20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Aile hekimliği

ÖZKAN SAÇKAN
    Lovergang kolombo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65
    Edilen teşekkür: 223

Standart Aile hekimliği

Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği 25 Mayıs 2010 SALI Resmî Gazete Sayı : 27591

AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
    BİRİNCİ KISIM
    Genel Hükümler

BİRİNCİ BÖLÜM
    Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç ve kapsam

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve verilen sağlık hizmetinin kalitesini artırmak için aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının çalışma usul ve esaslarını, çalışılan yer, kurum ve statülerine göre öncelik sıralamasını, aile hekimliği uygulamasına geçişe ve nakillere ilişkin puanlama sistemini ve sayılarını, aile sağlığı merkezi olarak kullanılacak yerlerde aranacak fiziki ve teknik şartları, meslek ilkelerini, iş tanımlarını, performans ve hizmet kalite standartlarını, hasta sevk evrakı, reçete, rapor ve diğer kullanılacak belgelerin şeklini ve içeriğini, diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğini, kayıtların tutulmasını, çalışma ve denetime ilişkin sair usul ve esasları belirlemektir.

Dayanak

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrası ile 13/12/1983 tarihli ve 181 sayılı Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 43 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Aile hekimi: Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini, yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın, her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak belli bir mekânda vermekle yükümlü, gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti veren ve tam gün esasına göre çalışan aile hekimliği uzmanı veya Bakanlığın öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabipleri,

b) Aile hekimliği birimi: Bir aile hekimi ve en az bir aile sağlığı elemanından oluşan yapıyı,

c) Aile sağlığı elemanı: Aile hekimi ile birlikte hizmet veren, sözleşmeli çalıştırılan veya Bakanlıkça görevlendirilen hemşire, ebe, sağlık memurunu (toplum sağlığı),

ç) Aile sağlığı merkezi: Bir veya daha fazla aile hekimi ile aile sağlığı elemanlarınca aile hekimliği hizmetinin verildiği sağlık kuruluşunu,

d) Bakanlık: Sağlık Bakanlığını,

e) Geçici aile hekimi: Aile hekiminin yıllık izin veya hastalık izninde bulunduğu sürede yerine bakan veya boş aile hekimliği pozisyonuna yerleştirme yapılıncaya kadar bu pozisyona görevlendirilen aile hekimini,

f) Geçici aile sağlığı elemanı: Aile sağlığı elemanının yıllık izin veya hastalık izninde bulunduğu sürede yerine bakan veya boş aile sağlığı elemanı pozisyonuna yerleştirme yapılıncaya kadar bu pozisyona görevlendirilen aile sağlığı elemanını,

g) Gezici sağlık hizmeti: Aile hekimi ve/veya aile sağlığı elemanının, müdürlükçe tespit edilen uzak mahalle, belde, köy, mezra gibi yerleşim birimlerine Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara göre giderek mahallinde vereceği sağlık hizmetini,

ğ) Hizmet bölgesi, hizmet grubu ve hizmet puanı: 8/6/2004 tarihli ve 25486 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinin ilgili maddelerinde açıklanan bölge, grup ve puanlarını,

h) Kanun: 24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanunu, ..... diye devam ediyor.

*** Şu adrestende aile hekiminiz kimmiş öğrenebilirsiniz.Benim sorgulamamda aile hekimini göstermedi. Zaten Türkiyede 46 ilde uygulanıyormuş sanırım. Siz bir bakın bakalım. Aile Hekimi Sorgulaması

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ahmet KARAAĞAÇ
    drahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    38 AK 253
    Edilen teşekkür: 75

yıl sonuna kadar tüm türkiye de olacak

ÖZKAN SAÇKAN
    Lovergang kolombo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65
    Edilen teşekkür: 223

Alıntı drahmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yıl sonuna kadar tüm türkiye de olacak
    Antalyadaki arkadaşlar aile hekimleri açıklanmış. şu adresten sorgulayabilirsiniz Aile Hekimi Sorgulaması

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

konu hortlamış
    hazır hort olmuşken bende bişey yazıyım belki bir okuyan devlet büyüğümüz olur

tüm dünyada denenmiş ve vazgeçilmiş bir uygulama bu sadese israil devam etmekte!
    neden dünyanın vazgeçtiği uygulamayı biz şimdi bu kadar para harcayarak ve insanları rezil ederek uygulamaya çalışıyoruz bunun mantıklı bir açıklaması varmı acaba?

