Sayfa 1/2 12 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Sosyal güvenlik kurumu hk. önemli bilgi.

ÖZKAN SAÇKAN
    Lovergang kolombo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65
    Edilen teşekkür: 223

Standart Sosyal güvenlik kurumu hk. önemli bilgi.

Önemli bilgilendirme.. Arkadaşlar bilhassa çalışan kişileri ve diğer kişileri ilgilendiren bazı bilgiler vericem. Müsadenizle
    1-Malum genel sağlık sigortası çıktı çıkalı sigortası yatmayan veya eksik yatan kişiler başta olmak üzere sgk borç tahakkuk ettirdi. Bundan haberi olmayan kişilerin öncelikle şu adrese girip https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ bilgileri doldurduktan sonra BORÇ GÖRÜNTÜLEME linki altında bulunan Zorunlu GSS - Tescil kaydı ve borç dökümü bölümünden borcunun olup olmadığını kontrol edebilir.
    Burada şu uyarıyı verirse sıkıntı yok. ( GSS Uygulaması kapsamında tescil kaydınız bulunamamıştır.) Ama borç varsa tutarı burada görebilirsiniz.
    Eğerki borç varsa bununla ilgili 31.03.2015 tarihine kadar İkametgahınızın bulunduğu kaymakamlıkta bulunan sosyal yardımlaşma ve day.vakfına müracaat etmeniz ve 30.04.2014 tarihine kadarda sgk müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. Son tarih 31 Mart
    2- Aşağıda verdiğim adresede girip bilgileri doldurursanız sgk sms sistemine kaydınızı yaptırmış olursunuz.(ücretsiz) Buda size şunu sağlar.. İşe girişinizi- çıkışınızı - rapor aldığınızda parasının yatırıldığını- doktor ilaç yazdığında ilaç barkod numarasını- ilaçların ne olduğunu - parasını vs. bilgileri görebilirsiniz. En azından bilginiz olur.
    https://uyg.sgk.gov.tr/IletisimBilgi...eriSorgula.jsp

Sgk lı çalışanlar 4a çalışan / Emekli kısmını seçsin..
    bağkurlular 4b çalışan / Emekli
    emekli sandığı 4c çalışan / Emekli
    işte çalışmayanlar... diğer kısmını işaretlesin.
    Sosyal Güvenlik Kurumu SMS ile bilgilendirme hizmetinden yararlanmak istemiyorum linkini tıklamayın .. GÜNCELLE''ye basın
    Saygılar. (Dua etseniz yeter )
    Bunu bütün tanıdıklarınıza söyleyiniz. Sevaptırr.

2. Bu mesajı için 5 kişi kolombo'ye teşekkür etti:

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Gelir testini yaptirdim. sonuc bekliyorum. 1 senelik boslugum(uniye yerlesemememden dolayi) ve uniye girdigimde saglik aktivasyonumu yaptirmadigimdan oturu 2600 lira borcluyum. gelir testi sonuclaninca ogrencilik zamanimda olan borclari sildirecegim ardindan kalan en yuksek primden olusan borcu gelirime gore yapilandiracagim. her turlu tahminim 800 ila 1500 lira arasi semsiye acilacak.

sunu anlamiyorum ben bu hizmeti hic kullanmamama ragmen neden oduyorum. hadi oduyorum neden ben sigortasiz olarak gorundum 1 sene boyunca. borclandirmayi biliyorsun ama hastaneye gidince ablak ablak bakiyorlar suratina. diger bir fiyasko da,madem 18 yasimi gectim,artik bir tuzel kisiligim,neden simdi gelir testi yaptigimda babamin gelirini olcuyosun. haliyle ben pederin maasina gore prim oduyorum. ne sacma sey... bi an once bitsin istiyorum bu cile. sgk siralari omrumu yemistir bu sorun yuzunden. hayirlisiyla bikac gune cikar gelir testinden sonuc.(tam 15 gun oluyor bugun)
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com

