18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: 1.3Mjeti Satıp Benzinlimi Alsam?

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

Standart 1.3Mjeti Satıp Benzinlimi Alsam?

Arkadaşlar Merhaba,
    2010 1.3 mjet gpunto sahibiyim.Aracımdan memnunum herhangi bir şikayetimde yok ancak aracımı sürekli şehiriçi kısa mesafe işe gidip gelmek için kullanıyorum.Günlük yaptığım km 5+5 toplamda 10 km..Düşünün yol bilgisayarında ort.hızım 14 ort.tüketimim 8.4..Sürekli bu şekilde kullanmamın sizce bir zararı olurmu..Sizce satıp otomatik benzinli mi alsam?

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Standart Cevap: 1.3Mjeti Satıp Benzinlimi Alsam?

Kısa mesafede dizel otomobil kullanmak evet, çok mantıklı değil. Tam motor ısınıyor, işe gelmiş oluyorsunuz. Yağlama sisteminden tutun da turboya kadar uzun vadede motor ömrünün azalması kısa mesafede dizel araç kullananların karşı karşıya kaldığı sorun. Benzinli bir otomobil sizin için daha iyi.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Teo' s
    teo53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 116

Benzinin litre fiyatına bakınca çok fazla bir değişiklik olacağını sanmıyorum, dizelin ağır bakımından kurtulmuş olursunuz değer mi diye düşününce yarın öbür gün bir uzun yola gitmek istediğinizde oturur düşünürsünüz ama dizelin öyle bir durumu yok. Bu şekilde kullanırsanız eğer aracınızı motor ısınmadan dizeller resmen içiyor yakıtı, ve devirsiz kullanım ise kurum bağlar. Kullanım alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz belki, motoru ısıtıp yola çıkmak biraz daha devirli kullanmak (Kurum bağlamaması açısından ) 3 depoda bir katkı ile enjektör temizliğinizi yaparak sorunsuz kullanabilirsiniz. Bildiğiniz arabayı satmayın derim ben sonuçta alacağınız arabanın ne gibi şeyler yaşadığını arızasını bilemeyebilirsiniz. Performans olarak ta sizi hayal kırıklığına uğratır (105hp versiyonu hariç). Naçizane görüşümdür

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Araç ısınmadan çok fazla yüklenmiyorum.Genelde yol müsait olduğu zaman devirli kullanırım.Haftada 1 akşam otobana çıkıp veriyorum odunuDediğiniz gibi yağlamayı tam yapsın,kurumu pisliği yakıp atsın diye.

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Kurum olayini o kadar abartmayin ben hep 2bin devirde kullanirim ne zaman otobana ciksam o zaman deviri sonuna kadar dayarim. Bu belki ayda bir belkide 2 ayda bir oluyor. 15 binde birde katki atarim simdiye kadar hicbir sorun cikmadi. Arac 113 binde. 3 depo da katki atilsa ciddi para tutar. Ee dizel sogukken cok yakiyor. Bakiminida ekleyince benzilli aractan daha masrafli oluyor. Konu tasarrufsa 1.4 fire motor lpg ile dizelden daha mantikli olur. Yilda bir uzun yol yapsanizda lpg ile yada benzinle bile olsa koymaz sayet.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mehmet birdahamehmet
    mehmetheleloy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 28

Dizel araç için 8.4 çok fazla değil mi?
    Biraderde 1.6mjet bravo var, o bile 6.1 civarında geziyor.

Dizelle 8.4 yapıyorsanız benzinlide cebiniz yanabilir. 10'un üzerine çıkabilir ortalama tüketiminiz.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Yani çok fazla ama yapacak bi şey yokgitmiş olduğum yol belli yaptığım km belli ort.hızım belli..Bu kadar kısa mesafe kullanım için belki araba kullanmak akıl işi değil ama istanbulun minibüsleri,otobüsleri malum