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

modern cepçilik yapılıyor.

devlet benden hem sigorta parası kesiyor... sağlık hizmeti vermek zorunda... ama ben hastaneye gidince katkı payı veriyorum.. para ödüyorum sağlık hizmeti almak için maaşımdan kesiyorlar sonra bir daha ödüyorum... oh ne ala memleket. 2 seneden beri eskişehir de var bu uygulama.. kusura bakmasınlar ama bir şeyden anlamayan doktorlar aile hekimi oldular.. iş sahibi oldular.. başım ağrıyor aynı hap. karnım ağrıyor aynı hap....

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cengiz Özel
    inadına bursa 16 CSE 79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 310

Adem bence aile hekimliği bir şekilde oturur.Mesala Bursa,da şu anda aile hekimliği ile ilgili bir sorun yok.Esas sorun devamlı değişen mevzuatlar(sut/but)
    Sürekli sorun çıkaran medula sistemi ise mesleğimizin karabasanı oldu artık.Özel hayat diye bir kavramımız kalmadı gündüz çalıştırılmayan sistemin ceremesini akşamları eczanede reçete girerek çekmekteyiz.
    Yeşil beyaz Bursaspor
    Adı aşk bu eziyetin..

adem tahiroğlu
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok

cengiz, aile hekimliği ne için yaptılar?
    1. ilk basamak gideceğin yer olması ve aynı doktorun seninle her daim ilgilenmesi.
    2. hastanelerin yükünü azaltmak.
    3. tedavi giderlerini küçültmek için.
    hadi diyelim 1. ve 2. madde eyvallah..!
    3. maddeye gelecek olursak hangi tedavi gideri düştü böyle yapmakla?
    dahada fazla arttığını düşünüyorum yolsuzluk dahada çoğaldı varsa yanlışım düzeltin lütfen..
    avrupa ülkeleri bu işi çözemedi altından kalkamadı bizim ülkemi becerecek bu işi ben sadece gülerim buna..
    ayrıca cengiz kardeşim medula sistemi zaten başlı başına saçmalık medulaya niye geçtik karekod sistemine geçilecek yolsuzluk öncelenecek kaçak ilaç önlenecek doğrumudur?
    alt yapısını hazırlamayan bir devlet böyle sistemi erkende geçerse ne oldu olmayan ilaçların karekodları reçete arkasına yapıştırıldı gönderildi doktor yazdı eczacı verdi hiç bir doktor arkadaşımda eczacı arkadaşımda bu konuda kızmasın ama gerçek bu
    ayrıca böyle işleri yapan eczacı ve doktor arkadaşları merak ediyorum devletin 1 kuruşunda doğmamış çocuğun hakkı var nasıl yiyorlar bu paraları bunuda hep merak etmekteyim..
    daha çok şey yazmak istiyorum da susmak en iyisi şimdi..!

Ahmet KARAAĞAÇ
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    38 AK 253

Alıntı ademtahir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cengiz, aile hekimliği ne için yaptılar?
    1. ilk basamak gideceğin yer olması ve aynı doktorun seninle her daim ilgilenmesi.
    2. hastanelerin yükünü azaltmak.
    3. tedavi giderlerini küçültmek için.
    hadi diyelim 1. ve 2. madde eyvallah..!
    3. maddeye gelecek olursak hangi tedavi gideri düştü böyle yapmakla?
    dahada fazla arttığını düşünüyorum yolsuzluk dahada çoğaldı varsa yanlışım düzeltin lütfen..
    avrupa ülkeleri bu işi çözemedi altından kalkamadı bizim ülkemi becerecek bu işi ben sadece gülerim buna..
    ayrıca cengiz kardeşim medula sistemi zaten başlı başına saçmalık medulaya niye geçtik karekod sistemine geçilecek yolsuzluk öncelenecek kaçak ilaç önlenecek doğrumudur?
    alt yapısını hazırlamayan bir devlet böyle sistemi erkende geçerse ne oldu olmayan ilaçların karekodları reçete arkasına yapıştırıldı gönderildi doktor yazdı eczacı verdi hiç bir doktor arkadaşımda eczacı arkadaşımda bu konuda kızmasın ama gerçek bu
    ayrıca böyle işleri yapan eczacı ve doktor arkadaşları merak ediyorum devletin 1 kuruşunda doğmamış çocuğun hakkı var nasıl yiyorlar bu paraları bunuda hep merak etmekteyim..
    daha çok şey yazmak istiyorum da susmak en iyisi şimdi..!

