Sonuçlar: Hangisini almaya karar verdiniz?

Katılımcı sayısı
19. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • LED TV

11 57.89%
  • LCD TV

7 36.84%
  • Kararsızım

1 5.26%
  • Fikrim yok/İlgilenmiyorum

0 0%
15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Led tv & lcd tv

Umut Somyürek
    Yaşayan GP yasayanadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 67

Araştırma İnceleme Led tv & lcd tv

10 Ocak 2010 da kendi sitemde yayınladığım inceleme ve araştırmamı sizlerlede paylaşmak istedim. Ankete katılmanızı rica eder keyifli forumlar dilerim...

LED TV & LCD TV

Televizyon almaya karar verdiniz. Birazda kararsız biriyseniz yandınız şimdiden söyleyeyim...

Piyasada envai çeşitte, boyutta, teknolojide, özellikte ve fiyatta televizyon bulabilirsiniz,

Ama siz hangisini, nereden, nasıl ve ne kadara alacaksınız?

Tamam hemen paneye kapılmayın ve sakin olun. Aslında karar vermek zor değil. Özelliklede teknolojiye biraz uzak olan, bu konulara pek meraklı olmayan kişiler daha kolay karar verirler.

İki yada üç marka belirlerler, bütçelerinide belirleyip bir karara varırlar.

Asıl sorun bu işlere, bu teknolojilere biraz meraklı olanlarda. Hiçbir şeyi gözden kaçırmak istemezler. Tüm teknolojileri öğrenmek isterler ama doğru bildikleri yanlışlar ve takıntılarıda çoktur.

Bu konuda bende sizlere yardımcı olmaya çalışayım dedim. Bakalım faydalı olabilecekmiyim yoksa kafanız dahadamı çok karışacak?

BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN

Bu seçenek tabiki belirli bir bütçesi olanlar için. Bütçe sıkıntısı olmayanlar yada bütçe aralığı geniş olanlar (Örneğin; 1500-5000TL diyenler) bu seçeneği en sona bırakabilirler.

Şimdiki piyasada 2500-3000TL altında pek LED TV yok maalesef. Bu nedenle 2500TL'ye kadar bütçesi olanlar LCD TVlere bakmalılar. Bu bütçeye kadar en fazla 32" LEDTV bulabilirsiniz. LED TV lerin hemen hemen her açıdan LCD lere göre daha üstün olduğunu unutmayın.

TV BOYUTUNU BELİRLEYİN

Teknoloji marketlere gittiğinizde en büyük sorun yanyada dizilmiş çeşitli boyutlardaki TVlere bakmaktır. Alanında geniş olması nedeniyle gözümüz hep dev boyuttaki ekranlara kayar. Ancak aslında baktığınız gerçekten çok büyüktür. Bu nedenle bilimsel kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir.

İster salona, ister oturma odasına, istersenizde mutfağa alın önemli olan TVyi izleyeceğiniz mesafedir. Eğer izleyeceğiniz koltuğun ekrana uzaklığı 4 metreden fazla değilse 32" TV fazlasıyla işinizi görecektir. 2,5m ve daha az ise daha küçük ekranlar bile düşünebilirsiniz.

"Salona en az 42" almam lazım", "Bizim oturma odası büyük en az 40" olmalı" gibi klişelerden mutlaka kurtulun. Zira 4m den daha yakın bir mesafeden 40-42-46" gibi ekranlara devamlı bakmak gözü yorar ve bozar. Ayrıca ekrandaki pikselleri, yayındaki karelenmeleri daha net görürsünüz ve bu durum seyir zevkinizi olumsuz etkiler. Unutmayın ki yayınların %90 dan fazlası hala yüksek kalitede değil.

ÖZELLİKLERİ BELİRLEYİN

En önemli kriter kesinlikle kontras oranı değildir. "Amanda bununki 30.000:1 miş, öbürü 15.000:1. İki kat daha kaliteli görüntü..." gibi saplatılarınız varsa onları yok edin.

Çok teknik ayrıntılara girmeden söyleyecek olursak, yukarıdaki kontras farkını çok özel bir görüntü olmadığı sürece fark etmek çok zordur. LEDTV lerde ise kontraslar ledin yapısı nedeniyle çok daha yüksektir. Ev kullanımı için LCD lerde 15000:1 bile fazlasıyla yeterlidir.

Hz olayına gelince; bu özellik kontrastan daha önemlidir. Ancak çok hızlı görüntüler olmadığı sürece TV nizin 50 Hz olması yada 100 Hz olması sizin seyir zevkinizi etkilemez.

