Sayfa 2/2 İlkİlk 12
25 sonuçtan 21 ile 25 arası

Konu: DPF ve Turbo Arızalarım ın Sonucu

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Standart Cevap: DPF VE TURBO ARIZALARIM ın Sonucu

herkese merhaba, başlık sahibinin başı yanmışken bu tarz güncellemelere güvenli diyip geçemeyiz gibi geldi. Riskleri var diye çöpe atmak da olmaz, başta araba kullanmamamız lazım Yürüyen aksama ve yazılımsal ayarlamalara cehilce bir çekinceyle uzak durmayı tercih eden birisi olarak olumsuz kısımlarını zamanında araştırmıştım, aşağıda bir kuple bilgi bulabilirsiniz.

Chip Tuningte Başa Gelebilecekler... Aman Dikkat.. | SCW - Seat World - Seat, Seat Forum Türkiye

Unutmayın; yazılımın alternatifi yok (yani yazılımsızlık para etmiyor) dolayısıyla birisi bu konuda olumsuz bir görüş veriyorsa (denemiş birisi olarak ama) kar amacı gümediği sanki aşikar. Ama yazılım müdahalesi, 500-1500 arası paraların rahatlıkla gezebildiği bir arenada fazlasıyla duygusal olabiliyor. Eminim bu işte ustalaşmışların elinde araçtan keyif aldıracak bir uygulamadır lakin araç ömrünü yemediğin iddia etmek mühendisliği radyo tamirciliği sanmak olur. Milyar dolarlık cirosu olan aracın asıl üreticisi, rekabetin gırla gittiği otomobil sektöründe afedersiniz ama araç sattıracak bir özelliği koymayacak kadar salak değil. Tek bir örnek vereyim en sevdiğim(!) firmadan: vw salak mı a1 ile passata aynı torku dayatıyor (250nm), çünkü 7 ileri dsg şanzıman üstünü kaldırmıyor bu nedenle en çok sorun yaşayan vw grubu araçları sciroccolar. nedeni: chiptuning 10 yıldan fazla 300.000kmden fazla araba kullandım, benim istatistiğimi tek başına bir servis 1 ayda oluşturuyordur, tek bir arabanın argesinde (hatta bazen turbo gibi parçalarda tek bir parça için) tüm hayatımdaki kmden daha fazla yol yapılıyor. Şimdi; bu şartlarda benim ahkam kesmem biraz garip olmaz mı) chiptuning tam bir "hızlı yaşa genç öl" durumudur. 10.000-100.000km aralığında genelde araç değiştiren bizler için olumsuz etkisini çoğumuz görmeyiz, ama bizden sonraki arkadaşlarımız bazı yan etkileriyle karşılaşmaktalar bu kaçınılmaz. Tekrar yazıyorum, üretici salak mı bu özelliği koymayacak? Araçlar kendi mallarımız, herkesin kendi tercihi ve zevkidir, lakin fikir beyanlarımızı karşılıklı aşağılarsak arpa boyu yol alamayız. Cümlelerimizin özünün "bence" olması gerekiyor, "budur" değil.

Acizane bir yaklaşımımı paylaşmak isterim. "bence" araba A'dan B'ye konforlu, güvenli ve ucuz gitmek olmalı. Forumdaki arabalarımız 40.000₺ bandını zor görürken, uçan kuşa lpg takmaya çalışırken açık konuşalım "ucuz" gitmek bizler için bir tık önde olabiliyor. aracınız kaç yaktı gibi konulara bakın, ilk çağlardan beri yazı bulursunuz Chiptuning'e bu açıdan bakarsanız kendini ne zaman amorti edecek bakabilirsiniz, bana zamanında mantıklı gelmemişti (1.6 turbo dizel focus, 1.4 turbo benzin astra), belki değişmiştir. Konu performanssa, rica ediyorum 1.3 motorlarımız var, güvercin kalbi kadar turboyla nereye gidiyoruz, bir ışıktan diğerine 220km/s yapan bir bmw'nin arkasına takılın, hafiflemek için koltukları sökmek istiyorsunuz yolda, 210km/s yaparken (focusla maceramdır, hüsranla bitti) o zaman anlarsınız, konu chip tuning değil, arabanın birebir kendisi. Verimli ve güvenilir çalışma aralığı çok yüksek olmayan araçlara sahibiz (en kaliteli araçları fiat yapıyor diyemeyiz sanırım) bazılarımız aracına kıyamıyor, bazılarımız eksikliklerini kapatmadan duramıyor, bunu kabullenelim.

Ve son olarak (gene parmak ishali oldum farkındayım) bizler tarafından üretilmeyen arabalarımıza bizler tarafından üretilmeyen chip tuning için bizleri üzmeyelim. Sağlıcakla..

2. Bu mesajı için 5 kişi MKavruk'ye teşekkür etti:

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

kullanan arkadaşlar en doğrusunu söyleyecektir, + ları - leri neler ?? uzun süreli kullanan arkadaşlarımızın tespiti önemli bence

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

Merhaba
    Bazi kisilere ne soylerseniz soyleyin herzaman chiptuning zararli gelecektir onlarin fikri pek degismez. Ancak kararsiz olanlarin fikri degisir. Orada megachips adi gecmis konu zaten eski. Ben o yillardada o firmayi duymustum o kisi ile 10 dakkalik muhabbetimde oldu ama gozum kesmedigi icin ona yaptirmadim. Ki ozamanlar bir cok boyle ismi verilerek konu acilmisti. Boyle araba kirdi soyle araba kirdi kimi ise memnundu.
    Dumana gelince fazla duman bana gorede iyi degil. Kore gruplarinda turbo kirma meshurdu ama caddy icin 1.9 tdi o motorda ilk defa duydum. Cunku bende passat 1.9 tdi 130 dan 170 e cikti hemde neredeyse sifir dumanli ve 50 bine yakin km bindim sorunsuz. Arac 150 binde idi sattigimda. Benden sonraki 2.satici Arabayi alanla bile konusmustum sorun yoktu. Neyse yapilan yer onemli diyorum herzamanki gibi. Paraya kiymaniz gerekiyor. Bu forumda ara sira tavsiye edilen bi yazilimci var onun bile baskasindan dosya istedigini gordum bence cok tavsiye etmeyin is yapmadiginiz kisiyi. Konusmayla muhabbetle yapariz ederiz demeyle olmuyor bu isler.

5. Bu mesajı için 2 kişi Kadyr'ye teşekkür etti:

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    Bazi kisilere ne soylerseniz soyleyin herzaman chiptuning zararli gelecektir onlarin fikri pek degismez. Ancak kararsiz olanlarin fikri degisir. Orada megachips adi gecmis konu zaten eski. Ben o yillardada o firmayi duymustum o kisi ile 10 dakkalik muhabbetimde oldu ama gozum kesmedigi icin ona yaptirmadim. Ki ozamanlar bir cok boyle ismi verilerek konu acilmisti. Boyle araba kirdi soyle araba kirdi kimi ise memnundu.
    Dumana gelince fazla duman bana gorede iyi degil. Kore gruplarinda turbo kirma meshurdu ama caddy icin 1.9 tdi o motorda ilk defa duydum. Cunku bende passat 1.9 tdi 130 dan 170 e cikti hemde neredeyse sifir dumanli ve 50 bine yakin km bindim sorunsuz. Arac 150 binde idi sattigimda. Benden sonraki 2.satici Arabayi alanla bile konusmustum sorun yoktu. Neyse yapilan yer onemli diyorum herzamanki gibi. Paraya kiymaniz gerekiyor. Bu forumda ara sira tavsiye edilen bi yazilimci var onun bile baskasindan dosya istedigini gordum bence cok tavsiye etmeyin is yapmadiginiz kisiyi. Konusmayla muhabbetle yapariz ederiz demeyle olmuyor bu isler.
    Teşekkürler Kadir Hocam, hem bilgi hem deneyim önemlidir. Tüm yazılanlardan anladığım lpg taktırmak gibi bir durum. Riskleri var, orjinal değil, para sebebiyle atlayanı çok, vergilerden güvercin kalpli araçlarımızdan bir nebze tatmin uğruna iyi paralar döküyoruz. Avrupa, insanı önemsediği için euro5'i getirdi (en azından beyanı bu, ve haklılığı tüm sağlık araştırmalarında ortaya çıktı, uluslararası medyayı takip etme imkanınız varsa bir bakın derim, bizim medya cacık olmuş içinden bu haberleri bulamiyorsunuz..), umrumuzda olmazsa çevremizdekileri ve kendimizi bir kuple daha zehirlemek uğruna (ingiltere astım vakalarını araştırın derim, olayın kanser yönüne girmiyorum bile..) sanki spor araba biniyoruz hissi alıyoruz. Eyvallah, siyah duman mangal keyfine karşılık gelmiyorsa ciddi ciddi hava kirleten bir durum, şehir içinde hoş bir durum olmuyor bu. (yalnızca empati, 2-3snlik bir tepki zevki alacağım diye ailenizin yanından geçerken gazı köklesem..) Avrupa'da şehiriçinde emisyon vergisi var kirletilen havanın yarattığı olumsuzluk için, sanki bizim yaklaşımlar tersine gibi.

Tüm yan etkileriyle birlikte bize "satılan" teknolojileri düşünmeden kullanıyoruz gibi geldi.

NOT: Yukarıda aktarmaya çalıştıklarım "bence"dir. Dizelin sağlık sorunları "budur", yazılım uygulamasından bağımsız olarak bu vesileyle aktarmak istedim.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

Zaten dizelin omru bitiyor biliyorsunuz emisyondan dolayi. Bu emisyondan dolayi motor gucleri bir nebze kisiliyor bence tabi. Avrupada emisyona gore vergi oldugu icin. Audi 1.8 tfsi 125 bg birde 1.8 tfsi ayni motor 160 lik vardi mesela. Bildigim kadariyla cogu sey ayni. Yazilim kotu degil yanlis ellerde kotu. Sonucta avrupada da yazilim yapan firmalar var. zaten bu isin kaynagi orasi. Dosyalar onlardan geliyor. Yazilim yapilinca aracin kendi yazilimida guncelleniyor. Yazilim firmadinda diger ozellikler duzgun yuklu degilse tabi aracin gucu artinca baska ozelligi bozulabilir. Ben 10 sene icinde 5 araca yazilim yaptirdim

Sayfa 2/2 İlkİlk 12