ii geceler arkadaşlar doktor olduğum için ve şuan da aile hekimi olarak çalışmamdan dolayı bazı sorularınıza cevap vereyim dedim.
    1. ve 2. madde asıl düşünülen nedenlerden biri ancak şuanda bize muayene yapmanın performans dediğimiz olaya ( aile hekimliğinde döner sermaye yoktur ve performans ters işlemektedir. yani eksik iş yaparsan cezalandırılırsın ücrette kesinti olur) hiç bir etkisi yoktur. türkiyede aile hekimliği sistemiyle gebe bebek takiplerine önem verilmiştir. sağlık açısından belki bilenleriniz vardır gelişmişlik göstergesini bebek ölüm hızı göstermektedir. bakanlıkta bunun önüne geçip sağlıktı yeni nesil ilkesiyle geçti belkide.

aile hekimlerinin ücretleri ilk etapta çok gelebilir. türkiyede zaten kimse hakettiği ücreti almıyor ama şuda bi gerçek ben bundan önce ilçe devlet hastanesinde acil de çalışmakta idim. orada aldığım ücretinde komedi olaması ve bakanımzın tamgünle maaşlarımız arttığını söyleyip sanki doktorların 5-6bin gibi meblalar aldığını söyelemesi belki biz doktorların çok fazla ücret aldığını düşüdürmüştür. ancak öncesinde de şuan da bu meblaya erişebilecek pratisyen hekim sayısı sayılıdır. şuanda tam gün ile sağ cepten alınıp sol cebe konulan bi ücret vardır artış olmamıştır.
    aile hekimlerine yüksek ücret verilme olayı ise ilk başta devlete daha fazla yük gibi gözükmekte. ancak olaya bütün haliyle bakıldığında ise tam tersine devlete yükü daha az.
    çünkü 500-600 beldelik bi bölgede dahi sağlık ocağı olması ve burada doktor ebe sağlık memuru ve hizmetlinin çalıştığını düşünün. bu sağlık ocağında günlük maksimum 15 hasta geldiği yerde bu personel çalışmakta olduğunu düşünürsek sadece bu personel giderleri bile bu bölgenin doktoru olan aile hekiminin maaşından fazla ayrıca bu bölge haricnde enaz 2500-3000 kişide aynı dr ye bağlı. ayrıca şuana sağlık ocakları tamamen sağlık müdürlüklerinin sırtından inmiş ve tüm giderler doktorlara yüklenmiştir.
    belki biliosunuzdur sağlık bakanlığının elindeki landrover jipleri kmde enaz 80kuruş -1lira yakmakta bunlar milli servet. şuan aile hekimi aşısına gebesine köyüne kendi imkanlarıyla gitmekte tümmasraflar bize ait. ben bundan yakınıyor deilim zaten maaşın yüksek olmasıda bunla alakalı.
    ocakların elektrik su telefon giderleri yakıtları bize ait ve ocaklara kira ödemekteiz. bizim burada kiralar yüksek deil ama arkadaşım istanbulda oldu. 4 dr nin çalıştığı 2 apartman dairesi aylık kira ücreti 4000lira ve burası daha önceden de sağlık ocağı imiş. yani devlette bu yere kira vermekte imiş.
    gider konusunda bence hesaplanmış bişey ama yanlış olan konu alt yapının gerçekten hazır olmayışı sevk zinciri olmadıkça 2.-3. basamağın yükü azalmaz zaten.
    bir diğer olay arkdaşlardan katkı payından yakınanlar olmuş. aile hekimliğine geçmiş bölgede muayene ücreti yoktur. yani sosyal güvencesi olmayan bi kişi bile aile hekiminde ücret vermeden muayene olur ve hatta yapılabiliorsa tahlilde yaptırabilir.
    şimdilik aklıma gelenler bunlar.
    merak ettiğiniz bişey varsa yardımcı olmaya çalışabilirim
    tekrardan ii geceler

bu arada aile hekimi sorgalamak isteyenler için

https://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/
    Konu drahmet tarafından (11/12/2010 Saat 01:36 ) değiştirilmiştir. Sebep: yazım hatası

Cengiz Özel
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Adem bence bir şeyi yanlış anlıyoruz.
    Şu anda bence aile hekimliği doğru bir uygulama(eczane olarak eski uygulamaya göre işlerimiz düşmesine rağmen)Ahmet bey,inde yazdığı gibi gebelik takibi ve aşılama şu anda üzerine en çok düşülen konu ve bunda gerçekten ilerleme sağladılar.Aşı zamanı gelip yaptırmayan anne aile hekimi tarafında aranıp sebebi soruluyor yada gebelik takibinde kontrole gelmiyen bir anne adayı yine aynı şekilde aranıp soruluyor.Bence asıl sorun olacak konu sevk zinciri.Eğer mevcut mevzuat değişmezse aile hekimine her ay baktığı hastanın belli bir oranı kadar sevk etme hakkı olacak.Eğer bu sevk kotasını aşarsa aştığı her hasta için maaşından kesinti olacak ki esas sorunda burada başlayacak.Bir zamanlar hakimler ve savcılar demişti vicdanımız cüzdanımızın arasına sıkışmaya başladı diye aynı sorun maalesef aile hekimlerindede başlayacak.
    Medula ve karekod altyapısı tamamen oturtulmadan yapılan bir sistem.Şu şartlarda sağlık giderlerinin düşmesi mümkün görünmüyor ve bu sebepten dolayıda hükümet sürekli ilaç fiyatlarını düşürmekte.Buna eczacıların ne kadar dayanacağı meçhul şu anda eczaneler bedelsiz olarak kamulaştırılmakta ve buna ne odalar nede merkez heyeti bir çözüm bulabiliyor.
    Yeşil beyaz Bursaspor
    Adı aşk bu eziyetin..

adem tahiroğlu
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok

benim merak ettiğim konu anlaşılmadı herhalde israil hariç tüm dünyada vazgeçilen aile hekimliği uygulaması neden bizde başlandı avrupanın yapamadığı sistemi bizmi yapacağız bunu merak ediyorum..
    şimdi iyi hoş güzel aile hekimleri kendi kirasını masrafını bilmem neyini kendisi karşılıyor eyvallah devletin sırtından sağlık ocağı masrafı kalktı diyoruz geçen şahit olduğum olayıda anlatıyım 2 doktor evi tutmuş sağlık ocağı yapmış yan tarafında eczane tutmuş buraya kadar gayet normal ama sağlık ocağı kirasını eczane ödüyor..! hadi biri bunu bana açıklasın o kirayı veriyorsa karşılığından neler oluyordur ? 1000 tl kira ödüyorsa karşılığında kaç tl lik ilaç çöpe gidiyordur bunları bilmek lazım!
    google maps'tan bakabilirsin Konya'nın akyokuş dediğimiz mevkisi var tıp fakültesi civarı uydu vericileri için kazı yapılırken koli koli küpürü kesik ilaç çıktı oradan!
    evet aile hekimliğine geçtik sağlık giderlerini düşürdük ben buna bi yerimle gülerim arkadaşlar..
    aşı takibi gebelik için böyle bir uygulamaya geçilmez önce toplum bilinçlendirilecek insanlar okuma yazma öğrenecek kültürlü toplum olacağız o zaman zaten herkes kendisi gidip aşısında yaptıracak tedavisinde yaptıracak her türlü sağlık problemini kendisi aşacak..

Cengiz Özel
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Adem kira ve gider meselesi her yerde var.Nasilki hastayı kaçırmamak için muayne ücreti ve fark almayan eczaneler varsa buraların kiralarını veya giderlerini karşılamak için birileri çıkacak.Ama bu insanlar var diye bu uygulama yanlıştır demek doğru değil.Öyle bir yazmışın ki önceki uygulamada eczane mümessil doktor olayları yoktuda aile hekimliği başlayınca bunlar oldu.Bunlar hep vardı ve yazdığım gibi zihniyet değişmedikçede olacaktır.Uygulanan sistem ister aile hekimliği olsun ister sağlık ocağı sistemi olsun içimizdeki çürük elmaları temizlemedikçe bu işler düzelmez.
    Yazdığın çirkinlikleri kim yapıyorsa cezalar caydırıcı olmadığı sürece düzelen birşey olmaz.
    Yeşil beyaz Bursaspor
    Adı aşk bu eziyetin..

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

adem tahiroğlu
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok

cengiz yanlış yorumluyorsun ben önceden yoktu demiyorum her zaman vardı halende var
    benim dediğim olay aile hekimliğine geçilince sağlık giderleri düşecekti karekod sistemine geçince sağlık giderleri düşecekti ya rakamlar diyorki bu yıl daha fazla olmuş bu giderler fazladan basılan karekodlar yazılmış fatura edilmiş sağlık giderleri böylemi düştü yani bunu anlatmak istiyorum ben diyorumki önce halk bilinçlendirilsin önce bir sistem düzgün kurulsun.
    misal senin tanıdığın doktor ve eczacı vardır yolsuzluk yapan benimde bildiklerim var şimdi senin ve benim bildiklerimi sağlık bakanlığı sgk eczacı odaları bilmiyormu?
    cevabında veriyim hemde senden benden daha iyi biliyorlar kim nerede nasıl ne iş çeviriyorlar.

Cengiz Özel
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Adem aynı şeyleri yazıyoruz ama farklı dile getiriyoruz.Mevcut uygulama ile karekod ile sağlık harcamalarını düşüremezsiniz bu bir gerçek.Senin eczanende de bazı ürünlerde bu uyarıyı alıyorsundur"bu ürün başka eczaneden satılmıştır"Bu ne demek ya sanal karekod oluşturulup bu ilaç x bir eczaneden reçete edilmiş yada firma aynı karekodu iki defa başmış.Bunları its yönetim paneline girip hangi eczanenin yaptığınıda görebiliyoruz ama sebebinin hangisi olduğunu bilmeden o eczaneyi suçlamakta doğru değil.Mal alım bildirimi yapmadan bunları çözmek imkansız ama buradada stok affı olayının çözülmesi bekleniyor.Yani aslında işler önceki yıllara göre çok daha karışık ve zor.Şu anda eczanelerde yapılan işler gerçekten takdire şayan.Devlet hiçbir memuruna çalışmayan bir sistemle bu kadar işi mümkün değil yaptıramazdı yeri geldi 14/15 saat eczanelerde çalışıp hastalarımızın ilaçlarını karşıladık.
    Sonuç ne dersen aile hekimliği için çok karamsar değilim bence doğru bir uygulama ama medula ve karekod altyapısı hiç hazırlanmadan düşünülmeden yapılmış bir uygulama üzerinde daha çok çalışılması gerekiyor.
    Yeşil beyaz Bursaspor
    Adı aşk bu eziyetin..

Ahmet KARAAĞAÇ
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    38 AK 253

Alıntı ademtahir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cengiz yanlış yorumluyorsun ben önceden yoktu demiyorum her zaman vardı halende var
    benim dediğim olay aile hekimliğine geçilince sağlık giderleri düşecekti karekod sistemine geçince sağlık giderleri düşecekti ya rakamlar diyorki bu yıl daha fazla olmuş bu giderler fazladan basılan karekodlar yazılmış fatura edilmiş sağlık giderleri böylemi düştü yani bunu anlatmak istiyorum ben diyorumki önce halk bilinçlendirilsin önce bir sistem düzgün kurulsun.
    misal senin tanıdığın doktor ve eczacı vardır yolsuzluk yapan benimde bildiklerim var şimdi senin ve benim bildiklerimi sağlık bakanlığı sgk eczacı odaları bilmiyormu?
    cevabında veriyim hemde senden benden daha iyi biliyorlar kim nerede nasıl ne iş çeviriyorlar.
    kardeş herkes en ufak rahatsızlığında devlet hastanesi, sağlık ocağı, aile sağlığı merkezi yerine özel sağlık kuruluşlarına gider ve benim daha önce çalıştığım hastanede dahiliye servisinde YATAN hastanın 1 haftalık maliyeti herşey dahil 500 lirayı bulmazken özel sağlık kuruluşunda bigünlük MUAYENESİ 1000 lirayı buluyorsa asıl araştırılması gereken bu bence.

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

Alıntı drahmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeş herkes en ufak rahatsızlığında devlet hastanesi, sağlık ocağı, aile sağlığı merkezi yerine özel sağlık kuruluşlarına gider ve benim daha önce çalıştığım hastanede dahiliye servisinde YATAN hastanın 1 haftalık maliyeti herşey dahil 500 lirayı bulmazken özel sağlık kuruluşunda bigünlük MUAYENESİ 1000 lirayı buluyorsa asıl araştırılması gereken bu bence.
    Aile hekimliğinden ayrı olarak bir şeyler yazayım o zaman...

1. Kızımın alerji rahatsızlığı için İstanbul Çapa'da muayene olmak bile büyük dertti...Sadece asistanlar muayene yapıyordu, profesörler muayene katına bile inmiyordu...Asistan arkadaş ise istese bile bazı tahlilleri yaptıramıyordu, profesör imzası gerekiyordu çünkü...
    Peki ortada gözükmeyen profesör nasıl olacak da görecekti hastayı...Çözüm basit...Özel muayenehanesine gidip 200tl.yi ödeyince küçük antetli bir kağıda yazılan not ile tüm testler yapıldı...

2. Eşimin hamileliği sırasında amipli dizanteri hastalığını yapılan tahlile rağmen tespit edemedi Foça Sağlık ocağı....Hadi bu bir olay...Eşim hamile olduğunu ve rahatsızıklarını defaten anlatmasın rağmen ''olur öyle geçer'' gibi bilimsel bir yanıt aldı doktordan...Bu arada öze muayene için kime gittiğini ve neden kendisine gelmediğini sordu...

3. 1992 de kaybettim babamı...Beyinde oluşan ur yüzünden 9 senede 2 ameliyat oldu arkasından vücut güçsüz düştüğü için akciğer yetmezliğinden öldü...Kartal Devlet hastanesinde yapılacak ameliyat ve kalınacak oda için bir sürü tanıdık bulduk...Çok hediyeler alındı...Babam hakkı olan hizmeti tanıdık ve rüşvet ikilisi ile aldı...

4. Yakın arkadaşım babasını akciğer kanserinden kaybetti 2010da...Hastane odası ve ameiyat sırası için 3. maddede anlattığım şeyleri bizzati yaşadı...O meşhur ''BIÇAK'' parasını çoook anlattı durdu...

Daha yazabileceğim onlarca örnek var...
    Şu ana kadar adam olan,insan olan,Allah korkusu olan,mesleğini layıkıya yapmaya çalışan, adam kayırmayan çok az doktor tanıdım...3-4 kişi o kadar...Ama mesleğim gereği periyodik muayene vb. nedenlerle yüzden fazla doktor tanıdım..

Demişler ki 1 hafta her şey dahil 500 tl tutarken neden günlük 1000 t veriliyor...
    Para karşılığı olsa da Sağlık hizmeti almak için olabilir mi acaba?
    Para verildiği için doktor tarafından azarlanılmayacağı için mi acaba?
    İnsan yerine konmak için mi acaba?

İşini layığıylayapan ya da yapmak için elinden geeni yapanı ayrı tutuyorum tabi...
    Ama doktor,devlet hastanesi ve sağlık ''sistemi'' üçlemesi...
    Bırakın Allah aşkına...
    Güldürmeyin beni...

ismail sezer
    Taykel sezerism - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    17 NH 501
    Edilen teşekkür: 94

Teknik Konu punto evo

Aradaşlar bu sistem sonunda çöker . şahsım istemeye istemeye eşim bu uygulamaya katıldı . Ebe olarak bakalım durum ne olacak

Ahmet KARAAĞAÇ
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    38 AK 253

"Fuzuli"
    haklısınız kardeşim özel hastanelere gidin onlar çook iligleniyor deilmii gereksiz yere onlarca tahlil yapılıyor nasıl olsa sizin cebinizden çıkmıyor deil mii gitmek çokk doğal.
    gereksiz yere radyosyon almak nedense insanları rahatlatıyor galiba
    haa ben bunlar devlet hastanesinde olmuyor demiyorum haklısınız onlarda oluyor. azarlanma demişsin yapan arkadaşlarımz yok değil ama milletimizde de var sanki muayene ücreti ödeyince nedense gittiği sağlık kuruluşunda düzene başkalarına saygıyı nasılsa bir anda öğreniyor.
    bırakın doktoru bizim birbirimize saygımız varmı ki. anlatırmısın bana günde 500 hastaya nasıl bakacağız söylermisin lütfenn??
    acil olmayıp acile gelip ben acilim diene ne yapacaksın?
    acilde işler daha hızlı yürüyo die acile geleni napacaksın?
    haftanın 5 günü hastaneden çıkmayanları napacaksın?

adem tahiroğlu
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok

ahmet bey halkın bir suçu yok bu konuda suçlu olanlar özel hastanelerin önünü açanlarda devlet hastaneyi yapmayıpta özel hast. açın diye teşvik verenlerde!
    devlet hastanesi doktorlarına günde 100 hasta bakın diyen zihniyetlerde..
    bugün pazartesi şu an karşımdaki hastane full dolu polikliniklerde adım atacak yer yok bir doktor akşama 100 hastaya bakarsa o doktordan hayır gelmez kime ne teşhis koyduğunda unutur yazdığı ilacıda şaşırır ameliyatta yanlış böbreğide alır burda suçlu halk değil doktorda değil düzeni bu halde bırakanlarda geliştirmeyi düşünmeyen zihniyetlerde özel hastaneleri zengin eden düzen suçlu..
    ben özel hastaneye gitmiyorum çünkü devlet hastanesinde çok rahat muayene oluyorum tetkiklerim hiç sıra beklemeden yapılıyor doktorun kapısının önünde beklemiyorum doktor benimle çok iyi ilgileniyor para versem bu kadar rahat ve kaliteli muayene olamam ama bu benim için geçerli ve benim gibi sağlık sektöründe olanlar için geçerli vatandaşımız hastaneye sabah geliyor öğleye zor çıkıyor haliyle dahada çok hastalanmış olarak çıkıyor..

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

Ahmet bey,
    Ben sizin yazdıklarınıza farklı bir yorum getirdim...
    Siz iyi bir doktor olabilirsiniz, adaletli bir şekilde sağlık hizmeti veriyor da olabilirsiniz...
    Bulunduğunuz muhitte bu hizmeti devlet çoook daha ucuza ve kaliteli veryorken insanlar sadece adına kanarak özele gidiyor da olabilir...

AMA;
    Bunlar benim anlattığım perspektifin yanıtları değil...
    Siz şikayetçi olduğunuz bir kaç hususu yazdınız...Ki haklısınız...
    Ben de şikayetçi olduğum hususu yazdım..Ki haklı olduğumu biliyorsunuz...
    Aynı konu altında olsa da konu başlıklarımız biraz uzak...

Meyvelerden bahsedip elma ile armutu karıştırmayalım derim...

Benim sizden duymak istediklerim 'Bıçak parası'nı önleme hususunda gerçekçi bir politika var mı? Bu uygulanabiliyor mu? Mesleğine şevkle başlayan hekimlerin (en azından hepsinin öyle olduğuna inanmak istiyorum) zorlu nöbet,hasta ilişkileri ve yoğun vizitelerden sonra ilk günkü azim ve isteklerini kaybetmeleri konusunda( mesleki deformasyon) uygulanan bir proje var mı?

Yanlış tedaviler sonucunda oluşabilecek durumlarda olayın bir daha gerçekleşmemesine yönelik ve YAPICI bir yaptırım var mı? (Hekim dayanışması ile örtbas edilen vakalar ya da tam tersi yapılabilecek bir hata ile doktorluğu elinden alınan kişilerle ilgili)

Benim için önemli olan bunlar...
    Ben canımı emanet edecek doktor arıyorum etrafımda...
    Benden ne kadar para alacağını hesap eden simsar değil...
    Şöyle ya da böyle artık nasıl herkese DOKUNULUYORSA hata yapan doktora da dokunulduğunu görmek istiyorum... Ya da hemşireye... Ya da görevini yapmaya çalışan acil servis doktoruna kuvvet uygulayan şehir zorbasına...

Bir kere daha verdiğim örneklerin TÜM doktorları kapsamadığını söylüyorum...
    Amaç daha iyiye ulaşmak...
    Gereksiz konuşup insanları kızdırmak/küstürmek değil...

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

BARIS UCAR
    suvari_84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BD 1257
    Edilen teşekkür: 153

valla benim aile hekimim yan komşummm) hergün görüyorumm