Teo' s
    teo53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 116

Alıntı halilimo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kurum olayini o kadar abartmayin ben hep 2bin devirde kullanirim ne zaman otobana ciksam o zaman deviri sonuna kadar dayarim. Bu belki ayda bir belkide 2 ayda bir oluyor. 15 binde birde katki atarim simdiye kadar hicbir sorun cikmadi. Arac 113 binde. 3 depo da katki atilsa ciddi para tutar. Ee dizel sogukken cok yakiyor. Bakiminida ekleyince benzilli aractan daha masrafli oluyor. Konu tasarrufsa 1.4 fire motor lpg ile dizelden daha mantikli olur. Yilda bir uzun yol yapsanizda lpg ile yada benzinle bile olsa koymaz sayet.
    Kurum olayını abartmayın diyorsunuz ancak, bende aracı devirli kullanan(2 bin üzeri 4250 devir altı ideal devirler ) , düzenli katkımı atan ve genellikle uzun yol yapan birisiyim ekteki görseli incelemenizi rica edeceğim. 190 binde ki aracımın manifoldunda biriken kurum
    Konu teo53 tarafından (13/04/2016 Saat 16:00 ) değiştirilmiştir.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emrey Zorunlu
    Emre9110 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Arkadaşın mesafesi kısa ortalama hızı çok düşük dolayısıyla yakıt tüketimi normal. Benimde o ortalamalar için tüketim o şekilde. Yakıt kısmında detaylarımı paylaşıyorum yakıt aldıkça yazıyorum fikir olsun diğer arkadaşlara diye.

Mehmet Bey eğer kardeşiniz trafiğin yoğun olmadığı saatlerde temden yardırıyor ise 6.1 çok bile. Ne şekilde 6.1 hangi trafik koşullarında hangi güzergahta hangi saatlerde ortalama hız ne lastik modeli nedir basınçları nedir hava filtrleri yeni mi herşeyden önemlisi kullanıcı agresif mi kullanıyor sakin mi vs vs bir çok etmen var. Genel olarak ortalama hızının düşükse heleki 14 gibi efsane bir trafikten geçiyorsanız 8.4 yakar normaldir. Ama en sağlıklı sonuç pompadan pompaya çıkan sonuçtur onu da eklemiş olayım.

Sorunuza gelince bence araç değiştirmenize gerek piyasada adam gibi araç yok ikincisi binmeye korkmazsınız aracı benzinli aracın da masrafı yok değil sonuçta. Bence dizel kullanmaya devam edin derim.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Kısa mesafe+ekonomi= lpg. Ama bu zamanda temiz araç bulmak büyük marifet ister. Araba varsa masraf vardır az veya çok ekonomik olup olmaması fark etmez.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Alıntı teo53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kurum olayını abartmayın diyorsunuz ancak, bende aracı devirli kullanan(2 bin üzeri 4250 devir altı ideal devirler ) , düzenli katkımı atan ve genellikle uzun yol yapan birisiyim ekteki görseli incelemenizi rica edeceğim. 190 binde ki aracımın manifoldunda biriken kurum
    Manifold 40 bindebir periyodik temizligi yapilmasi gereken bir parca. 190 bindeki arac icin dogal bir durum. Benim belirtmek istedigim hemen kurum baglamaz motor. Mesela isiklarda kalkerken 3 binden sonra vites degistirirsiniz atacagi kurumu atar. Manifold gibi parcalarin kurumunu engelleyemezsiniz. Ayrica katkiyi cok kullanmak enjektorlerinize zarar verir. Minimun 10 binde bir olmalidir.(enjektor temizleyicisi icin(normal/arizasiz motor durumunda)). Diyecegim o ki kurumdu katkidi ugrascaginiza ve extra masraf yapcaginiza lpg size daha uygun olur.
    Konu halilimo tarafından (13/04/2016 Saat 17:12 ) değiştirilmiştir.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kubilay REİS
    KASIRGAAA biancoangelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 472

Yıllardır benzinli araç taraftarıyım. Bu forumdada bi çok dizel benzinli motor tartışmalarında bulundum. Dizel araç ihtiyacı 25000/yıl kmden sonra başlar. Her ne kadar ucuz bi yakıt olsada motor teknolojileri gelişsede kusura bakmayın ama Türkiyede maalesef aracınıza mazot değil çamur alıyorsunuz. Yani yakıt kalitemiz ayaklar altında ve dizel yakıt yakıt olarak bir çok hatayı kendi içerisinde absorbe edebilen bir sıvı. Benzin ise asla hatayı kabul etmez hata olduğu zaman motorunuzdan anında tepki alır ve çözümüne bakarsınız. Bir dahada kötü yakıt satan istasyona girmezsiniz. Ancak dizelde bu durumu anlamazsınız ve olan motorunuza olur. Motor zamanla bu pislik ve tortuları yakamadığı için kendi bünyesinde bir yerlerde enjektör vs. vs. parçalarında biriktirir. Hatta bir çok dizel aracın yakıt deposunu ters düz ederseniz. depodan çamur aktığını göreceksiniz. Biz ince ince hesap yapmaya mahkum edilmiş bir millet olduğumuz için bu tip mekanik bilgileri bile zihnimide barındıran bir milletiz. Her neyse yani yıllık 10ila 15 bin km yol yapan (araç hacmi binek sınıf) bireyler için benzinli araçlar vazgeçilmezdir. Ancak maddi durumunuz zayıf ise atmosferik benzinli motorda tercih edebilirsiniz. 1,4 fire evet 77 hp bir araç ve performans baskımından biraz tatmin edemesede ekonomi penceresinden vazgeçilmez dayanıklı bir motordur. Tam 4 yıl bağırta bağırta kullandığım 1,4 fire aracımdan en ufak bir şikayet yaşamadım. yalnız 1,4 fire araca asla tüp taktırmanızı tavsiye etmem. Evet yakıtınız 15 krş seviyelerine düşer ancak araç bariz bir şekilde hantal olur.
    Her ŞERDE bi HAYIR vardır...

