Sayfa 3/3 İlkİlk 123
51 sonuçtan 41 ile 51 arası

Konu: Yeni şöförüm trafiğe çıkmaya cesaret edemiyorum heyecanlanıyorum normal midir?

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı Burak Coskunirmak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benden de sana bi tavsiye nacizhane.. arabanın ilk kuralı kaldırmaktır. sen gerçi o evreyi aşmışın sanırım ama muhtemelen yokuşlarda kaydıracam diye korkuyosundur.. eğer ki arabayı dik bi yokuşta hafif kaydırarak kalkmayı öğrenirsen gerisi ztn çorap söküğü gibi gelir.. bu arada unutma dik bi yokuşta el freni çekmeden ben arabayı hiç kaydırmadan kaldırabilirim diyen şoför yalan söylüyordur.. ya hillholderı vardır ya el freni çekmiştir kaydırmıosa..
    Burak ben yokusta % 90 aranında gerıye kaydırmadan arabayı kaldırıyorum bu arada yokus egımlı ama abartı degıl bunuda aracın kavrama noktasını ıyı bılıyorum ayagım frende ıken debrıyajdan ayagımı kaldırıyorum motor tam kavarama noktasında frenden cekıyorum gerıye kacmıyor o esnada gaza hafıfce basınca arac gıdıyor cok basında patı cekıyor baskı balatayayıda hafıften yıyor ama mecbur kaldıkca yapıyorum yada el frenını cekıyorum o esnadakı duruma baglı
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı cesur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bendede aynı korkular vardı burdaki arkadaşlar saolsun çok destek oldular özelliklede özdem ve zak bende tek çıkarak ğrendim yanımda biri varken ona güveniyodum bide şaşırıyodum şimdi gene birsürü eksiğim var ama inş. onlarıda yenicem .
    bencede tek basına kullancaksın aracı yada yanındakı konusmayacak 10 yıldır arac kullanıyorum abım yanında herseye karısıyor yavaş gıdıyon ,hızlı gıdıyon,sagda araba var,cabuk sunun onune gec dır dır edıp duruyor onun yuzunden bmw ye carpacaktım dırdır dır soforun ısıne karısmayın kardesım bır hata yapar ıkıncısınde yapmaz
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Burak Coşkunırmak
    Burak Coskunirmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 29

Alıntı ZAK1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burak ben yokusta % 90 aranında gerıye kaydırmadan arabayı kaldırıyorum bu arada yokus egımlı ama abartı degıl bunuda aracın kavrama noktasını ıyı bılıyorum ayagım frende ıken debrıyajdan ayagımı kaldırıyorum motor tam kavarama noktasında frenden cekıyorum gerıye kacmıyor o esnada gaza hafıfce basınca arac gıdıyor cok basında patı cekıyor baskı balatayayıda hafıften yıyor ama mecbur kaldıkca yapıyorum yada el frenını cekıyorum o esnadakı duruma baglı
    ben dik yokuşlardan bahsetmiştim ama sanırım her yokuş için anlaşıldı bu yorum.. orta düzey ve hafif diklikteki rampalarda kaydırmadan kalkılabilir.. heralde şimdi anlaşılmıştır diye düşünüyorum..

1 seneye yakın istanbul trafiğinde taksicilik de yaptığım için hmn hmn nerde kayar nerde kaymaz tahmin edebiliyorum..

ercan topcu
    black8555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 17

Standart bana destek olan herkese teşekkürederim

bana destek olan herkese teşekkürederim artık korkularımı yendim allaha şükürler olsun rahatlıkla kullanabilyorum 3 haftalıkşöfürüm ilk uzun yolumuda yaptım dikkatli kullanyrum şunu öğrendim insan isterse her şeyi yapabilir sizin katkınızda cok cok saol cok teşekkürederim

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Alıntı black8555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bana destek olan herkese teşekkürederim artık korkularımı yendim allaha şükürler olsun rahatlıkla kullanabilyorum 3 haftalıkşöfürüm ilk uzun yolumuda yaptım dikkatli kullanyrum şunu öğrendim insan isterse her şeyi yapabilir sizin katkınızda cok cok saol cok teşekkürederim
    hadi geçmiş olsun abi Allah kaza bela göstermesin

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Atam
    atom43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kütahya
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    43DD903
    Edilen teşekkür: 107

çarparım diye korkma sen yolunda git insanlar çarpmaya meraklı degil ya hata yaparsan zaten kaçar herkes sakin ol yeterli
    IPunto

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ERDİNÇ K
    pdxl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 3

ilk arabamı aldığım zaman araba kullanmayı doğru düzgün bilmiyordum. Önce 2 gün kadar abim bana araba kullanmayı öğretti. Ama tabiiki kendi kullandığı şekilde (Mesela virajlarda frene basma aksine gazı kökle arabanın yol tutuşu artar falan diyordu.).

Üçüncü gün abimin işi vardı. Dayımla boş ama virajlı bir yolda alıştırma yaptık. Dayım az daha kalp krizi geçirecekti.

Dolayısıyla tavsiyem agresif araba kullanan birinden değil, kurallara uygun ve sakin araba kullanan birinden araba kullanmayı öğren. Sen de sakin ol. Gaza gelme.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ahmet Uzunçelebi
    van_hoijdonk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 53

2 senelik ehliyetle sadece 3'er aylık yaz tatillerinde Bartın hariç araç kullanmadım. Oradan kullandığım araçta gerçekten ustalık gerektiriyordu 90 model Kartal, kısacası bizim evin eşşeği. Amcamlardan, halamlara yaklaşık 10 civarı şoför yetiştirdi o kartal.

