Sayfa 4/7 İlkİlk 1234567 SonSon
137 sonuçtan 61 ile 80 arası

Konu: Petrol fiyatları düştü, pompa fiyatları aynı!

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

tüpraşın çok fazla miktarda petrolu 100 doların üstünde satın aldığı biliniyor , bu stoklar erimeden yakıt fiyatları düşmez. devlet destek olmasa koç holding daha çok şirket satar bu kazığı çıkarmak için .

ama elbet düşecek fiyatlar , hele çin tüketimide azalsın 25 dolar bile olacak petrol.
    ama o vakit yakıt parasını kazanacak bir işimiz olacak mı ?Allah bilir.
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

huseyine kesinlikle katılıyorum petrolun 20 dolar civarına dusecegi bekleniyor ancak bunun sebebi kuresel kriz yani ne yazıkki ulkemizde durumda hic ic acici degil aramızda bircogumuz issiz kalack keske petrol 80 dolarda kalsa benzini 3 ytl ye alsak ama hicbirimiz issiz olmasak.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Fuzuli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu genleşme olayını bende duydum hatta bir sürü yerde...
    Mantık olarak doğru olsa da kayıp %1-2 kadar olur herhalde..
    kayıp %1 i dahi bulmaz mantık gece gunduzden kaynaklanmıyor sıcak soguk iliskisi var aslında: gunduz sıcak havada deponun kapagı acıkken ve tazikle doldurulan benzin cok daha fazla ucucudur bu esnada bir kısım benzin ucar (yandan bakarsanız ucan benzini rahatlıkla goreceksiniz) gece soguk havada benzinin ucuculugu daha az olur fakat ne yazıkki bu durum basında vs hic dogru duzgun anlatılmadı kimseye sırf haber olsun diye ve agizdan agiza gecen birsey gibi oldu.

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

ewt benzın ıcın dogrudur, bu acıklama daha mantıklı. ama ben mazot alırken ole bısey gormedım...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

Benzin -21 de buharlaşmaya başlar motorin +46 da diye biliyorum...
    Değerler yangın ile mücadele kursunun değerleri...
    Olur da forumda kimyager vardır moleküllerinden açıklar orasını bilemem

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Bu arada benim araba ışık yandıktan sonra 30 km falan yaptım 103 YTL' ye yine doldurdum kaptım millipiyango biletini. Çok zor valla bilete denk getirmek. Yolda bile kalınabilir yani. Tatile gittim geldim, 3-4 kere fulledim ama hep en fazla 80 YTL tuttu. Ankara' ya geri gelince azmettim bilet alacam diye ve sonunda başardım. Bu arada tüketimlerim şu şekilde: Ankara-Denizli' de fulleme durumum: Yol bilgisayarı 5,1 lt/100 km, pompa hesabı 4,95 lt/100 km (Enterasan ki bilgisayarın ölçtüğünden daha az yakmış!!) Denizli-Marmaris' te fulleme durumum: Yol bilgisayarı 5,3 lt/100 km, pompa hesabı da aynı 5,3 lt/100 km. Bir de az önce piyango biletini alırken de hesap yaptım. Fethiye-Ankara etabı (Arabada arkada 100 kg dan fazla portakal, mandalina, greyfurt dolu, arka koltuk dahil yatık ve tıkabasa dolu, anca camlar görünür modda geldim ki buna rağmen dağ bayır keçi gibi tırmandırdım çocuğu.) Tüketim: Yol bilgisayarı 5,4 lt/100 km, pompa hesabı ise 5,6. Acaba pompacı bir numara mı çekti burada anlamadım.
    Neyse yaaa, mazot olmuş 2,6 ytl, valla çok mutluyum dizelci olduğum için!!!

Günkut KAYA
    Av.Efe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Plaka
    48 AV 434
    Edilen teşekkür: 46

Alıntı ekorkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada benim araba ışık yandıktan sonra 30 km falan yaptım 103 YTL' ye yine doldurdum kaptım millipiyango biletini. Çok zor valla bilete denk getirmek. Yolda bile kalınabilir yani. Tatile gittim geldim, 3-4 kere fulledim ama hep en fazla 80 YTL tuttu. Ankara' ya geri gelince azmettim bilet alacam diye ve sonunda başardım. Bu arada tüketimlerim şu şekilde: Ankara-Denizli' de fulleme durumum: Yol bilgisayarı 5,1 lt/100 km, pompa hesabı 4,95 lt/100 km (Enterasan ki bilgisayarın ölçtüğünden daha az yakmış!!) Denizli-Marmaris' te fulleme durumum: Yol bilgisayarı 5,3 lt/100 km, pompa hesabı da aynı 5,3 lt/100 km. Bir de az önce piyango biletini alırken de hesap yaptım. Fethiye-Ankara etabı (Arabada arkada 100 kg dan fazla portakal, mandalina, greyfurt dolu, arka koltuk dahil yatık ve tıkabasa dolu, anca camlar görünür modda geldim ki buna rağmen dağ bayır keçi gibi tırmandırdım çocuğu.) Tüketim: Yol bilgisayarı 5,4 lt/100 km, pompa hesabı ise 5,6. Acaba pompacı bir numara mı çekti burada anlamadım.
    Neyse yaaa, mazot olmuş 2,6 ytl, valla çok mutluyum dizelci olduğum için!!!
    Arkadaşım buralara kadar geldin de neden bana uğramadın bir çanta portakal da bizim bahçeden toplardık sana Muglaya gelen arkadaş olursa önceden haberleşelim,ofisime uğrayın bi acı kahvemi için ama arkadaşlar...

