Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
60 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Motorsilk kesinlikle işe yarıyor..

ismet arısal
    ismetarisal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 11

Alıntı ORACLE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ürünü iyi incelerseniz bu bir yağ katkısı değildir. Metal katkısıdır.
    Dolayısı ile yağın içinde bir şey kalacağını sanmam. Kaldıki yağ oranında denildiğine göre artış yapmıyor. Yani aracın motoruna bunu koyduğunuzda uygulamadan sonra yağ çubuğunda yağ seviyesi halen aynı görünüyor olmalı.
    evet kesinlikle yağın içinde birşey kalmaz.çünkü bu tamamen metale yapışması için tasarlanan bir ürün ve tamamen yağı doldurulmuş motora eklendiğinde yağ seviyesini yükseltmediğine hem kendi aracımda hem de arkadaşımın ford focusunda şahit oldum.hatta usta aman hocam yarım litre eksik yağ atalım sonra tamamlarız dediyse de onu da ikna ettim tam doldurup denedik 1 mm bile oynama yoktu

ismet arısal
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Rock Siyah

bu arada ben motorsilk falan satmıyorum yanlış anlamayın bu kadar övünce ürünü kendimi garip hissettim.araç yeni diyerek kullanmayı düşünmeyen arkadaşlar da bence tekrar düşünmeli çünkü motoru aşındırmadan önce de bu ürün kullanımı önerilior.hatta şuan bazı üreticilerin fabrika çıkışı araçlarında bu ürün veya benzerlerinden kullandığını birkaç araba dergisinde okumuştum.

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Surtunme azaltici motor silk, bor power vb gibi borik oksid temelli korozyon bariyeri kimyasallari teknik olarak patentlenmis ve uzay teknolojileri dahil cesitli alanlarda kullanilmakta olan bir maddedir. Ancak burada urunun , amaca uygun sartlar altinda degerlendirildiginden emin olunmalidir. O da soyle ki, soz konusu icten yanmali motorlarda surtunme kayiplarindan geri kazanilabilecek enerji orani kabaca %10-15 ler mertebesindedir. Dolayisiyla kimyasali kullanarak yakit faktorunden %10 gibi bir tasarrufa erisebiliriz. Makinanin daha sessiz calismasi ve yag omrunun uzamasi gibi etkenler de olasidir. Urunun teknik bultenlerinde suda cozunmedigi, mineral / sentetik bazli yaglarla etkilesime girmedigi, sadece metal parcalara nufuz ederek yuzey puruzlulugunu azalttigi ve surtunme direncini dusuren bir korozyon/yaglama bariyeri olusturdugu aciklanmakta. Buraya kadar hersey toz pembe. Isin bulanik kismi, hangi motordaki sizdirmazlik elemanlari bu urunlerle uyumlu? Kimse isin bu tarafina deginmiyor? O-ringler, hortumlar, contalar, salmastralar, keçeler tamamen bu urunlere dayanikli mi? Motor komponentlerinde kullanilan yuzlerce cesit malzemeden gercekten hicbirisi bu kimyasalla tepkimeye girmiyor mu? Kaç kisi bu konu hakkinda arastirma yapti? Sonuclari ne cikti? Kaucuk esasli malzemelerin yaslanma omurleri kimyasala maruz kalinca nasil degisti? Borik asit bilesikleri bu kadar masum mu? Cevap aranmasi gereken noktalar bunlardir diye dusunuyorum.

Diger yandan, bu tip kimyasallara onay vermis oldugu iddia olunan motor/otomotiv imalatcilarinin orijinal onay belgelerini de burada paylasip ispatlayacak arkadaslardan da bunlari meydana cikartmalarini rica ediyorum.

Lutfen yanlis anlasilmasin, goruslerim urunleri kotulemek veya karalamak degildir. Sehir efsaneleriyle maceralar yasamaktan ziyade, teknik temele dayanan bir mantik gelistirelim, ortak akil sonucu dogruyu arayalim.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

4. Bu mesajı için 4 kişi Muhendis06'ye teşekkür etti:

Kemal Özsu
    plastro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    33 VEN 90
    Edilen teşekkür: 786

Bazı servisler garantiden çıkartabilir derken mersin boranlar servis yağ değişimlerinde bor power koyalımmı diye her seferinde soruyor