ÖZKAN SAÇKAN
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65

Cenk sözde yeşilkartı kaldırdılar. Şimdi daha kötü oldu. Okul bittimi.. hooop. gss dahilsin. 18 yaşını geçtinmi.. çalışmıyormusun.. gss dahilsin. Dediğin gibi sen kendince bireysen neden hane halkının kişi başına düşen ortalamasının asgari ücretin 1/3 ünden üstündeyse kişiyi prim ödemek zorunda bırakılıyorsun. Amaç belli.. gelir kapısı. Gss primi ödeyenlerin primleri sigortalılıktan sayılmıyor. Sadece sağlık hizmeti alabiliyorsun. Asgari ücretin 2 katı ortalaması aralığında bulunan kişi 288.36 tl gss primi ödemek zorunda.. Onun yerine Git isteğe bağlı sigorta yaptır. Hem sağlıktan yararlan hem emekliliğine sayılsın. Mantıksızlığa bak.

Cenk Doğu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi

Alıntı kolombo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cenk sözde yeşilkartı kaldırdılar. Şimdi daha kötü oldu. Okul bittimi.. hooop. gss dahilsin. 18 yaşını geçtinmi.. çalışmıyormusun.. gss dahilsin. Dediğin gibi sen kendince bireysen neden hane halkının kişi başına düşen ortalamasının asgari ücretin 1/3 ünden üstündeyse kişiyi prim ödemek zorunda bırakılıyorsun. Amaç belli.. gelir kapısı. Gss primi ödeyenlerin primleri sigortalılıktan sayılmıyor. Sadece sağlık hizmeti alabiliyorsun. Asgari ücretin 2 katı ortalaması aralığında bulunan kişi 288.36 tl gss primi ödemek zorunda.. Onun yerine Git isteğe bağlı sigorta yaptır. Hem sağlıktan yararlan hem emekliliğine sayılsın. Mantıksızlığa bak.
    asgari ucretin iki katindan fazlayim su an g3 kapsamina alinmisim serefsizler taktilar gene takacaklarini.

Özkan Sen
    ozi28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

Emeğinize sağlık faydalı bilgi

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mesut baş
    TOSCANA112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    26
    Edilen teşekkür: 0

Her bir SMS 1 TL ücretlendiriliyor bilginize

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 76

3000 küsür lira ödettirdiler.oy isteme zamanı ben de onlara kol saati göstermezsem adımı değiştiririm.

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Bilgilendirme için sağolun . Arkadaşlar ben Kasım 2011'de askere gittim Şubat 2013'de geldim askerden dönüşte hemen işe başladım 5-6 ay sıkıntı çıkmadı sonra başka bir iş buldum giriş işlemlerinde sıkıntı çıktı sgk^'ya gittim o zaman 900 Küsür TL. borç çıktı resmen soygun. Ben askerde iken olan borç çıkmış ee yani ben askerde zaten sağlık güvencemi askeri hastahane veriyor ikincisi vatanı korumak için askerdik işimizden olmuşuz zaten hiçbir zaman devlete hastahanede yük olmadım. Döndüğümde kulak problemim olmuştu 20 gün boşta kalmıştım özel hastahaneye gittim parasını güvencesiz ödemiştim o parayı istiyorsan madem ödeseydin farkını!. Neyse ödemedim memur ödeme demişti zaten af gelince silinmiş olması lazımdı kontrol edeyim bir.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZKAN SAÇKAN
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65

Alıntı TOSCANA112 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her bir SMS 1 TL ücretlendiriliyor bilginize
    5502 ye aşağıdaki konularda mesaj atarsanız 1 tl olarak ücretlendirilir.
    5502 İLE HİZMET CEBİNİZDE…
    Adıma En Son “Ne Kadar Prim” Yatırıldı?
    İlk İşe Giriş Tarihim ve Toplam Hizmet Günüm Ne?
    Emekli Aylığım Ödeniyor mu?
    En Son Ödenen Emekli Aylık Tutarım ve Ödemenin Yapıldığı Banka?
    Sağlık Hak Sahipliğim Var mı?
    Muayene Katılım Borcum Ne Kadar?
    Ne Zaman Optik Cam Alabilirim?
    Ne Zaman Optik Çerçeve Alabilirim?
    Fizik Tedavi Hizmetlerinden Yararlanabilir miyim?
    Diş Protezi Hakkım Var mı?
    Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

*****Ama online verilecek sms sistemine kayıt olursanız ÜCRETSİZ bilgilendirme yapılıyor diye biliyorum.. Sgk bilgi edinme sayfasına bu soruyu sordum. bakalım cevap ne gelecek. Ücretlimi / ücretsizmi?

