Sayfa 3/3 İlkİlk 123
48 sonuçtan 41 ile 48 arası

Konu: Sport 1.4 T-Jet izlenimlerim..

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

Alıntı Stalker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lastikleri üst sınırına yakın şişirdim galiba (inik gibi gelmişti) spor süspansiyonları artık daha rahat hissedebiliyorum
    Lasikleri alt değerlere yakın şişirince resmen konfor artıyor, tabii ince yanak lastiğe az hava basmak ne kadar sağlıklı onu bilemeyeceğim.
    Bu arada aynı araca daha buyuk lastik takarsak son hız az da olsa artmaz mı, niye performans azalsın? Sonuçta aynı devirde dönen teker çaptan dolayı daha çok yol alır sonuçta (aracın torkunun yeterli olduğunu farz ederek)
    17 jantla kullandığınız lastiklerinizin hava değerleri nedir?
    Multijet Grande Punto 1.3 75 hp -> 95 HP
    Multijet Grande Punto 1.3 90 hp -> 125 HP
    Multijet Bravo 1.6 105 hp -> 135 HP
    Clio RS 190 HP
    ve Şimdi...
    Multijet BRAVO GT1544 STAGE 2 180+ hp...

Berkant Atay
    Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 DBA 35
    Edilen teşekkür: 52

Alıntı ftwda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rigel,

Öncelikle bir T-Jet'çi olarak söylediklerine içten bir şekilde katılıyorum ve ayrıca bu yazdıklarının da T-Jet almak isteyecek arkadaşları baya bi heveslendireceğini düşünüyorum

Bunun yanında benim de kendi arabamla ilgili bir merakımı gidermiş oldun Arabayı yeni aldığımda sadece bir defaya mahsus otobanda 170e kadar hızlanmış ancak devamını denememiştim. Yine de arabanın 210a kadar çıkabileceğini düşünüyordum ama açıkçası 230'u hayal bile edememiştim. Bunu hangi yolda denedin acaba?

Bir de merak ettim arkadaşlar, bu Sport ve Dynamic versiyonları arasında süspansiyon/yay falan gibi yol tutuşu artıracak farklılıklar var mı? Ben yol tutuşundan zaman zaman şikayetçiyim arabanın.. Varsa orjinal yay gibi birşey taktırmayı düşünüyorum garantiyi etkilemeden..

Şunu da ekleyeyim.. Yahu sizin lastikler baya büyük, bu performansı olumsuz etkiler diye biliyorum.. Buna rağmen 230 gördüyseniz bizim 175/65 15 ler ne yapar çok merak ettim..
    Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Barış,

-Bizim araçlar Gp Ailesi içinde performanslı olsa da düz yolda 230km/s i yakalaması imkansız.
    -T-Jet te spor süspansiyon ve 205/45/17'' lik ince profil lastikler mevcut.Bu doğal olarak yol tutuşu daha iyi hale getirmekte.Dynamicte ise standart süspansiyon sistemi mevcut.3,5-4cm lik yayla bence beklediğin yol tutuşu alırsın.Tabi bunun yanında 185/65/15''lik standart lastiklerini de değiştirmeni öneririm.
    -Ben kışın 185/65/15'' lik kış lastikleriyle, yazın ise orijinal 17'' lik lastiklerle aracımı kullanıyorum.Dediğin gibi performans biraz farkediyor.Yanlış hatırlamıyorsam iki lastik arasında yaklaşık 4kg lık fark var (lastik başına)

Arkadaşlar, daha önce belirttiğim gibi hız göstergesinin doğruluğunu GPS ile kontrol ettim. 100 km/h gösterdiğinde 93 ile gidiyoruz aslında, yani en azından benim arabada öyle. 200 dediğinde ise (bu hata payının doğrusal aritmetikle artacağını varsayarsak) 186 km/h, 230 dedğinide ise aslında 213 km/h ile gidiyoruz. 6000 devir çizgisinin hemen öncesinde hız göstergesi dediğim gibi 230 oluyor. Ama gerçek süratten bahsediyorsak bu 213 km/h. Ve inanın TJet bunu yapıyor, zaten 206 Nm torka sahip bir araç bunu yapabilir, çok şaşırtıcı değil. Bu hızı Balçova/Narlıdere otobanında yaptım. Pardon

Lastik havaları yüksek hızlar için yüksüz 2.5-2.3 bar, yüklü 2.5-2.5 bar olmalı kullanıcı kılavuzuna göre...
    Konu Rigel tarafından (10/01/2009 Saat 16:00 ) değiştirilmiştir.

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Alıntı Rigel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, daha önce belirttiğim gibi hız göstergesinin doğruluğunu GPS ile kontrol ettim. 100 km/h gösterdiğinde 93 ile gidiyoruz aslında, yani en azından benim arabada öyle. 200 dediğinde ise (bu hata payının doğrusal aritmetikle artacağını varsayarsak) 186 km/h, 230 dedğinide ise aslında 213 km/h ile gidiyoruz. 6500 devir çizgisinin hemen öncesinde kesici devreye giriyor ve bu devirde hız göstergesi dediğim gibi 230 oluyor. Ama gerçek süratten bahsediyorsak bu 213 km/h. Ve inanın TJet bunu yapıyor, zaten 206 Nm torka sahip bir araç bunu yapabilir, çok şaşırtıcı değil.

Lastik havaları yüksek hızlar için yüksüz 2.5-2.3 bar, yüklü 2.5-2.5 bar olmalı kullanıcı kılavuzuna göre...
    100 ile giderken 93 oluyorsa, ya GPS aletini tekrardan kalibre ettir ya da aracı servise götürüp durumu anlat derim. Bahsettiğin yaklaşık 10% hata payı demek, az buz değil.

