8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Hız sınırı tabelası ve sollarken ceza yazılır mı?

Can AVCI
    CanGo48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    48FK986
    Edilen teşekkür: 59

Haber Bilgilendirme Hız sınırı tabelası ve sollarken ceza yazılır mı?

arkadaşlar hem fikriniz öğrenmek hemde bilgi paylaşımı için iki konu;
    1-trafikde seyir halindeyken azami hızın 70Km olduğunu gösteren tabela gördünüz, yol aldıkça herhangi bir ikinci tabela yok.ne zaman 70 in üzerine çıkabilirsiniz?
    2-bölünmüş yolda 100Km ile giderken ödeki araca iyice yaklaştınız .sollama yapacaksınız, hızını arttırıp aynı hizaya gemişken sollanan araç sürücüsü hızını arttırıyor ve sizde daha da arttırıp 120km çıkıyorsunuz ve bir anda 125-130Km civarı hızla fotofinish radarlı hız kontrol aracı sotede yatmış bekliyor sizi ve yanından geçerkende ekranı iyice incelediğini görüyorsunuz. ceza yazıldı mı? İki araca da mı yazıldı? yoksa solladığınız araca mı yazıldı sadece?
    Dünü hatırla, bugünü yaşa,yarını düşün....

TANER A.
    darktiger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34 GP 5885
    Edilen teşekkür: 112

Alıntı CanGo48 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar hem fikriniz öğrenmek hemde bilgi paylaşımı için iki konu;
    1-trafikde seyir halindeyken azami hızın 70Km olduğunu gösteren tabela gördünüz, yol aldıkça herhangi bir ikinci tabela yok.ne zaman 70 in üzerine çıkabilirsiniz?
    2-bölünmüş yolda 100Km ile giderken ödeki araca iyice yaklaştınız .sollama yapacaksınız, hızını arttırıp aynı hizaya gemişken sollanan araç sürücüsü hızını arttırıyor ve sizde daha da arttırıp 120km çıkıyorsunuz ve bir anda 125-130Km civarı hızla fotofinish radarlı hız kontrol aracı sotede yatmış bekliyor sizi ve yanından geçerkende ekranı iyice incelediğini görüyorsunuz. ceza yazıldı mı? İki araca da mı yazıldı? yoksa solladığınız araca mı yazıldı sadece?
    dediğinize benzer bir olay oldu susurluk yolunda. 2 sene önce sakin sakin 100 le giderken öndeki yavaş giden kamyonu sollamak için sola geçtim. ben hızlandıkça oda hızlandı bir anda hızım 130 a çıktı tam köşede de radar varmış. 2-3 km sonra çevirdiler ben 110+%10 yani 121 km yi geçtiğim için ceza yedim kamyon 118 km de geçtiği için yememiş..
    See you in the future, if there is one...

EREN ZOR
    TJetci CMasteR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35Y5140
    Edilen teşekkür: 223

1-) aksi bir tabela yoksa 70 ile devam.
    2-) 2 araçta hız sınırını aştığı için iki araçta ceza yiyor ve Polis kotayı dolduruyor

Oğuz MERDAN
    byspayn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 405

"Tüm yasaklamaların sonu" tabelasını görmedikçe ya da 70den sonra bir hız sınırı tabelası görmedikçe o yoldaki hız sınırı 70dir. (Resim biraz büyük oldu kusura bakmayın).

Navigasyon kullanmanızı öneririm. Güncel hız sınırlarını sürekli ekranda görebiliyorsunuz onunla ve nerdeyse hiç saçmalamıyor. iGo'lu navitech kullanıyorum size de tavsiye ederim.

Radara yaklaştığınızın en büyük belirtisi ise herkesin sağ şeride geçmesi Sağda tıngır mıngır gitmesi
    Konu byspayn tarafından (13/03/2015 Saat 12:47 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

mahmut kurt
    makko58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 45

aynısı başıma geldi sivastan elazığ a gidiyordum kestirme olsun diye malatya dilek ten gireyim dedim hız sınırı 60 yazıyordu girerken ama malatya içi 70 di neyse ben 70 ile gidiyorum bir baktım sağda radar fark ettim hemen sağa çekip durdum dedim burada hız sınırı kaç 60 dedi malatya içi 70+7 idi neden burada böyle deyince burası bağlantı yolu neyse baktı makineden plakam tam okunmuyordu yol çamurlu olunca yapım çalışmaları mağlum tam okunmadğı için tamam geç ceza gelmez dedi geçtim ceza gelmedi şans işte ama navigasyon hep doğru söylüyor uymak gerekli