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Alıntı Muhendis06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Surtunme azaltici motor silk, bor power vb gibi borik oksid temelli korozyon bariyeri kimyasallari teknik olarak patentlenmis ve uzay teknolojileri dahil cesitli alanlarda kullanilmakta olan bir maddedir. Ancak burada urunun , amaca uygun sartlar altinda degerlendirildiginden emin olunmalidir. O da soyle ki, soz konusu icten yanmali motorlarda surtunme kayiplarindan geri kazanilabilecek enerji orani kabaca %10-15 ler mertebesindedir. Dolayisiyla kimyasali kullanarak yakit faktorunden %10 gibi bir tasarrufa erisebiliriz. Makinanin daha sessiz calismasi ve yag omrunun uzamasi gibi etkenler de olasidir. Urunun teknik bultenlerinde suda cozunmedigi, mineral / sentetik bazli yaglarla etkilesime girmedigi, sadece metal parcalara nufuz ederek yuzey puruzlulugunu azalttigi ve surtunme direncini dusuren bir korozyon/yaglama bariyeri olusturdugu aciklanmakta. Buraya kadar hersey toz pembe. Isin bulanik kismi, hangi motordaki sizdirmazlik elemanlari bu urunlerle uyumlu? Kimse isin bu tarafina deginmiyor? O-ringler, hortumlar, contalar, salmastralar, keçeler tamamen bu urunlere dayanikli mi? Motor komponentlerinde kullanilan yuzlerce cesit malzemeden gercekten hicbirisi bu kimyasalla tepkimeye girmiyor mu? Kaç kisi bu konu hakkinda arastirma yapti? Sonuclari ne cikti? Kaucuk esasli malzemelerin yaslanma omurleri kimyasala maruz kalinca nasil degisti? Borik asit bilesikleri bu kadar masum mu? Cevap aranmasi gereken noktalar bunlardir diye dusunuyorum.

Diger yandan, bu tip kimyasallara onay vermis oldugu iddia olunan motor/otomotiv imalatcilarinin orijinal onay belgelerini de burada paylasip ispatlayacak arkadaslardan da bunlari meydana cikartmalarini rica ediyorum.

Lutfen yanlis anlasilmasin, goruslerim urunleri kotulemek veya karalamak degildir. Sehir efsaneleriyle maceralar yasamaktan ziyade, teknik temele dayanan bir mantik gelistirelim, ortak akil sonucu dogruyu arayalim.

Merhaba şimdi öyle güzel şeyler yazmışsınızki .
    Sonradan, olabilecek sorunlarıda yazmışsın emin ol üreticiler bu kadar şeyi düşündükten sonra o ringleri keçeleri vede hortumlarıda düşünmüşlerdir

Sonuçta yağa negatif tepkime vermeyen bir ürün hortumlara ne gibi bir zararı olabilirki eritirmi dersiniz..

elimde şuanda API ,ABS ,CSA ASC, RESPIRTEK ,TUV ,TSE, ISO, ve daha bir çok belge mevcut ama, Otomobil imalatcıları ile yapılmış öyle resmi bir anlaşma yok referanslar olan bir belge var ama birebir bir anlaşma kopyası yok onuda senin için en kısa zamanda sordurayım ...

Tabiki herkes içinden gelerek yazıyor kimse sağlam bir temlle yazmıyor ama gerçekten elinizde zarar verecek yada sorun çıkardığını ispatlayacak bir belge varsa koyun lütfen ...

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bilimsel tabi ki önemli fakat önemli olan pratikte birinci elden yaşanan ve hissedilendir diyorum. Ben bir çok olayda arabamı kobay olarak kullanmaktan çekinmedim çekinmem de. Bu olayda da öyle oldu ve yine bir güzelliği ilk yaşayan oldum. Başkalarının sözünü dinlerim ama çok önemsemem. Kendim yaşar kendim görürüm kendim rapor çıkartır kendim not veririm.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilimsel tabi ki önemli fakat önemli olan pratikte birinci elden yaşanan ve hissedilendir diyorum. Ben bir çok olayda arabamı kobay olarak kullanmaktan çekinmedim çekinmem de. Bu olayda da öyle oldu ve yine bir güzelliği ilk yaşayan oldum. Başkalarının sözünü dinlerim ama çok önemsemem. Kendim yaşar kendim görürüm kendim rapor çıkartır kendim not veririm.

