14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Dikkat! E-5'te o sistem değişti. Artık E-5'te...

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Dikkat Dikkat! E-5'te o sistem değişti. Artık E-5'te...

Aman dikkat arkadaşlar.

Her an ceza yiyebilirsiniz
    Dikkat! E-5'te o sistem değişti. Artık E-5'te...

GAZETE HABERTÜRK

İlk kameralar yerleştirildi, E-5’te “seyyar radar” yerine “hız koridoru” sistemi başlıyor. İki nokta arasında geçiş süresini ölçerek hızı hesaplayan sistemle, 70 sınırını aşanlar görüntülü tespit edilerek ceza kesilecek.

Ataköy sahil yolu ile Bağdat Caddesi'nde pilot uygulaması yapılan hız koridoru sistemi, E-5'te de uygulanmaya başlıyor. Söz konusu sistemde iki nokta arasındaki hız ortalamasının üzerine çıkanlara ceza kesilecek. EDS sisteminin ilk kameraları E-5 Karayolu’nda Bahçelievler ve İncirli mevkiine yerleştirildi. Sistem sadece ceza kesilmesi için değil aynı zamanda trafik yoğunluğunun daha önceden tespit edilmesi için de kullanılacak.

TÜNELDE DE VAR

Hız koridoru adı verilen bu sistemde farklı iki noktaya konulmuş kameralar aracın giriş ve çıkış hızını hesaplıyor, daha sonra aradaki mesafe ile geçiş süresi ölçülerek ortalama hız bulunuyor. Ortalama hızı 70'i geçen araçlara ceza kesiliyor. Hız koridoru uygulaması İstanbul'da pilot bölge olarak seçilen Ataköy sahil yolu, Bağdat Caddesi ve Sarıyer Çayırbaşı'nda hayata geçirilmişti. Kâğıthane ve Dolmabahçe tünellerinde de hız koridoru sistemi aktif hale getirilmişti. Sistem, E-5’te de diğer caddelerde olduğu gibi işleyecek. İki farklı noktadan aracın giriş ve çıkış hızları hesaplanarak belli bir ortalamayı geçen sürücüye ceza kesilecek.

HIZ ARTTIKÇA CEZA DA ARTACAK

Bu sistemin devreye girmesiyle aşırı hıza bağlı ölümlü kazaların yaşandığı ve şu anda seyyar radarlarla hız kontrolü yapılan E-5’te sürücülerin daha dikkatli gitmesi sağlanacak. Şimdilik test aşamasında olan kameralar E-5’in belirli yerlerine konulmaya başlandı. EDS sistemi noktasal değil koridor şeklinde çalışacağı için geneli kontrol edecek. E-5’te ortalama 70’i geçen sürücüler görüntülü tespit edilip cezalandırılacak. Sürücü, belirtilen hız limitini ne kadar geçerse cezası da artacak. Örneğin hız limiti 50 verildiğinde 55-65 arası 154 TL, 65'i geçince 319 TL, hız limiti 70 olarak belirtildiğinde ise 78-91 arası 154 TL, 91'i geçince 319 TL ceza kesilecek. Hız limitlerinin azaltılması sonucunda artan güvenliğin yanında, kapasitesine yakın çalışan yollarda trafik akımlarında artış, buna bağlı olarak tıkanıklıklarda ve gecikmelerde azalma da sağlanacak.
    E-5'te hız-HABERTÜRK

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

Birkan GENÇ
    Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS
    Edilen teşekkür: 799

Ulan şansa bak ilk yerleştirilen yerde oturduğum yer

Hadi hayırlısı olsun bakalım..
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

Yeni Linea Urban 1.3 95 hp
    dogus618 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34js2557
    Edilen teşekkür: 355

Kanka ben arabanın hız uyarısını 70 e ayarlımde sesını duyim de geçmim bare dukkana gıderken hep ceza yerım yoksa

Birkan GENÇ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS

Alıntı dogus618 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kanka ben arabanın hız uyarısını 70 e ayarlımde sesını duyim de geçmim bare dukkana gıderken hep ceza yerım yoksa
    puntoyla mercedese vurduğumuz yer tam ilk kameraların koyulduğu yermiş

bu arada okuyanlar yanlış anlamasın ne kadar arkadan vurmuş olsakta mercedes suçluydu
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

Ümit AKDENİZ
    lektonstar17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888
    Edilen teşekkür: 454

İşimiz gerçekten çok zor artık.Arkadaş E 5 te de 60-70 le gidilir mi ya.Adama küfür ederler valla.90 la gidene bile bazen selektör yapılıyo.
    SENİ ÇOK SEVİYORUM ÇANAKKALE !

Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34js2557

Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    puntoyla mercedese vurduğumuz yer tam ilk kameraların koyulduğu yermiş

bu arada okuyanlar yanlış anlamasın ne kadar arkadan vurmuş olsakta mercedes suçluydu
    Ah kankı senı sevıyorum ya parantez acmısın suçsuz oldugumuzu anlatmışın ama harbı ben mertere gıderken hep yerım cezayı sakat oldubwalla

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34js2557

Ya bu olay artık guvenlık olayını gectı devlet cebını doldurmaya yer arıyoo

Birkan GENÇ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS

Alıntı lektonstar17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşimiz gerçekten çok zor artık.Arkadaş E 5 te de 60-70 le gidilir mi ya.Adama küfür ederler valla.90 la gidene bile bazen selektör yapılıyo.
    Geçen gün aracın tüketimini düşürmek için bahçelievlerden halkalıya giderken 70 km hızla gidiyodum..