Neyse eylülde kartalı bırakıp istanbula döndükten sonra direksyona hiç oturmamıştık. Neyse araç aradık bulduk falan derken 30 mayıs günü öğlen sularında arabayı aldık. Babamın ehliyeti var ama büyük bir kaza geçirdikten sonra hiç oturmadı şoför koltuğuna. Zeytiburnu noterden eve geldim (Kasımpaşa) ama bir de bana sorun E5'te millet vızır vızır geçiyor ben tın tın gidiyorum 70 ile.

Neyse aracı alalı 20 gün olmasına rağmen hala babam binmedi, iyice alışmadan binmem heyecanlanırsın falan diyor gerçi heyecan falan yok. Kaç kez okula vs. gittim karşıya (millet ogs'den nasıl 100-120 ile geçiyor hayret ediyorum ben 60 civarı hızla geçiyorum)

Araca alıştım sıkıntım yok, tek problem vites küçültmede. Sanırım bunu çok iyi ayarlayamıyorum 1-2 kez oldu gereğinden düşük vitese attığım için bir anda devir yükseliyor tabi farkediyorum ama iş işten geçiyor.

Okula gidip gelirken tam köprünün yoğun saatine dikkat ediyorum hatta geçen gün 2 saat 10 dk'da eve geldim Acıbadem'den köprü kuyruğuna girerek dur kalk dur kalk köprüyü geçtim.

Okula 4 kez gidip geldim 130 km yapmışım ve ortalama 7.6 litre yazıyor, yoğun trafiği ve acemiliğimi katarsak normal gözüküyor bence.

Haftaya cuma memlekete gidicez ve babam ilk kez o zaman binicek araca, benim sıkıntım yok ama aracın önünü görememek canımı sıkıyor. Eğilip bakıyorum yine de zor görüyorum, yaklaştım sanıyorum daha çok oluyor çok yaklaşıyorum bu sefer de sıfıra yakın oluyor zaten kullanırken aracın önünü hiç görmüyorum.

2 araba arasına park etme olayı istanbulda mecbur, daha çok 1.5 arabalık yerlere girmeye çalışıyorum açıkcası tam arabanın sığacağı yerleri henüz gözüm kesmiyor. Yokuşlarda duruma göre el freni kullanıyorum eğer dik bir yokuşsa hiç riske atmıyorum, zaten debriyaj dibe yakın yoğun trafikte rahat oluyor ama yokuşlarda kalkışta ayak az bir şey fazla kalkarsa hemen duruyor.

İstanbul'da acemi olmak zor değil bence özellikle okula gidip gelirken E5'i kullanıyorum mllet nasıl gidiyorsa ben de öyle seyrediyorum. Hızlı ise hızlı, yavaş ise yavaş. Gerçi geçen 130 ile akan trafikte arkadaki A6'da bulunan ablamız korna çaldı uyuz oldum ama ses etmedim şimdi değil dedim...

Neyse acemi izlenimleri bu şekilde, uzun yola çıkmadan bir tavsiyeniz var mı? İstanbul-Bartın gidicem yaklaşık 500 km araçta herhangi bir şeye baktırmam gerekir mi?

60 bin bakımına 8 Nisanda girmiş 2 ay önce, muaynesi ben almadan 3 gün önce yani 25 gün önce yapıldı ve şuanda araba 63 binde şuna baktır diyeceğiniz ve önerebileceğiniz bir yer var mı? Bartında olsa tüm sanayi tanıdık Kartal'dan dolayı ama İstanbul'da nereye gidip ne kadar para vermem gerektiğini bilmediğimden yolunacak kaz olmak da istemiyorum...

Burak Coşkunırmak
    Burak Coskunirmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 29

yoka çıkmadan önce suyunu yağını kontrol et tam mı diye.. lastiklerin havasını kontrol et besmeleni çek çık yola kardeşim.. hee bide emniyet kemerini takmayı ve yanında oturana taktırmayı unutma.. Allah kaza bela vermesin.. hayırlısıyla git..

istanbul trafiğinde her çeşit insan olduğu için sen takma kafana milleti.. kendini veya etrafındakileri tehlikeye atacak bişey yapmadığın müddetçe bildiğin gibi devam et.. ztn istanbulda araba kullanıyosan panik olmadan bırak Türkiye'yi dünyanın her yerinde araba kullanırsın.. uzun yolda da rahat rahat gideceksin merak etme..

Filiz Yaşayanlar
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. PoLLiaNNa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    16 JHP 30
    Edilen teşekkür: 124

Sık sık trafiğe çıkıp o heyecanını yenmen lazım, gerisini akışına bırak. Bi müddet sonra bi bakmışsın usta şoför olmuşsun Makaslar falan

FERHAT DOĞUŞ AYGÜN
    fdaygn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

walla çoğunluk aynı şeyi söledi galiba bide ben söliim.öncelikle rahat olucan korkmuyacaksın.hata yapa yapa öğreniceksin.ben ilk araba kullandığım da kalkışlarda geriye çok kaçırırdım.geceler çıkardım çalışırdım kendi kendime.kullandıkça ustalışacaksın.bu dönemde arabana yazık olucak ama olsun 2. 3. arabaların içi ii olucak hadi kolay gelsin

Sayfa 3/3 İlkİlk 123