SMS ile ON-LİNE BİLDİRİLEN HİZMETLER
    § ŞAHIS ÖDEMELERİ
    § ÇÖLYAK ÖDEMELERİ,
    § 4a SİGORTALI TESCİL,
    § 4b SİGORTALI TESCİL,
    § 4c SİGORTALI TESCİL,
    § 4a SİGORTALI İŞTEN AYRILIŞ,
    § 4b SİGORTALI İŞTEN AYRILIŞ,
    § 4c SİGORTALI İŞTEN AYRILIŞ,
    § 4a TOPTAN ÖDEME,
    § 4b TOPTAN ÖDEME,
    § 4c İKRAMİYE ÖDEME,
    § 4b AYLIK BAĞLAMA,
    § 4c AYLIK BAĞLAMA
    § 4a GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK,
    § 4b GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK,
    § 4a EMZİRME YARDIMI ÖDEMESİ,
    § 4b EMZİRME YARDIMI ÖDEMESİ,
    § 4a HİZMET BORÇLANMALARI,
    § 4a EMEKLİ ÖDEMELERİ,
    § 4a CENAZE ÖDEMELERİ,
    Bu işlemlerinin tarafınıza SMS ile bildirilebilmesi için aşağıda yer alan link adresinden giriş yapılması gerekmektedir.
    https://uyg.sgk.gov.tr/IletisimBilgi...eriSorgula.jsp

Akif Şerifoğlu
    ASerifoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    26 TE 098
    Edilen teşekkür: 47

Haydaa

Daha önceleri baktığımda bununla ilgili bir borcum gözükmüyordu. Şuan 2500 TL ile karşı karşıyayım. Askerden geldiğimde yakaşık 1 sene işsiz olduğum döneme ait gözüküyor. Gelir seviyem hesaplanmadığı için g2 kabul edilmişim.

Yahu askerden gelmişim, ana baba elindesin, evin yok araban yok işin yok. Neyin geliri, neyin parası, neyin sigortası. Birde zaten sigorta yok diye doktora gitmeye tereddür ediyorsun o zamanlar. E sonuç, şu kadar para

Şimdi yapmam gereken gelir tespiti yapmak mıdır? Borcu düşürmeye mi uğraşacağız yani?

ÖZKAN SAÇKAN
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65

Alıntı ASerifoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haydaa

Daha önceleri baktığımda bununla ilgili bir borcum gözükmüyordu. Şuan 2500 TL ile karşı karşıyayım. Askerden geldiğimde yakaşık 1 sene işsiz olduğum döneme ait gözüküyor. Gelir seviyem hesaplanmadığı için g2 kabul edilmişim.

Yahu askerden gelmişim, ana baba elindesin, evin yok araban yok işin yok. Neyin geliri, neyin parası, neyin sigortası. Birde zaten sigorta yok diye doktora gitmeye tereddür ediyorsun o zamanlar. E sonuç, şu kadar para

Şimdi yapmam gereken gelir tespiti yapmak mıdır? Borcu düşürmeye mi uğraşacağız yani?
    Akif 31.03.2015 tarihine kadar bağlı bulunduğun ilçe kaymakamlığına gidip gelir testine tabi olacaksın, bakıcaklar edecekler. belki adına tahakkuk eden aşağı inecek, belki değişmeyecek, belki çıkacak.
    G2: Geliri aylık brüt asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar (brüt asgari ücretin % 12’si tutarında prim öderler) diyor kanun. Yani Senin ailenin kişi sayısının ortalama geliri 1.201.50 tl ile 2.403.00 tl arasında çıkmış demekki. 31.03.2015 e kadar sosyal yardımlaşma ve day.vakfına müracaat et derim. Çıkacak sonuca göre 30.04.2015 e kadar da sgk ya gidip taksitlendirmen gerekiyor.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

16. 12/03/2015, 12:52

EKREM ALP
    Ekrem06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 33

Adamlar çuvalla para topluyorlar halen hastanelerde ilaç yok....... Böyle işin işine!