Birçok marka LCD de ortak panelleri kullanır. Yani farklı markaların LCD panelleri aslında aynı üreticiye aittir. Onları birbirinden farklı kılan panellerin yazılımlarla işlenmesidir. Markalar yazılımlarıyla panelden optimum performansı almaya çalışırlar ve görüntüyü işleyerek size daha net, daha parlak görüntü vermeye çalışırlar. Görüntü işleme, gürültü azaltma, arka ışık kontrolü, 3D renk, 3D ses gibi özellikler iyi markaları diğerlerinden ayıran en önemli özelliktir.

Bağlantı özelliklerine mutlaka dikkat edin. TV nize neler bağlayacağınızı veya ilerde bağlayabileceğinizi düşünün. Dijital ve analog görüntü ve ses giriş çıkışları önemlidir. Bir çok ürün artık HDMI bağlantıya olanak verir. Bunun sayışı önemlidir. TV ye; DVD,PC ve uydu alıcı en çok bağlanan ürünlerdir. Bu nedenle en az 3 HDMI girişi ihtiyaçlarınıza cevap verecektir. Evde dijital ses sisteminiz varsa dijital ses çıkışı, analog ses sistemi içinse 5,1 analog çıkış olması önemlidir.

USB girişi güzel olmasına karşın tehlikelidir. Artık TV lerede virüs bulaşabiliyor. Emin olmadıkça kullanmayın derim. Zira çevremdeki insanlara ait usb disklerin %80'i virüslü.

Wireless, net TV gibi ekstra özelliklerde var, ancak zaruri ihtiyaç yoksa bunlara gerek yok.
    Tepkime süresi iyi markalarda zaten yeterli seviyede.

KARAR VERİN

LEDTV fiyatları düşmeye devam ediyor, bu nedenle acele etmeyin ve kampanyaları takip edin.LED TV lerin daha yüksek teknoloji olduğunu düşünürsek makul bir fiyat farkını kabullenmek gerek. Bir örnek; bugün baktığım iki saygın internet mağazasında aynı marka ve model 32" LEDTV, birinde 2150TL diğerinde 2550TL civarındaydı.Ucuz olanda KDV bizden kampanyası vardı. Aynı marka Full HD 32" LCD tv ler ise birinde 1500-1800TL, diğerinde ise 1300-1500TL. Bu arada güzel kampanya imiş...

TV boyutuna göre değişmekle beraber LED ler ortalama %40-60 daha pahalı.

SONUÇ
    Yeterli özelliklerde;

32" LCD 1300-1700 TL
    32" LED 2200-3000 TL

40-42" LCD 1900-2800TL
    40-42" LED 3200-5000TL civarlarında.

LED TV lerin çok daha şık, daha tasarruflu, uzun ömürlü ve daha çevreci olduklarını düşünürsek, aradaki fiyat farkları biraz daha kapandığında hepimizin birer LED TV almaya çalışacağı kesin. Hem fiyatlar hem de LED teknolojisine ait özelliklerin oturması bakımından acele etmeyin. Bu hızlı teknolojide 2 sene sonra neler neler olacak. En son çıkanı takip edeyim diye kendinizi zorlamayın.

Örneğin ben bundan 3 sene önce 32" HD Ready LCD yi 1600 TL ye aldım, hala zevkle kullanıyorum ve şimdiki LCD lerle arasında bariz bir görüntü farkı yok. Üç sene önce 32" Full HD ler 2000TL civarıydı ve hala HD yayınlar oturmadı. Olanlarada ulaşmak biraz pahalı.

Son olarak tavsiyem şudur ki; oturmuş ve ihtiyaçları fazlasıyla karşılayan LCD TV almak şu an daha mantıklı. Fazladan paranız cebinizde kalsın pişman olmazsınız. Artan paranızlada rahatlıkla iyi bir ev sinema sistemi alabilirsiniz. Bilinen iyi markalardan ve gerçek distribütör garantisi altındaki ürünleri almaya özen gösterin. Ortalama fiyatlarla alabileceğiniz önereceğim markalar ise şunlar;

Philips, Samsung, Sony, Toshiba, LG

İyi alışverişler dilerim.
    Konu yasayanadam tarafından (21/01/2010 Saat 13:48 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 7 kişi yasayanadam'ye teşekkür etti:

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Haber için teşekkürler..

Yanlız 40-42" LED 3200-5000TL bukadar para verilmez.Tabi teknoloji üst seviyede ama hergün üstüne yenilikler geliyor..6 ay sonra bu fiyatlar yarıyarıya düşüyo maalesef...

