4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: İkinci el araba fiyatları düşecek mi?

Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR
    Haber ve Bilgi Servisi
    Haberci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Edilen teşekkür: 278

Konu İkinci el araba fiyatları düşecek mi?

Koronavirüsten kaynaklanan nedenlerle otomotiv üretiminin durma noktasına gelmesi vatandaşların ikinci el arabaya yönelmesine neden olmuştu. Geçtiğimiz aylarda ikinci el araba fiyatları çok fazla artınca, ikinci el araç piyasasında da hareketlilik durmuştu. Markaların sıfır araç üretimini hızlandırması ile dengeler değişti. İkinci el arabaların fiyatları düştü. İkinci el araba fiyatları düşmeye devam edecek mi? İkinci el araç piyasası son durum ve uzmandan ikinci el otomobil fiyatları yorumu...

Koronavirüsün etkilerinden dolayı ikinci el arabaya olan talep artarken fiyatlarda dengeler değişti. Sıfır araç fiyatlarını bile geçen ikinci el araba fiyatları, piyasaya yeniden sıfır araç girmesiyle ivme tersine döndü. Bu süreçte ikinci el araba fiyatları 2021 yılına düşerek girdi. İkinci el araba ne zaman alınır araştıran vatandaşlara galericilerden, araç almanın tam zamanı olduğunu dair yorum geldi.

İkinci el otomobil alım satımı yapan firma sahibi E. Kurtçu (37), açıklamasında ikinci el araba alma zamanının şu an doğru zaman olduğunu vurgulayarak, "İkinci el piyasası şu an araç almak isteyenler için en doğru zaman. Sıfır araçlar ülkeye girmeye başladı. Geçen ay 90 TL'ye sattığımız bir araç bu ay 82 bin TL'ye düştü. Yüzde onluk bir düşüş söz konusu. Ancak daha fazla düşeceğini de düşünmüyorum" dedi. kinci el otomobil satış sorumlusu Muharrem Varol (32), "Pandemi falan derken sıfır araç piyasası oldukça daralmıştı. Taleplerden dolayı fiyatlar sürekli ikinci elde yukarıya çıkmıştı. Sıfır araçlar ülkeye giriş yapmaya başladı. Bu dönemde sıfır araç satışlarımız oldukça arttı. Piyasa suni bir şekilde yükselmişti. Mevcut piyasa fiyatı yerine oturuyor" diye konuştu.

Cep telefonu satışı yapılan dükkan sahibi, evli ve 1 çocuk babası İsmail Koç (37), "Fiyatlara baktık. Sıfır aracın gelmesiyle piyasada fiyatlar düşmüş. Fakat istediğim aracı bulamadım. Daha önce araç satmıştım. Birkaç ay önce fiyatlar nedeniyle alamamıştım. Bakınıyorum" diye konuştu.
    FiatTR - PuntoTR - GrandePuntoTR - PuntoEvoTR - BravoTR Haber Servisi

www.grandepuntotr.com
    www.fiattr.com

mesut nmlky
    gpmesud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 65

Standart Cevap: İkinci el araba fiyatları düşecek mi?

Ben fiyat düşüşlerini faizlerin artmasına bağlıyorum. insanlar artık 0,84 lerden kredi çekince 1,80 lere yanaşmıyor. Birde dövizin bir nebze olsun düşmesine bağlayabiliriz. ama bu durumun alan için fırsat oldugu dusuncesındeyım. Fiyat artışlarıda yakın zamanda başlayacaktır. Marttan sonra hava bozar yagmur başlar. buda burada dursun.

3. Bu mesajı için 2 kişi gpmesud'ye teşekkür etti:

Özer Aydoğdu
    Ozer77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Krediler uçmuş durumda.. aslında benim görüşüm tabi bu ; piyasa canlansın diye kredileri bi düşürdüler hem ev hem araba fıyatları fırladı. Şimdide piyasa düşemiyor bir türlü. Krediler yine yülseldi bu seferde insanlar alamıyor. 30binlik arabalar 90bin oldu. Şimdi o araba 80e düşse ne olur. 60a bile düşse yine 2katında kalmış oluyor.

Volkan Aktaş
    gun001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 5

Haklısın.Maalesef fiyatı belirleyen arz ve taleb dengesi oluyor.80.000 olan araba bu fiyattan satıldıkça bu fiyatta kalıyor.Bu fiyattan satıldığını gören satıcı ''evet benim arabamın fiyatı 80.000 çünkü bu fiyattan satıldı '' diyor,değerlemeyi buna göre yapıyor.Aşağı satmanın zarar olduğunu düşünüyor ve satmıyor,bekliyor.Temel mantık araba piyasasının yapısı bence bu sistem.
    Yani arabanın fiyatı belli nedenlerle arttımı kolay kolay geri gelmiyor.Dolar,altın piyasası gibi değil yani.Discount marketlerde satılan ayran piyasası gibi.Ayran 1,5 lt salgından evvel 3,45 tl idi .Salgından sonra 4.95 oldu ve orada kaldı,kurun düşmesine rağmen.Aynı araba satıcısı mantığıyla hareket ediyor.Bu 4.95 TL den azda olsa satılıyor,fiyat budur,müşteri mecbur alacak diyor.Zaten piyasa diğer firmalarla tam tekel olmuş durumda.