Sayfa 3/3 İlkİlk 123
54 sonuçtan 41 ile 54 arası

Konu: Dört mevsim lastik kullanmak

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Standart Cevap: Dört mevsim lastik kullanmak

50tl lastik değişimi diyelim. lastiği 4 yıl kullanın. dört mevsimleri ön ve arkaların asimetrik aşınmasından dolayı yılda bir kere yön değiştirmeniz gerekir. (bununla alakalı yerli yabancı pek çok kaynak bulabilirsiniz. lastiklerin arkaya geçerken çaprazlanması gibi yöntemler bulunmaktadır.) 4 mevsimlerde 3 kere değişim olacak (internetten ucuza alıp taktırdığınızı varsayıyorum) 200TL, aynı değişim yazlık-kışlık kullanım için 6 kereden 400TL tutacak. Aradaki fark 200TL

185 65 15 için 4 mevsimler 230TL olsa seti 920TL, yazlık-kışlık petlas 130TL x 8 = 1040TL. aradaki fark 120TL.

Yukarıdaki hesaptan 4 mevsim lastiğin fiyat olarak çok az bir avantajı olduğu ortada. Yakıt tüketiminde belli oranda artış, yazın daha hızlı aşınma, kışın kar lastiğine "yakın" olan performans da eksileri.

Ama müsaadenizle şahsen en önemli eksisi; yabancı olması. Cebimden aynı ya da yakın miktar para çıkacaksa yerli lastik ve yerli hizmeti tercih ederim. Farklı olacağım ya da çok karlı olacağım yaklaşımıyla aldığımız 4 mevsimler (Petlas PT535 serisi de 4 mevsimdir, o seriyi ayırarak söylüyorum) yerli, hizmet veren küçük esnafın parasını ithalata yönlendirmektir, yabancı mühendisin maaşını ödemektir, üstelik zaten ithal edilen üretim altyapısını da zora sokmaktadır. 6 ayda bir verdiğiniz 50TL için değer mi bilemiyorum. Bir çay içip diğer lastik değiştirenle sohbeti tercih ederim. Yerli lastiklerimiz, yerli teknolojimiz, yerli üretimimiz ve yerli hizmetimizi destekleyelim arkadaşlar. lastik ömrü 3 yıl dediler kendimizi paraladık, yazlık-kışlık lastik dediler kendimizi paraladık, şimdi de 4 mevsim için kendimizi paralıyoruz. Teknolojide öncü olmadığımız için sanayimizin yeni kriterlere uyum sağlaması zaman alıyor. Tam da bu süreçte yeni bir akım çıkartıyorlar ve gelişmekte olan sanayilerin maliyet avantajını alıyorlar. lütfen değerli forumdaşlar, bir tutam dönemin söylemine uymak yerine bu söylem neden var bakalım.

Son olarak; bu teknolojiye sakın yeni demeyin, 20 sene önce mevsim lastiği ve kar lastiği vardı

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

murat bey yerli malı adına söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum ve haklısınız da ama insan para verip parasının karşılığını arıyor hatta konu güvenlik olunca insanın gözü parayıda görmüyor bunu petlasta bulamadım maalesef

ayrıca bi zaman önce lastiklerimin yönünü değişmek için aldığım michelin bayiine gittim usta lastik yönlerini değiştirmedi bu lastiklerde gerek olmadığını söyledi bu şekilde kullanmaya devam ediyorum
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Mesut .
    ecuadorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 50

Yerli malı konusundaki fikirlerinize katılmakla birlikte kendi açımdan (ve eminim hepimiz açısından) en önemli mesele yol tutuş, ıslak ve kuru zeminde fren gibi metrelerin hayati önem taşıdığı durumlardır. Bu açıdan bakınca yerliyi sonuna kadar desteklesem de etiket değerlerine bakınca aynı konuda konuşmak maalesef mümkün olmuyor. Sinan`ın da belirttiği gibi insan parasını verince daha iyi teknik değerler sağlayan ürünlere yönelmek istiyor.
    AB etiket sıralamasına göre 225/50 R17 Petlas SnowMaster Islak frende C değerine sahip iken Aynı ebatta nokian WR D4 A etiketine sahip. Kabaca 6m daha iyi bir fren mesafesi var demektir bu iki marka arasında. 6 metreyi bırakın 10 cm, belki yeri gelir 1 cm bile hayatınızı kurtarır. Bu yüzden lastik konusunda her zaman en iyi teknik değerleri sunan lastiği kullanmayı tercih ederim. Sonuçta 4 teker üzerinde yol alıyoruz ve duruyoruz. Reklam olacak biraz ama konuya uygun aslında "Sağlam basıcan bu hayatta." Keşke yerli markalarda bu teknik değerleri sunabilse.