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

100 ile giderken 93 oluyorsa, ya GPS aletini tekrardan kalibre ettir ya da aracı servise götürüp durumu anlat derim. Bahsettiğin yaklaşık 10% hata payı demek, az buz değil.
    Piyasadaki araçların %99 ında aynı hata payı mevcut.

Yalnız bir de aklıma gelmişken şunu yazayim ki, "son sürati", arabanın aktarma oranları ve aerodinamiği haricinde belirleyen motor unsuru ürettiği güçtür, tork değil. En barizinden bir örnek vermek gerekirse iş torkta bitseydi, bu durumda honda vti 160 HP ve sadece 152nm motoruyla kadranı 240 dan ötelere düz yolda devirmezdi.
    Bununla beraber güç de torkun üst devirlere taşınmasıyla meydana gelmektedir yani max güç elde etmenin yolu da tork bandını en üst devirlere kadar taşıyabilmekten geçer (motosiklet motorları gibi)

Formül olarak da yazarsak

Güç(kW)= Tork (nm) x 2 x 3,14 (Pi katsayısı) x devir (rpm) / 60000

60000 değeri de dakikada 60 sn olması ve W' ı, kW'a çevirirken de 1000 le çarpımından ileri gelmekte.

5. Bu mesajı için 2 kişi ekorkut'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı Alp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    17 jantla kullandığınız lastiklerinizin hava değerleri nedir?
    Alp, orijinal 205/45/17'' lik lastiklerin basınç değerleri: önler:35(2.4 bar), arkalar:32(2.2bar)

Emreye ben de hak veriyorum, tork ve güç birbiriyle yakından ilişkili kesinlikle ama bir araç sadece torku iyi diye son hızı da iyidir denemez.Tork, çevrim gücüyle yani krank milinin döndürülebilirliğiyle ilgilidir yani doğrusal değildir.Bg ise daha çok hızla ilgilidir yani doğrusaldır.

Hep aynı örnek verilir genelde: iki aracı iple birbirine bağlayıp ters yönde hareket ettirilirse torku yüksek olanın diğerini çekme şansı daha yüksektir.Tork miktarı devirlenebilirliği etkilese de her türlü yol şartında belirli bir deviri korumayla da yakından ilgilidir.

Ben tekrar söylemek istiyorum: Sıfır eğimde bizim araçlarımızın max hızı fazla değişmez.Ben Gp mjtd 90bg le de 200km/s değerini kısa süreliğine birkaç defa aşmışımdır.Tabi eğimde...

Berkant Atay
    Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 DBA 35
    Edilen teşekkür: 52

GPS'ler kalibre edilmez. Tüm ticari GPS cihazları hız için 1m/sec hassasiyettedir.
    Konu Rigel tarafından (10/01/2009 Saat 00:08 ) değiştirilmiştir.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

kadrandaki hata ile ilgili, bu %10 hata cmaxtede var ancak test moduna aldığımda veya sabitlenmiş hızda giderken ortalama hızı sıfırladığımda gerçek hızı görüyorum, burdan yola çıkarak bu hatanın ayarlanması mümkün mü?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Alıntı ekorkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Piyasadaki araçların %99 ında aynı hata payı mevcut.

Yalnız bir de aklıma gelmişken şunu yazayim ki, "son sürati", arabanın aktarma oranları ve aerodinamiği haricinde belirleyen motor unsuru ürettiği güçtür, tork değil. En barizinden bir örnek vermek gerekirse iş torkta bitseydi, bu durumda honda vti 160 HP ve sadece 152nm motoruyla kadranı 240 dan ötelere düz yolda devirmezdi.
    Bununla beraber güç de torkun üst devirlere taşınmasıyla meydana gelmektedir yani max güç elde etmenin yolu da tork bandını en üst devirlere kadar taşıyabilmekten geçer (motosiklet motorları gibi)

Formül olarak da yazarsak

Güç(kW)= Tork (nm) x 2 x 3,14 (Pi katsayısı) x devir (rpm) / 60000

60000 değeri de dakikada 60 sn olması ve W' ı, kW'a çevirirken de 1000 le çarpımından ileri gelmekte.
    İş yalnızca torkta biter ama şu şekilde:
    5. viteste, aynı devirde 2 araçtan hangisi daha yüksek tork üretiyorsa o daha hızlı gider.
    ya da
    5. viteste, aynı torku hangisi daha yüksek devirde koruyabiliyorsa o daha hızlı gider.

Formülde de görüldüğü gibi tork ile güç arasında çok yakın bir bağ var.
    Ben de biliyorum son sürat güç ile alakalı, hatta doğru orantılı ( P = m x V ) ama güç olarak ifade edince herkese net gelmeyebilir.
    Sonuçta son süratın düz yolda daha da artmasına engel olan faktör aracın üzerine etki eden yerden kaynaklanan sürtünme(sabit) ve rüzgar direncidir.(hızın karesi ile orantılı) Bunların uyguladığı kuvvete motorumuz ne kadar yüksek devirde karşı koyarsa o kadar iyi.

Bahsettiğin Hondanın devir kadranı tahminim en az 9000'dir. Vites oranlarını düşük tutarak motorun beygirine oranla ürettiği düşük torkun dezavantajını ortadan kaldırmayı hedeflemişlerdir ve bu da sonuç olarak motorun daha yüksek devirlerde sorunsuz çalışabilmesi ile olmuştur. Merak ettiğim konu ortalama ne kadar benzin tüketir bunlar...

Sayfa 3/3 İlkİlk 123