Plazma ilk çıktıgında ben aldım 2,750 tl ye 10 ay sonra 1,500e indi pişmanlık işte

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erhan OĞUZHAN
    LINEA erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06RB401
    Edilen teşekkür: 158

paylaşım için teşekkürler, Teknolojiyi yakalama imkanı malesef yok. bugün son sistem diye aldığınız ürün siz gece yatağınıza yatarken eski hale düşüyor. bizler bunu bilerek genede gidip son teknolojiyi alıyoruz, yeni bir ürün çıktığında ise keşke 2 gün daha bekleseymişim diye kendi kendimize hayıflanıyoruz.
    Linea Dynamic 1,4 Fire

6. Bu mesajı için 2 kişi erhan'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

İkisini de inceleyip karar veren birkaç arkadaşım bana lcd önerisinde bulundular.Dedikleri şey ise şuanki yayınlar için lcd daha kaliteli görüntü veriyormuş.Ne kadar doğrudur bilemem ama led denince aklıma ilk gelenler: Dayanıklılık, parlaklık ve enerji tasarrufu...

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

yazı genel olarak güzel ancak bir iki yanlışı düzeltmek istiyorum.

öncelikle piyasada LED TV yok bu tamamen kandırmaca şuanda piyasadaki LED TVlerin TAMAMI LED AYDINLATMALI LCD TV

LCD TVde panelin arkasından aydınlatma gerekir panelin kenarlarındaki floresan lamba ile ile bu aydınlatma sağlanır.

LEDTV olarak satılan TVlerde bu floresanlar yerine LEDler var yani arada görüntü kalitesi farkı yok. Yalnız üst modellerde bu ledler kenarda değil panelin arkasında ve dinamik olarak parlaklıkları değişebilmekte. bu görüntü kalitesini etkilemekte(yüksek kontrast)

3-5 sene sorna gerçek LED TVler piyasada olucak yani şuan panelde oluşan görüntü direk ledlerle oluşucak.

LED TV almadan önce bunuda gözönüne alın. BENCE şuanki LEDTV ler çok anlamsız.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

10. Bu mesajı için 3 kişi OzzY'ye teşekkür etti:

Ahmet KARAAĞAÇ
    drahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    38 AK 253
    Edilen teşekkür: 75

bilgilendirme için teşekkürler gerçekten süper bir paylaşım olmuş

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

ozzy dostum bu bilgilendirmeyi samsungun ilk ince ledlerini çıkardığı sırada öğrenmiştim az daha alacaktım meğersem ürün aslında lcd ama konrtası arttırmak için çerçeve etrafında led aydınlatma kullanılmış yani gerçek led tv değildi.
    Gittim sony bravia lcd aldım en azından 40 inç ve hala 8 aydır fiyatları aynı 2800 liraya almıştım 12 taksit 100000e 1 kontras oldukça tatminkar görüntü ve 100 hrz 24p cinema denen özellik de var nedense her tv ye koymazlar. w5500 bence alınacak en güzel fiyatlı sony bravia tv alırken nerede ise 20 gün araştırdım.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Umut Somyürek
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İkisini de inceleyip karar veren birkaç arkadaşım bana lcd önerisinde bulundular.Dedikleri şey ise şuanki yayınlar için lcd daha kaliteli görüntü veriyormuş.Ne kadar doğrudur bilemem ama led denince aklıma ilk gelenler: Dayanıklılık, parlaklık ve enerji tasarrufu...
    Aklınıza gelen 3 ana kriter kesinlikle doğru ve en önemli avantajları zaten

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazı genel olarak güzel ancak bir iki yanlışı düzeltmek istiyorum.

öncelikle piyasada LED TV yok bu tamamen kandırmaca şuanda piyasadaki LED TVlerin TAMAMI LED AYDINLATMALI LCD TV

LCD TVde panelin arkasından aydınlatma gerekir panelin kenarlarındaki floresan lamba ile ile bu aydınlatma sağlanır.

LEDTV olarak satılan TVlerde bu floresanlar yerine LEDler var yani arada görüntü kalitesi farkı yok. Yalnız üst modellerde bu ledler kenarda değil panelin arkasında ve dinamik olarak parlaklıkları değişebilmekte. bu görüntü kalitesini etkilemekte(yüksek kontrast)

3-5 sene sorna gerçek LED TVler piyasada olucak yani şuan panelde oluşan görüntü direk ledlerle oluşucak.

LED TV almadan önce bunuda gözönüne alın. BENCE şuanki LEDTV ler çok anlamsız.
    İsim aldatmacası konusunda yazdıklarına tamamen katılıyorum. CCFL (Soğuk Katot Floresan Lambalar) yerine LED’i birincil aydınlatma kaynağı olarak kullanıyorlar. Yani isimlerin CCFL-LCD TV ve LED-LCD TV şeklinde olması gerek. Yazıda özellikle teknik ayrıntılara girmedim zaten.Kafalar karışmasın diye basit tutmaya çalıştım. Yoksa OLED ekranlar falan uzar gider...