Not: Fiyat bilgisi vereyim Petlas Snow master 250 TL, Nokian WR D4 370 TL 4 lastikte 480 tl farkla daha iyi durabiliyorsunuz. Siz olsanız hangisini seçersiniz?
    Konu ecuadorm tarafından (30/11/2016 Saat 21:08 ) değiştirilmiştir.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Yön konusunda ustanız haklı. Ön arka değişimi gerekiyor lastiklerde. Özellikle şehiriçinde (ki bizim yollarımızın en güzelleri olduklarını söyleyemeyiz) ön lastikler sürekli yanal olarak zorlanıyor, sıfır lastik aldığınızda yaklaşık 5000km sonra ön arka aşınmalarına bakın demek istediğimi anlayacaksınız. 3 set Petlas kışlık (4er yıl) eskittim, eşimin astra j 1.4t aracına da aldım. Ekonomim müsaade etseydi Lassa alırdım. w651 serisi son derece başarılı, kullanıcı yorumları ve 3 farklı araba deneyimimle söylüyorum. w601 denemedim ama memnun görmedim
    Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    murat bey yerli malı adına söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum ve haklısınız da ama insan para verip parasının karşılığını arıyor hatta konu güvenlik olunca insanın gözü parayıda görmüyor bunu petlasta bulamadım maalesef

ayrıca bi zaman önce lastiklerimin yönünü değişmek için aldığım michelin bayiine gittim usta lastik yönlerini değiştirmedi bu lastiklerde gerek olmadığını söyledi bu şekilde kullanmaya devam ediyorum

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Lastik parametreleri uluslar arası test kuruluşları tarafından 10a kadar çıkartılmış durumda, 3 parametreli etiketi çok önemsemiyorum. 10 parametreye bakınca da nokian çok çok iyi bir lastik olarak kendini kanıtladı, güzel günlerde kullanın. Acizane 300.000km devirdim, 400.000kmlik araç bakımı ile ilgilendim. Tüm kışlıklarım Petlas oldu (puntomun üzerinde gelen hankooklar hariç, ıslak zeminde kuğu gölü balesi yapan bir punto görürseniz o kişi hankooklarımla benimdir) O parametrelerde verilerin nasıl elde edildiğine bir bakın derim, pek çok video bulabilirsiniz internette. Seyrederken şunu diyeceksiniz, bizim ülkemizde bu kadar tatlı bir şart yok Lastikleriniz çok güzel ve eminim size harika güven veriyordur, lakin dün hayatımızda olmayan etiketlere bugün bu kadar bağlanmamız biraz garip değil mi? sanki bir korku kültürü üzerinden etiketteki A nın B nin derdindeyiz. Bambaşka bir sektörden örnek vereceğim müsaadenizle. Bulaşık makineleri su ve elektrik tüketiminde A ve üstü olmak için daha az yıkayıp bardak-tabak üzerinde deterjan bırakmaktadır. Cilt le temas ettiğinde dahi yıkanması önerilen deterjanı tüketiyoruz (makinadan çıkan bardaklarınızı koklayın, deterjan kokuyorsa afiyet olsun..) e hani A etiketiydi çok iyiydi kendimizi kırbaçladık iyi olsun diye? makinaların bu huyu nedeniyle Turmepa biyobozunur bulaşık deterjanına iki kat fazla para veriyorum, bari tükettiğimi vücudum parçalayabilsin diye (ve bunu korku kültürüyle yapmıyorum, konunun altındaki bilimi ve teknolojiyi çalıştım)

Lakin lastiğiniz çok güzel, kazasız belasız günlerde kullanmanız dileğiyle. Umarım aynı kalitede bir lastik benim ülkemde de üretilir. İthalatçı Kormetal firmasından bu güzel hamleyi görebilmek dileğiyle.
    Alıntı ecuadorm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yerli malı konusundaki fikirlerinize katılmakla birlikte kendi açımdan (ve eminim hepimiz açısından) en önemli mesele yol tutuş, ıslak ve kuru zeminde fren gibi metrelerin hayati önem taşıdığı durumlardır. Bu açıdan bakınca yerliyi sonuna kadar desteklesem de etiket değerlerine bakınca aynı konuda konuşmak maalesef mümkün olmuyor. Sinan`ın da belirttiği gibi insan parasını verince daha iyi teknik değerler sağlayan ürünlere yönelmek istiyor.
    AB etiket sıralamasına göre 225/50 R17 Petlas SnowMaster Islak frende C değerine sahip iken Aynı ebatta nokian WR D4 A etiketine sahip. Kabaca 6m daha iyi bir fren mesafesi var demektir bu iki marka arasında. 6 metreyi bırakın 10 cm, belki yeri gelir 1 cm bile hayatınızı kurtarır. Bu yüzden lastik konusunda her zaman en iyi teknik değerleri sunan lastiği kullanmayı tercih ederim. Sonuçta 4 teker üzerinde yol alıyoruz ve duruyoruz. Reklam olacak biraz ama konuya uygun aslında "Sağlam basıcan bu hayatta." Keşke yerli markalarda bu teknik değerleri sunabilse.

Not: Fiyat bilgisi vereyim Petlas Snow master 250 TL, Nokian WR D4 370 TL 4 lastikte 480 tl farkla daha iyi durabiliyorsunuz. Siz olsanız hangisini seçersiniz?

Mesut .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Lastiği konuya örnek olması için söylemiştim. Henüz almadım Aracı alınca ön lastikleri yazlık Conti Sport serisi ile değiştirdim. Arkalar iyi durumda olduğu için ellemedim. Lakin kışlık için Petlas mı Lassa mı derken Nokian ı gördüm ama zaten 2 yeni lastik aldığım için ve ebat yüzünden fiyatlar yüksek olduğu için kışlık takımı almayı erteledim. Kararsızlığım işte bu yüzden aslında. Bahsettiğiniz testleri de inceledim. Onlara göre en iyisi Sport kategorisinde conti TS860, nokian WR D4, Dunlop winter sport, pirelli, şeklinde gidiyor. İyi markalar listenin üst sıralarında kendilerine yer bulurken, bazı markalar da alt sıralarda oluyor ya da sıralamaya girmiyor / giremiyor. Bu testler bize alım konusunda karar verme seçeneği sunuyor ki adil! yapıldığını varsayarak seçim yapıyoruz. Dediğiniz gibi testlerdeki yol koşullarından daha zorlu yollara sahibiz. Buna da yapacak bir şey yok sanırım. Seçim konusunda yanak dayanımı vs gibi unsurlarda bu maddelere ekleniyor karar verme aşamasında. Tüm bunları toparlayacak olursak ülkemiz markalarının da Avrupa kalitesine yaklaşmasını ve fiyatlarında diğer markalara göre daha uygun olmasını ümit ediyorum.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Lassa ve Bridgestone aynı fabrikada üretilirler (tıpkı BP ve Castrol yağları gibi) ama Lassa %20 daha ucuzdur (tıpkı BP ve Castrol yağları gibi.. bu ikiliye bayılıyorum tüketim toplumuna daha tatlı bir örnek zor bulunur) ve ilginç bir şekilde yalnızca desenleri farklı olan bu lastiklerden ucuz olanın AB etiketleri çok daha iyidir.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yön konusunda ustanız haklı. Ön arka değişimi gerekiyor lastiklerde. Özellikle şehiriçinde (ki bizim yollarımızın en güzelleri olduklarını söyleyemeyiz) ön lastikler sürekli yanal olarak zorlanıyor, sıfır lastik aldığınızda yaklaşık 5000km sonra ön arka aşınmalarına bakın demek istediğimi anlayacaksınız. 3 set Petlas kışlık (4er yıl) eskittim, eşimin astra j 1.4t aracına da aldım. Ekonomim müsaade etseydi Lassa alırdım. w651 serisi son derece başarılı, kullanıcı yorumları ve 3 farklı araba deneyimimle söylüyorum. w601 denemedim ama memnun görmedim
    Duzgun kullanilan bir aracin on arka lsstik diş derinliği 5000 km'de cok fazla farketmez. 2 yıl once lastikcimdeki en ucuz semperit marka 4 adet lastik aldim. 29000 km yaptıktan sonra on-arka değiştirme zamanı geldi diye düşünüp lastikcimin yolunu tuttum. Diş derinliklerini olctugumuzde on-arka arasindaki fark bir milim bile değildi. Ustam degisime gerek olmadığını söyledi beni gönderdi. Şimdi 35000 km. dolunca bir daha ölçüm yaptiracagim eğer fark artmış ise on-arka degisim yapip yoluma devam edeceğim. Aracimi şehir icinde de uzun yoldada kullaniyorum fifty fifty hesabi. İstanbul trafigine de girdiğim cok olur. Ozetle diyecegim şu ki düzgün kullanilan bir aracin on arka lastiklerindeki diş derinlikleri 5-10.000 km.de cok farketmez.