Mehmet Aşkın
    Moderatör elbruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 458

Haksız kazanç başka bir şey değil...

Cenk Doğu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi

bu sistem patlar bakin gorun. biz yolundugumuzla kaliriz. öte giren şemsiye açılmaz

Akif Şerifoğlu
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    26 TE 098

Yani Senin ailenin kişi sayısının ortalama geliri 1.201.50 tl ile 2.403.00 tl arasında çıkmış demekki.
    Ohoo epey, zenginmişiz biz bea Niye birileri haber vermior bize

İşin şakası hiç akıl karı bir iş değil. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Farkına varmış oldum. Ama şuna eminim daha önceleri defalarca kontrol etmiştim ben bu GSS olayını. Hiçbir prim borcu gözükmüyordu.

Son olarak birde, bu tarihlere kadar başvuru yapmadım, ne olacak ? sonrasında itiraz veya taksitlendirme hakkı sağlanmayacak mı ? avantaj nedir bu tarihlerde ?

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZKAN SAÇKAN
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65

Ohoo epey, zenginmişiz biz bea Niye birileri haber vermior bize

İşin şakası hiç akıl karı bir iş değil. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Farkına varmış oldum. Ama şuna eminim daha önceleri defalarca kontrol etmiştim ben bu GSS olayını. Hiçbir prim borcu gözükmüyordu.

Son olarak birde, bu tarihlere kadar başvuru yapmadım, ne olacak ? sonrasında itiraz veya taksitlendirme hakkı sağlanmayacak mı ? avantaj nedir bu tarihlerde ?
    Rica ederim akif. Elimden geldiği kadar bu ve bugibi konularda bilgilendirme yapmaya çalışıyorum. Başvurularını yapmazsan, taksitlendirmeyi kaçırmış olursun. E Sgm de provizyon sorgulama yaptığında Gss borcunuzdan dolayı provizyon verilememiştir uyarısını görürsün (hatta şimdi bir bak bakalım ne diyor) ve Hastanelerde bakınamazsın. Ücretli bakınırsın. Bi dahaki af kanununa kadar beklemek zorunda kalırsın ödemezsen. vede peşin ödemek zorunda kalırsın.

Akif Şerifoğlu
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    26 TE 098

Şuan faal olarak çalışıyorum, GSS kapsamı: 60/a-1 kapsamında sigortalılar olarak gözüküyor. 0000 - Müstehaktır, provizyon alabilir. denilmiş. Sanyorum ki çalıştığım sürece bir sorun yok. Zira iş yerim zaten sigortamı ödüyor. Lakin işsiz kaldığım zaman bu borçtan kurtulmadan, herhangi bir sigorta kapsamından faydalanamayacağım. Doğru mu anladım?

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Çok faydalı bir konu olmuş, teşekkürler öncelikle.

Yakınlarıma baktım, bir sorun yok neyse ki fakat kardeşlerimden birinde şöyle yazıyor;

"5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi kapsamında genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır."

Altında da başlangıç/bitiş tarihi olarak 01.01.2009/30.08.2009 yazıyor. Yanında "gelir seviyesi" diye bir bölüm daha var ama hiçbir şey yazmıyor.

Aynı kişi için rastgele bir tarih seçip provizyon sorgulama yaptığımda "müstehaktır, provizyon alabilir" yazıyor. (Bende de aynı şekilde provizyon alabilir yazıyor)

Acaba bunlar ne anlama geliyor? Provizyon alabilmesi iyi bir şey ama kendim için borç görüntüleme yaptığımda "GSS Uygulaması kapsamında tescil kaydınız bulunamamıştır." yazmasına rağmen kardeşim için yukarıda belirttiğim mesaj görünüyor.