Cıhan son noktayı koymus sanırım
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba şimdi öyle güzel şeyler yazmışsınızki .
    Sonradan, olabilecek sorunlarıda yazmışsın emin ol üreticiler bu kadar şeyi düşündükten sonra o ringleri keçeleri vede hortumlarıda düşünmüşlerdir

Sonuçta yağa negatif tepkime vermeyen bir ürün hortumlara ne gibi bir zararı olabilirki eritirmi dersiniz..

elimde şuanda API ,ABS ,CSA ASC, RESPIRTEK ,TUV ,TSE, ISO, ve daha bir çok belge mevcut ama, Otomobil imalatcıları ile yapılmış öyle resmi bir anlaşma yok referanslar olan bir belge var ama birebir bir anlaşma kopyası yok onuda senin için en kısa zamanda sordurayım ...

Tabiki herkes içinden gelerek yazıyor kimse sağlam bir temlle yazmıyor ama gerçekten elinizde zarar verecek yada sorun çıkardığını ispatlayacak bir belge varsa koyun lütfen ...

Mehmet dostum, elinizde bulunan sertifikasyon belgelerinden birer kopya da bende var. Bunlara diyecek birsey yok, cunku urunu makina imalatcisi bazinda degil, kimyasal katkinin petrol urunleri ve otomotiv yaglama branslari kapsaminda hangi kategoriye girdigi ve hangi kabiliyette oldugu noktasinda TANIMLAMAK icin ortaya konulan dokumanlardir.

Ancak, haticeye degil neticeye bakmak acisindan, biz tuketiciler tarafi icin referans teskil edecek olan belgeler dogrudan motor/makina imalatcisi tarafindan resmi yaziyla teyid edilen onay dokumanlaridir. Bizzat sektorde bu isle ugrasarak edindigim deneyimlerden, bir motor / sanziman imalatcisinin kendi tasarlayip urettigi motoru / sanzimani icin baslangicta on gordugu ve oanyladigi bir teknik ozellikteki yagi bile kabul etmek icin veya bir arada isbirligiyle gelistirmek icin petrol urunleri imalatcilarina hangi prosedurleri ve testleri sart kostugunu, bunlarin neticesinde ne turlu saha testleri yapildigini, hangi kimyasal asinma testlerinin tatbik edildigini, ne tur asinma partikul deneylerinin yapildigini, bircok malzeme uyumluluk testi uygulandigini goz onune almadan gecemeyecegim.

Urune ilgi duyan tuketiciler muhakkak ki bu sayfalarda da ornegini gordugumuz gibi kendi motorlarini / sanzimanlarini kobay olarak kullanmakta hur iradeleri dogrultusunda sonuna kadar ozgurdur. Herkesin kendi malidir, karismak kimsenin haddine degil. Fakat makinalarimizi kobay olarak kullanirken, hissi yorumlardan ziyade, somut olcumlerle analizler yapmadan hicbir yere varamayiz. Yapilmasi gereken en temel olcumlerden bazilari yaglarda partikul asinma mukayeseleri, uzun donem 100 000 km- 200 000 km - 300 000 km asinma testleri, malzeme uyumluluk testleri gibi deneylerdir. Ki sanmiyorum hicbirimizi kisisel imkanlari ile kendi basina bu testleri yapabilecek vaziyette olsun. Dolayisiyla makinalarimizi kobay olarak kullanmaya gonullu bile olsak, kendi kendimize aracimizla basbasa kalmaktan baska pek caremiz olmuyor. Bu denli kapsamli bir calismayi da motor / sanziman imalatcilari veya otomotiv ana sanayi imalatcilari haricinde hicbir kurum kurulus masrafini ustlenerek yapmaya yanasmaz.

Sonuc olarak, konuyu baglayacak tek unsur yine motor/sanziman imalatcilarinin kendilerine ait referans belgeleridir. Yukarida anlattigim hususlarda kisisel olarak bir test uygulama imkanim olmadigindan ve motorumu kobay olarak kullanmadigimdan zarar verme yonunde bir somut ornek, rapor, olcum paylasabilecek durumda degilim. Onemli olan, tekrar soyluyorum dogruyu somut tekniklerle bulmaktir. Iyi surusler.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Valla ben üründen çok memnunum. Her an şanzuman katkısını da alıp koyabilirim. Motorsilk...