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam lastikçiye gittiğimde 4 lastik diş derinlikleride ölçüldü neredeyse eşit ölçülere sahipti bende sizin söylediğiniz gibi biliyorum enazından ön arka değişim yapardı diye düşündüm ama onuda yapmadı ilginçtir ki belkide çok istanbul içi kullanıyorum diye yıpranmamıştır diye düşündüm ama sonuçta lastikleri aldığımdan beride baya bi yol yaptım

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

hocam lastikçiye gittiğimde 4 lastik diş derinlikleride ölçüldü neredeyse eşit ölçülere sahipti bende sizin söylediğiniz gibi biliyorum enazından ön arka değişim yapardı diye düşündüm ama onuda yapmadı ilginçtir ki belkide çok istanbul içi kullanıyorum diye yıpranmamıştır diye düşündüm ama sonuçta lastikleri aldığımdan beride baya bi yol yaptım
    Bu durum araci duzgun kullanmaktan kaynaklaniyor. Ayni benim yaşadığım olayla karşılaşmasınız. 29000 km. kullanimim oldu usta diş derinliklerini olcunce tebrik etti. Dort lastik de 1 milim anca asinmisti sifirina gore. Bu sekil kullanırsanız bu lastilerke cok rahat 80-90.000 yaparsiniz dedi. Bakalim 35000 bugün yarin dolar yine olcum yaptirir, neticeyi paylaşırım.

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

valla bende pek agresif kullanmam zaten çoğu şehiriçinde geziyorum çoğu zaman günlerce 5. viteste bile kullanmıyorum

ayrıca bugün nazar mı değdi anlamadım geçenlerde sağ arka lastiğe vida girmişti götürüp yaptırmıştım bugünde aynı lastikten tekerlek döndükçe ses geliyordu götürdüm lastikçiye biri serçe parmağı kalınlığında diğe ikiside biraz daha küçük vida batmış aynı lastikte 4 tane yama oldu ki hele biri mantar yama oldu canım çok sıkıldı o kadar büyük bi değile öyle bi yama uzun zaman bu lastiği sorunsuz idare edermi düşünceliyim

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Sinan geçmiş olsun, sakındığın tekere çöp batarmış!
    Aynı sağ arka tekere yandan koca vida geçen yaz batmıştı.

Murat bey, örnek olarak verdiğiniz bulaşık makinesini hem elektrik tasarrufu olması, hemde yüksek sıcaklıkta çok daha hijyenik temizlik adına güneş enerjisinden gelen sıcak suya bağladım. Ayrıca yıllardır çamaşır makinesine fazla çamaşır katıldığında makineye deterjan gözünden su eklerim ki, deterjan kalıntısı kalmasın ayrıca kuruyuncaya kötü kokmasın . Çamaşır bu sonuçta bol suyla döve döve yıkanması gerekir...

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mesut .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

valla bende pek agresif kullanmam zaten çoğu şehiriçinde geziyorum çoğu zaman günlerce 5. viteste bile kullanmıyorum

ayrıca bugün nazar mı değdi anlamadım geçenlerde sağ arka lastiğe vida girmişti götürüp yaptırmıştım bugünde aynı lastikten tekerlek döndükçe ses geliyordu götürdüm lastikçiye biri serçe parmağı kalınlığında diğe ikiside biraz daha küçük vida batmış aynı lastikte 4 tane yama oldu ki hele biri mantar yama oldu canım çok sıkıldı o kadar büyük bi değile öyle bi yama uzun zaman bu lastiği sorunsuz idare edermi düşünceliyim
    Sinan geçmiş olsun, olur böyle şeyler. Bende Evo da on lastikleri degistirdigim zaman nazarim değmiş olacak ki 1 hafta arayla 2 vida girmisti, daha 2 gunluk lastik iken aldim ilk vidayida. Bu olaydan sonra da pek onemsemedim artik. Hayırlısı diyorum. Çok övmemek gerek sonra nazar değiyor

LG-H815 cihazımdan gönderildi

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

zafer abi teşekkürler ama bizim 4 gözün hep tekine battı o çöp ne çöpmüş mübarek

haklısın mesut abi yapacak bişey esas canımı sıkan batan büyük vida çıkarılınca kocaman delik açıldı ve normalden farklı bi yama ile yapıldı inş. tutar yoksa bi lastik 300 küsür lira şuana kadar inme falan yapmaz

Sayfa 3/3 İlkİlk 123