Can AVCI
    CanGo48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    48FK986
    Edilen teşekkür: 59

yaşadığım yerin (muğla) büyükşehir olmasından mı artık ya nedir anlamadım il genelinde hız sınırı tam bir saçmalık haline geldi çoğu yerde otomobil:70 kamyon ve minibüs:50 uyarı levhalarıyla donatıldı ve yaklaşık 2 yıldır da abartılı bir şekilde radar uygulaması yapılmakta. hız yapılmasına karşıyım ama bölünmüş yol çift gidiş geliş yollarda 70Km ile gitmek tamamen saçma bir uygulama. söz konusu tablelalar fazlasıyla var fakat "tüm yasaklamaların sonu" gibi bir levha olmaması çok durumda bırakıyor. Muğla-Fethiye arası 115 Km ama bu şartlada 1 saat 45 dk ile 2 saat gibi bir sürede gidebiliyoruz. Kaunlar diyorki bölünmüş yollar 110, şehirler arası yollar (tek gidiş-geliş) 90Km diyor ama nedense buralarda değil 110, hız sınırı 90Km olan yollar bile sayılı hale geldi...
    ikinci konu ise sollamada ki hız payı. bu tabelalar koyulmadan önce bölünmüş yolda aracı sollarken hızlandı ve bende hızlandım 129Km ile sollama yaptım ve yanımdaki araçta 125Km civarındaydı. Radar aracını farkettimama çok geçti. Çevirmeye girdik az ileride solladıgım araçla. bana ceza yazılmadı.gerekçeşi "sollama payımmış" eyvallah dedim ama solladığım araca ceza yazıldı baya bir itiraz etti ama nafile. kuralları kanunları forumları baya bir dolaştım ama sollama payı ile ilgili net birşey bulamadım.trafikçi dostumuza sordugumda sollama sırasında pek önemsemiyoruz amabaşka zaman yazılır dedi.
    aklıma tek bir soru geldi? başka zaman video kaydı olduğu için iptal yada yazmamazlık yapamayız deniliyorken, kural ve kanunlarda sollama payı ile ilgili net bir şey yokken hız sınırını aşınca niye ceza yazılmıyorda insiyatif kullanılıyor? bu insiyatifin ölçüsü neye göre belirleniyor.
    plakanın okunmamasından dolayı cezadan yırtmayı bende yaşadım; plakaya gazete yapışmış ve görüntü alınamamış, yakıt almaya durduğumda farkettim ama 50 kuruşluk gazete 200Tl lik fayda sağladı bana herkeze kazasız belasız sürüşr dilerim...
    Dünü hatırla, bugünü yaşa,yarını düşün....

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Olması gereken şu tabelayı görmektir, AMA NE YAZIK Kİ ARTIK BU TABELALARI GÖREMİYORUZ.

Duble yollarda 50/70/90 bitti tabelaları yok. En azından İst-Keşan arasında.

Şuna bakacaksınız.

Aksi belirtilmedikçe hız sınırı 110km.
    90 görünce 90a düş.
    70 görünce 70e

Ayrıca 70/90 tabelası görmeksizin.
    Yerleşim bölgesine girdiğinizde, yani bu tabelayı gördüğünüzde hızınızı 70'e düşmek zorundasınız.

O zaman düşünüyosun, 70/90 bitti tabelası yok? Bundan sonra 70le mi gitcem?
    HAYIR.
    Yerleşim Bölgesi Bitiş Tabelasını gördüğünüzde hızınızı yeniden 110'a çıkartabilirsiniz.
    Bir sonraki hız sınır tabelasına kadar 110..

Son olarak Hız sınırı her yerde 80-82'ye ÇIKARTILMADI.
    Biliyorsunuz ki bu her ilin yetkili biriminin kararına bırakıldı.
    80,82 tabelası görmediyseniz eğer, sınır 70 olabilir unutmayın, tufaya düşmeyin.
    Konu celenlee tarafından (14/03/2015 Saat 23:51 ) değiştirilmiştir.

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 76

Bizim arkadaşın 4 aydır garajında yatan toz toprak içindeki motora,kasksız kullanımdan dolayı ceza yazılmış adam motor benim değil başka bir arkadaşımın evi taşırken motoru da getirmiş görevliler dese de nafile kaldı ki adamların 6-7 tane C segment araçları var ne yapsın o hurda motoru avukatlarına gitmişler ama avukatta aman demiş aman!bizim arkadaş da gidip ödemiş yapacak birşey yok diye.