Sayfa 2/2 İlkİlk 12
38 sonuçtan 21 ile 38 arası

Konu: Multijet motorların ömrü

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Motor yağının motor soğutmasına da katkısı vardır...

2. Bu mesajı için 3 kişi ABNEW'ye teşekkür etti:

hikmet şekerlioğlu
    şekerlioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993
    Edilen teşekkür: 662

doğrudur arda bey.motor içinin temizlenmesinide ekletebiliriz.aslında bu konuyla ilgili çok kapsamlı çeşitli makaleler var(kaynakları belli olan).

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Alıntı grande solution eb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günaydın,
    Ben bu konuda biraz müzdaribim.Aracım 34 bine geldi, düzenli bakımları yaptırıyorum.En son ,adana'da yetkili serviste 30 bin bakımını yaptırdım.Ben yağ konusunda selenia dışında ,Castrol ün yağı var -çok iyi diye duymuştum- bunu kullanabilirmisiniz diye sorduğumda,garanti kapsamına girmeyeceğini söylediler!!!
    Bana da saçma geldi önce ama,açıklamalarınızı okuyunca bu konunun ayrıntılı olduğunnu gördüm.Bi de konuyu değiştirecem ama, aracımı almaya gittiğimde aklıma bi yağa bakmak geldi, görevliye rica ettim yağ çubuğundan yağa baktık,yağ kap kara çıktı!!!!daha kontağa basıp arabayı hiç yürütmemişim nasıl oldu böyle bişey anlamadım? Dizel araçlarda bu normal dediler ama cevap beni tatmin etmedi.....
    Bu konuda yorumu olan varmı?
    Dizel motora konulan kullanilmamis yag, benzinli motora konulan kullanilmamis yagdan cok daha hizli bir bicimde karariyor. Bunun sebebi tabiki yakitlarin birbirinden faarkli olmasi ve dizel yakitin daha cok kurum olusturmasidir. Bu kurumu ve yanmadan kaynaklanan asidik atiklari motor yagi temizler ve nötralize eder. Yag motoru temizledikce kararir.

Ancak, orneginizde hic marsa basmamis aracin yaginin kapkara oldugundan bahsediyorsunuz ki boyle birseyin olmasi mumkun degildir. Degisim sonrasinda da olsa, dizel bir motor 5-10 km yol yapmadan veya ortalama 30 dakika rölantide beklemeden motor yagini nasil karartir?

Servislerde yine ozellikle cok dikkat edilmesi gereken bir nokta da, yaglarin kapasite fazlasi doldurulmasi tuzagina dusmemektir. Ornegin MJ motorlar icin filtre haric 3 lt, filtre dahil 3.2 lt yag yeterli iken, motorlara 4 lt yag koyan servisler de vardir. Bu tuzaga dusmemeye azami dikkat gosteriniz ve yag degisiminden sonra mutlaka seviyeyi kontrol ediniz. En az 10 dakika calismamis araci duz zeminde olcunuz. Seviye asla max cizgisini asmamalidir. Iki cizgi ortasi makbuldur
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

5. Bu mesajı için 3 kişi Muhendis06'ye teşekkür etti:

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

yagi fazla koymak hatalıdır tamamda tuzaga dusurmekle ne alakası var onu anlamadım? performansı hisssedilr derecede dusurur yagın fazla olması. hatta yag seviyesi ne kadar dusuk olursa performansınız o derece fazla olacaktır (ben min. seviyesine yakın tutarım her iki aracımdada) aynı model araclara gore 1-0 ondeyimdir bu sayede

Ercan ERKÜ
    eerku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 1

arkadaşlar, konu amacından sapmış sanırsam.. takılmışız bi yağ konusuna...

ne kadar yakıyorsunuz? ben ort. 0.16 ytl yakıyorum kmde? sizler?

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

Alıntı eerku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar selam, ilk mesajım oluyor:

2.el 1.3 active multijet punto aldım. merak ettiğim konu ise,aracın bakımlarının zamanında yapıldığında ne kadar km kullanabilirsiniz bu motorları?

2. sorum ise, dizel araçları devirli kullanmak mı daha iyidir yoksa 2500 devirde vites değiştirmek mi?

3. sorum ise km de (uzun yol ve şehir içi ort.) ne kadar yakıyorsunuz?

hocam anladıgım kadarıyla konu hakkaten bıraz sapmıs.bnm bu konu hakkında fazla bır bılgım yok ancak gecenlerde 1.3 albea kullanan bır arkadasım ıstanbula gıtmıstı.orda yıne bır 1.3MJ albea taksıye bınmıs ve anlattıgına gore taksının kılometresı 360.000 cıvarıymıs.taksıcı o gune kadar motorla ılgılı cıddı bır sıkıntı yasamadıgını ancak aracın bakımlarını hıc gecıktırmedıgını soylemıs.bunun dogrultusunda sanırsam bakımlar duzenlı oldugu surece bu motorlarla hatırı sayılır kılometreler yapılır.bu arada hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesın ıns.
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

arkadaşlar, konu amacından sapmış sanırsam.. takılmışız bi yağ konusuna...

ne kadar yakıyorsunuz? ben ort. 0.16 ytl yakıyorum kmde? sizler?
    kardeş istersen konu başlığına bir bakıver..
    birde rica etsem kendini bize tanıtırmısın..
    teşekkürler..... :))))))
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Gülen Yüz

Alıntı ugurozer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yagi fazla koymak hatalıdır tamamda tuzaga dusurmekle ne alakası var onu anlamadım? performansı hisssedilr derecede dusurur yagın fazla olması. hatta yag seviyesi ne kadar dusuk olursa performansınız o derece fazla olacaktır (ben min. seviyesine yakın tutarım her iki aracımdada) aynı model araclara gore 1-0 ondeyimdir bu sayede
    Tuzaga dusmekle su alakasi var; kotu niyetli serviste araca 3.2 lt yerine 4 lt yag [% 25 fazla !!!] konulmasinin amaci aracin motorunu bozmak ve musteriyi kaziklamaktir.

Musterilerden yagini kontrol etmeyenler bu durumdan habersiz araci kullanirlar ve motor yag basinci yuksek olacagindan hem aracin performansi duser, hem yakit tuketimi artar, bir sure sonra contalardan kecelerden motor yag atmaya baslar ve istenmeyen olaylar zincirinin icinde bulursunuz kendinizi. Krank milindeki karsi agirliklar olmasi gerektiginden farkli olarak yagin icinde normalden fazla donerse yagi gereksiz yere calkalayarak köpürtür ve bu hadise de istenmeyen bir durumdur.

Motora az yag konulmasi ne kadar zararliysa, fazla konulmasi da zararlidir.

Servisler kendilerini ambalajlarin 1 ve 2 lt'lik olmasiyla savunsalar da bu bir mazeret olamaz. 3,2 lt yag icin 4 lt'lik fatura kesiliyor ise de 0,8 lt lik yagin musteriye iade edilmesi gerekir; hele motora asla 4 lt bosaltilmamalidir !!!
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

12. Bu mesajı için 2 kişi Muhendis06'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Bir de 4lt. yağ koyduk diyebilirler normalde 3-3.5lt koymuşken

huseyin karademir
    ibanez06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06BK2839
    Edilen teşekkür: 6

arkadaşım bnm GP ort 180 yakıo diğer soruna gelince yokuşlarda 30000 devir çok iyi diğer türlü araba bayılıyor normalde de 20 25000 arası ideal bence düğer türlü baylılnca motorun ömründen gidio bakım olayı çok önemli bnm araba 54000 de dizel olmasının etkisiyle biraz pahalı sadece onun dışında korkma herşeyi kafana taktıkça daha çok zarar görüo her hafta bi yerden çizik alıo araç onun çin artık takmamyı öğrendim ses geliomuş gelsin sadece yağ su gerisi müzik aç keyfine bak

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ercan ERKÜ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı dejavu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeş istersen konu başlığına bir bakıver..
    birde rica etsem kendini bize tanıtırmısın..
    teşekkürler..... :))))))

kendimi tanıtmak neden bu kadar önemli anlamadım arkadaşlar, 1999 senesinden beridir internetteyim ilk defa bu kadar önemsendiğini gördüm bi forumda

bende size sizin yazdığınız gibi bir cevap yazayım: topic'i açtığım mesaja bakın kısaca kendimi tanıttım zaten diğer bilgileri ne yapacaksınız?

Mustafa İŞLER
    mustafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 78

kendimi tanıtmak neden bu kadar önemli anlamadım arkadaşlar, 1999 senesinden beridir internetteyim ilk defa bu kadar önemsendiğini gördüm bi forumda

bende size sizin yazdığınız gibi bir cevap yazayım: topic'i açtığım mesaja bakın kısaca kendimi tanıttım zaten diğer bilgileri ne yapacaksınız?
    Dürüst ol arkadaşım dürüst ol !!!!!

