13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Cam filme ceza

Erdal Yenigül
    takemehome - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1

Standart Cam filme ceza

Arkadaşlar internette cam filme ceza kaltığı yönünde bir sürü haber çıkıyor. Ancak ben 2 sene kadar önce cam filme 140 lira ceza yedikten sonra bir daha yaptırmayı düşünmemiştim. Gerçi sonra af çıktı o cezadan yırttık ama olsun. Araç siyah g.punto, cam film aracın görselliğini çok üst sınıra ulaştırıyor kanımca. Ancak her polisi gördüğümde de stres yaşamaya değmez.

Kısacası bu ceza konusunda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Ceza kalktımı devammı? Ceza kalktıysa fatih taraflarında 50 - 100 lira arası cam film yaptıran yerler var, gidip yaptırayim diyorum.

Ziyaretçi033
    Ziyaretçi Ziyaretçi033 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cam filmine ceza kalkmadı hocam, Polisin vicdanına kalmış bir olay.

Gerekli raporları almanız dahilinde ceza yemezsiniz.

Işık geçirgenlik test raporu
    Sağlıktan dolayı rapor.

Nasıl alınır nereden verilir bilmiyorum malesef

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

matadorcuk
    Ziyaretçi matadorcuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gecen hafta polıs durdu ceza yazcam sen sec dedı cam fılmı,emnıyet kemerı, app plaka ne yaptıysam olmadı.Dedım yaz kemerden.Bu camlar ne olacak bunun cezası kalmadımı dedım hayır soktur dedı.yada ye cezayı sen sec dedı

Kıvanç A.
    ekartoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 70

Mevcut Karayolları Trafik Kanununa (Kanun no: 2918) göre Araçların Teknik Şartları 30. maddesi şöyledir:

ARAÇLARIN TEKNİK ŞARTLARA UYGUNLUĞU:

Madde 30 - Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur.

a ) (Değişik bent: 21/05/1997 - 4262/4 md.) Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanan sürücüler 1 800 000 lira para cezası,

b) (Değişik bent: 21/05/1997 - 4262/4 md.) Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs aksesuar eşya ve çıkıntıları olan araçları kullananlarla, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 3 600 000 lira para cezası, İle cezalandırılırlar.

Bu maddenin (a) bendinde belirtilen eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlar, teknik şartlara uygun duruma getirilinceye kadar trafik zabıtasınca trafikten men edilebilir. (b) bendindeki şartlara uymayan ve uyumsuzluğu trafik emniyetini tehlikeye düşürmeyecek nitelikte olan araçların şartlara uygun duruma getirilmesi ihtar olunur. İhtarda verilen süre için teknik şartlara uygun duruma getirilmediğinin tespiti halinde araç trafik zabıtasınca trafikten men edilir.

30. madde b fıkrasına göre de trafik çevirmelerinde cam filmine hala 154 TL ceza kesiliyor. TBMM'ye CHP tarafından 24.07.2012'de arka camların film olmasının görüşü engellemediği gerekçesiyle ve örnek mahkeme kararlarıyla kanun teklifi verildi ama ne yazık ki kanunlaşmadı. Yani arka camlar ser ön camlar yasak diye bir durum söz konusu değildir. Cam filmi hangi numara olursa olsun ya da nereye takılırsa takılsın hala belirttiğim maddeye göre ceza ödemenize sebep olur.
    Otomobil ihtiyaç değil, bir tutkudur aslında...

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Muayene'den hafif kusurlu olarak geçtiği için polisler fazla kasmıyor. Ben onlarca çevirmeye giriyorum,hiç soran olmadı. arkalar 3 önler 2 numara.

Ziyaretci031
    Ziyaretçi Ziyaretci031 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Cam filme ceza

Arkadaşlar bakın bu cam filmi için Sakarya'da yaşanan olayda ceza kesilen kişi Hakim yada avukattı diye hatırlıyorum.Yani okkalı birisi her halukarda cezayı sildirir. Anlayacağınız normalde cezası var.

Sent from my iPhone using .
    H. KURU

selami özbudak
    Sherseri020 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    07 NP 020
    Edilen teşekkür: 9

valla ben alanyada ön camda dahil 4 numara 3m filmle geziyorum süreklide antalya ısparta ve konya ya gidiyorum bu güne kadar ceza yemedim 2 sene olcak nerdeyse
    Aracta BulunanLar;
    Spor yay 6.5 cm
    H4 25000 Kw exzenon Mavi
    H7 35000Kw exzenon Pembe
    Performans Chip dual
    4 takım mid Violence power Serisi
    1 adet 3000 watt 750 RMS Bass Violence
    1 Adet Jbl 304 Mid anfisi
    1 adet Violence 1600.1 bass anfisi
    1 adet kapasitor 5 farat
    HondaCivicYeni KasaSimota OrjinalPerformans FiltreKiti
    Bagaj iptali

UĞUR KONAKCI
    .♬..piyanist..♬.. uurknkc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 182

bende yapcam inşallah bi problem yaşamam

Aykut BODUR
    aykut_1914 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02
    Edilen teşekkür: 874

ön cam dahil,4 numara?
    vay anasını

Erdal Yenigül
    takemehome - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1

ben yaptırsam 2 aya kalmaz yerim istanbulda cezayı kesin. tipimizde düzgün anlamadım ki sürekli surduruyolar üfletiyolar neyseki asla alkollü araç kullanmadım. geçen beylikdüzüne fuara gitmiştim, durdurdu polis yine. ya app plakaya ya emniyet kemerine ceza yazıcam dedi. emniyet kemerine yaz dedim bende. dur bakalım artık emniyet kemeri takmadan sürüş yapmıyorum, bidahaki sefere neye ceza yazacaklar görecez, plakalarıda söktürecekler en sonunda bana

ÖZGE Özge
    kimber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 64

arkadaşlar,

cam filmlerinin numaraları var diye biliyorum, acık renk olup ta kaza anında patlayıp zarar vermesini engellemek amaçlı bile mi takılması yasak?
    Punto Evo

Serkan ALTUNAY
    MethyLen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 BOR 65
    Edilen teşekkür: 83

Alıntı kimber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar,

cam filmlerinin numaraları var diye biliyorum, acık renk olup ta kaza anında patlayıp zarar vermesini engellemek amaçlı bile mi takılması yasak?
    Açık renk dediğimiz 1 numara cam filmi var. Birde ön cam için 0,5 film var. Ama yasal mevzuatlara göre filmin her türlüsü yasak. Yine de insiyatif meselesi polis ile aranızdaki diyaloğa bağlı anlayacağımız
    Hayat herkesi adam yapar , seve seve hemde..

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

ben arkalara perdelerimi aldım rahatım..önlere cam filmi takmak istemiyorum çünkü aynalardan görüşü biraz zorlaştırıyor..