En sağ şeritte kamyondan sellektör yedim

Zaten çok araç var trafik yoğun birde yavaş gidince dahada yoğunluk yaşanacak..

Bende seni seviyorum doğukancım
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

Mehmet Çamcı
    mehmetvyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06 BA ....
    Edilen teşekkür: 67

İstanbullular çok kısa zamanda bu sisteme ayak uyduracaktır, bu sistemin uygulanmaya başlanması gereken şehir Ankara, ne biçim bir trafik var bu şehirde, insana sinir krizi geçirtiyor.

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

ankarada var bu, hatta kimseye haber vermeden aylardır uyguladıkları ortaya çıkmıştı.. savunmaları da "ama her saat yapmıyoruz ki" olmuştu.. yani beylerin keyfine göre saatlerde ceza yemeniz mümkün ve yeniyor da Ankara'da....

Mehmet Çamcı
    mehmetvyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06 BA ....
    Edilen teşekkür: 67

Alıntı ametist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ankarada var bu, hatta kimseye haber vermeden aylardır uyguladıkları ortaya çıkmıştı.. savunmaları da "ama her saat yapmıyoruz ki" olmuştu.. yani beylerin keyfine göre saatlerde ceza yemeniz mümkün ve yeniyor da Ankara'da....
    teşekkür ederim bilgi için, keşke trafik daha basit düzenlemelerle sorunsuz bir şekilde aksa, bir gün görürüz belki

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

Alıntı mehmetvyz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkür ederim bilgi için, keşke trafik daha basit düzenlemelerle sorunsuz bir şekilde aksa, bir gün görürüz belki
    ben 91 yılında öğrenci değişim programıyla Almanya'ya gitmiştim, ilk yurtdışı tecrübemdi. o zamanlar bize hep adamların "medeniyetinin" ne kadar ileri olduğunu, sokaklarında çöp değil izmarit bile bulunmadığını, o kadar gelişmiş olduklarını falan anlatırlardı. biz de elbet etkilenirdik. neyse, bir ailenin yanında kalıyorum, oranın yerlileri, onlar benim kadar bile ingilizce bilmiyor, anlaşıyoruz öyle ya da böyle,dedim ya öğrenci değişim programı... bir t almıştım, kutusu büyük, taşımak istemedim, içini boşalttım, valizime yerleştirdim. kutuyu da ev sahibine götürdüm ki çöpe atılsın... gözleri fal taşı gibi açıldı, "olmaz" dedi " bunu geri dönüşüm merkezine götürmemiz lazım, böylece çöpe koyarsak ceza yeriz, bizim çöpümüzü incelerler, öyle işe yarar kağıt, cam vs ürünleri bulurlarsa yerel yönetim ceza keser, hem de ayrıca teslim etsek bile ölçerler tartarlar, kotamızı aşarsak yine ceza yeriz".. ben şaşırdım tabii .." ne yapacağız pekiyi?" dedim, "gel benimle " dedi, koca karton kutuyu da aldık yanımıza, bindik arabaya.. hani demişti ya geri dönüşüm merkezine götürmek lazım, zannediyorum ki oraya gidiyoruz. şehrin beş on km dışına çıkınca küçük bir köprünün üzerinde durduk, indi arabadan, sağa sola baktı ki gelen yok, kutuyu kaptığı gibi aşağıya dereye fırlatıverdi.. seri hareketlerle de araca binip gazlayıp geri döndük. işte o zaman anladım ki insan hep aynı insan, öyle gelişmiş insani güdüler falan hikaye... medeniyetin ölçüsü cezaların miktarı ve herkese eşit uygulanmasıyla ilgili... hem yüksek cezalar koyacaksın, hem de herkes bundan kaçış olmadığını bilecek! bu gün ingilterenin yolları kameradan geçilmediği için kaza oranları o kadar düşük... çünkü kimse yanlış yapmayı göze almıyor, biliyor ki üç güne kalmaz ceza makbuzu evine gelir, tekrar ederse de hakimin karşısına dikilir. İtalyadan Almanyaya gidin otoyoldan, deneyin bakalım 110 u geçmeyi... adamlar türkiyedeki evinize bile ceza makbuzu gönderiyorlar, ödemezseniz bırakın italyaya gitmeyi, bir dahaki shengen vizenizi almanız garanti değil!
    bu arada, yazının başındaki izmarit mevzusuyla ilgili.. sokağa izmarit atmanın ya da sokakta yürürken sigara içmenin cezası 450 marktı.. bir paket kovboylu sigara 5 marktı, 18 adetlik paketi, uzunu.. varın bu günün parasıyla ne kadar olduğunu siz hesaplayın.
    Konu ametist tarafından (02/01/2013 Saat 20:46 ) değiştirilmiştir.

14. Bu mesajı için 4 kişi ametist'ye teşekkür etti:

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Hız tüneli iyi hoş da ben sadece 1 tanesini gördüm İncirlide Diğer ölçüm nerede???

ömer kabak
    Seat Leon stylance punt0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 142

Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen gün aracın tüketimini düşürmek için bahçelievlerden halkalıya giderken 70 km hızla gidiyodum..

En sağ şeritte kamyondan sellektör yedim

Zaten çok araç var trafik yoğun birde yavaş gidince dahada yoğunluk yaşanacak..

Bende seni seviyorum doğukancım
    olm sizin bu aranızdaki aska hayranım ben hea