmadım ancak breaker orjinallere kıyasla hem yağmurda hem kuruda çoooook daha iyi bence.

ekleme: bu fardaki bozulma olayı daha önce standart ampul kullananlardada olmuştu anladığım kadarıyla 2006ların bi bölümünde var bu problem eğilip bakmak gerekiyo o yüzden fark etmeden kullanan epey var.
    Konu OzzY tarafından (27/01/2009 Saat 01:26 ) değiştirilmiştir.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gt150 daha iyi bence de.

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Bence breaker ,Orucun aracında kullandık vede alinin aracında kullandık ikiside güzeldi ama daha bir canlı idi ...

Berk VAROL
    2 teker üye Paranoya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BER 86
    Edilen teşekkür: 90

gt150 artık yok mu? her yerde gt130 görüyorum..?

Sayfa 5/7 İlkİlk 1234567 SonSon