Merhabalar,

4 yıldan fazla süredir grande punto 1.3 75 hp aracımı kullanıyorum. İlk aracım kendisi

Yakıtı, masrafsızlığı, aldığımdan bu yana 1-2 ufak tefek şey dışında sorun çıkarmaması gibi sebeplerden ötürü çok memnunum kendisinden. Ama artık 10 yaşını devirmesi, km nin nispeten yüksek olması, uzun yolda rüzgar/yol sesi gibi sebeplerden değiştirmeyi düşünüyorum.

Piyasayı uzun süredir araştırıyorum, bütçem 55-65 arası. Aradığım özellikler mutlaka yokuş kalkış desteği, nispeten dolu donanım, sessiz konforlu bir sürüş. Sürat yapan birisi de değilim, uzun yolda 110 nadir geçerim.

ilk önce i30 çok araştırdım(dizel/elite paket) 60-65 bandında genelde 100.000 km ye yaklaşmış 2012-2013 model araçlar bulunuyor(boya değişen 1-2 tane oluyor), 500L(1.3) baktım ancak nedense iç tasarımı cezbetmedi ve dolu donanım düşük km için 70bin bandına çıkmak gerekiyor.

Bir kaç araç daha baktım ama neticede gücümün yeteceği yıl olarak en yeni araç olarak egea 1.3 urban ve auris 1.33 life paket kaldı. İkisi de mantıklı, ikisinin de avantajları var.

Auris olursa 1.33 atmosferik motor puntodan 1.3 ten sonra nasıl gelir, performansta üzer mi bilemedim, güvenlik donanımları standart olması, lpg ile tam uyumu ve HB olması(hanım için) artıları.

Egea olursa bildiğimiz tanıdığımız motor, yakıtı gidişi gayet iyi ancak sessizlik, yol konforu ne düzeyde olur bilemiyorum. easy ve urban arasında baya fark olduğu söyleniyor.

Özellikle puntodan sonra bu iki aracı kullanan, deneyen, bilgi/fikir verebilecek var mıdır? Ya da başka tavsiyelere de açığım.

Teşekkürler.