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZKAN SAÇKAN
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65

Şuan faal olarak çalışıyorum, GSS kapsamı: 60/a-1 kapsamında sigortalılar olarak gözüküyor. 0000 - Müstehaktır, provizyon alabilir. denilmiş. Sanyorum ki çalıştığım sürece bir sorun yok. Zira iş yerim zaten sigortamı ödüyor. Lakin işsiz kaldığım zaman bu borçtan kurtulmadan, herhangi bir sigorta kapsamından faydalanamayacağım. Doğru mu anladım?
    Akif daha önceki yazılarında 2500 tl borç çıktı demiştin. Şimdide müstehaktır- provizyon alabilir yazıyor diyorsun. Bunda bir çelişki var. Borç varsa müstehaktır dememesi lazım. Yakınından veya kendisinden borçlu göründüğü için provizyon verilememiştir demesi gerekiyordu. Bununla ilgili bağlı olduğun Sosyal Güvenlik merkezine gitmeni tavsiye ederim.

ÖZKAN SAÇKAN
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65

Alıntı Evren_c Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok faydalı bir konu olmuş, teşekkürler öncelikle.

Yakınlarıma baktım, bir sorun yok neyse ki fakat kardeşlerimden birinde şöyle yazıyor;

"5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi kapsamında genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır."

Altında da başlangıç/bitiş tarihi olarak 01.01.2009/30.08.2009 yazıyor. Yanında "gelir seviyesi" diye bir bölüm daha var ama hiçbir şey yazmıyor.

Aynı kişi için rastgele bir tarih seçip provizyon sorgulama yaptığımda "müstehaktır, provizyon alabilir" yazıyor. (Bende de aynı şekilde provizyon alabilir yazıyor)

Acaba bunlar ne anlama geliyor? Provizyon alabilmesi iyi bir şey ama kendim için borç görüntüleme yaptığımda "GSS Uygulaması kapsamında tescil kaydınız bulunamamıştır." yazmasına rağmen kardeşim için yukarıda belirttiğim mesaj görünüyor.
    Genel sağlık sigortası uygulaması 01.01.2012 tarihinden sonraki eksik günler için uygulanmaya başladı. Bu tarihten sonra hizmet listenizde gün eksikliği varsa borçta buna bağlı olarak çıkması gerek. Lakin Kişi başına gelir Asgari ücretin 1/3 ünün altında kaldıysa borç çıkmaz. Borç görüntüleme ekranındaki Zorunlu gss borç görüntüleme ekranına bastığınızda orada Genel sağlık sigortası prim borcunuz bölümünde Tutar görünüyorsanız borcunuz var demektir. Yoksa herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Kardeşiniz okuduğu sürece gss kapsamındadır.

GSS 2012 başlangıcı ile birlikte herkes için zorunlu hale getirildi. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler zorunla olarak Gelir Testi yaptırmalı ve bunun sonucuna göre prim ödeyerek veya ödemeyerek GSS den yararlanmalı.
    Erkek Çocuk ve Yetişkinler İçin GSS
    Erkek çocuklar 18 yaşına kadar anne ve babasının sigorta imkânlarından yararlanabilecek. 18 yaşının üzerindeki erkek çocuklar, lise eğitimi gördükleri durumda 20 yaşına, üniversite eğitimi görmeleri durumunda ise 25 yaşına kadar anne veya babalarının sigorta hizmetlerinden yararlanabilecek. Hiçbir şekilde prim ödemeleri gerekmeyecek. Ancak üniversite öğrencilerinin bu hizmetlerden yararlanabilmesi için öğrenci belgelerini Sosyal Güvenlik Merkezlerine veya SGK İl Müdürlüğüne ibraz etmesi gerekmektedir. 18 yaşının üzerinde okumayan veya 25 yaşının üzerinde okuyan/ okumayan geliri olan veya olmayan kişilerin Gelir Testi yaptırmaları gerekiyor.

Sayfa 1/2 12 SonSon