Bu arada dizel 2,6 değil 2 ytl ye düşse bilimsel olarak olması gerektiği gibi , ben de bi dizelci olarak daha cok sevineceğim!!!
    BMW 3.20d premium 184 HP

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

2,48 e dustu diye biliyorum emre arkadasım ben ışıkla 110 km yi gectim sen 30 larda 50 lerde hiç korkma hemen hemen butun araclar 7 L gibi bir miktar yakıt oldugu anda ışık yakmaya başlıyorlar buda sehiricinde ortalama 100 km demek oluyor.

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

bugun sabah Petrol Ofısı'nden V/Max10 aldım.lıtresı 2,40YTL'ye dusmus.bı sevındım bı sevındım
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Ağzınızdan bal damlıyor valla

Serhat GEDİK
    Yarasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 54

Bugün mazot aldım Opet EuroDizel lt si 2,44 YTL
    19 Aralıkta gene Opet EuroDizel lt sini 2,49 YTL den almıştım

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Türklere 2.74 YTL’ye yurtdışına 45 YKr’ye satılıyor
    TÜRKİYE’de üretilen benzinin, yarısını tüketip yarısını ihraç ettiğimizi biliyor muydunuz?
    Rafineri çıkış fiyatı 45 Yeni Kuruş olan bu benzinin, pompa satış fiyatı 2.74 YTL. Başka bir anlatımla, Tüpraş’ın litresi 45 Yeni Kuruşa sattığı benzini, İstanbul’daki vatandaş 2.74 YTL’ye alıyor.

Türkiye'de üretilen benzinin yüzde 50'si (yurt içinde satılamadığı için) yurtdışına örneğin ABD'ye satılıyor. Yurtdışındaki alıcıya Türkiye teslim fiyatı ise 45 Yeni Kuruş!..

Ekteki tabloda görüldüğü gibi, 8 Temmuz'da benzinden alınan vergilerin rafineri çıkış fiyatına oranı yüzde 180 idi. Bu oran 17 Aralık itibariyle yüzde 409'a fırlamıştı.

24 Aralık 2008 itibariyle, alınan vergilerin, benzinin rafineri çıkış fiyatına oranı, yüzde 425'e çıktı!..

Bu oran motorinde sırasıyla yüzde 103 ve yüzde 197 idi. 24 Aralık 2008 itibariyle de yüzde 208 oldu.

BENZİN OLAYI ÖNEMLİ

Tablo-II'den de fark edileceği gibi, Türkiye'de benzin tüketimi her yıl azalıyor buna karşılık motorin ve Oto LPG tüketimi artıyor.

Motorin ve Oto LPG'ye olan talep artışı, bunların vergileri ve fiyatının benzinden düşük olmasından kaynaklanıyor. Böyle olunca, Türkiye'de üretilen ve 2.74 YTL'ye satılamayan benzinin yarısı 45 Yeni Kuruşa yabancı ülkelere satılıyor.

Dönüp bakıyoruz; İngiltere, İsveç, İspanya, Romanya, Polonya, İrlanda, Macaristan, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya ve daha birçok ülkede, benzinin satış fiyatı, motorinden daha düşük.

ÇÖZÜM NE?

Çözüm çok basit.

Benzinin ÖTV'si indirilsin. Örneğin; benzin vergiler dahil 2 YTL'ye satılırsa, yurtdışına 45 Yeni Kuruşa satılan benzin, Türkiye'de daha yüksek fiyata değerlendirilir. Böylece Devletin vergi gelirleri de artar.

Türkiye'de tüketilen LPG'nin yüzde 80'i, motorinin ise yüzde 47'si ithal ediliyor. Önerimize uyulursa, yurtdışına fazla dövizimiz gitmez. Yabancı ülkelere 45 Yeni Kuruşa satılan benzin, Türkiye'de bundan daha yüksek ama bugünkünden daha düşük bir fiyata satılır. Ayrıca çevre kirliliği de azalır.

Sonuçta hem devlet hem de vatandaş kazanır...

Şükrü Kızılot/Hurriyet

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Arkadaşlar petrolün varili 30 dolardan yine 40 dolarlara sıçramış. İsrail' in Filistin' e saldırılarından etkilenmiş hemen piyasa. Depoyu fullemek lazım.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Emre, varil fiyatındaki düşüşü hemen yansıtmayan kurum ya da şahıslar bu artışı da hemen yansıtmazlar umarım...

Murat YANIK
    Linos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7673
    Edilen teşekkür: 1268

Çıkarken sorun yok, anında zam gelir!

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

2,36 eurodiesel

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Alıntı ugurozer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2,36 eurodiesel
    aynen ole bu sabah bende aldım Petrol Ofısı'nden.zamlanmıs dıye beklerken, ne goreyım 2.36TL

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

eurodıesel 2,35TL

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

bizim burada 2,42 ya ne yapsak mustafa sizin oraya gelip depoyumu fullesek Bize düşüş çok geç ulaşıyor yollar kapalı herhalde

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

olabılır abı.bızım petrol ıstasyonuyla, rafınerı arası 10 dakıka

Sayfa 4/7 İlkİlk 1234567 SonSon