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

kardeş biz diğer sitelere pek benzemeyiz... burda gerçeklik, sadelik, samimiyet, dürüstlük, yardımlaşma, arkadaşlık, hoş muhabbet bulunur.. dediğim gibi bizleri diğer sitelerle karıştırmazsan çok seviniriz....
    teşekkürler....
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

20. Bu mesajı için 2 kişi dejavu'ye teşekkür etti:

hikmet şekerlioğlu
    şekerlioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993
    Edilen teşekkür: 662

kimse sana kaç yıldır internettesin diye sormadı kardeşim ne alaka.kahveye girmenin bile bir adabı vardırselamın aleyküm der girersin.daha ilk mesajda laf yetiştirmek yerine kurallar çerçevesinde hareket etsek daha iyi olmazmı.sen selam vermedin ama ben yinede hoşgeldin diyeyim.

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

onur bakır
    Honor COOPER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 596

Alıntı ibanez06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşım bnm GP ort 180 yakıo diğer soruna gelince yokuşlarda 30000 devir çok iyi diğer türlü araba bayılıyor normalde de 20 25000 arası ideal bence düğer türlü baylılnca motorun ömründen gidio bakım olayı çok önemli bnm araba 54000 de dizel olmasının etkisiyle biraz pahalı sadece onun dışında korkma herşeyi kafana taktıkça daha çok zarar görüo her hafta bi yerden çizik alıo araç onun çin artık takmamyı öğrendim ses geliomuş gelsin sadece yağ su gerisi müzik aç keyfine bak
    Hocam Bugatti Veyron bile 30000 devir çeviremiyor ya?
    *****ALFA ROMEO GIULIETTA 1.4 MULTIAIR 170 TCT*****
    ***MATT MAGNESIO GRIGIO***
    *****SPORT PACK1 & 18" MATT BLACK WHEELS*****

Ercan ERKÜ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı şekerlioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kimse sana kaç yıldır internettesin diye sormadı kardeşim ne alaka.kahveye girmenin bile bir adabı vardırselamın aleyküm der girersin.daha ilk mesajda laf yetiştirmek yerine kurallar çerçevesinde hareket etsek daha iyi olmazmı.sen selam vermedin ama ben yinede hoşgeldin diyeyim.
    arkadaşlar nasılsınız? umarım sağlığınız, haliniz vaktiniz yerindedir.. sizlerin müsaadesi olursa bi şey sormak istiyorum : kmde ne kadar ytl yakıyorsunuz?

yoksa önce kendimi mi tanıtsaydım? (kime neyse)
    (ismim ve yaşım yazmasa anlayacağım

@mustafa :
    dürüst mü? ne ilgisi var ? yoksa sizde yolda giderken birine kızdığınızda camı açıp ilginç laflar söyleyenlerden misiniz? öyle olmalı ki alışkanlık haline gelmiş; forumlarda bile alakasız söylevlerde bulunuyorsunuz?

çok merak ettim burdaki dürüstlük lafını neden kullandığınızı söyler misiniz?
    Konu eerku tarafından (11/04/2008 Saat 17:43 ) değiştirilmiştir.

Murat YANIK
    Linos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7673
    Edilen teşekkür: 1268

arkadaşlar nasılsınız? umarım sağlığınız, haliniz vaktiniz yerindedir.. sizlerin müsaadesi olursa bi şey sormak istiyorum : kmde ne kadar ytl yakıyorsunuz?
    Polemik yaratmak yerine sorunuzun cevabını almak istiyorsanız: https://forum.grandepuntotr.com/tekn...r-yakiyor.html

Lütfen bir soru sormadan önce, o konuya dair bir başlık olup olmadığını, "arama" butonunu kullanarak araştırınız.

Teşekkürler...

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ercan ERKÜ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı Linos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Polemik yaratmak yerine sorunuzun cevabını almak istiyorsanız: https://forum.grandepuntotr.com/tekn...r-yakiyor.html

Lütfen bir soru sormadan önce, o konuya dair bir başlık olup olmadığını, "arama" butonunu kullanarak araştırınız.

Teşekkürler...
    amacım tabii ki polemik oluşturmak değil, ancak "dürüst ol" gibi manasız ve seviyesi tartışılır sözlere sessiz kalamazdım. beni lütfen kimse yanlış anlamasın...

28. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 2/2 İlkİlk 12