ismet arısal
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Rock Siyah

bugün motorsilkten sonra ilk yakıt ölçümünü yaptım aracımda.401 km toplam yolu 60 ytl gaz ile kat ettim.bu mesafenin 100 km kadarı şehir içinde 300 km şehir dışında.300 kmlik kısımda araç sürekli 5 kişi hız ise 90-120 arasında değişiyor.motorsilkten önce işe 2 gidiş geliş sonrası mutlaka gazı fullerdim.şehir içindeyse ancak 40-50 km yapabiliyordum.şimdi ise her depoda 50-60 km gibi bir kar olduğunu görüyorum.tabi kullanırken araçtaki sessizlik ve çekişteki artışta cabası

ismet arısal
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla ben üründen çok memnunum. Her an şanzuman katkısını da alıp koyabilirim. Motorsilk...
    arkadaşım eğer ürünü kullanırsan tecrübelerini aktarmanı rica ediyorum.ben de üründen kullanmayı planlıyorum.

Fatih Göncü
    ORACLE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 88

Mehmet.
    Şimdi ben bu üründen hepsiburada da indirim vardı ve sipariş ettim.
    Ürün elime ulaştı. Sen bu üründen sattığın için sana sormak istedim.
    Ürünün üzerinde üretim tarihi ve son kullanma tarihi var. Yani bu ürünün bir raf ömrü var mı?
    Benim kutuda 11 ay görünüyor.
    Üretim tarihi 12.12.07
    son kullanma tarihi: 12.11.2008 diyor.
    Ben km ile ile yağ değişimini tamamlayamadığımdan yılda 1 kez yağ değiştiriyorum.
    en sonda yılbaşından hemen sonra değiştirmiştim. Dolayısı ile bu yılbaşını bekleyeceğim.
    Ürün indirimde diye şimdiden aldım ama bu tarihler kafamı karıştırdı?
    Yağ değişimi üzerinden 4000-5000 km geçti ise kullanabilirsiniz dediler ama benim 8000 Km oldu.

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

bunların raf ömrü yok ama kanunların getirmiş olduğu bazı yönergeler yağ vede yağ ürünlerinde 2 yıl raf ömrü olduğunu yazılması gerektiğini öngörüyor..

Ama bildiğim kadarıyla motor silkte bu şekilde bir tarih olmaması gerekiyor acaba doğru ürün aldığından eminmisin bir fotosunu çekip gönderirmisin...

Fatih Göncü
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Konu ORACLE tarafından (27/10/2008 Saat 16:39 ) değiştirilmiştir.

17. 27/10/2008, 16:28

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Evet ürün doğru belki bu son gelen partilerde tarih koyulmuştur ama sen gönül rahtlığı ile bir dahaki yağ değişiminde aracına koyabilirsin

Fatih Göncü
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet ürün doğru belki bu son gelen partilerde tarih koyulmuştur ama sen gönül rahtlığı ile bir dahaki yağ değişiminde aracına koyabilirsin
    Çok teşekkür ederim. Şimdi rahatladım

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

rica ederim

Ömer Prut
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Uzun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 22

