6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Bireysel emeklilik aldatmacası

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

Standart Bireysel emeklilik aldatmacası

bi ara bende girmiş cıkmıstım bu haberden sonra kafamızda daha net bilgiler olustu. calısanların gelir vergisi olayı kafasına yatıyorsa diyor girsin diyor. ama sistem cok mantıklı bir sistem degil. sadeece para biriktiremeyenler icin ideal yani aylık kenara koyamıyorsan buna zorunlu hissedip yatırmandan dolayı
    https://www.haber7.com/haber/2010041...-aldatmaca.php

2. Bu mesajı için 4 kişi pdr42'ye teşekkür etti:

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Ben son anda vazgeçtim. İşyerinde kendini kaptıran arkadaşlar oldu. İlk 3 yıl çıkamıyorsunuz. (Sigortacı olanlar itiraz edecektir, hayır çıkabiliyorsunuz vs. diye) Çıkabiliyorsunuz ama zararınız çok büyük oluyor.
    Varmı böyle bir şey ya, adam resmen sen para biriktiremezsin dedi bana. İyi ki de demiş, o anda vazgeçtim.
    Hiç mantıklı değil, benim yerime para biriktirecek, sağ kalırsam iade edecek.
    'Madem benim için bu şekilde para biriktiriyorsunuz, bunu da hiç bir üretim yapmadan, üretime yönelik yatırım yapmadan sadece hazine bonosu, altın, vs gibi şeylere yatırım yaparak sağlıyorsunuz, çalışanlarınızın maaşını nereden çıkarıyorsunuz?' sorusuna da net bir cevap veremiyorlar.
    Matematik basittir, aynen havuz problemi. 20 sene havuzu doldurmaya çalışıyorsunuz, sonra içindeki suyu boşaltmak için geriye 10 yılınız kalıyor. Kepçeyle doldurduğunuz havuzu da kaşıkla boşaltmaya çalışıyorsunuz. (Sigortacılar buna da itiraz ediyorlar, 'kaşık değil kova' diyorlar, bu gün bakınca öyle görünüyor ama enflasyonu düşündüğünüzde 20 yıl sonra kova denen şey bu günün kaşığı kadar kalıyor)

İşi karlı gibi gösteren tek şey, ödemeleri vergiden düşebilmek. Ama o bile karşılamıyor aslında.

Bir de vergiden düşme işinin şöyle bir boyutu var. Ben bunu vergiden düşünce devletin vergi geliri azalacak, azalınca devlet vergi miktarını arttıracak. Bu nedenle bu sisteme girmeyen vatandaş ta bunun yükünü çekecek.
    Bu ülkeyi tanıyoruz, biliyoruz. 10 yıl sonra, bankalarda olduğu gibi bireysel emeklilik sistemleri de geri ödeme vakti gelince patır patır dökülüp iflas edecekler ve geri kalan yük yine devletin, yani yine gariban vatandaşın sırtına binecek.

İşin özeti bu.

4. Bu mesajı için 3 kişi Moosty'ye teşekkür etti:

sakin karadas
    sakinkaradas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 141

anadolu sigortada çalışan bir arkadaş var .o bana dediki insan eger isterse kendi emeklilik sistemini kendi kurar.fakat disiplin ön palanda olmak zorunda.şöyle bi anlatayım çogunuz hak verecektir.
    aylık başlangıç piriminiz belirleyin bu minimum 250 tl olacak(şayet imkan varsa 1 yıllık pirim peşin olarak yatacak)
    toplamda 1 yıllık piriminizin karşılıgı 3000 tl dir.
    bu parayı 1 yıllık vadeye yatıracagız ortalama olarak %15 getiri kazanacaktır.
    2.yıl aylık pirimizi enflasyon oranında yani minumum %10 artıracagız.ve yine toplam parayı 1yıllık vadeye yatıracagız.2yıl sonunda parmız toplamda getirisi dahil 7245 tl olacaktır.
    aynı bu displinle 10 yıl boyunca pirim yatıracagız.
    10.yıl sonunda hem paranın kendi getirisi hemde bizim enflasyon artışlarımızla birlikte paramız toplamda 130.bin lira civarına ulaşacak(bugünki reel degeri ile yani bunu 3 kg altının 10 yıl sonraki degeri olarakta baz alabilirsiniz.)
    şimdi sıra geldi emekli olmaya on yıl sonunda biriken 130bin liranızın bir yıllık getirisi 19.500 lira olacaktır.bunun yarısını 12 eşit parça olarak aylık olacak şekilde geri kalan yarısını ana paranızın enflasyon karşında erimesini engellemek için ana paranın üzerine ekliyoruz.böylece aylıgımız her yıl hem artış gösterecek hemde ana paramız enflasyon karşısında erimemiş olacaktır.
    burda şu çok önemli şayet enflasyon degerlerinde anormal artış olması halinde aylık yatırdıgımız pirimlerde aynı enflasyon oranında artış yapmalıyız.böylece paramızı sürekli olarak güncel degeri ile muhafaza ederiz.bu arada bugünki degerle aylık 812.50 tl maaş alarak emekli olursunuz.
    bu sistemin sgk dan fakı saglık hizmeti vermemesidir.birde bankanın batması maaşın kesilmesi demektir.ama devlet banklaları batmacagına göre bunlarda tercih önemlidir.
    Konu sakinkaradas tarafından (14/04/2010 Saat 09:43 ) değiştirilmiştir.

6. Bu mesajı için 4 kişi sakinkaradas'ye teşekkür etti:

sakin karadas
    sakinkaradas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 141

isteyen bu sistemi uygulayabilir.benim şu an 3.yılım.ve yaklaşık15.000 lira yaptım birikim degerimi.bazen fazla para oldugunu hissedersem gidip onuda yatırıyoprum.sonuçta bana geri dönecek.

ÖZKAN SAÇKAN
    Lovergang kolombo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65
    Edilen teşekkür: 223

ben hayat sigortası yaptımıştım. Ama girdiğime bin pişman oldum. 3.5 yılda 9000 para yatırdım. çıktığımda 7000 kadar para aldım. Bana hiçte böyle anlatılmamıştı. Ayrıntılı incelemeden arkadaş kurbanı oldum. arkadaşımada tabiki işin aslını anlatmadılar. Oda doğru bildiği yanlışları bana anlatarak poliçelendirdi. Zararın neresinden dönsek kardır dedim ve acil para iht.dolayı çıktım. birşekildede para biriktirmiş oldum bana faydası bu oldu. Başkada bir halta yaramaz

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Bireysel emeklilik çıkmadan önce hayat sigortasına girmiştim usd cinsinden. Daha sonra bireysel emekliliğin yasallaşmasını müteakip sigorta sisteminden emeklilik sistemine geçtim. 6 yıldır ödüyorum ve emeklilik fonlarım borsaya endeksli. Kendimde borsada yatırım yaptığım için bu aralar emeklilik sisteminden çıkıp, direk hisse senedine geçmeyi düşünüyorum. Aynı şekilde oğlumunda kumbara fonu var ve onuda hisse senedine çevirmeyi planlıyorum. Sonuçta bu yatırımlar uzun vade olduğu için borsada uzun vade kaybeden hiç görmedim Bireysel emekliliğin vergi avantajı ise düştüğüm primler sayesinde bir üst vergi dilimine girmekten kurtulmuştum
    GP in mirror is faster than they appear !