Motor ömrü diye birşey yoktur! Kullanıcının motora tanıdığı yaşam hakkı vardır!

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

dediğiniz gibi aslında benim kısa mesafe için lpg daha çok işimi görür.Performans olarak zaten bi beklentim olamazo kadar hız yapacak yol yok.Senede 1 sefer uzun yol yapacağımda,hatfa sonu 1 gün gezmeye gideceğim de..dizelin bi avantajı yok bana.Satarken işte dizel olması alıcılara biraz daha cazip geliyor..Dizeli elden çıkarmak biraz daha kolay gibi geliyor bana.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

aynı konu defalarca tartışıldı genelde dizel motor kısa mesafeler için gereksiz görülür.Bence bu kişiye göre değişir benzinde kullancaksanız zaten o kadar kilometre için gerek yok

Ama dizeli satıp benzinli olarak kullanırsanız bişey diyemem ama ekonomik olsun diye lpgli araç alıcaksanız bence maceraya girersiniz aracı tek kullanıyorum uğraşırım derseniz eyvallah ama ailenizle kullanacaksanız yine sizin için lpgli araç önermem önceden lpg kullanıyodum kapalı otoparklarda 2.sınıf vatandaş muamelesi görmekten yoruldum lastik patlar bagajda stepne yok çoluk çocuk yollarda perişanlık yaşarım 5 yıl lpg kullandım tüm arzaları lpg yüzünden yaşadım araba hoplar zıplar gazcı motorcuya motorcu gazcıya yollar rezillkten başka bişey değil
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yıldırım Künkçü
    sentier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

ilk aracım 2007 benzili idi şimdi sıfır 1.4 aldım benzinli bende kısa mesafede kullanıyorum
    bana ilk başta benzili mantıklı gelmişti ki iyi yapmışım nadiren uzun yol yapıyorum Kuşadası izmir arası oda
    vede en düşük 4.9L yaktı
    bakımı vs benzinli daha iyi çok km yapmayan biri için dizel mantıklı degil

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

sen aracını satıp benzınlıye gecerek sadece maceraya gırersın zaten al sat ve sıgortadan kaybettıgın ındırımınden bile zarar edeceksın
    bence aracını kullanmayı dusundugun omur kadar kullan sonra kullanımına uygun araca gecıs yaparsın bence sırf kısa mesafe kullanıyorsun dıye macera arama
    heee canın sıkılıyo bıde macera degısıklık arıyorsan maddı zarar etsende senı etkılemeyecekse bence her motor cesıdını denemelısın

28. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SELİM KIRŞAN
    skirsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    35GF713
    Edilen teşekkür: 48

2 yıl 1.3 multijet kullandıktan sonra benzinli punto ya geçtim. Pişmanmıyım diye sorarsanız tek pişmanlığım aracın torku düşük olduğu için atik-seri olmaması (zaten performansla aram yoktur). Yakıt sarfiyatına gelince gayet sakin kullanımda hemen hemen aynı yakıyor. Ama en çok memnun kaldığım nokta motorun aşırı sessiz oluşu, bakım fiyatlarının daha düşük ve daha uzun süreli olması. Dizelin ataklığına alıştıysanız, benziliye bindiğinizde bir süre attan inip eşeğe binmiş gibi olabilirsiniz. Saygılar..

30. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Dizelden benzinliye geçilecekse, turbo benzinliye geçmek lazım

Sent from my iPhone using

32. Bu mesajı için 2 kişi arenas'ye teşekkür etti: