Sonuçlar: Genelde Hangi Şerittesin

Katılımcı sayısı
54. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Sol Şerit

22 40.74%
  • Sağ Şerit

5 9.26%
  • Orta Şerit

26 48.15%
  • Emniyet Şeridi

1 1.85%
Sayfa 2/2 İlkİlk 12
36 sonuçtan 21 ile 36 arası

Konu: Yollarda Hangi Şeridi Kullanıyoruz

G P
    - venomtigris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    -
    Edilen teşekkür: 17

şehiriçinde hız limiti 50 km/h olduğundan, teoride şehiriçindeki çok şeritli yollardaki sağ-sol şeritlerin birbirinden hiçbir farkı yoktur. bu fark otoyollarda mevcuttur, şehir içinde değil. yani en sol şeritte de 50 km/h ile giden bir sürücüye, hızlanması için arkasından selektör yapmak teoride/mevzuatta kural dışıdır/haksızdır. ama kağıt üstünde durum böyle olsa da trafikte işler değişiyor tabi.. genelde gördüğüm tek kuralın trafiğe hakim olduğu:
    - yol verilmez, alınır..
    "under the spreading chestnut tree
    i sold you and you sold me
    there lie they and here lie we
    under the spreading chestnut tree"

1984

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı venomtigris Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şehiriçinde hız limiti 50 km/h olduğundan, teoride şehiriçindeki çok şeritli yollardaki sağ-sol şeritlerin birbirinden hiçbir farkı yoktur. bu fark otoyollarda mevcuttur, şehir içinde değil. yani en sol şeritte de 50 km/h ile giden bir sürücüye, hızlanması için arkasından selektör yapmak teoride/mevzuatta kural dışıdır/haksızdır. ama kağıt üstünde durum böyle olsa da trafikte işler değişiyor tabi.. genelde gördüğüm tek kuralın trafiğe hakim olduğu:
    - yol verilmez, alınır..
    Mevzuatı tam olarak bilemiyorum ama bence sol şeritte sollama dışında gitmek yasak olmalı.Yani sol şeridin hız limiti olarak kesinlikle istisnaları vardır.Sollama biter bitmez bu şeridi boşaltmak gerekli.Çünkü acil durumda olan bir araç geliyor olabilir arkadan...

4. Bu mesajı için 2 kişi ABNEW'ye teşekkür etti:

Abdullah BOZKURT
    misli1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 82

Otobanı (3 şeritli) örnek olarak alırsak, minimum 60km max.120km limitli ve yolda boş ise kurallara göre kullanılması gereken sağ şerit eğer sağ şeritte limitler dahilinde sizden daha yavaş giden araçla karşılaşırsanız sollarsınız ve tekrar sağdan gitmeye devam edersiniz. Sol şerit sadece sollama şerididir sürekli kullanılamaz, yasaktır. Yabi bu yazdıklarım sadece trafik kanunudur. Türkiyede insanlar genelde duyguları ile araba kullandıkları için bende o duygusal insanların arasında en uygun yerimi alıp varacağım yere gidiyorum. Trafik kanun ve kuralları malesef kaza ve trafik kontrollerinde uygulanıyor.
    " Türk şöförü hassas duyguların insanıdır." M.K.Atatürk.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

HaKaN ZHR
    == 火 == HKNZHR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    01 YE 464
    Edilen teşekkür: 86

Adanadan baslayalım... sürekli akıcı bi trafik oldugu icin nerden gittiginin önemi yok bazen araya bayan sürücüler yada trafikteki sürücü adayları yolu tıkadıklarında bi sag bi sol gidiyoruz.. yinede hızına göre 2 şeritten birinde gidebiliyorsun.. sag şeritte agır agır gittiginde (40 - 50) genelde küfürü basıp yanından gecip gidiyorlar

Mersinde okdugum icin mersinden bahsedelim.. mersinde aklı olan GMK bulvarında sag şerite girmez... Not: cok zorda kalmadıkca.. sürekli otobusler minibusler oldugundan gitmen mümkün olmuyor.. birde zaten sol boş oldugu icin önüne gelen basıyor... allah ne verdiyse..

Adana - Mersin Otoban... bu durum biraz benzinle alakalı oluyor... adanadan yola cıkıyorum biraz benzinim var ve mersine gitmem lazım.. geciyorum en saga ( Güvenlik şeridi degil.) 70 bilemedin 80 gidiyorsun.. arkadan gelen tırlar sana basıyor küfürü o ayrı...

Baktın cepte para var depoya koyuyorsun benzini.. allah ne verdiyse 170 180... dogal olarak en sol şeridi kullanıyorsunuz.. bide bi eliniz sürekli sellektörde..

Ben size bir soru sorim.. 2 şeritli bir bulvarda yolun tam ortasından giden 2 eliyle sımsıkı direksiyona yapısmıs camları kapalı ve muzik dinleyen bir bayan şöförle karşı karşıya kaldınız.. sellektör yapıyorsunuz dikizlerin ne işe yaradıgını bilmedigi icin farkına varmıyor.. kornaya basıyorsunuz duymuyor... Hangi şeridi kullanırsınız ?

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hakancım son cümlen çok güzel olmuş. Bu arada anket bence biraz saçma olmuş çünkü sürekli kullanılan bir şerit olmaz. An içerisinde hangi şeritte olmam gerekiyorsa o şeritte gidiyorum. Böyle de yapılmalı zaten. Trafik kuralları bunu gerektirir."

10. Bu mesajı için 2 kişi Ziyaretçi047'ye teşekkür etti:

Barış BIYIKOĞLU
    peace74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

3 şeritli bir yolda önünüzde (tüm şeritlerde) araç yoksa, hızınız kaç olursa olsun sol şeritte seyretmenin kişisel kompleks tatmininden başka bir açıklamasının olmadığı kanaatindeyim. Tartışmalara açık bir konudur lütfen herkes fikrini söylesin?

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sol şerit

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sürekli sol şerit ihlali suçtur. sol şerit sadece sollama amacı ile kullanılmalıdır.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa İŞLER
    mustafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 78

Hep soldan yeterınce hızlı sürerim. Bir gözüm de aynadadır. Benden daha hızlısı varsa saygıyla yool veririm . Hızlı sürenleri her zaman için severim . Nedendir bilmem yavaş sürenlere uyuz olurum.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

yol bomboşsa ortadan giderim, sağdan soldan fırlayabilecek şeyler için en güwenlisi o. wirajlarda da yol boşsa apex çizgisine göre hareket ederim.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yağız Su
    ThReD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

2 şeritli yollarda otobüs , taksi vs nin arkasında beklememk için sol tercihim ;
    2'den fazla şeritli yollarda sol şeridin yanında giderim ki yavaş giden araçları geçebileyim..

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Aslı KILINÇ
    quixotic2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 NLP 37
    Edilen teşekkür: 100

bende orta şeridi kullanıyorum genellikle. hızım ne kadar olursa olsun. eğer hızlıysam önümde yavaş giden bir araç varsa sol şeridi geçici bir süre kullandığım oluyor tabi.
    Daihatsu Copen

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ah-MeT

bizim burda şehir içinde en fazla 2 şerit li oldugu için yollar hep sol u kullanıyorum
    bodrum trafigi istanbul trafiginden daha kotu yaw

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

G P
    - venomtigris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    -
    Edilen teşekkür: 17

Alıntı HKNZHR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adanadan baslayalım... sürekli akıcı bi trafik oldugu icin nerden gittiginin önemi yok bazen araya bayan sürücüler yada trafikteki sürücü adayları yolu tıkadıklarında bi sag bi sol gidiyoruz.. yinede hızına göre 2 şeritten birinde gidebiliyorsun.. sag şeritte agır agır gittiginde (40 - 50) genelde küfürü basıp yanından gecip gidiyorlar

Mersinde okdugum icin mersinden bahsedelim.. mersinde aklı olan GMK bulvarında sag şerite girmez... Not: cok zorda kalmadıkca.. sürekli otobusler minibusler oldugundan gitmen mümkün olmuyor.. birde zaten sol boş oldugu icin önüne gelen basıyor... allah ne verdiyse..

Adana - Mersin Otoban... bu durum biraz benzinle alakalı oluyor... adanadan yola cıkıyorum biraz benzinim var ve mersine gitmem lazım.. geciyorum en saga ( Güvenlik şeridi degil.) 70 bilemedin 80 gidiyorsun.. arkadan gelen tırlar sana basıyor küfürü o ayrı...

Baktın cepte para var depoya koyuyorsun benzini.. allah ne verdiyse 170 180... dogal olarak en sol şeridi kullanıyorsunuz.. bide bi eliniz sürekli sellektörde..

Ben size bir soru sorim.. 2 şeritli bir bulvarda yolun tam ortasından giden 2 eliyle sımsıkı direksiyona yapısmıs camları kapalı ve muzik dinleyen bir bayan şöförle karşı karşıya kaldınız.. sellektör yapıyorsunuz dikizlerin ne işe yaradıgını bilmedigi icin farkına varmıyor.. kornaya basıyorsunuz duymuyor... Hangi şeridi kullanırsınız ?
    ya kaptan bence hiç başlama Adana'dan..
    adana tarafiğinde;
    şerit, sollama, sinyal kuralları, hatta trafik kavramının kendisi yok bence.. metro inşaatı da tuz biber olmuş şehir trafiğine..
    trafikte hatasız kullandığımı iddia etmem ancak şahsen adana trafiğinde 01 plaka bir aracın hata yaptığını gördüğümde artık umursamıyorum.

çünkü artık eminim ki şu bahsettiğimiz trafik kanununun ek bilmem kaçıncı maddesinde 01 plakaların bu kanundan muaf olduğuna dair bir hüküm var. .

kesinlikle....

adanalı arkadaşlar alınmasınlar. içlerinde objektif olup bana destek verecekler de çıkacaktır?..

mesela şehir içinde kavşaktasınız (müze, illerbankası, atillaaltıkat, havaalanı kavşakları).. sola dönecek araçlar tırtıl gibi birbirinin arkasına en sol şeride dizilir. ilaç için hiç biri şu dönüşte, döndükten sonra kavşağın sağına geçeyim de arkamdan gelen trafik tıkanmasın, bir yeşil ışıkta mümkün olduğunca fazla araç sola dönsün, yoluna gitsin demez.. çözümü ise kavşakta sola dönecekseniz orta hatta mümkünse en sağ şeride geçip kavşağa gelince sola kırmaktır.

tek yönlü yollarda ters şeride giden, üzerinize gelirken de kornaya basıp yol isteyen otomobilleri unutmamak lazım. bunların gece farlarını yakmadan seyredenleri de var.
    motorsikletlerin ise herhangi bir kurala(yer çekimi dahil) tabi olmadıkları ise aşikar..

bazen(adanalı olmayan) arkadaşlarım trafikte karşılaştıkları olay/hataları anlatıyorlar. ben ise soruyorum
    -ağabey plaka neydi?
    -01
    - e onlar muaf ki ağabey..

nasrettin hocanın bi fıkrası var, hani tabutun içinde gitme de nerde gidersen git diye; siz de yolun dışından gitmeyin de nerden giderseniz gidin gpdaşlar...

sana bol benzinli günler kardeş..
    "under the spreading chestnut tree
    i sold you and you sold me
    there lie they and here lie we
    under the spreading chestnut tree"

1984

28. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mehmet kalender
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. üzümcü petrol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Şanlıurfa
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 eh 1717
    Edilen teşekkür: 5

genelde sol şeritten şaşmam ama bazen makasada girmek lazınm oluyor otobanda adam yol vermeyince dibine dayanıp zorluyorum çekilsin die ama nafile sonra hemen bi makas önüne geçip frene bi koyup sonra tekrar iuçuyorum

Ah-MeT

Alıntı üzümcü petrol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    genelde sol şeritten şaşmam ama bazen makasada girmek lazınm oluyor otobanda adam yol vermeyince dibine dayanıp zorluyorum çekilsin die ama nafile sonra hemen bi makas önüne geçip frene bi koyup sonra tekrar iuçuyorum
    aferim hep boyle ol sanki cok guzel bişey yapıyosun...
    makastan once dibine kadar yaklasıyorsun madem basmak istiyorsun kornaya bas sellektor yap sag şerite geçmesini sagla...
    hadi makas attın bide onune gecip frene basıon iyike benım onume bole insanlar gelmiyor

31. Bu mesajı için 2 kişi Ah-MeT'ye teşekkür etti:

Sayfa 2/2 İlkİlk 12