Kalite konusunda katılmıyorum. Parlaklık, kontras ve dayanıklılık bence birer kalite kriteridir. O nedenle daha kaliteli olduğu kanısındayım.

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

İsterseniz birde buna bakın derim 2010 ortalarında amerika ile aynı anda ülkemizde

Fiyat duyduğum kadarı ile 102 cm 5000 civarlarında olacak tam emin değilim ama .. Gözlükler dahil

SONY 3D LCD TV! | NEW YORK ? TOKYO

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***

Alıntı yasayanadam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aklınıza gelen 3 ana kriter kesinlikle doğru ve en önemli avantajları zaten

İsim aldatmacası konusunda yazdıklarına tamamen katılıyorum. CCFL (Soğuk Katot Floresan Lambalar) yerine LED’i birincil aydınlatma kaynağı olarak kullanıyorlar. Yani isimlerin CCFL-LCD TV ve LED-LCD TV şeklinde olması gerek. Yazıda özellikle teknik ayrıntılara girmedim zaten.Kafalar karışmasın diye basit tutmaya çalıştım. Yoksa OLED ekranlar falan uzar gider...

Kalite konusunda katılmıyorum. Parlaklık, kontras ve dayanıklılık bence birer kalite kriteridir. O nedenle daha kaliteli olduğu kanısındayım.
    katılıyorum tabiki bunlar önemli kriterler ancak ledler floresanlar gibi çerçevede olunca çok az değişim olmakta buda kaliteyi çok az (gözle görülmücek kadar) etkilemekte. tabiki panel arkası dinamik parlıklık özelliği olan LED-LCD TV lerde kalite çok farklı ancak bunlarda anlamsız pahalı bu yüzden o şekilde yazdım ama tam açıklayamamışım.

yani kısacası LED TV olarak satılan TVlerin ucuz modellerinde gözle görülür bi fark yok bence.
    üst modellerde görüntü kalitesi bariz iyi ama aradaki fiyat farkı çok çok çok fazla.

bende bugun 40" bi LCD almaya çıkıcam 3 model var aklımda B620 B650 W5500 bakalım
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

TOLGAYOZKAN
    Ziyaretçi TOLGAYOZKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arkadaşlar isteyen varsa led tvyi yari fiyatina alabiliyorum irtibata geçin...

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Umut Somyürek
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende bugun 40" bi LCD almaya çıkıcam 3 model var aklımda B620 B650 W5500 bakalım
    Daha almadıysan bence sony ağır basıyor. Yazılım ve çevresel özellikleri sony de gerçekten çok iyi. 5 yıl garantide cabası...

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Umut Somyürek
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İsterseniz birde buna bakın derim 2010 ortalarında amerika ile aynı anda ülkemizde

Fiyat duyduğum kadarı ile 102 cm 5000 civarlarında olacak tam emin değilim ama .. Gözlükler dahil

SONY 3D LCD TV! | NEW YORK ? TOKYO
    Vallahi 102 ekran 5000 civarı olacaksa yinede iyi fiyat. İşin kötüsü 3D yayın, dvd ve oyun yok...

Ozan K
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***

Alıntı yasayanadam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha almadıysan bence sony ağır basıyor. Yazılım ve çevresel özellikleri sony de gerçekten çok iyi. 5 yıl garantide cabası...
    almadım ancak B620 de karar kıldım sony kullandım son 1 sene kadar(40L4000) bide samsung deneyelim bakalım
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Umut Somyürek
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Birbirine alternatif olabilecek bazı marka ve modellerin karşılaştırması...

Marka Boyut Model serisi Tip Yaklaşık fiyat Fiyat Farkı %

Philips 40" 8000 serisi LED 3150tl +%26
    Philips 42" 8000 serisi LCD 2500tl 0

Philips 40" 9000 serisi LED 5000tl +%25
    Philips 42" 9000 serisi LCD 4000tl 0

Samsung 40" 6000 serisi LED 3900tl +%39
    Samsung 40" 650 serisi LCD 2800tl 0

Samsung 40" 7000 serisi LED 4200tl +%14
    Samsung 40" 750 serisi LCD 3670tl 0

Samsung 40" 8000 serisi LED 5000tl +%36
    Samsung 40" 750 serisi LCD 3670tl 0

LG 42" 9500 serisi LED 3800tl +%31