Haziran 2006 dan itibaren İngiltere Ford ve Almanya BMW araçlarında MOTORSILK kullanmaya başlamıştır.
    Yüzyılın en önemli buluşlarına verilen R&D 100 ödülünü almıştır.Bu ödül bilimin Nobel‘i diye adlandırılır.Bu buluşu ile Prof. Dr. Ali Erdemir Triboloji bilimine çağ atlatan bilim adamı olarak literatürlere geçmiştir.
    Motor Sılk Boron CLS Bond metallerde sürtünme katsayısını 0.01’e düşüren bu buluşun ürünüdür.
    Ham maddesi Bor madenidir.DÜNYA REZERVİNİN %70 Nİ ELİNDEN BULUNDURAN VE BİR ÇOK MADDEDE KULLANILAN BOR ELEMNETİ İLK DEFA BU ÜRÜNDE KULLANILMIŞTIR. Motor Sılk Bor madeni işleterek üretilen dünyadaki tek üründür.
    Motor Sılk yağ katkısı değildir.YAĞ DEĞİŞTİRMEDEN ETKİLENMEZ.Metal katkı ürünüdür.
    Dünyada üretilen tüm yağ katkı maddelerinden 40 kat daha etkilidir .Motor Sılk üstün teknolojisi sayesinde motor içinde ilk görevi kalitesiz yakıtlardan oluşan kurum ve karbon atıklarını temizler.
    Sıvı olarak Borik Asit halinde bulunan ürün metalle karşılaşınca,kimyasal reaksiyon geçirir; Borik asit halinden katı hale geçerek Boroksit’e dönüşür.Ve metal yüzeylerdeki aşınma çiziklerine dolgu yaparak metallere nüfuz eder.Boroksit’in özelliği: Dünyada bilinen en sert element elmastır,Boroksit elmastan daha sağlam ve güçlü bir yapıya sahiptir.Bu özelliğinden dolayı metallerde yüzey kalitesini ve mukavemeti çok yüksek oranda arttırır.Ürünün içerisinde bulunan 0.2 mikron küçüklükteki bor partikülleri çalışan iki metal arasında bilye görevi görerek raylı bir sistem oluşturur, işte bu sayede metallerde sürtünme katsayısını 0.01’e düşürür.
    ONAY VE BELGELER
    Dünyada alanında API belgesine,EPA belgesine,ABS sertifikasına sahip tek üründür.NASA’nın onayladığı ve kullandığı teknolojidir.
    FAYDALARI
    Sürtünmeyi yok ettiği için aşınmayı %98 daha aza indirir.Sürtünmeye harcadığı enerjiyi tasarruf dönüştürür.
    % 10 yakıt tasarrufu sağlar.
    Kompresyon kaçaklarını önlediği için yağ eksiltmeleri azaltır.Egsozdan duman salınımını azaltır.
    Beygir gücünü ( 2 ile 6 ) HP arası arttırır.
    Tork değerlerini % 10 civarında arttırır.
    Aşınan yerlere dolgu yaptığı için motorunuzu onarır.İlk günkü haline yakın duruma getirir.Soğuk havalarda kolay ve aşınmadan çalışmasını sağlar.
    Bor madeni ısıyı 10-15 oC kadar kendi bünyesinde absorbe eder ve metallere yansıtmaz. Böylece harareti önler.Aşınmayı azalttığı ve ısıyı dengelediği için madeni yağın kirlenmesini engeller ve ömrünü uzatır.
    Ürün sıvı halde yağın içinde kalmadığı için yağ değişimlerinde yağla birlikte boşalmaz. Metallerde Boroksit olarak kalır böylece yağ değişimlerinden etkilenmez.
    Sadece bir defa kullandığınızda 150.000 km motorunuzda görevine devam eder. Bu nedenle dünyadaki en ekonomik katkı ürünüdür.
    Motor ömrünü en az iki kat uzatır.
    KULLANIMI
    Yağ ve yağ filtresi yeni değiştirilmelidir.
    ÖNEMLİ NOT: Aracınız 8 lt ye kadar yağ kapasiteli bir araç ise,475 ml lik MOTOR SILK i komple yağa dökünüz.Aracınız 3 lt dahi olsa yine aynı şekilde kutuyu tam olarak boşaltmanız gerekmektedir.Her 8 lt ve katlarına kadar birer kutu katınız.
    Yeni yağ ile motorunuzu çalıştırınız.Hararet 80 oC’ye gelinceye kadar ısıtınız.Motor Sılk kutusunu iyice çalkalayınız.Dibe çökmüş olan Bor partiküllerinin karışımını sağlayınız.Motoru stop ediniz ve Motor Sılk’in tamamını motora ilave ediniz.
    Motor Sılk uygulandıktan sonra motorunuzu 15 dakika rolantide çalıştırınız veya 30 km yol katediniz.
    Tüm sentetik ve mineral yağlarla uyumludur.
    Benzin, dizel, LPG vb. ile çalışan tüm otomobil, otobüs, kamyon, traktör ve iş makineleri ile deniz araçlarında güvenle kullanılabilir.
    Sıfır ve yeni rektefiyeli motorlarda 8000 km’den sonra kullanınız.

Ömer Prut
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Uzun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 22

AUTOSHOW 2008 de standı vardı...konuştum oradaki temsilcileriylede..ikna edici ve mantıklı açıklamalar yaptılar...kullanmadığım halde sanırım gpmi değiştirdikten sonra ilk 8000 km den sonra kullanacağım...

hikmet şekerlioğlu
    şekerlioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993
    Edilen teşekkür: 662

keşke ,bu kadar yazıyı yazmak yerine, arama butonu kullanılsa idi,bu konunun, daha öncede ayrıntılı olarak işlendiği görülürdü.alıntılarda dahil olmak üzere.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon